Újra támadnak a tőkevédett alapok

2022-08-23
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Amíg voltak szemmel látható állampapír-hozamok, hatalmas üzlet volt az alapkezelőknek tőkevédett alapokat kibocsátani. Most, hogy újra emelkednek az állampapír hozamok, újra egyre több tőkevédett alapot hoznak létre és adnak el az alapkezelők.

A mögötte lévő trükk egyszerű, mint a faék, az alapkezelő nem tud rajta bukni, az évi 1,5-2%-os alapkezelői díj pedig igen komoly haszon neki.

Az emberek pedig tágra nyílt szemmel veszik meg a bankokban ezeket az alapokat, hiszen ki ne szeretne részesedni mondjuk az amerikai tőzsde esetleges szárnyalásából, ha semmit nem kockáztat, hiszen a legrosszabb esetben is visszakapja a befizetett pénzét. Annyira gyönyörűen hangzik, hogy már-már hihetetlen is. Kockázat nélküli tiszta haszon lehetősége. Mennyire jó fej az alapkezelő, hogy helyettem vállalja a kockázatot.

Érdemes átismételni, hogyan is működik egy ilyen tőkevédett alap és akkor rájössz, hogy nem is akkora buli ez neked.

Mindjárt nézzük meg, biztos nem tudsz-e bukni rajta?

Tegyük fel, hogy van egymillió forintod.

Ebből ma vehetsz többek között egy ötéves állampapírt, ami a definíció szerint kockázatmentes befektetés.

A mai napon ennek az éves hozama 9,32%.

Vagyis öt év múlva garantáltan lenne egymillió forint szorozva 1,0932 az ötödikennel, vagyis 1,561 millió forintod. Ennyit kapnál vissza öt év múlva, ha a kamatokat is újra befekteted. (Fontos, hogy a haszon egy részét megeszi az infláció, de ez a tőkevédett alapra is igaz, ezért most nem számolunk vele.)

Tehát ha csak a tőkét kapod vissza öt év múlva, akkor garantáltan buktál közel 60%-nyi hozamot, mert az elmaradt kamat ugyanolyan veszteség, mint a csökkenő árfolyam. (Most az egyszerűség kedvéért feltételezzük, hogy az évente kapott kamatokat végig ilyen árfolyam mellett tudjuk évente újrabefektetni.)

De nézzük meg, mit is csinál az alapkezelő a pénzünkkel.

Semmi különlegeset.

Ő is vesz állampapírt a pénzünk nagy részéből. Mennyit?

Egymillió forint osztva 1,0932 az ötödikennel, azaz hatszáznegyvenezer forintért. Ennyi pénz öt év múlva pont kerek egymillió forintot fog kiadni.

Tá-dám, meg is van a tőkevédelem. Ennyi volt a nagy varázslat.

(Ha garantált hozamot is ígértem, mondjuk 1%-ot évente, akkor annyival több állampapírt veszek, viszont annyival kevesebb pénzem is lesz hasznot elérni.)

A maradék pénzből levonja a költségeit és a hasznát.

Az ezután megmaradt pénzből vesz valamit, amit igért a befektetési alap, de ez már csak marketing, hogy mit adunk el az embereknek: megújuló energiát, fenntartható fejlődést, amerikai részvényeket, gyógyszeripari részvényeket, bármit. Az ügy szempontjából tulajdonképpen teljesen mindegy.

Vagy konkrét részvényeket vesz a maradék pénzből (kevésbé jellemző) vagy részvényárfolyamokra kiírt opciókat.

Ha az X tőzsdeindex Y árnál magasabban lesz öt év múlva, akkor Y árért megvehetem az indexet és a hasznom a piaci ár és az Y ár közötti különbség.

Ha Y ár alatt lesz a tőzsdeindex ára, akkor az opció kuka, hiszen miért akarnék megvenni bármit is Y-ért, ha a piacon kevesebbért tudom eladni. Ekkor a befektető visszakapja kamat nélkül az egymillió forintját.

Mivel az opció kiírója éppúgy keresni akar a dolgon, mint az opció vásárlója, ezért nagy általánosságban az esetek felében nem lesz nyereség.

Ennyire egyszerűen működnek a tőkevédett vagy hozamvédett alapok. A vicc az, hogy te is meg tudod magadnak csinálni, sőt, amiről nem volt szó, mint lakossági befektető neked kamatadómentes az állampapír befektetés, egy alapkezelőnek vagy egy alapon keresztül vett állampapír viszont nem az.

Akarsz egy tőkevédett alapot magadnak? Tedd be a pénzed 64%-át állampapírba öt évre és a maradékból vegyél bármit, ami kockázatos. Garantáltan meglesz a mostani tőkéd 100%-a öt év múlva a kamatok miatt és a vásárolt részvények is fognak valamennyit érni öt év múlva, tehát a hozam is garantált. (Persze még egyszer: csak nominálisan, nem inflációval korrigáltan.)

Amíg a reneszánszukat élték ezek az alapok ezelőtt 8-10-15 évvel, elvétve akadt olyan, amelyik egy egyszerű állampapír-hozamot tudott volna teljesíteni.

S még egyszer: az elvesztett garantált kamat lehetősége ugyanolyan veszteség, mint az esetleges tőkeveszteség.

Érdemes erről tudnod, mielőtt vásárolsz egy tőkevédett alapot.

(Megjegyzés: vannak pénzpiaci alapok, amiket szintén tőkevédettnek hívnak, hiszen biztos nem kapsz vissza kevesebbet, mint befizettél. De a cikk a valódi tőkevédett, több éves futamidejű alapokról szól.)

Previous Post
Érdekes meglátás

Hozzászólások:

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram