Új prémium állampapír
Itt az új prémium állampapír, még rosszabb kamatfelárral. Január 20.-ától a kamatfelár 1,25% lesz csak a mostani 1,4% helyett az ötéves papírnál. A tavalyi 3,3%-os inflációval számolva ez 4,55%-os kamatot jelent. Részletek.
Köszönjük Bobonak a hírt
DE: hosszú távon, azaz 10+ év alatt nem jó, hogyha minden pénzed forintban és állampapírban van, mert lemaradhatsz a magasabb hozamról. Egyik gond, hogy minden pénzed forintban van. Ha folyamatosan gyengül a forint , akkor nem szerencsés általában, ha semmi devizád nincs.
És 10+ év alatt a részvény nagy átlagban többet szoktak hozni, mint az állampapírok.
Szerintem olvass el 1-2 jó könyvet a témában, pl. Bolyongás a Wall Streeten, vagy legalább olvasd vissza itt a régebbi bejegyzéseket, menj el tanácsadásra. Szerintem első körben képezd magad, olvass utána a részvényeknek, ETF-eknek, REIT ETF-nek, mérd fel a kockázatvállalási hajlandóságod, meg hogy milyen távra akarsz befektetni, aztán szépen lassan szállj be a részvényekbe is.
A 4.4% kamat úgy értendő, ha a futamidő kezdetekor veszed meg a kötvényt, és tartod a kamatfordulóig.
Ha félidőben vásárolsz, akkor a 4.4%-nak is csak az időarányos része illet meg. Ezt úgy kezelik, hogy a vétel pillanatáig felhalmozott kamatot a vételkor kifiizeted, majd a fordulónapon a teljes 4.4%-ot megkapod.
Azaz a 0. napon 100%-os, a lejáratkor 104.4%-os a vételi árfolyam, a kettő között pedig időarányos.
Igen, csak a különbözetét kapod az első évben, de nem egy év múlva, hanem 2021 május 31-én, amikor lejár az első év. Tehát ha most veszel, a vége nem 3 év után lesz, hanem 2023 májusban.
Tegyél így! Már miért ne lehetne 40 Millió állampapírban? Érdemes mást is felvenni a portfóliódba, de ez egy alacsony kockázatú megoldás ami kevés aktivitást és hozzáértést igényel.
Rengeteget olvastam a befektetésekről eddig, sajnos nem tudom a helyes választ.
Van egy nagyon jó amerikai fórum: bogleheads.org ha tudsz angolul érdemes elolvasni szerintem.
Szerintem az lesz mint az 50-es években, a II. világháború után kb 100% volt az amerikai állam adósság, egyszerűen annyit csináltak, hogy nem emelték fel a jegybanki kamatot és az államkötvények kamatát, hiába volt viszonylag magas az infláció és láss csodát pár év alatt szinte elfogyott az állam adóssága gdp arányosan.
Sőt transferwise-os számlára ki is utalják az webkincstárból.
Random Capital-al ellentében, ott egy törvényre hivatkozva csak hivatalos bankszámlára utalnak és azt írták mivel a transferwise nem bank hanem pénzügyi szolgálató oda nem utalhatnak a törvény szerint.
3-5 év távlatban ingatlan vagy állampapír?
Ki mire szavazna?
Ugyanis a pénzeszközt el is inflálhatják könnyen, tehát marad maximum egy ingatlanod, amit el is adhatsz később. Az ingatlannal ugyanez: jócskán csökkenhet az áruk, ekkor a befektetett pénzedből akár válthatsz nagyobb ingatlanra később. Próbáld magad lefedezni a lehető legtöbb rossz eshetőségre felkészülve.
De ha csak egyik vagy másik az opció, akkor szerintem tedd fel mindet a pirosra.
Köszönöm, megertettem.
A kiadott ingatlanok az elmúlt 50 évben 5-6%-ot vertek rá az inflációra.
A részvények az elmúlt 50 évben ugyancsak ennyit.
A magyar államkötvény infláció felett csak 3%-ot hoz.
A profitod alacsonyabb lesz, ha államkötvénybe fektetsz.
A diverzifikáció nem azt jelenti, hogy van pocsék befektetésed (aranypénz, bankbetét) közepes (államkötvény) és magas profitot hozó (kiadott ingatlan, részvény).
Hanem azt, hogy különböző részvényed, devizád és ingatlanod van.
A döntés innentől a tied.
Értetlenül állok a döntés előtt, pont emelni kellett volna a prémiumot, hogy legyen olyan hülye,aki finanszírozza ezt az ész nélküli,állami túlköltekezést.
A munkámat szeretem, így a korai nyugdíj nem célom. Mivel nem esem bele a szebbet-jobbat- nagyobbat csapdájába, tökéletesen elégedett vagyok a mostani életszínvonallal.
A pénzemhez amit most befektetek, még nagyon jó ideig nem nyúlnék hozzá.
Tudom ez a rich people’s problem kategória, hogy mit kezdjek a pénzemmel.
Kolompos kérdései jók (mi a megtakaritas celja? tervezett idotartama?).
Egyébként első lépésnek olvasd el ezt a blogot az első bejegyzéstől az utolsóig. Nekem is hónapokig tartott, ne ijedj meg. Aztán ha van még kérdés, menj el Miklóshoz tanácsadásra, vagy olvass angol irodalmat, stb.
Adhatunk itt mi is tanácsot, de a Te pénzed (egyébként szvsz nagyon jól haladsz!), nem a miénk, ha hallgatsz valakire és elbukod a nagy részét, vállvonogatásra számíthatsz legfeljebb, ha egyáltalán.
Sok sikert!
2 “alap”, mint s&p500, ishares msci wolrd, de ezen kívül találtam néhány specifikusabbat, ami (lehet csak az én agyam szerint),megérne egy próbát. van egy Amundi MSCI Emerging Markets Asia, illetve iShares Core MSCI Pacific ex Japan (ez alapvetően ausztrália, új-zéland, hing-kong, szingapúr, emlékeim szerint Miklós emlegette már ezt a térséget, hogy nem rossz hely) valamint egy kötvényt is Xtrackers Eurozone Government Bond, hogy valamilyen kötvény is legyen. Elsőre arra gondoltam vennék mondjuk 3 részvény, 1 kötvény etf-et, tudom, hogy
folyt
Szóval gondoltam 3/1 arányban belevennék részvény/kötvénybe olyan 1200-1300 euro/db összeggel. Összesen 5000 eurót szánnék rá most. Tudom, hogy ezzel elvileg bukom, mert van minimum díj, de nekem szimpatikusabb, ha nem egyben ülök a kis kupacomon, és nyilván eleinte az embert zavarja, ha picit lemegy, hanem van 3-4 dolgom és szokja az ember, hogy ez erre megy, az arra megy és van egy eredője az egésznek. Ahogy számoltam kb 30 eurót ha bukom ezen, az nem egy halálos összeg. Illetve még egy konkrétan kinai etf, amin esetleg elgondolkodtam Xtrackers CSI 300 Swap UCITS ETF 1C, persze arra lehet, azt javasolnátok inkább ne, mert Kina…illetve szoktam gondolkodni esetleg valami clean energy dolgon is, de arra meg nem nagyon találtam visszaforgatósat.
Valakinek valami véleménye?:) Remélem senkinek a haja nem hullott ki, ahogy az agyalásomat olvasta:)
ja bocs, az is vagy. te mint részvénytulajdonos, érdekelt vagy abban, hogy legyen még több hülye, aki a lufifújás státiumában is vesz részvényt, fölhajtva az árat
komolytalan a “tanácsod”. részvényt válságban (de minimum egy méretes 20-30%-os lokális zakózáskor) érdemes venni, mint tavaly
“A kiadott ingatlanok az elmúlt 50 évben 5-6%-ot vertek rá az inflációra.
A részvények az elmúlt 50 évben ugyancsak ennyit.”
Honnan jön ez az adat? Èn mást olvastam ingatlanra. Igaz nem magyarorszagi.
a mostani pedig 356.8. ez minimum 8 % különbség. És akkor az euro inflációját nem is számoltuk bele. Hogy lehet az, hogy a PMÁP 2023J 4.8%-kal akarja kiszúrni a szemem?Ez még az inflácit sem éri el, nem hogy még afölött kamatozna! Ilyen egyszerű átverni a magyart?
kevered a PMÁP-ot a PEMÁP-pal.
Igen,ilyen egyszerű.
Látható az értékesítési adatokon, hogy veszik,mint a cukrot a bukás tudatában (már aki ezt felfogta) is.
Máp+ nenhogy likvidebb, de még a kamat is több.