Újabb forint mélypont. Mi az oka?
A forint újabb negatív rekordot döntött meg, sokkal jobban gyengül, mint a régió többi devizája. Sokan kérdezik, mi ennek az oka.
Néhány képben elmesélem a legfontosabb dolgokat. 🙂
A cseh korona alapkamatának változása:
A cseh maginfláció 2,3%, 10 éves állampapír hozama 1,3%
Román lei alapkamata:
Román maginfláció 3,1%, 10 éves állampapír hozama 4,3%
Horvát kuna:
Horvát maginfláció 0,9%, 10 éves állampapír 0,58%
Magyar alapkamat:
Maginfláció mértéke: 3,7%. 10 éves állampapír hozama: 1,8%
Lengyelország: alapkamat 1,5%, maginfláció 2,2%, 10 éves állampapír hozama: 2,17%
A régióban a legalacsonyabb a magyar alapkamat, miközben a legnagyobb a magyar maginfláció és az állampapírokon elérhető hozam is az egyik legalacsonyabb. Így a magyar forint és a magyar állampapír kínálja az egyik legnagyobb negatív hozamot.
A növekvő béreknek is köszönhetően az elmúlt három évben az import sokkal dinamikusabban nőtt, mint az export, vagyis egyre több devizát kellett venni forintért, ez is a forint gyengülését okozza.
A nemzetközi befektetők félelme sem szokott soha jót tenni a feltörekvő devizáknak, amilyen a forint is. Márpedig aggódni újra van miért az egész világon.
Röviden főleg ezért kezdett el gyengülni a forint. A jegybank egy tollvonással megállíthatná a folyamatot, ha akarná, elég lenne az alapkamatot a többi környező deviza szintjére visszaemelni. De úgy tűnik, nem akarja, mert az infláció még a tolerancia-sávban van, ráadásul az elmúlt hónapokban némileg csökkent is.
Ez van most. Hogy mi kényszeríti ki a változást, vagy lesz-e változás egyáltalán, azt még nem tudjuk.
Megint kérlek, hogy ne gyere a számokkal, hogy 320 helyett 333 Ft/Euró árfolyam az csak +4%! A számok elhomályosítják a politikai üzenetet, az államcsőd képét hogyan lengetjük be, ha egy hozzáértőre hallgatunk????
Aki diverzifikálta a befektetéseit, ahogy mindenki tanácsolta, külföld-hazai, deviza-forint között, annak nincs sok gondja ezzel se. A külföldi eszközök forintban ettől csak jobban néznek ki.
Én mindenesetre jól visszaváltok némi dollárt meg némi EUR-t forintra most, all time high környékén mindig szoktam. De hagyok még arra is, ha tovább mennénk. Nem kell túlkombinálni
Én azt szeretném kérdezni, hogy igaz-e a következő összefüggés: Tegyük fel, hogy az infláció a valóságban nem 3%, hanem mondjuk 10%, de a 3% a “hivatalos”. Továbbá tételezzük fel, hogy ezt a belföldi és külföldi emberek látják, mert papíron vezetik a kiadásaikat vagy mert veszik a fáradságot és készítenek saját adatbázist az árakról és azok változásairól. A kérdésem az, hogy ebből következik az, hogy gyengülni fog a forint (pl. 7%-al) vagy nincs közte semmilyen összefüggés?
Előre is köszi a választ.
Továbbá, mi lenne a jobb, ha maradna a forint, vagy ha bevezetnék az Eurot?
Akik évente egyszer kapnak a munkáltatójuktól béremelést ami az átlagbér 2 – 10% bruttó között, azoknál a tapasztalatom szerint olyan kicsi a hangoztatott béremelés, hogy pár hónap után, mint reál bér, semmivel nem ér többet mint az emelés előtt. Ennek az oka, hogy az árak is folyamatosan emelkednek és a forint értéke is gyengül.
Tehát számszerileg hiába több a bér, ha összességében ugyanannyit, vagy kevesebbet lehet rajta bevásárolni, utazni, szolgáltatásokra költeni, megtakarítani..stb.
És az a bizonyos megtakarítás is mit fog érni öt, tíz év múlva?
Szerintem nem véletlen, hogy Matolcsiék nem lépnek azonnal, ahogy az ellenzéki “szakértők” elkezdnek egy pár százalékos esés miatt sírni.
Ugyanitt bojler eladó. 🙂
All time high most? Pffff.
Ez csak a kezdet. Lesz ez még nagyon így se.
Milyen védelemre gondolsz?
Mi csak azt halljuk, hogy az eu-s anyacég azt mondja, hogy x millió euro bevétel, haszon akármi kell neki, és a forint árfolyan nem érdekli..
Na jó, asszem megyek, veszek forintot.
nem vicc: hétvégén megyek Pozsonyból Budaörsre és vissza, és időközben megismertem a Gézát személyesen is… vihetek neki egy kis husit (na jó, ez már vicc).
Matolcsy 5%-os GDP növekedést szeretne látni még 10 évig, de ez most vagy meglesz v. nem.
A jegybanknak most a forint stabilításával kellene hozzátennie a gazdasághoz.
Matolcsy nem érti, hogy a gazdaság több szereplője számára is egy gyengülő forint óvatosságra int. Ami csökkenti a növekedést. Most ha növekedést akar hosszú távon, akkor emelnie kell az alapkamatot v. egyéb módon erősíteni a forintot.
Szvsz. elég államkötvény van már forintban, emiatt nem érdemes hagyni elszállni az árfolyamot. 100% egyébként sem lehet, mert a piacra szükség van már csak azért is, hogy mérni lehessen a dolgokat.
Az út folyamatosan kanyarodik, az út már csak ilyen. A vezetőknek az a feladata, hogy az úton tartsák a járgányt.
Varga látja, hogy kanyarodni kell, Matolcsy per pillanat még nem. Remélem, nem csinál most nagy bajt.
Én nem szeretem a kecskehúst, de valóban, nagyon sok vevőnk volt Pozsonyból, amíg még tartottunk.
Ha a szlovák piac a cél és valaki tud angolul vagy szlovákul, akkor a Bazoš-t ajánlom. Ez olyasmi, mint a jófogás magyarban:
zvierata.bazos.sk/koza/
Egy jó képet be kell rakni, mert különben átsiklanak felette.
Ha ez macerás, akkor van egy kihaltabb, de tuti magyar FB csoport is – Felvidéki adok-veszek:
facebook.com/groups/1494302670790418/?ref=group_browse
Sokan amúgy a gidákat bio fűnyírónak veszik, mert jellemző, hogy van egy nagy udvaruk, de lusták kaszálni.
De persze mindennek az ellenkezője is lehetséges, ez a szép ebben.
Ha EUR-ban, akkkor most 10%-al több forintot kap mint fél éve.
“a magyar állampapír kínálja az egyik legnagyobb negatív hozamot” – akkor most nem éri meg állampapírba fektetni mert negatív hozamot hoz? jobban járnék ha eurot vettem volna a pénzemen vagy pl dollárt?
Nem lehet, hogy a jegybank a választásokig már nem mer alapkamatot emelni? és utána jobb lesz a helyzet?
Ami érdekesebb, hogyan lehet ilyen mérvű monetáris lazítás (QE) mellett ilyen alacsony inflációt mérni? Válasszuk ketté a termékeket és szolgáltatásokat. Ha lenne tisztán termékinfláció mérve az szerintem azért tud a pénzmennyiség korlátlan növekedése mellett is stagnálni, mert az elmúlt tizedben az automatizációnak és az olcsó kínai termelésnek köszönhetően túltermelés van ezen jószágokból, ráadásul kijelenthető, hogy tökéletes verseny van ezen termékek piacán ami az árakra tudjuk milyen hatással van. Ez amúgy egy globális piac.
A szolgáltatások más kérdés, itt lokális piacról beszélünk. Látjuk, hogy leginkább a korlátozott emberi erőforrások miatt itt lényegesen nagyobb az áremelkedés.
Mindenki arról beszél, hogy a monetáris eszközök elfogytak, a negatív kamatok további olajként szolgálnak a tűzre….
Szakértők arról nyilatkoznak, hogy a nemzeti fiskális politikán a sor, hogy fenntartsák a folyamatos növekedés paradigmáját. Oka, hogy a gazdagok már nem költenek, a szegényeknek nincs mit költeni. A globális vagyon egyre nagyobb hányada koncentrálódik a gazdagoknál. Én nem tudom értelmezni a helikopterpénz (alapjövedelem) értelmét addig amíg 2,5 megtermelt egységből 1 egység jövedelem csapódik le a bérből élőknél. Elképesztő mérvű az újraosztás mértéke (adók) és tudjuk, hogy ez az újraosztás nem a hatékonyságáról híres.
A folyamatos gazdasági növekedés, bolygónk erőforrásainak felemésztő hatásairól ne is beszél
Bokros is egy kiszámítató forint leértékelést hajtott végre, ha valaki még emlékszik rá, aminek a kedvező hatásait jó sokáig élvezte az ország. Matolcsy is egyféle Bokros, csak kicsit másképp.
A Bokros csomag a csúszó leértékeést vezette be, teljesen kiszámíthatóan, most ez nincs publikálva, tehát (elvileg) nem kiszámítható, de ugyanaz történik, csak más eszközökkel. (unortodox)
Pedig nem artana emelni azon az alapkamaton, mar csak azert is mert ha beindul az ujabb korrekcio/recesszio akkor lenne megint szükseg a QE-re… es ezt jo lett volna mar korabban kis lepesekben (25 bazispont/felev pl.) megtenni, mert igy igencsak letolt gatyaval megy bele a forint egy következö valsagba. Es ha jön akkor bizony mar nem lehet majd ezt megtenni, ott mar bizony magasra kell felrantani a kamatot.
“Horváth kuna:”
ez most komoly?
(Petr) Čech korona nincsen esetleg ugyanott?
Most látom a válaszod. Kecskesajtot hozhatsz nyugodtan. Rádírok FB-n.
Mi van most?
A tornádót megelőző lágy fuvallat.
Én nagyon gyorsan szabadulok meg minden forinttól, amit valószínűtlen, hogy a közeljövőben elköltök. Szerintem még a 2x váltási költséggel is jól járok. És mielőtt mondanád, sajnálom, hogy így van.
“Pozsonyban sajtot árulóknak a facebookon csoport: pozsonyban dolgozó magyarok”
Szerintem mind ismerjük, de ha megnézed a csoportszabályzatot, láthatod, nem fogadják szívesen az ilyesmit (bár igaz, hogy a tényleges moderálása nem túl aktív).
Aki mer, az NER.
https://kiszamolo.hu/uj-nap-uj-rekord/
🙂
Aki felfele várta tavaly már és pénzt is tett az elképzelése mellé, annak nehéz időszaka lehetett, amikor 315-ig visszakorrigált a forint egy rövid időre…
Ezért szép ez…
Továbbra is azt mondom, kell tartani forintban is, euróban is, dollárban is (esetleg: aranyban is) és nem aggódni. Aztán amikor valamelyiken sok profit keletkezik, akkor realizálni belőle átváltással.
Ha visszamegyünk 320 alá, akkor örülhetünk a forintunk erősödésének. Ha meg el 350 felé, akkor a bánatunkat enyhíti, hogy dollár és európortfóliónk többet ér itthon… A lényeg, hogy mindenhogy elvagyunk.
EURHUF +4.7%
USDHUF +9.89%
RUBHUF +18.22%
TRYHUF +2.49%
HRKHUF +4.3%
RONHUF +2.71%
száguld ez a forint 🙂