A tátongó költségvetési hiány miatt a kormány nemrég bevezette a kamatadó mellett a szochót is, így az eddigi 15% kamatadó mellé további 13% szochót is kell fizetni a tőke és árfolyamnyereségre bankbetéteknél, pénzpiaci alapoknál.
Ebből az emelésből azonban a TBSZ számla kimaradt, azt feltörve sem kellett megfizetni az újabb sarcot.
Ezt most egy jogszabályváltozással bepótolták, de annyira, hogy most már bármilyen TBSZ számla feltörése esetén is fizetni kell a 13% plusz adót, illetve 8%-ot 3 év után, akkor is, ha egyébként a TBSZ számlán lévő papírok után nem kellene szochót fizetni.
Ez a szabály a jövőre indított TBSZ számláknál lép életbe, mostantól nem csak a kamatadót kell megfizetni, ha egy TBSZ számlát idő előtt feltörsz, hanem még további 13, illetve 8% büntetőadót is. Még egyszer: akkor is, ha egyébként az adott értékpapírra, ETF-re, részvényre nem kellene fizetni szochót.
Ezt jobb észben tartani és csak akkor tenni a befektetést TBSZ számlára, ha biztos nem nyúlsz hozzá öt évig.
Ha jól értem, 5+1 év (teljes lejárat) nem kell fizetni, azaz: 15+13, majd 8+13, majd 0+0. (Ez utóbbi remélem még marad egy ideig).
TBSZ jó dolog, de az adóemelés előtt nem tudok többet betolni, mint amennyi van. Fizetésből/osztalékból rakok be, amikor keletkezik.
Apropos: 5+1 év után mindenképp felmondják a számlámat vagy tarthatom ott még 10+ évig már kamatmentesen, ha nem rakok be, nem veszek ki?
Decemberben kell döntened, mi legyen vele. Ha semmit nem csinálsz, akkor lejár. De lehet hosszabbítani.
sőt csinálhatsz hosszabbítást részkivéttel is.
Ha hosszabbítom, akkor újabb 5 évig nem nyúlhatok hozzá, vagy akkor a rákövetkező évek bármelyikében "büntetlenül" felvehetem?
Újraindul az 5 év.
Mi a véleményetek arról, nem tudom, hogy még működik-e: évente új TBSZ számla nyitása 5 évig. Így minden évben lejár egy és lehet forgatni a felszabadult pénzt vagy felhasználni, ha szükséges.
már hogy ne működne
én is azt csinálom
aztán, hogy jó dolog-e?
Igen, hiszen mint minden politikus, önmaguknak és sleppjüknek hozták ezt is. Ahol 100 milliók meg milliárdok vannak a portfóliókban, ott ezzel a módszerrel minden évben akad tetszőlegesen likvidálható pártíz vagy párszáz millió, pl. ingatlanvásárlásra vagy egyéb nagyobb kiadásra, a többi pénz meg úgyis a hosszútávú portfólió részét képezi, amit szabadon átrendezhetnek a TBSZ feltörése nélkül.
Ki szívja meg ezt is? A kispénzű, aki nem 100 milliókkal meg milliárdokkal gurigázik, aztán lehet, hogy pl. bele kellene tolnia a teljes vagyonát mondjuk egy ingatlanba...
Egész pontosan: az 5+1 év lejáratakor, decemberben nyilatkozhatsz arról, hogy megújítod a TBSZ szerződést. Ekkor újra indul az 5 év, gyűjtőév nélkül. Azaz ha 1 évvel ezután feltöröd, akkor az új periódusban elért jövedelmed után 15% SZAJ + 13% SZOCHÓ fizetési kötelezettség képződik.
Újraindíthatod, és eldöntheted hogy 1 éves befizetési időszakkal együtt (így megint 5+1 év) vagy befizetési időszak nélkül (így nem tudsz befizetni többet a számlára és 5 év lesz) indítod el.
holnap megyek nyesz számlát tbsz-é alakítani, amit az IBKR-hez terveztem transzferálni. vajon a jövőre nyitott 2024-es transzferszámlára is igaz lesz? vagy csak a 2025-ös tbsz számlákra?
a normál értékpapír számlánál szerintem még mindig többet ér a tőkeáttét, mint a tbsz adókedvezménye. de ez befektető függő...
Az IBKR-nél havi 2000 Ft a TBSZ. Amit "felhasználhatsz" jutalékra. Persze ha nagyobb összeg, akkor nem sokat számít. A havi 50-100 ezres megtakarításoknál már elviheti a hasznot.
Igen tudom, köszi. 10milliós nagyságrend a nyesz számlám,10+ év alatt fizettem be rendesen, és szerencsére hozott is szépen. De hiába olcsó a nyesz számla vezetése (fix, és nem emelkedett 10 éve) az állományi díj nagyon eszi a hozamot, és a termékek amibe lehet fektetni sem túl szimpi 🙁
Tőkeáttétet nem érdemes TBSZhez hasonlítani. TBSZ-t jellemzően hosszútávú, megvesszük és nem foglalkozunk vele típusú befektetésre szoktak használni. Míg tőkeáttételnél kimondottan rövid ideig szoktak egy pozícióban ülni.
Árnyalja a képet, hogy TBSZ-en is azt csinálsz, amit akarsz, illetve tőkeáttételed is lehet hosszútávra (pl befektetsz lakáshitel-előtörlesztés helyett, az valójában ilyen) is.
TBSZ/nyesz-en tőkeáttéted úgy is lehet, hogy tőkeáttételes ETF-et/Certifikátot vásárolsz. Bár nem olcsó, és nem túl rugalmas (hogy mekkora tőkeáttéttel kereskedj), de vannak 2-3x tőkeáttétes etf-ek. Certifikátoknál ennél is nagyobb tőkeáttetek vannak, igaz nem sok elérhető nyeszen. Én a NYESZ számlámat ilyen turbo certifikátokkal pumpáltam fel, mivel más nem volt. Nem szerettem.
Ennyire bátor én nem vagyok. "Un-callable margin" (ilyen pl amit fent említettem) a max amit eddig bevállaltam, nem hiányzik hogy egy amúgy közepes bukta nullázza bármelyik pozíciót.
Off
Tudtok ajánlani olyan könyvelő céget, aki jól dolgozik, modern megoldásokkal (digitálisan), és nem horror áron? Nem kell a legolcsóbbnak lennie nyilván...
On
https://www.trendcoop.hu/trendhaz2000/ keresd Balázs Róbert ügyvezető nemzetközi adószakértőt.
https://acounto.com/
Miért van az, hogy míg TBSZ-en 5+1 évre (amit könnyű feltörni) elhelyezett befektetés esetén a kapott osztalék adómentes, míg a 20-30 évre NYESZ számlán (leginkább csak nyugdíj elérésekor férhető hozzá) elhelyezett befektetések esetén pedig adóköteles az osztalék?
Mert nem tudnak jogszabályt írni, 15 éve elrontották és azóta is úgy maradt.
Ennyi erővel akkor a mai korban minek dedikált számlatípus, x ideje ülsz egy long poziban vagy annyi ideje nem használtad az adott összeget, akkor legyen automatikusan adómentes. 😀
Ki van ez találva, hogy a kis és közepes halaktól továbbra is csorogjanak a már egyszer megkeresett és keményen adózott pénzből halmozott tőkére a további adó, mert éppen adott időben "muszáj" neki feltörni, mert kell onnan a pénz.
Az UHNWI-k meg legalább kevesebb pénzt visznek külföldre, illetve sok külföldi is kedvet kap, hogy ilyen kedvező okosságok mellett itt parkoltasson valamennyit és lőn GDP...
+ Miért lehet csak forintos eszköz a NYESZ számlán ?
Az OTP-nél megoldható, hogy a Xetra tőzsdén forgalmazott, nem forintos eszközöd legyen NYESZ számlán. Nem túl egyszerű kivitelezni, de működik (van egy leírás: otp, nyesz, xetra rákereséssel lehet megtalálni a cikket). Törvény nem tiltja, csak a többi cég nem kínálja fel a lehetőséget, inkább a saját alapjaikat promózzák.
Nemmegszorítás, nemadóemelés. Ez már a végjáték. Jó unokázást!
Jól értem, hogy az idő előtt feltört TBSZ-re akkor is kell így szochót fizetni, ha egyébként a munkabér jellegű bevételem eléri a 2018. évi szociális hozzájárulási adóról szóló LII. törvényben meghatározott összeg 24-szeresét (2025-ben ez éves bruttó 6.979.200 HUF), ami az osztalék és árfolyamnyereségből származó jövedelem adóalap számítása esetén a szociális hozzájárulási adófizetés felső korlátja lenne TBSZ-en kívül és egyébként mentesülnék alóla átlagos értékpapír számlán?
Ez egy nagyon jó kérdés. Szerintem az értelmezés az, hogy nem kell, mert, akkor kell szochót fizetned, ha nem éri el a munkabérjellegű bevételed a határt. Ez független a TBSZ-től. De NERniában minden lehet. Ha NER-es vagy tuti nem kell, egyébként meg ne kérdezz rá, mert akkor úgyis kell majd.
Olyan nagyon naivak vagytok. Hol éltek ti?
Persze, hogy nincs felső határa a szochónak, telibe kell fizetni a kamatadóval együtt. Egyszerű adóemelés, csak már megint játék a szavakkal.
"A szocho alapja megegyezik a kamatjövedelmet terhelő szja alapjával, tehát annak teljes összege után meg kell fizetni a szochót, mert az adófizetési felső határ nem vonatkozik a kamatjövedelmekre."
köszi a sok ügyesen szavazónak.
Egyfelől igen. Másfelől meg ilyen adóparadicsom, hogy 5 év tartás után semmit nem kell fizetni egy kuriózum. Németországban pl. a nyereség első 1000 eurója adómentes utána 26.5 százalék. Semmi TBSZ vagy egyéb kedvezmény. Sőt ETF után akkor is adózol ha nem adod el, csak emelkedik az árfolyam.
Remélem ha csökken az árfolyam, annak ugyanannyi százalékát meg kipótolják...
Akkora kuriózum, hogy az EU országok legalább harmadában van ilyen...
Ja, így 2010-ben el tudták töröltni, csak most hozták vissza.
Sziasztok, kérlek erősítsetek meg: ha az Államkincstárnál van számlám, ahol van egy értékpapírszámlám, meg egy TBSZ 2019 - 5 éves számlám, amelyek közül utóbbi megszűnik december végével és beolvad az előbbibe, akkor jól értem, hogy ez engem nem fog érinteni, ugye?
Jól érted.
Köszi!
Szerintem állampapírra még akkor sem kell fizetni, ha nem TBSZ-en van, de lehet hogy ez már régen volt.
Állampapírra csak akkor kell fizetni, ha TBSZ-en van és feltöröd vagy 2019 július előtti kibocsátású.
Csak a 2019 július 1. utáni kibocsátású állampapírok kamatadó- és szochó mentesek.
Ha ennél korábbi kibocsátású papírod van, akkor az után adóznod kell ha a normál számládra kerül.
Köszi.
Csak idő kérdése, hogy teljesen megszüntessék a TBSZ-t "aljas adócsalók" felkiáltással.
Utána persze már nem tudom mi jöhet. Esetleg majd megvédik a bankszámlákat (is).
a TBSZ nem Mózes kőtábláin maradt ránk, bezzegnyugaton nincs is...
Ott a legtöbb helyen elég komoly összegig minden kamatjövedelem adómentes. Igaz, hogy utána viszont helyesen sávosan egyre nagyobb a kamatadó is, így nem a leggazdagabbakat támogatják adómentességgel, hanem azokat, akiknek csak néhány tízmillió forintjuk van.
Hát nem tudom, nálunk (D) 26,375% a nyereségadó, egyháztagoknak még plusz egyházadó jön rá, és évente az első 1000 € nyereségre nem kell csak megfizetni, a többire igen. Azért "csak" ennyi a nyereségadó (és nem a többi jövedelem sávos kulcsával kell leadózni, ami 45% is lehet), hogy a szupergazdagok ne menekítsék ki a vagyonukat (amit persze ennek ellenére megtesznek). Ami a bosszantó, hogy az adóhivatal szemében minden euró hozam jövedelemnek számít, akkor is, ha az infláció felemésztette. Például 10% infláció mellett 10% hozam is meg lesz adóztatva, ami végeredményben reálvagyoncsökkenés (5% hozammal számolva tulajdonképpen a csökkenő reálvagyont is megadóztatják, mert az 5% az ő szemükben "nyereség").
Továbbá ott látható összegeket tudnak befektetni, mivel a fizetésük is "látható" tartományban van (azaz nem olyan gagyi összegeket keresnek mint a magyarok)...Ezért, ha van miből, és a befizetett adót sem lopják el, hanem visszafordítják a lakosságra, akkor azért kevésbé probléma a vagyon nem túlzott adóztatása
Az EU tagországok harmadában van hasonló,sok helyen rövidebb, 1-2 helyen hosszabb elvárt tartási időszakkal.
Ezzel nincs is gond, csak pl. a KATA beszántásakor nem azt mondták, hogy bajban a költségvetés és kell a pénz, hanem ki lettek kiáltva mindenféle ügyeskedőnek meg adócsalónak. Valami ilyesmi fog következni egyszer a TBSZ-szel is.
Bezzegnyugatról hol írtam?
Nem olyan régen még vagyonadóért ment a sírás, hát tessék, amikor itt van, akkor az sem jó.
(Oké, tudom nem teljesen ugyanaz, de amikor ilyet olvasok akkor azért felmerül bennem, hogy nem ugyanez lenne-e azesetben is a reakció...)
Az a vagyonado ugy merult am fel, hogy kozben mas adokat meg _csokkenthetnenek_. Itt most errol szo sincs.
Én valahogy tartok tőle, hogy nem lenne abból csökkentés. Valahogy soha, senkinek nincs kedve a pénzről lemondani...
Sajnos ez tipikus emberi jellemvonás az idők kezdete óta.
Jovore pmap kamata visszaesik, sokan fognak uj befektetes fele nyitni. Ezt akarjak megakadalyozni, maradjon csak az a penz allampapirban, addig jo amig nem kell kifizetni. Esetleg vegyek ki es koltsek el, mert ott kapasbol 27% afabevetel keletkezik. Minden mas az ordogtol valo.
Új vagyok TBSZ témában. Jól értem, hogy ha 2024.12.31 előtt nyitok TBSZ-t, akkor azt még feltörhetem lejárat előtt szocho fizetés nélkül (tehát csak kamatadót kell)? Részfeltörés továbbra is csak a 3. év után lehetséges egyszer?
ETF vásárlásra (TBSZ) melyik szolgáltatót javasoljátok leginkább? IBKR? Lightyear? Tapasztalat szerint mennyi időbe telik egy teljesen új TBSZ nyitás, mivel érdemes számolni? Köszi!
Szocho-t nem úszod meg, elvileg már korábban nyitott számlákra is fizetni kell, ha feltöröd.
Részfeltörés csak az 5. év végén lehet, minden korábbi feltörés csak teljes lehet.
Mindkettő szolgáltató jó lehet, IBKR-nél vannak minimális díjak, de nagyobb/biztosabb/tapasztaltabb bróker.
IBKR-nél kb. 1 hét mire teljes lesz a regisztrációd.
"2024.12.31 előtt nyitok TBSZ-t" arra azert figyelj hogy ha 2024.12.31 elott nyitsz szamlat annak a gyujtoeve 2024.12.31-en meg is szunik es onnantol nem tehetsz be tobb penzt. Az ugy rendben van ha 2024.12.31-en meg megerkezik ra 50millio. De 2025.01.01-en mar nincs beutalas abba a TBSZ szamlaba.
Igen, jól érted, a 2024-es TBSZ-t ez még nem érinti.
Részfeltörèst nem tudom, ennek olvass utána.
Én a Lightyear-en nyitottam, mert amit szerettem volna ETF az ott is megtalálható és nincs költsége, plusz nagyon kényelmes és felhasználóbarat a felület.
A regisztráció és TBSZ nyitása nem volt több 15 percnèl, utána beutaltam a pénzt, áthelyeztem egy kattintással a TBSZ-re, megvettem az ETF-et és kész is. A NAV olyan 3 napon belül visszaigazolta a számlanyitást.
Jól érted, ha még idén nyitsz, arra nem vonatkozik szocho. Részleges kivét a 3. év végén lehetséges, de ez úgy rémlik szintén adóköteles. Adómentes csak 5. év végén lesz.
IBKR olcsó de elsőre lehet kicsit bonyolult lesz. Viszont régi, megbízhatónak tartott cég. Lightyear egyszerű, de limitáltabb kínálat és új fintech. Egyrészt idővel biztos drágulni fog, másrészt én egyelőre csak a teljes megtakarításom kis százalékát mertem rájuk bízni diverzifikáció miatt. A hazaiak, Erste és K&H, igen drágák, de van magyar support.
A nyitás, ha mindent rendben kitöltöttél és megadtál, 1 napon belül meg kellene legyen. De nem csak a nyitás a kérdés, hanem a számlára befizetés is csak a nyitóévben történhet. Tehát ami pénzt be tudsz/akarsz rakni, annak is meg kell érkeznie még a számlára 2024.12.31 előtt.
"Ezt jobb észben tartani és csak akkor tenni a befektetést TBSZ számlára, ha biztos nem nyúlsz hozzá öt évig."
Mi garantálja, hogy nem változik közben a jogszabály, és nem adóztatják meg 4 év múlva?
Garantalja? Semmi.
Nekem eddig is az volt a velemenyem hogy az allampapirt ketfele modon lehet vonzova tenni.
Nyilvan elso korben a 2-essel fognak dolgozni. De arra azert figyelni kell, hogy nem szabad tulloni a celon. Ahogy most is mondjak sokan, hogy amelyik forint befektetes atment mas devizaba az mar nem jonni vissza a forinthoz. Ha nagyon ralepnek a befektetok tyukszemere akkor nem az allampapir fele fognak menni, sot meg onnan is menekulni fognak. TBSZ-t mar tudatosabb emberek hasznaljak akik meg fideszeskent sem hisznek el mindent a dummyminiszternek. Persze vannak kivetelek
Orbán Viktor szava garantálja Komolyabban: ha megkapjuk az EU-s pénzeket, mert akkor jól lakhat a NER, de addig minden adóforinta szükségük van. Az b@szn@ be, ha ezek négy év múlva hatalomban lesznek.
Bár Miklós egyik hozzászólása érdekes lehet, ha megszűnik a TBSZ konstrukció, akkor legyen adómentesség a néhány 10 milliós befektetésekre, Legalább egy megyeszékhelyi, használt 55-65 nmes lakás áráig.
pl. a gránitszilárdságú alaptörvény, amit átlagosan évente módosítgatnak.
Vagyis semmi.
Nem tudja valaki mi van akkor, ha TBSZ befizetése után külföldre költözök és mondjuk 3 év múlva visszajövök.
Tervben van nálunk egy hosszabb távú, de nem feltétlenül örökre való költözés a haldokló nyugatra, és nem tudom mi történik ilyenkor a TBSZ-en levő számlával, pl elveszti TBSZ jellegét stb (nem tervezem feltörni)
Ahol a nyereség realizálásakor adórezidens vagy, az ottani szabályok szerint kell eljárni. Közben pedig a helynek megfelelő szabályok szerint adózni a kapott kamat, akár az árfolyamnyereség után is.
Ha szólsz a számlavezető banknak, hogy elköltöztél, akkor lehet, hogy egyenesen felmondja a szerződést, ha az üzletpolitikájából vagy az adójogszabályokból az következik, hogy csak magyar illetőségűekkel szerződnek.
Ha te nem szólsz nekik, akkor viszont honnan tudnák? Egy magyar levelezési címed csak megmarad.
Ugyanakkor a lakóhelyed szerinti ország jogszabályai szerint keletkezhet ott adókötelességed a Magyarországon realizált tőkejövedelem után. A TBSZ adómentessége a külföldi adóhivatalt biztosan nem fogja meghatni. Egész kellemetlen lehet ilyenkor a jövedelmet egyáltalán kiszámolni, mert a bank aligha fogja ezt megtenni. Kérdés persze, hogy honnan szerez tudomást a TBSZ-ről a külföldi adóhivatal, ha te nem szólsz neki. Az adatcsere csak külföldi rezidenseket érint, de ugye a bankod szerint te belföldi vagy.
Tehát ha még idén nyitok egy TBSZ-t, aminek a gyűjtőévéből csak pár hét van, arra még nem fog vonatkozni ez? Úgy tervezem, 5 évig nem nyúlok hozzá, csak az ördög nem alszik...
Amit idén nyitsz, arra még nem lesz szocho.
Sziasztok,
Januárban szeretnék NYESZ-t TBSZ-szé alakítani - állampapírok vannak rajta - majd uazzal a mozdulattal megszüntetni.
Ez az adózásos dolog érintene bármilyen módon?
2025-s TBSZ, de nem vásároltam rá semmilyen papírt és nem is adok el róla.
Idén megszüntettük az asszonyét hasonló módon, akkor az állampapírokat simán átvezették a nevén lévő értékpapír számlára.
Azon törpölök, ha igen, akkor eladom még decemberben az összes papírt, hogy dec 31-n csak forint legyen rajta.
Köszönöm,
Rohadtul megeri ezert otthon maradni. Ilyen ellenseges kormany sehol nincs.
Ellenséges? Pontosan melyik másik országban van értékpapírokra 5 év után adómentesség?
Árfolyamnyereségre: Csehország 3 év után nincs SZJA (jövő évtől kriptóra is vonatkozik) - szocho nincs se előtte, se utána. Szlovákia 1 év után (csak tőzsdei értékpapír, bef. alap nem) - szocho se előtte, se utána.
Osztalék mindig adóköteles (CZ 15% SK 7%), de akkumulációs ETF-fel kikerülhető.
@Zoltán
A Lightyear esetében néhány kattintás, meg egy nyilatkozat bekezdése a NAV-nak. YouTube-on rakeresel, több videót is találsz. Lightyear ingyenes, átlátható az alkalmazás, de ez egy startup.
Még 1 megfontolandó dolog. Ha valaki azon gondolkodott, hogy jövőre adja el a PMÁPjait és vesz belőle mondjuk ETF-et TBSZ számlára, annak esetleg érdemes elgondolkodni, hogy most váltsa vissza, és rakja be TBSZ-re a pénzt (akár részben, akár egészben). A PMÁP kamata jövőre a béka segge alatt lesz, még 1.5% prémiummal is.
Érdemes igen. Én is ezen gondolkozom.
Ha tényleg csak ETF-et akarsz venni, akkor a visszaforgatós etf-ek szochó mentesek sima sźámlán is. (Etü ügyletek)
Laikus kérdés valszeg, de a Magyar Államkincstárnál létrehozott értékpapír-számla nem TBSZ számla igaz? Ez által nem is vonatkozik rá ez a változás.
Nem az és nem vonatkozik rá.
Ha csak sima számlát nyitottál, akkor nem az. De a MÁK-nál is lehet TBSZ-t is nyitni (igaz amióta az új kibocsátású papírok adómentesek kevésbé van értelme), így ha dedikáltan nyitottál TBSZ-t, akkor lehet olyanod is.
Feltörésnél így akkor is fizetni kell szochót, ha az éves jövedelem elérik a havi minimálbér x 24-et?
Van valakinek ötlete, hogy hogy lehet ex randomosként az erstés TBSZ-t kiutalni, hiszen nincs erstés folyószámlám.
Úgy, hogy először eladod a rbsz-en lévő értékpapítokat. A lóvét átutalod a gőszamládra - átvezetés - majd onna kiutalod szépen magadnak. Otp-s vagyok és ex-Randomos. Én így csinálom.