Olvasd el, mit veszel

2016-04-22
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Már írtam arról, hogy az élelmiszereknél (is) mekkora porhintés az, amit a csomagolásuk sugall. Tea valódi gyümölcstartalommal. Apróbetű: 1% szárított alma. Vagyis egy 2 grammos filterben igen komoly, 0,02 gramm szárított alma van. Nyilvánvaló, hogy attól kapta a gyümölcsízt és nem az aromától. No meg a sok ehhez hasonló manipulálás, amivel a csomagolásokon találkozhatsz. (A cikk itt: Olvasd el, mit veszel.)

Akárhányszor ivólevet veszek, mindig megnézem, mennyire be akarják ott is palizni az embereket.

Nem bírtam ki, ma le is fotóztam pár dobozt, annyira tanulságosak.

Elöljáróban amit tudnod kell: az öt legolcsóbb ivólé-alapanyag az alma, a narancs, az ananász, a paradicsom és a szőlő, nagyjából ebben a sorrendben. Ezek közül az alma a nagy kedvenc, nem csak azért, mert gombokba kerül a sűrítmény, hanem mert aromával bármilyen íz adható neki. (A sűrítmény általában úgy készül, hogy az ivólevet jó sokáig főzik, míg ötödére-nyolcadára csökken a tömege az elveszett víz miatt. Így olcsóbb tárolni és szállítani is. Aztán a gyárban hozzáöntenek négyszer vagy akár hétszer annyi vizet és már kész is a 100%-os valódi gyümölcslé.)

sio1

439 Ft nem kevés pénz, de azért az eper, az áfonya sem olcsó dolog.

Összetétel: 60% cukros víz édesítőszerrel és aromával, 21,9% almalé sűrítményből, 10% paradicsom sűrítményből, 4,9% epervelő, 2% céklalé és 1,3% áfonyavelő. Bár a kép nem ezt közvetíti, 8,2%-a csak a drágább összetevő, a többi víz és alma, illetve paradicsomlé. Az utóbbi két összetevőnek valamiért már csak a háttérben, a pohár mögött jutott hely a képen.

Akkor inkább nyúljunk kicsit mélyebbre a pénztárcánkba és vegyünk 100%-os erdei gyümölcs ivólevet (pontosabban vörös gyümölcsök ivólevet) 479 Ft-ért.

rauch1Gránátalma, szeder, meggy, málna. Csak finom lehet.

Összetétel: minden sűrítményből: alma, szőlő, ribizli, meggy, citrom és a többi, amit látunk a képen. Az arányokat rá sem merték írni, azért az sokat elárul, hogy még tömény citromból is több van benne, mint málnából, szederből, gránátalmából, áfonyából és bodzából. Márpedig citromból biztos, hogy nincs benne több 1-1,5%-nál, mert nem lehetne meginni. A felsorolásban utána jövő gyümölcsökből még ennyi sincs benne. Ha nagyon, de tényleg nagyon figyelmesen megnézzük, valóban van alma, szőlő és citrom is a képen.

Az már lényegtelen is, hogy egy liter üdítőben 520 kilokalória van, ami egy átlagos nő napi szükségletének mindjárt harmada és mindez természetesen csak cukor. Az üdítő 12%-a tömény cukor, akár egy tábla csokit is megehetnél, abba sincs több kalória.

Akkor nincs mese, vegyünk még drágább terméket. Frissen facsart lesz a nyerő.

sio2

Az edzett szemünk a felirat nélkül is a sarokban már felfedezi elbújva az almát és ez sejtjük, mit jelent.

Igen, 88% alma, 8% mangóvelő és 4% maracuja. Vagyis megint csak almalét veszünk jó drágán.

De ezek még a korrektebb csomagolások.

Erről a dobozról mi jut eszedbe?

pfanner

Ami biztos nem, azok az összetevők: 70% cukros víz aromával, alma, szőlő és a többiek. Az arányokat itt sem merték írni (Fogyasztóvédelem: ezt miért lehet megtenni?), de ha a két legnagyobb összetevő a 70% víz után az alma és a szőlő, akkor sok illúziód ne legyen az epertartalommal kapcsolatban. Nagyjából nyomokban mást is tartalmaz, mint víz, alma és szőlő. (Sűrítményből, de ezt már mondani sem kell.) A víz utáni két legnagyobb összetevőt még a dobozra sem sikerült ráphotoshopolni.

Mindezt szerény 570 forintért.

De folytathatnám a 600 forintos "Gránátalma ital"-lal, 15% gránátalma, 15% alma és sok másikkal.

Még egy utolsónak:

Vegyes ivólé, homoktövis kivonattal:

sio3

Na szerinted, mennyi és milyen gyümölcsöt tartalmaz a doboz és mennyi benne a homoktövis, ha már ekkora betűkkel ráírták?

75% cukros víz aromával, színezékkel, stabilizátorokkal, 17,6% almalé, 4% narancs, öszibarack velő 1,5%, banán 1%, citrom 0,5%, maracuja 0,4%. És a legjobb: homoktövis kivonat 0,1%. Mintha ezen a képen is kicsit el lennének csúszva az arányok a valódi összetételhez képest. 🙂

Most éppen az ivóleveket pécéztem ki, de nem lett volna más az eredmény, ha a gyümölcsjoghurtokat, vagy bármi egyebet írtam volna össze. Úgyhogy nem az ivóleveket akartam kicikizni. (Nem véletlenül nem is látszanak a márkák a dobozokon.)

Amit ezzel csak mondani akartam: mindig olvasd el, mit is akarsz megvenni és nyugodtan gondolkodj el, hogy az összetevők ismeretében is még jó vételnek tűnik-e az adott termék. Mert sajnos a csomagolás nem feltétlen azt adja vissza, amit a termék valójában tartalmaz.

Hozzászólások:

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram