Hitelből állampapír
Megjelent néhány újságcikk, miszerint a gazdagok hitelből vesznek állampapírt, ami miatt ez most a közbeszéd tárgya lett, ezért kértétek ti is, írjam le, mi is ez a trükk.
A dolog nem új keletű, a bankok már régóta csinálják ezt a prémium állampapírral, össze is rúgták a port az állammal emiatt.
(Ugyanúgy, ahogy már lassan tíz éve létezik prémium magyar állampapír, azonban az emberek 95%-a most jött rá arra, hogy jó kamatot lehet kapni az Államkincstárban is. Csak mert megjelent egy új állampapír és elkezdtek róla beszélni az emberek. Aki akart, közel ilyen kamat mellett eddig is be tudott fektetni pénzt hasonló kamattal ugyanott.)
A lombardhitel lényege, hogy a bank valamilyen értékpapír fedezete mellett ad kölcsön pénzt. Ez lehet részvény, kötvény, bármi. Így állampapír is. Tehát ez egy fedezett hitel, csak itt nem ingatlant ajánlok fel fedezetnek a banknak, mint a lakáshitelnél, hanem bármikor pénzzé tehető állampapírokat, vagy egyéb értékpapírokat.
A bank kölcsön ad valakinek lombardhitelként pénzt mondjuk 2%-os kamatra, aki ebből állampapírt vesz 4,95%-os kamatra és ez lesz mindjárt a fedezete is a hitelnek.
A bank nyer azon, hogy kockázat nélkül (ott van a fedezet nála) kölcsönadott olyan pénzt 2% kamat mellett, amit egyébként állampapírban csak 0-1%-ra tudna tartani, az ügyfél pedig ingyen kapott közel 3% kamatot a semmire. A banknak az is jó, ha az ügyfél nem fizet, mert akkor lesz a hiteléért cserébe rengeteg jól kamatozó állampapírja, amit ő egyébként nem vehetne meg, mert ezeket csak a lakossági ügyfelek vehetik.
Ennyi az egész.
A lombardhitelnél a lejárat és a kamatperiódus számít, mert 5 év alatt sok minden történhet a kamatokkal. Ettől eltekintve egyik félnek sincs túl sok kockázata a dologban.
Itt a bank által a semmiből teremtett hitelpénzből csinálnak igazi pénzt, amivel közben az államot (és így az adófizetőket megkárosítják), miközben semmi érték nem keletkezik. Az LTP-t persze megszüntették, mert annak volt valami haszna, de ebbe nem nyúlnak bele, mert nyilván a saját zsebüket is így tömik.
Ha olyan legális lenne, a bankok mindenki számára elérhetővé tennék ezt a lehetőséget, hiszen nincs kockázat, de persze nem teszik.
Mondjuk én is évek óta tudok róla és nem értem, hogy miért nem kapja fel a sztorit senki, még az ellenzék sem lovagolja meg.
Valóban csak nekik van ilyen lehetőségük, vagy bárki bemehet és alkudozhat a bankjával erről?
Viszont az nem gond, hogy MÁK-nál vannak?
Nekem az tűnt a dolog buktatójának, hogy esetleg csak akkor adnának, ha az adott baknnál lévő értékpapírszámlán tartanám ezeket…
De az alapján bárki kaphatna végtelen hitelt.. Az esetben mi lenne a gát és miért csak a gazdagok kiváltsága lenne?
Veszek mondjuk 1M-ért államkötvényt, felveszek rá 1M lombardhitelt, amiből veszek állampapírt, amire szintén felveszek 1M lombardhitelt, és így ismétlem a végtelenségig?
Gondolom ha nem lenne valami korlát, akkor nem csak a gazdagok csinálnák.
Mellesleg akkor hol is lehet ilyen lombardhitelt igényelni? 🙂
Ez egyszerű lopás.
Ahhoz, hogy az eredetileg 17-19%-os csodára kapjál 15-16%-nyi kedvezményt, az szerintem az 500+ M-es ügyfélkör lehet….
Arra tippelek,h ezt a privát banki kontaktommal tudnám megkérdeztetni és személye szabott ajánlatot kérni.
Vagy…?Ötlet?
Nem kishalas történetek ezek…
Szerintem ezeket a lehetosegeket a tenyleg nagy vagyonnal rendelkezo ugyfelek kapják meg bankjuktol. (200millio+)
Szomorú, hogy ilyenek vannak.
Nekem nem mondta a bankárom, bár sose beszélünk, úgyis tudja, hogy a saját fejem után megyek és nekem nem tud eladni semmi befektetési terméket, amin a bank sokat keresne 🙂
index.hu/gazdasag/2018/08/21/allam_kontra_bankok_trukkos_penzgyar_a_lakossagi_allampapirokkal/
ERSTE lombard hitel: 1 havi BUBOR + 3.5
Sberbank lombard hitel: 1 havi BUBOR + 0.25
Ez így egyáltalán nem kockázatmentes. Ha a BUBOR-hoz képest havonta változik a hitel kamata!!!
Másik megoldás: 2-en vagytok tulajdonosok (nem házasok) egy ingatlanban, nincs rajta hitel. Köttök 2 külön szerződést egymás tulajdonrészének a megvásárlására, felvesztek 2%-os ingatlanhitelt rá (rövid futamidővel), majd vesztek belőle állampapírt (máp+). Ha para van, visszaváltod az állampapírt és törleszted a hitelt, és minden marad a régiben.
Sok millióm van náluk befektetve, de nem vagyok privát Ügyfél.
https://kiszamolo.hu/a-lombardhitel-jelentese/ 🙂
És az ingatlan vásárláskor felmerülő illeték ? Az eléggé lefaragja a hasznot, nem ?
Így valóban adnak 2% körüli kamatra forint hitelt kellő fedezet mellett, de új ügyfélként illetve nem a hitelező banknál kezelt portfolio esetén nem nagyon működik.
kapizsgálja a lényeget: bizony van 1 erős kamatlábkock. a történetben, de ezen felül egy kincstári árfolyam kock. is , plusz ne felejtsük el a likviditási kockázatot sem !
Mindegyik a banknál és az ügyfélnél is jelentkezik, ezért a bank nyilván nem fog 100 értékpapírvásárláshoz 100 hitelt nyújtani, hanem mondjuk csak 90-et. Azt a 10 egység önerőt amit beletettél, pedig egy emelkedő kamatkörnyezet simán megeheti, a bank gáz esetén emelni fogja a kamatokat mint a legtöbb tette 2009ben. Likviditási kock.: mi van ha bármi miatt hozzá akarsz idő előtt nyúlni a befektetésedhez? A bank valószínűleg vastag előtörlesztési díjat fog szedni, s ha azonnal kell a pénz, akkor a Kincstári árfolyamon is bukhatsz, ha nem tudod futamidő végéig / kamatfordulóig kiülni a pozidat +megpendítettétek már korábbi cikkekben hogy mi van ha a Kincstár épp nem vesz?
A recesszióban elég nagy vagyonokat láttam elégni CHF carry trade ügyleteken, ezért szerintem csak óvatosan minden ilyesmi befektetéssel, ami hitelből finanszírozott.
Ebben a buliban az állam vegülis jól jár, mert forintosítja az adóságát, amit aztán kedvére inflálhat, a “befektető” alapvetően jól jár, bár az inflációból ő is kap, a bank megintcsak jól jár alanyi jogon, akik meg ráb@sznak, azok az adófizetők akik e két utóbbinak fizetik a kamatot, és még a pénzecskéjük is elértéktelenedik. Laikusként kb jól látom? Ez csak engem emlékeztet a közlegelők tragédiájára távolról?
nagy ötlet: felveszel 10 millát állampapírba, rögtön fizetsz 4 %-t illetékre, + kell még egy ügyvéd is, az legyen mondjuk jó esetben 0 Ft. Szerintem kell már energetikai tanúsítvány is, az is 20-30k HUF-ba biztos fáj.
nem értem, 2 adásvételi kell, és egymásnak adtok kölcsönt. (illetve egész pontosan a bank adja)
az MKB Bank-os kontaktom azt válaszolta, hogy ők foglalkoznak ezzel, de jelenleg limiten vannak. Az állomány 10%-át lehet csak kihelyezni hitelre.
Akinek van másik bankról információja vagy szívesen tapasztalatot cserélne a témában, kérem írjon az emailemre: itorokk ((kukac)) gmail pont com
A: Nem, mert az adófizetők pénzét vesszük el a saját gazdagodásunk érdekében, tehát ez erkölcstelen.
B: Mindenki ezt csinálja, amazok még többet lopnak, én csak befizessek a közösbe? Ha nem használom ki az ilyen kiskapukat (amelyek törvényesek egyébként), balek vagyok, aki a saját családjától veszi el a pénzt csak azért, hogy erkölcsileg rendben legyen.
Ez a kérdés ugyanúgy feltehető az egészségpénztáraknál, lakáskasszánál, stb, ha egyébként lenne pénz amúgy is az orvosra, lakásra, stb.
index.hu/gazdasag/2018/08/21/allam_kontra_bankok_trukkos_penzgyar_a_lakossagi_allampapirokkal/
A kételkedőknek… A második cikkben a kettes saámú trükkről van szó.
Akkor kb 20M elég volt ehhez, de azon kívül hogy elmondhattam, vagy elmondhattam volna hogy az vagyok és többet fizetek, semmit nem kaptam érte cserébe. Annyira semmit, hogy amikor a CIB-től eljöttem 2016 körül, kb 40-50 eFt-ért akarták átutalni a pénzemet.
Van euró alapú állampapír is, úgyhogy talán mèg a forintosítás sincs meg