Miután csoportos életbiztosításra gyúrunk, csináltam egy kérdőívet, amit a biztosítónak át tudunk majd adni, hogy lássa, milyen az életbiztosítást igénylők összetétele.
Mivel gondolom téged is furdal a kíváncsiság, közkinccsé teszem, hogy bő 400 kitöltés után mi derült ki az átlagos, biztosítást is igénylő olvasóról.
A biztosítást igénylő átlagember 1978 november elején született, az átlagfizetése nettó 364.840 Ft, a fizetések mediánja kerek 300 ezer. (Sorba állítva fizetés szerint az embereket, a középső ember pont ennyit keres.)
A válaszadók 49%-a egyetemet végzett, 31,6%- főiskolát, 3,2%-a doktor vagy Phd, 16,2% középiskolai végzettségű, 8 általánost végzett nem volt.
34,5%-uk informatikus, 27,4%-uk meg nem határozott irodai dolgozó, 7,7%-uk mérnök, 1,5% könyvelő, 1% CNC forgácsoló, 1% jogász, 0,5% nyomozó, 0,25% lelkész.
62,8% Budapesten vagy környékén lakik, 3,2% debreceni, 2,5-2,5% Székesfehérvár és Szeged, 2% Pécs, 1,7% veszprémi, 1,5% soproni és kecskeméti, 1% győri.
Na remélem, most már mindent megtudtál, amit szerettél volna. 🙂
Érdemes lenne egyszer az összes olvasó adatait összegyűjteni, lehet, hogy csinálok arra is egy kérdőívet.
Ilyen kevés a magamfajta bunkó vállalkozó? Vagy az informatikusok jelentős része a saját üzletét csinálja?
A két nyomozó urat üdvözlöm, bármikor vendégeim egy-egy Wellington bélszínre és annyi italra, amennyi elég a felejtéshez 🙂
Az azért nem derül ki, hogy hány informatikus alkalmazott és hány vállalkozó. A kérdés a tevékenységi kör veszélyességére volt kíváncsi, nem az adózási formájára.
Nem töltöttem ki a kérdőívet (meg se néztem), mert kb. 110 évig fogok élni (30 vagyok, a gyerekorvoshoz vagyok bejelentve és az elmúlt 10 évben kétszer 2 napot voltam 'megfázva'), a családom pedig egy nálam pár évvel idősebb barátnő, akinek már most sem kéne dolgoznia ha nem akarna.
A tevékenységi köröm papíron veszélytelen, a gyakorlatban meg újfent üdvözlöm a két biztosurat... 🙂
A budapestiek túlsúlyán nem lepődtem meg, ebből kifolyólag a magas havi jövedelmen sem, a 34,5%-os informatikus arány viszont egy kicsit meglepő volt számomra.
A tanácsadást kérők közel kétharmada informatikus, éreztem, hogy ez az arány. Én inkább a fizetésen lepődtem meg egy kicsit. Igaz, azért itt torzít az, hogy ez csak a biztosítást igénylők fizetése.
Kétharmada informatikus? Gondolom ez az a szakma ahol elég pénzt lehet keresni ahhoz hogy tanácsadásra legyen szükség. 🙂
Miért, egy orvos vagy ügyvéd nem keres annyit, mint egy informatikus? Mégis csak 1-2 jogász vagy orvos töltötte ki a kérdőívet.
0,25% lelkész? 🙂 Azaz van köztünk egy lelkész is. 🙂
Viszont azt sajnálom hogy Miskolc környékéről ennyire nem vagyunk, hogy be sem került Miskolc a felsorolásba. 🙁
@Kiszamolo "... Én inkább a fizetésen lepődtem meg egy kicsit. ..." Sok vagy kevés?
Átlagnak sok. Igaz, kétharmada budapesti, harmada informatikus, de akkor sem kevés egy olvasói átlagnak.
Az informatikusok azért lehetnek felülreprezentáltak, mert nekik van idejük/lehetőségük órákat netezni, és pl. kiszámolót olvasni. 🙂
Tudom, netezni lehet otthon is, de ott van millió más program is (kötelező v. szabadon választott).
Támogatom az általános kérdőívet. A mostanit nem töltöttem ki.
@petike
Sajnos igaz, hogy ezekben a statisztikákban Miskolc környéke bizony a budapesti számokat erősíti, melynek okai az elmúlt 25 évben rejlenek.
Épp a mellettem ülő asztalnál is olyan dolgozik, aki hozzám hasonlóan Miskolcon nőtt fel.
az informatikus túlsúly talán részben annak is köszönhető, hogy ez mégiscsak egy interneten szerveződő közösség, és talán még mindig az IT területen dolgozók ülnek legtöbbet számítógép előtt 🙂
Az átlagfizetés nyilván azért magas, mert a keveset kereső olvasók úgy érzik nem futja nekik havi 3-5000 Ft életbiztosításra. Pedig talán nekik lenne a legfontosabb, aki jól keres, remélhetőleg megtakarítást is hagy a családra, nem csak hitelt.
@l70 : sajnos igaz, nekem is sok ismerősöm ment el Miskolcról Pestre. 🙁
@Kiszamolo szerintem ezt nem tekintheted olvasói átlagnak. Szerintem az átlag alatt kereső olvasót nem érdekli a biztosítás, így nem is töltötte ki a kérdőívet.
@Kiszamolo
Miklós, mindenképppen támogatom a teljes olvasótábort is felmérő kérdőívet, én kitölteném, és az eredményre is kíváncsi lennék. Ezt nem töltöttem ki, mert a biztosítás nem érdekelt (nem Magyarországon élek).
@Kiszamolo "Na remélem, most már mindent megtudtál, amit szerettél volna."
Mennyi nő olvas? (Hogy mennyivel kevesebb az átlagfizetésük, azt már nem kérdezem, nem hiszem, hogy reprezentatív lenne az eredmény.)
Aztán még az is lehet, hogy a "meg nem határozott irodai dolgozó" kategóriában is van informatikus 🙂
És, informatikusként "+1" az általános kérdőívre 🙂
Én is támogatom a kérdőívet. Kíváncsi vagyok. 🙂
Nagyon szűrt az olvasóközönség, nem reprezentál szinte semmit az országban, csak saját magát 🙂
Aztán maga az igény, hogy életbiztosítás az is szűri a kitöltők halmazát esetleg.
Szerintem pl. bizonyos jövedelmi szint felett totál hülyesség életbiztosítást kötni.
Persze ha lenne valami csoportos kedvezmény, akkor meg lehet nézni 🙂
@kissbela miert, egy random irodai dolgozonak vagy egy ugyvednek nincs ideje napkozben internetezni, mikor szinte egesz nap a szamitogep elott ul meg ott az okostelefon a kezeben (ha esetleg szurnek az internet hozzaferest a gepen)?
Bar nem szeretnek altalanositani, de az en totalisan nem reprezantativ ismertsegi koromben azt veszem eszre, hogy a mernokok/informatikusok szemleletmodja inkabb kozos Mikloseval, mint par masik szakmae. Nem egy informatikus ismerosom van, akik az utolso fillert is megszamoljak, vezetik a koltsegeket, jol megterveznek mindent, stb. Mig ugyved ismerosok inkabb a megveszi a 200 ezres telefont, amit utal, de a latszat miatt "kell" neki szemleletmod.
De konnyen lehet, hogy rossz a merites, szo se rola 🙂
Én meg az 1% CNC esztergályoson lepődtem meg, nem is értem másnak miért nem tűnt fel. Fogalmam nincs mennyire elterjedt a szakma, de 4 ember és főleg ilyen helyen nagyon sok. A könyvelők helyében nem lennék büszke a 6 kitöltőre. A 300k -s fizetés nem mindegy, hogy bruttó/nettó, de természetes hogy az itteni olvasóknak nagyobb az átlagnál, azért (is) talált ide. Teljesen máshol beszélgettünk az oktatásról és nagyon nagy szükség volna valódi, hasznosítható "pénz kezelést" tanítani az iskolában, meg is látszik az eredményen.
@Kiszamolo
Vannak jól kereső orvosok, de a fiatalabban még ritkán keresnek jól, az idősebbek körében meg arányaiban kevesen neteznek.
@alfa
"Szerintem pl. bizonyos jövedelmi szint felett totál hülyesség életbiztosítást kötni."
A jövedelem önmagában nem szempont. A tartalék sokkal fontosabb szempont. Ha a jövedelemhez viszonyított tartalék mér elér egy bizonyos szintet, akkor már nem éri meg a biztosítás, megspórolható a biztosító egyénre vetített várható haszna.
Ez a kimutatás is igazolja, hogy a legtöbbet kereső 1% olvassa ezt az oldalt főleg.
@kissbela
igen, és ezek a genyó informatikusok amellett, hogy neteznek egész nap, semmi értéket sem teremtenek 🙂
mindenkinek arra van ideje, amire akar. pl. tanulni.
@gejza
a CNC mint szakma elég divatos most már, és nem mellesleg jól fizet
@gejza
" A 300k -s fizetés nem mindegy, hogy bruttó/nettó, de természetes hogy az itteni olvasóknak nagyobb az átlagnál, azért (is) talált ide. "
Nettó, benne van a szövegben is. De szerintem nem ezért talált ide. Pont a kisebb fizetésűeknek lenne még fontosabb, hogy jól tudjanak gazdálkodni a pénzükkel. Amióta tudok róla, ismeretségi körömben reklámozom a blogot (Miklós, a számlaszámom az alábbi: ... 🙂 )
@calmarius
"Ez a kimutatás is igazolja, hogy a legtöbbet kereső 1% olvassa ezt az oldalt főleg."
Ha így van, az elég baj. Mint az előbb is írtam, a kevesebbet keresőknek még nagyobb szükségük lenne az itt leírt tanácsokra (ha a személyes tanácsadást nem is tudják esetleg megfizetni). Pl. a voip telefonálással súlyos tízezreket lehet megtakarítani évente. Erre sokkal nagyobb szüksége lenne annak, akinek a nettója 100e, mint akinek 365e.
Én is ismerek olyan családot, akik nagyon szerényen keresnek, de internet előfizetésük van (nagyon helyesen). Ha már így van, akkor érdemes kihozni belőle a legtöbbet.
Mikos, mas tema, de talan erdekes lehet. A 2018/J premium allamkotveny mar csak hetfoig vasarolhato. A kovetkezo, ami keddtol vasarolhato, mar csak inflacio+ 3,5 % ot fizet.
Én nem találom meglepőnek a végeredményt. A tipikus analitikus gondolkodásmódot igénylő munkakörök felülreprezentáltak. Nem véletlen, hogy a jól menő vállalatok élén gyakran mérnökök és informatikusok állnak. Ezek az emberek szeretnek tervezni. A jogászok és orvosok alulreprezentáltságán viszon nagyon csodálkozom. Talán ez az oka, hogy a 20 főt foglalkoztató cégünk (mérnöki fejlesztőiroda) vezetője egy pár miliós autóval jár, a mellettünk lévő fogász pedig porsche-val. Azonban a megtakarításaikat és hiteleiket is megnézném 😉
Nono, a pedagógust letagadod, Miklós? 🙂
Az a kategória vagyok, aki az itteni átlag alatt keres, de sokmindent változtattam már a dolgaimon a blog hatására! A magasabb fizetésen is dolgozom, nem is reménytelenül!
Okoska, nagyon kevés tanár volt. Annyi biztos volt, mint lelkész, de hát mindent nem akartam felsorolni.
@gejza, azért elég veszélyes szakma is tud lenni 😀 én lennék az egyik.
@kristu, háhá... 😀 jól keres, igen, külföldön vagy egy-két helyen. A legtöbb vállalkozó, meg kis céget vezető főnök az utolsó garast is sajnálja az embereitől.
Azzal meg semmit sem érek, hogy az itteni átlag felett kéne bőven keresnem, ha a legtöbb főnök ezt nem így gondolja. Ismerek olyat, aki tényleg toppon van, nettó 800.
@S.E., ez nem így van. Minél több pénzt keres valaki, annál nagyobb skót. Amúgy meg elég durván hangzik, de ha havi 40 ezerből kéne élnem, a telefont kéne letennem először... aztán a cigit, autót...
Azért azon nem lepődtem meg, hogy nyolc általános alatt nem olvassa Miklóst senki sem...
Mikós, esetleg nyitni kéne a szociálisan érzékenyebb rétegek felé is, pl. ingyen előadások.
De ha van egy rokon a felső körökben, a legjobb lenne általános iskolai tananyagba tetetni az alapokat legalább...
@Calmarius, háááát...
Tegyél még hozzá pár nullát, de ez az 1% elég naív kijelentés...
Azért van pár ember, akiknek az órabérére elég durva összegek jöttek ki... százezrek pl.
@Kiszamolo
...és meghallgattatott az általános kérdőív iránti tömeges fohász. 🙂 Köszönet a gyors reagálásodért, és várjuk az eredményt!
kristu: cnc-s szakmabeli munkatarsaim kb fele mernok. az h mennyit a fizu eleg sok dolog fuggvenye
Műszakisként én is szeretem megtervezni a dolgokat. Ez van. Én nem csodálom, hogy ilyenek az arányok ezen az oldalon, a hozzám hasonló kockák érnek rá és ők terveznek meg mindig, mindent. Az a baj, hogy sok közgazdász végzettségű azt hiszi, mindent tud az életről, a gazdálkodásról. Feleségem barátnője 2 diplomás közgazdász, a bankkártya hitelét fedezi a személyi hitellel és azt meg az újabb bankkártya hitellel. A pedagógus feleségemen csodálkozik, hogy mennyi mindent elért, összespórolt és megvalósított 🙂 Szóval mindenkinek van egy kis fejlődési lehetőség.
A korábbi és a jelenlegi felbukkanó kérdőivnél is elgondolkodtam, olyan alapvető dolgon, ami lehet csak számomra volt elgondolkodtató:
Mi a nettó bér? - (félreértés ne essék, tudom, hogy mi a bruttó, mi a nettó), de te pl beleszámolnád-e a nettó bérbe, a mozgóbér nettóját, a nettó cafeteriát, a nettó utazási támogatást, a támogatott telefonszámlát.
A te értelmezésedben, a nettóba mi tartozik bele?
Miután szívességből tölti ki, nem kérhetem meg, hogy de adja hozzá a cafeteriát és ossza vissza az éves bónuszt is.
Oké, de Ön definíció szerint belevenné? (teoretikusan, ha Ön számolna)
havi nettó = alapbér havi nettója + éves bónusz nettója / 12 + havi nettó cafeteria + utazási támogatás + telefon + (akár céges autó) + stb ...
vagy egyszerűen így:
havi nettó = alapbér havi nettó
@Kiszamolo
De azért az sem mindegy mennyi a jutalom, meg a cafetéria... nálunk pl. csak jutalom van, van ahol az sem...
Egészségkártya is van valahol, az meg khmm... meg lehet oldani, maradjunk annyiban 😀 nagymama gyógyszereit mindenkinek, szemüveg, kontaktlencse ha irodai dolgozó pl.
De az azért már röhej, hogy sportcipőt csak úgy, ha év végén még adózol is utána. Tehát kapsz egy egészségkártyát, megadóztatják. Veszel egy cipőt, rajt az áfa. És utána még egyszer adózz utána, mert egészségkártyára vetted...
Tehát nagyon le van korlátozva mit vehetsz rajta, és mennyit nyers vele...
Valóban, magam sem számoltam bele az utazás támogatást, telefont, cafetériát stb.
Én például beleszámoltam a kiadott lakásból befolyó jövedelmet is, nem tudom helyesen-e.
Én a kiadott lakásból származó bevételt nem számoltam bele a nettóba. Lehet, kellett volna?
Szerintem egy kiadott lakás bevétele nem része a nettó fizetésnek.
Ennyi erővel a megtakarított pénz havi kamatát is bele kellene számolni, hiszen ha nem lakásban állna a pénzed, akkor a bankban lenne, azt meg gondolom senki nem számolta bele.
Netto jovedelem volt feltuntetve (ha jol emlekszem), nem netto ber.. Elobbinek resze a cafeteria, lakaskiadas bevetele stb. Az ervelesed nem ertem, miert kene belevenni a ki nem fizetett kamatot lakasberlet eseten? Szja szerint van kamatkedvezmenybol szarmazo jovedelem de az total mas..
Azt sem ertem, h a szivessegbol valo kitoltesnek mi koze ahhoz, h az emberek beleveszik-e a cafeteriat 🙂 na mindegy, kivancsi vagyok az eredmenyekre!
Most jutott eszembe, hogy olyan kérdés is jó lett volna alkalmazottakra szabva, hogy havonta kb. mekkora összeget tesz félre. Speciel engem jelenleg ez is érdekelne,de nem vagyok telhetetlen.
Nettó munkabér szerintem a munkaadó által a számlámra utalt összeg: ez megkötés nélkül bármire fordítható (ellentétben az összes cafetériával). Nekem az nem volt egyértelmű, hogy a családi adókedvezménnyel csökkentett összeget kell-e beírni. Ha a házastárs veszi igénybe az adókedvezményt, akkor a nettó bér más lesz.
ez érdekes kérdés...
korábban volt itt valaki, akinek a fő tevékenysége garázskiadás volt, ezzel az erővel neki nulla a bevétele?
és igen, szerintem a kamatot is bele lehet számolni, mert mi van, ha valaki a befektetéseiből él?
a legkorrektebb összehasonlítás szerintem az lenne, ha a családban 1 főre jutó jövedelmet kellene megadni, és itt teljesen mindegy, hogy azt daytrade-el szerzem vagy alkalmazottként fizetést kapok.
@szocske, a garázskiadás is ugyan olyan munka, mint bármi más. Ugyan úgy kap róla papírt, számlát, csak nem a titkárnő adja, hanem neki kell írnia.
Az étkezési utalvány miért nem jövedelem? Ugyan úgy élelmet lehet rajt venni, mint a normál pénzzel. Csak némileg korlátolt.
Ha így nézzük, akkor a pénzem kamata is jövedelem. Csak az tágabb fogalom. De ha pl. lakáskiadásról készítesz kérdőívet, hülyeség csak az illető keresetét megkérdezni, mert az csak arra jó, hogy a végén kiderüljön, mekkorák a bérek, de a lakáskiadó bizniszben semmit sem segít.
Itt is csak arra volt jó, hogy kijöjjön egy átlag nettó. A helyes úgy van, hogy mennyit tudnál félretenni erre a célra minden hónapban minimum szinten, ami biztos 😀
@danee Teljesen egyetértek veled, nem a nettó bérnek kellene számítania, hanem a nettó jövedelemnek vagy bevételnek. Az tökmindegy, hogy honnan van a pénz, amire havi szinten számíthasz: munkabérből, vállalkozás bevételéből, lakáskiadásból, kamatból.
Egyébként a személyes jövedelem mellett a háztartás jövedelmét és létszámát/összetételét (hány kereső, hány eltartott) is érdemes lenne megkérdezni. Nagyon nem mindegy, hogy abból az átlagos 365 ezer forintból hány főnek kell megélnie, és hogy emellett van-e másik kereső is.
Ami viszont meglep, hogy rengetegen informatikusok, jogászok, mérnökök, de nincsenek az oldal olvasói között gazdasági végzettségűek, az 1% könyvelőt kivéve (plusz én)? Vagy ők beletartoznak az "irodai dolgozó" kategóriába?
Egyéként van egy elég standard foglalkozásbesorolás, amit felméréseknél célszerűbb haszálni, mint az új kérdőívben is használt beírogatós válasz.
@szocske "a legkorrektebb összehasonlítás szerintem az lenne, ha a családban 1 főre jutó jövedelmet kellene megadni"
Ez nagyon félrevezető is tud lenni. Gondolj bele, egy 1 fős háztartás 200 ezres jövedelemmel, vagy egy 5 fős háztartás 1 milliós jövedelemmel. Az egy főre jutó jövedelem mindkét esetben ugyanaz, de nagyon nem ugyanolyan színvonalon élnek.
A legpontosabb infót akkor kapod, ha megkérdezed a háztartás teljes jövedelmét, a keresők számát és az eltartottak számát. És akkor még lehet bontani az aktív keresőkre, meg a nem akítv keresőkre (pl. egy kismama vagy egy nyugdíjas gazdaságilag nem aktív, de jövedelme mégis van a GYES vagy a nyugdíj miatt).
Persze ez a kiszámolós felmérés nem az az eset, amikor ennyire túl kellene bonyolítani a dolgot. De a túlzott egyszerűsítés sem jó.
Na tehát: ez egy egyszerű felmérés, hogy nagyjából lássuk, ki látogatja az oldalt és honnan.
Természetesen lehet cifrázni eltartotak száma szerint (ami egyébként jó eséllyel kiderül a gyerekek számából), meg hogy aki informatikus, az vállalkozó vagy alkalmazott, meg a többi.
Akkor kezdjünk el azon is vitatkozni, hogy vajon mennyire helytálló a véleménye a saját megtakarításairól.
Tuti, hogy én sokkal rosszabbnak ítélném meg a nagyságát, mint ő.
Meg aztán a lakását beleszámította-e? Van 30 millióm, de nincs lakásom vagy nincs megtakarításom de van egy 50 milliós házam. Melyik van előrébb?
Vagy nincs megtakarításom, de örökölni fogok 150 milliót.
Van hitelem, de mennyi? Egy 40 milliós házon 2 millió, vagy 18 millió egy 12 milliós lakáson?
Ezeken is mind lehet lovagolni, nem csak a jovedelmen.
Minél komplikáltabb egy kérdőív annál kevesebben töltik ki és annál rosszabbul. Ha már számolgatni kell, hagyja az egészet.
Amit akarunk, látni fogjuk. Ki olvassa, honnan, milyen pénzügyi háttérrel. Hogy most 300 ezret keres, vagy más számolás szerint 280 át vagy 320-at, tökmindegy.
Valóban ne bonyolítsuk.
Azt hozzá tenném - a fentiekre reflektálva - , hogy átlagos havi megtakarítás az egyik legfontosabb számomra.
Erről szívesen olvasnék többet is, aki havi 150-300 ezret takarít meg hol gyűjtse, hova fektessen be havi rendszerességgel. Mert ügye a rögtönzött felmérésből kiderül, hogy feltehetőleg erre is nagy igény mutatkozik.
Vagy csinálni kell egy kérdőívet arról hogy mi szerepeljen a kérdőívben. 😀
Vagy csinálni egy kérdőívet, hogy mi szerepeljen abban a kérdőívben, ami arról szól, mi legyen a kérdőívben. 🙂
"Apáink apáinak az apáinak a földje..."
@crimson nyilván az 1 főre jutó sem teljesen egyértelmű, mert pl. a lakásköltség általában nem lineárisan nő a gyerekek számával. De itt már elmegyünk költség irányba.
Szóval szerintem még mindig pontosabb szám az egy főre jutó jövedelem, főleg család esetén, mintha a nettó jövedelem kérdik az embernek. Ekkor általában a munkáltató által havonta fixen átutalt összeg jut eszébe.
Ez lehet szép magas szám, de szintén félrevezető, ha pl. a feleség havi 20ezer ftos gyesen van otthon és van 2-3 pici gyermek a családban.
És az is félrevezető, ha nem számolunk a kamat/lakáskiadás bevételével, mert bár egy átlagembernél ez általában elhanyagolható a havi fizetéshez képest, de ha valaki a kiszámoló blog útmutatásai szerint él, akkor máris jelentős összeg lehet a havi kamat 🙂
Szöcske, de nem a teljes anyagi életére vagyunk kíváncsiak a kitöltőknél, csak arra, mennyit keres.
Persze, az egyik felesége gyesen van, a másiknak munkanélküli, a harmadiknak szintén középvezető a neje, a negyediknek nincs is neje, az ötödik maga a nej, mert hölgyek is kitöltik.
De ennyire nem akarok turkálni a zsebükben, mert egyáltalán nem ez a lényeg.
most hogy ezt megbeszéltük, mikorra lesznek eredmények? 🙂
Még csak 1300-an töltötték ki, várunk még.