Társasházi gázköltség-kalkulátor
A társasházaknál, ahol gázzal fűtenek központi kazánnal, a rezsicsökkentett gázárat a lakások száma alapján állapítják meg, amiről legkésőbb augusztus 15-ig kell nyilatkozni.
Zoltán csinált egy kalkulátort, ahol a társasház és azon belül is a lakás megnézheti, hogy mennyi lesz a várható gázszámlája az összfogyasztás, a lakások száma szerint és a négyzetméter alapján.
Használjátok egészséggel, ezúton is köszönjük.
Kicsit árnyalja a képet, hogy a melegvíz is a közös gázzal melegszik. A fűtésre fordított energiát kWh-ban, az elhasznált melegvizet m3-ben mutatják ki/számolják el a lakók felé. Ezzel (és a kalkulátorral) én annyira megyek, hogy olcsóbb nyilván nem lesz mint eddig, talán sokkal sokkal drágább sem, de igazából tökmindegy.
Nyilván az egyetlen tisztességes elszámolás az lenne, hogy tök mindegy, mennyit fizetsz év közben az kvázi előleg. Aztán az éves elszámolásnál ott van, hogy X-et fogyasztáttál, abból Y a kedvezményes a maradék a drágább. Ez összesen Z forint, amiből te év közben K-t fizettél. A különbözetet fizesd be, vagy többletnél visszautalják. Ha a szolgáltatás nem teljes év, akkor meg időarányosan.
Ennyi kéne és nem több. Csak józan paraszti ész.
Ehelyett mindenféle hülyeséggel traktálnak mióta kijött a rendelet “végleges” szövege. Havi keret így-úgy, jelleggörbe.
Mindenki próbálja veszettül értelmezni, hogy mire gondolt a költő.
Lesz-e még pontosítás, vagy a szolgáltató majd értelmezi, ahogy akarja.
Vicc az egész.
És hol van még a vége vajon …
Nagyon jó lett, köszi!
Azt tudja valaki, ha veszek egy házat akkor hogyan számolnak a rezsivel? Hatósági árról indulok, vagy azt veszik figyelembe, amit az előző fogyasztó használt el?
Én ezt úgy értelmezem, hogyha a havi 144 köbmétert nem használod el, akkor az nem veszik el, hanem továbbviszed automatikusan a következő hónapokra. Nagyon nem mindegy.
Ott milyen alapon tudják felosztani a rezsit, ha jogilag még (értsd szabályosan) bent sem lakhatnának?
Óra átírásakor elszámoló számla készül, feltételezem ekkor újraindul a dolog (ez feltételezés). Kérdés, hogy akkor mi történik, amikor elindulnak a kamu óraátírások.
Csak én érzem úgy, hogy ez már középtávon is inkább inflációt fékező eszköz lesz közvetett hatással az egyéb kiadások csökkenése által?
Én is így értelmeztem. A kalkulátornak volt egy korábbi változata az MVM magyarázata előtt, utána frissítettem.
A saját helyzetemből kiindulva (szigeteletlen sátortetős panel egy 4 éves, új házközponti kazánnal) igen nehéz lesz társasházként túllépni a jelenlegi limitet. Ehhez esetemben 130 – 140 %-al magasabb fogyasztásra lenne szükség. Ugyanakkor ha lenne műszaki megoldás és szándék fűtésrásegítésre a társasházban, én tuti tovább csökkkenteném a gázfogyasztást.
…Mert ugye kérdés, hogy mikor fogják tovább vágni az 1729 m3-es limitet.
A kalkulátorban lévő havi számok indikációk, mivel tippem sincs, hogy fogja ezt a szolgáltató és a társasház a részszámlákon kezelni. Nálunk pl feltételezhetően marad az évi 3 leolvasás (hőmennyiségmérő és melegvízóra), nem számítok ingadozó havi elszámolásra. De ez házanként és anyagi helyzetenként különböző lehet.
Azt én is úgy értelmeztem. Az mondjuk előfordulhat diktálás esetén hogy télen túl kell fizetned (ha a kvóta felett diktálsz), utána meg jönnek majd a mínuszos számlák.
Szerintem ez esetenként változhat. A m2 és a lakásszám alapú számítás két szélsőérték, a nálunk alkalmazott költségmegosztás a kettő között van. Van társasházi alapító okirat (akármilyen stádiumban)?
Én jobban aggódnék a piaci ár miatt, ha jogilag nem társasház a mérőhely, mert akkor ez kb olyan, mint a többgenerációs családi ház esete az MVM honlapján:
“Az éves 2523 kWh kedvezményes mennyiség felhasználási helyenként (mérőnként) jár. Így a felhasználási helyen belüli lakások száma nem módosítja a kedvezményes mennyiséget.
A lakásonkénti kedvezményes mennyiség elérésére akkor van mód, ha az egyes lakások önálló mérése kiépül, és mint önálló felhasználási helyre szerződnek le rá.”
Önálló ingatlannak az minősül, amelynek saját helyrajzi száma van (más ingatlanoktól függetlenül átruházható és elkülöníthető).
Sajnos “önnálló lakásokat” kér:
mvmnext.hu/foldgaz/contents/Documents/Ugyintezes/Tovabbi-ugyek/Fogyasztoi-kozossegek/Fogyasztoi-kozossegi-nyilatkozat.pdf?download
Viszont:
„A lakossági fogyasztónak minősülő társasházaknak és lakásszövetkezeteknek földgáz vonatkozásában a rezsicsökkentett áron igénybe vehető kedvezményes mennyisége a lakóépületben műszakilag megosztott, önálló lakások számának szorzata alapján határozható meg.“
Fogyasztási közösségként a “műszakilag megosztottba” lehetne belekapaszkodni, amit a lakásonkénti villanyórák bizonyíthatnak és ezt az MVM is tudja, látja.
Én megpróbálnám kérni, csatolva hozzá a villamos “Felhasználó azonosító számok és Vevő (Fizető) azonosítók” listáját.”
Ilyen van? Nem csak akkor kaphat használatbavételit a társasház ha megtörtént az albetésetítés? Ilyenkor még az állandó lakcímet sem jelentheted be oda, nem?
Az új rendszer bevezetése miatt lesz külön elszámolás? – NEM.
Külön elszámolás nem történik, így nem lesz elosztói leolvasás sem.
Ugyanakkor ún. számlamegosztás történik becsült érték alapján, amely értelmében a 2022. július 31-ig elfogyasztott és a 2022. augusztus 1-jétől elfogyasztott földgáz mennyisége külön soron lesz feltüntetve a számlán.
A 2022. augusztus 1-jei árváltozás miatt rendkívüli lehetőséget biztosítunk a mérőállás bediktálására 2022. július 26-a és augusztus 5-e között. Azon ügyfelek is megadhatják mérőállásukat akiknek nem most van a diktálási időszaka, vagy az energiaszolgáltató állapítja meg a számlákban elszámolt havi mennyiséget.
Azt mondja a KSH, hogy 2022. májusban a kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset mediánértéke 276 000 forint volt. Tehát Magyarországon az emberek fele ennél kevesebbet, másik fele ennél többet keres.
Hogyan fogják kifizetni a magasabb rezsit ennyi vagy kevesebb pénzből azok, akik a medián alatt keresnek?
Ez jelenleg kb. 685 EUR. Ez a nettó mediánbér. Ez az EU egyik legrosszabb értéke, talán ha Romániát és Bulgáriát előzzük még egyelőre? De ebben sem vagyok biztos.
Ez masszív költséggel járhat (falak, ajtók, csövek, mérőórák, ügyvédek), ami nem biztos, hogy megéri, ha 70 fölötti nagyszülők és 16 feletti gyerekek vannak a házban.
A klasszikus kétszintes vagy “iker” kétgenerációs házak eleve két különálló lakrésszel rendelkeznek, ott nem nagyon kell új falakkal és ajtókkal számolni. A csövek és mérőórák maradhatnak közösek, ez nem kitétel, sőt pont az a lényeg (a gáz esetében), hogy házközponti legyen a fűtés. Az meg amúgy is az. Ha villanyra is külön szeretnéd választani, az járhat némi villanyszereléssel és plusz órával, de érdemes lehet mérlegelni, ettől függetlenül azt hiszem, hogy a gáz a prioritás most mindenkinek. Ügyvéd is kell, és egy digitális alaprajzot is kell készíttetni és feltölteni a földhivatali rendszerbe.
Ettől függetlenül még mindig megtérülhet az első télen…
Nem mellékesen eladni is necces olyan ingatlant ami papíron nem a tiéd…
Hát ennyire: 444.hu/2022/07/27/a-rezsiszamlan-ut-vissza-hogy-alig-ujitottuk-fel-a-lakasainkat
Átírásnál le kell adni a mérőállást nem? Időarányosan el lehet számolni a régi tulajjal, az újnak meg onnan indul. Nincs ennél egyszerűbb.
Én voltam az a rezsimszolga, és igen meglepett ez a statisztika. Én nem ezt látom magam körül, de könyörgöm ne kezdjük újra.
Akkor égen földön kerestem erre valami statisztikát, de nem találtam. Kivancsi lennék ez honnan van. Én is cseréltem ablakot, szigeteltem, de nem szóltam róla senkinek, szóval fogalmam sincs hogyan mérik ezt.
Azt egyébként meglehetne oldani, hogyha valakinek más a véleménye, akkor ezt nem annyival rendezi le, hogy a masikat biztos ezért fizetik? Mert ez baromi szánalmas és szuklatokoru. Nagyon elmentek a kommentek abba az irányba, hogyha valaki nem a kormanyt szidja akkor az rezsimszolga meg a többi, meg ki kell tiltani.
Egyébként tud valaki olyan helyet ahol értelmes emberek beszélgetnek, úgy mint itt nem is olyan régen?
Nem minden hónapban ugyanannyi a kedvezményes limit (Pl. Január 335 m3, Július 13 m3) pont azért, mert télen fűtenek az emberek. Villanynál van az, hogy minden hónapban 210 kwh.
A másik, hogy amennyiben ugyanannyi lenne minden hónapban a limit, ami felett piaci árat kellene fizetni, akkor hülye lenne az ember nem átalányra átmenni.
Javítsatok ki, ha nincs igazam.
penzcentrum.hu/otthon/20220721/rezsiemeles-igy-szamlazzak-majd-a-teli-tulfogyasztast-nem-kell-panikolni-1127190
Tudományos akadémia, alkotmánybíróság, parlament, MNB.
A valósággal való minden egyezés a véletlen műve.
Havi leolvasásnál / részszámlázásnál alighanem igazad van. Átalány esetény érvényes csak a naparányos elszámolás.
Átírtam a kaklulátort ennek megfelelően, köszi a visszajelzést.
Ugyanakkor az éves végösszegen ez nem változtat, csak a szétosztáson.
Javított táblázat (Töltsd le, mert anélkül read only lesz):
docs.google.com/spreadsheets/d/1WL75ORVIQAUPzZyYt3FJWVHRb8SHS2lR/edit?usp=sharing&ouid=118411689364244035681&rtpof=true&sd=true
@Miklós, megköszönöm, ha frissíted ezzel a posztot (ismét :D)
Szerintem egyrészt szalámizás, hogy ne mindenki egyszerre legyen felháborodva. (Plusz majd amikor ők kapják a nyakukba, akkor akik most szívnak majd dörzsölhetik a tenyerüket hogy na végre, klasszikus oszd meg taktika.) Másrészt távhős panelben alapvetően a rosszabb anyagi helyzetben lévők élnek és pesten nagyon sok ilyen van. Nem nézne ki jól ha ezek egy jelentős része szétverné a belváros okt. 23. környékén. A fidesznek minden a politikai marketingről és a kommunikációról szól már, a népszerűségükön (és a zsákmányon) kívül semmi sem számít már nekik. Minden húzásukat ezen keresztül kell nézni és azonnal értelmet nyer.
És van is külön óra minden lakásra/gáztűzhelyre?
Amúgy nyilván vannak ilyen állatorvosi lovak, amikre senki nem gondolt. De az is lehet, hogy a közös órára él a szorzó.
(Én családiházban lakom.)
A távhőt kb.70% földgázból állítják elő, de folyamatosan zöldítik (ez is fontos tényező).
A földgázzal fűtőknek a limit 1729m3~59132MJ, ami 59,132GJ.
Nem hiszem, hogy ezt a energiamennyiséget sok lakossági távhőfogyasztó túllépné.
Van külön gázóra (Nem almérő!) a főzéshez?
Ha van akkor szerintem arra is jár limit.
Ha nincs akkor az is a közös gázórához tartozik a lakások számának alapján számított kedvezmény terhére.
Szóval most itt állunk letolt gatyával. Ha a távhőt emelik akkor én is fizethetek majd a 25C után pedig nekem elég lenne a 20-22 is. Talán azért nem emelik egyelőre, mert sokan belerokkanának anyagilag de spórolni sem tudnának. Én mondjuk ezek után nem sajnálnám őket.
Az is lehet, hogy a távhőnél központilag lentebb viszik majd a hőmérsékletet, ezzel érnek el megtakarítást.