A Magyar Közlönyben jelent meg három napja az Alkotmánybíróság határozata, miszerint alaptörvény-ellenes a napelemes szaldóról megjelent kitétel, hogy csak a 2023 szeptember 7-e előtt beadott igénybejelentések esetén kérhető a szaldós elszámolás. Az új időpont 2026 január elseje lesz, így az addig átadott háztartási napelemes rendszerre kérhető a szaldó. (Jó kérdés, hogy mi van akkor, ha már lejárt egyszer a tíz év, kikerültem a szaldóból és most egy új igényt adok be, új telepítésre?)
Szó szerint ezt írják:
Az Alkotmánybíróság megállapítja, hogy a villamos energiáról szóló 2007. évi LXXXVI. törvény egyes rendelkezéseinek végrehajtásáról szóló 273/2007. (X. 19.) Korm. rendelet 5. § (5) bekezdés a) és b) pontjainak „2023. szeptember 7. napjáig benyújtott igénybejelentés alapján” szövegrészei, az (5c) bekezdés a) pontja, továbbá az (5c) bekezdés b) és c) pontjainak „2023. szeptember 7. napjáig benyújtott” szövegrészei alaptörvény-ellenesek, ezért azokat 2025. május 31. napjával megsemmisíti..... a háztartási méretű kiserőmű névleges hatásos teljesítményének bővítése időpontját – követő 10 éves időszak végével érintett naptári hónap utolsó napjáig a hálózatba összesen betáplált és vételezett villamos energia vonatkozásában éves szaldó elszámolást alkalmaz
a) a háztartási méretű kiserőmű esetén, amely legkésőbb 2026. január 1. napjáig üzembe helyezésre kerül, valamint
b) a bővített háztartási méretű kiserőmű esetén a háztartási méretű kiserőmű egésze tekintetében, amelynek
névleges hatásos teljesítményének bővítése legkésőbb 2026. január 1. napjáig megtörténik.”
A napelem-telepítéssel foglalkozó vállalkozások most nagyon örülnek, de egyelőre még csak feltételes módban mernek örülni, hiszen az Alkotmánybírósági végzés megvan, de kérdés, hogy a jogalkotás mennyire fogja ezt komolyan venni vagy betartani.
Érdemes lesz figyelni a híreket, mert szaldó nélkül egész egyszerűen sehogy nem éri meg napelemeket telepíteni.
Szaldóval a régi villanyár mellett 12 év volt a megtérülés 2021-ben rendesen számolva (figyelembe véve a rendszer élettartamát és az elmaradt kamatokat is), dupla áramár mellett logikusan ennél kevesebb év. Azonban szaldó nélkül, amikor mindig 5 forintnál kevesebbet kapsz az általad megtermelt áramra, viszont 38/72 forintot fizetsz az általad felhasznált áramra, soha nem fog megtérülni a rendszer. A saját felhasználásod az éves termelésből 20-30% (minél kisebb a rendszered, annál nagyobb a saját felhasználás), a maradékra kapsz 5 forintot és fizetsz 38/72 forintot.
Ha akkumulátort veszel a rendszeredhez, aminek az élettartama tíz év, a költsége pedig több, mint amennyit áramra fizetsz összesen tíz év alatt, megint csak nem adja ki a számolást.
De most felcsillant a remény, figyeld a híreket, hátha még nem késő napelemet telepítened.
(Köszönjük Zsoltnak a hírt.)
Szeretnék vitatkozni azzal az állítással, hogy soha nem térül meg.
2 hónapja használok egy 5kWh-os rendszert 10kWh akksival.
Átmeneti időszakban klímával fűtűnk, villanybojlerrel állítjuk elő a melegvizet.
Saját számításaim szerint 6.5-7 év alatt megtérül a befektetés. Ha időközben az egyik autónknak elektromosra cseréljük (egyébként is tervben volt autó csere) hamarabb is, bár ezt még nem számoltam ki pontosan, mennyivel fogja csökkenteni a megtérülési időt. Az akkumulátor 10 év után pedig nem megszűnik létezni, hanem csökken az energiatárolási képessége, továbbra is használható, eladható. 10 év alatt továbbá fog annyit fejlődni a technológia, hogy már töredék áron fogok tudni vásárolni új akkumulátor.
Az a baj, hogy nyáron nem tudsz mit csinálni az árammal, napnyugta után (este 8-9 óra) alig használsz áramot, napközben pedig gyorsan tele lesz az aksi, a többi megy a hálózatra 4,8 forintért.
Télen annyit sem termel a rendszer, hogy a saját fogyasztásodat hozza (ha azzal fűtesz plusz elektromos autó, akkor aztán végképp nem), így nincs mit az aksiba tenni.
Tavasszal és ősszel van rövid ideig az, hogy amit eltettél az aksiba napközben, azt pont elhasználod reggelre.
Az elektromos autónak van saját akkumulátora, ahhoz nem kell külön egy másik két és fél millió forintért, elég, ha nappal töltöd. Jobb töltők azt is tudják, ha beállítod, hogy csak a napelemről töltsön az autó.
Egyrészt nem tudjuk, mennyi lesz az aksi 10 év múlva, másrészt ez semmilyen mértékben nem befolyásolja azt, hogy most érdemes-e aksit venni aranyáron, akár többért, mint a tízéves villanyszámlád összesen.
Szerintem itt a kulcs, hogy 2 hónapja használod, ami március fele, április és május fele. Pont amikor a legjobb a rendszered. Az év harmada ilyen, ezt extrapolálod az egész évre, de ez nagy hiba.
Nem muszáj a mindenható szolgáltatóra hagyatkozni, már létezik Magyarországon is háztartási villamosenergia aggregátor. Bár fogalmam sincs milyen megtérülést lehet vele elérni. Miklós, ha túl sok a szabadidőd írj róla cikket.
A benzinfaló kettegőre gondolsz? Az azért elég izgis. 😀
A magyarországi napelemes házaknak hány százaléka lehet olyan, ahol a tulaj azt hiszi, hogy a napeleme meg fog térülni, de valójában sose, mert pl. nem számolta bele a tőkeköltséget, rosszul számol az amortizációval stb., de elhitte a marketinganyagot, mint egy unit-linkednél, amit az orra elé toltak?
sejtem a választ: "ők se tudják, mi se tudjuk, senki nem tudja", nade: én pl az a csávó vagyok, aki idén januárban telepített, nyilván már nem szaldós, én akkor át tudok / fogok kerülni szaldóba? és vajon az MVM-et kell ezzel nyaggatni?
A megtérülési számításokkal -többek közt- az a baj, hogy nem lehet tudni, hogy mennyi lesz az áram ára 5 vagy 10 év múlva. De minél távolabb megyünk az időben előre, annál valószínűbb, hogy nem 38 és 72 Ft. Nem valószínű, hogy a "rezsicsökkentést" évtizedekig fenn lehet/kell tartani, legalábbis a mai formájában. Az sem szentírás, hogy 5 Ft lesz a betáplált áram ára, már most is vannak cégek, akik ennél többet adnak bizonyos esetekben. Szóval az, hogy MOST nem éri meg, nem jelenti, hogy pár év múlva sem. Nyilván a szaldóval egyértelmű lenne, de anélkül sem biztos, hogy nem.
Mint ahogy az sem egyértelmű, sőt, a hálózat állapotát elnézve gyakorlatilag borítékolhatóan fenntarthatatlan, hogy vissza lehet táplálni. Szóval, ha MOST nem éri meg, az azt jelenti, hogy MOST nem éri meg telepíteni. És ráadásul, ha RÉGEBBEN úgy tűnt, megéri telepíteni, az sem azt jelenti, hogy végül VALÓBAN meg is fog térülni a befektetés.
RRF 6.2.1-2021 pályázatban szerepel az alábbi mondat:
"a pályázati felhívás meghirdetésekor a háztartási méretű kiserőművekre vonatkozóan úgynevezett nettó szaldó elszámolás van érvényben, mindazonáltal Végső kedvezményezett a pályázati kérelem benyújtásával vállalja, hogy az elszámolási mód változása esetén az új elszámolást alkalmazza;"
Akkor ezek a pályázatosok most kérhetnek szaldó elszámolást?
Forrás: https://ujvilagcdn-napelem.azureedge.net/public/felhivas-RRF-6.2.1-2021_2412.pdf
14 oldal
Facebook csoportban ezt írta egy moderátor, és a kommentelés le lett tiltva: