Kis hírek a nagyvilágból
Az olaj típustól függően két-két és fél éves csúcsra drágult és további emelkedés várható a járvány lecsengésével, akár száz dollár közelébe is drágulhat, hacsak a palaolaj-kitermelők le nem nyomják az árát. (Ilyen árszinten már nekik is megéri kitermelni az olajat.)
Nem csak nálunk, de az Egyesült Államokban is mindenki házba akar költözni lakásból a járvány mellékhatásaként, áprilisban 13%-kal voltak magasabbak a házárak, mint egy évvel azelőtt. (Igaz, a normál infláció is 5% volt, nem volt ilyen magas 2008 óta.)
Egy kép az ingatlanok elmúlt húsz évnyi áremelkedéséről inflációval korrigáltan:
Újra forró téma az Egyesült Államokban, hogy a gazdagok gyakorlatilag nem fizetnek adót. A trükk egyszerű, mint a faék: adózni csak a realizált jövedelem után kell. Ezért a milliárdosok nem eladják az értékpapírjaikat, hogy aztán adózniuk kelljen, hanem helyette hitelt vesznek fel annak a terhére és a hitelből élnek szó szerint, amíg meg nem halnak. Az örökösök majd kifizetik a hitelt az örökségből (ennyivel is csökken az örökösödési adó alapja) és kész. Egy kellően gazdag embernek egész életében nem kell adóznia, ha nem akar.
Sok amerikai államban kifut az extra munkanélküli-támogatás, azonban a felmérések szerint nem nő a munkakeresők száma, sok helyen még csökken is az áprilisi adatokhoz képest. Ezt úgy értelmezik, hogy a heti 300 dolláros extra munkanélküli segély már nem tartja vissza az embereket a munkahely keresésétől.
Sokkolja az amerikai közvéleményt, hogy a nők termékenységi rátája, vagyis hogy hány gyereket szül egy nő élete során a 2018-as 1,73-ról 2020-ban 1,64-ra zuhant. Szeretnénk, ha nálunk bármikor is ennyi lehetne….
New York elvesztette az elsőbbségét a milliárdosok számával kapcsolatban, a legtöbb dollármilliárdos már Pekingben él, konkrétan száz fő, szemben New York szerény 99 személyével. (Egy év alatt 33 új dollármilliárdos lett Pekingben.) De a jó hír, hogy a new-yorki milliárdosok összvagyona még 80 milliárd dollárral nagyobb a pekingi milliárdosokhoz képest. Egyelőre.
Európának ennél nagyobb baja van, egyre kevesebb az európai cég a világ 100 legnagyobb cége között:
Miután Kína gyakorlatilag betiltotta a bitcoint (gyakorlatban megtiltotta a pénzintézeteknek, hogy olyanokkal üzleteljenek, akik a bitcoint árura vagy pénzre váltják), azért jutott jó hír is: El Salvador hivatalos pénznemmé akarja tenni a bitcoint. Persze amíg Kínát mindenki tudja, merre van, El Salvadorról nem is hallott soha az emberek kilenctizede. Még saját pénzneme sincs, dollárral fizetnek, mivel úgyis az ország legnagyobb bevételi forrása az USA-ban dolgozók hazautalásai. A szegénység még közép-amerikai mércével is nagy, Honduras után itt a legalacsonyabb az egy főre jutó GDP, 4.187 dollár, ez a negyede a magyar adatnak.
Ügyesen kitalálta a 39 éves elnök, hogy majd lehet fizetni bitcoinnal is a boltban, de a kereskedők nem akarják elfogadni az extrém volatilitása miatt és könnyen a pénzmosás fellegvárává válhat a bitcoin miatt az ország, ami azonnali nemzetközi szankciókat vonhat maga után. Majd meglátjuk. (Mindeközben az ország kétségbeesetten próbál pénzt szerezni az IMF-től a súlyos gazdasági helyzete miatt, de a tárgyalások elakadtak. De hírnek azért jó volt a bejelentés.)
A magyar inflációs ráta továbbra is 5% feletti, ami rossz hír. A jó, hogy az MNB rájött, hogy az ő dolga az infláció megfékezése, ezért sok év után kamatemelést kezdett el emlegetni. Meg is lett a hatása, a két éve rohamosan gyengülő forint végre magára talált, 348 forint környékén van egy euró. (Két éve persze még 322 Ft volt egy euró, viszont sokkal jobb, mint az eddigi 360 forint környéki árfolyam.)
Mivel jönnek a választások, a miniszterelnök pénzesőt ígért a gyerekeket nevelőknek, 550-580 milliárd forint értékben. Véletlenül pont úgy jön ki a lépés, hogy a választás előtti hetekben folyósítják ezt a pénzt. Mivel szja-visszatérítésről van szó, szokás szerint pont azok kapják majd, akiknek nincs rá égető szükségük (állandó munkájuk van, keresnek, be vannak jelentve és így tovább) és pont akkor, amikor már vége a járvány miatti anyagi nehézségeknek. Miközben a járvány hatásait látványosan nem kompenzálta a kormány, most elengedték a költségvetési deficitet és úgy tűnik, olyan választási költekezés lesz, ami talán még soha nem volt.
Ha úgy érzed, hogy ingyen pénzt találtál az adóvisszatérítéssel, majd jusson eszedbe, hogy az állam csak azt tudja osztogatni az egyik kezével, amit a másikkal elvett. A te károdra, a te adóból vásárolnak szavazatokat. Ajánlott cikk a témában:
Már korábban is írtam, az MNB véleményének a fordulása arra kell szerintem, hogy ne legyen éles a váltás egy esetleges politikai változás esetén. Ha nem jön be a pénzszórás a kormánynak, akkor a következőnek legyen sokkal nehezebb a dolga. Ami amúgy önmagában nem lenne baj, mert szerintem nem tartható az irány pénzügyileg, sem monetáris, sem fiskális oldalról.
Persze ha a másik cikkben említett társadalmi robbanás lesz a világban, akkor tökmindegy, vegyél víztisztítót és napelemet aksival 🙂
Ha hallani akarsz arról, hogy szerinte többlet költésekkel hogy tudja magát az ember jutalmazni, inspirálni , bekerülni a ‘flow’ állapotba (nem tudom, hogy így kell-e mondani), akkor érdemes belehallgatni. Amit 1:35-től mond, az alapján valószínűleg lesznek olyanok akik magukra ismernek:
youtu.be/Sn7Uzd0mw0k
Na mindegy.
Majd a jövő kormányai , jegybankjai elinflálják.
Egyébként meg ha ezt a pénzt máshogy költené el a kormány, akkor is fanyalgás lenne.
Többféle érték is van a neten, de 1.3 körülről 1.5 fölé környékére nőtt nálunk ez az érték az elmúlt 10 évben.
A propublica.org-os sztori arról szól, hogy szövetségi jövedelemadót mennyit fizetnek a gazdagok, egyéb adókról nincs adat. Azt kevesli az eredeti cikk, hogy 401 milliárdos becsült vagyonnövekedése volt a top25-nek, de csak 13,6 milliárd szövetségi jövedelem adót fizettek 5 év alatt, azaz fejenként évente kb.109 milliót.
Szerintem ebből nem az derül ki, hogy hitelből élnének és egy vasat nem fizetnének be adóban.
OK, OK, nem adják el a részvényeiket, de ha minden évben el kéne nekik valamennyit adni, hogy befizessenek mondjuk 5-10% vagyonnövekedési adót, az mit csinálna a részvénypiaccal vajon? Ki lépne fel vevőként? Kína? A maffia? És milyen árszinten?
Lásd még Bezos/Soros vagyonából egész Afrika… ja persze.
Emlékszem, 2010 körül barári társaságban javasoltam, hogy a devizahitelesek írhassák le az adójukból a 180 feletti részt (hiszen sokan 180-as árfolyamon végtörleszhettek), majdnem megvertek, az adó nem arra való, stb. Most, hogy ezek az emberek nincsenek akkora bajban, mint akkor, most lehet, senki nem lázong.
Nagyon érdekes ez számomra.
Köszi a cikket!
Aztán ott lesz a 25 év alattiak szja-mentessége jan. 1-től, a legfiatalabb választók is megvéve.
A nyugdíjasoknak a 13. havi következő részlete gondolom csak az első a sorban,
biztosan lesz nekik rezsiutalvány, üdülési meg egyéb finomságok is.
És az átlag fid&sz-szavazó megint azt fogja mondani, hogy “ezek is lopnak, mint a szocik, de ezek legalább nekünk is adnak!” és ezzel el is van rendezve a fejükben a dolog.
Bárki nyeri a választásokat kemény megszorításokat kell hoznia és hosszú távon rosszabbul járunk. Így nem kell az SZJA pénz.
Most már nyerjen a FIDESZ, hogy megegyék a sz*rt, amit főztek. Bár nem vagyok benne biztos, hogy örülni fogunk…
Az is más kérdés, hogy aki vagyonilag-üzletileg megteheti, előbb az USA államai között költözik, aztán meg külföldre (a „nomád jövedelem” most ott elég népszerű téma). Nem véletlenül találták ki politikusaik azt az ostobaságot, hogy akkor rákényszerítenek az egész világra egy minimum adót és punktum… az is a „gazdagok megadóztatása” c. parasztvakítás része.
A „gazdag” igen képlékeny definíciójáról már nem is beszélve: mindenki a maga életszínvonala fölé lövi be eggyel!
Így van.
Egyetlen egy olyan ismerosom sincs, aki amugy nem szimpatizal a fidesszel, de ezek miatt a tamogatasok miatt rajuk szavazna.
Mindenki igenybe veszi, es ugy van vele, hogy ha mar ilyen szar (az o ertekrendjuk szerint) a kormanyzas, legalabb valami hasznuk van belole, de azert varjak a kormanyvaltast.
Meg termeszetesen olyanok is vannak, akik elegedettek a kormannyal, de ok szinte minden intezkedessel.
Szoval nem igazan latom, kik azok, akiket CSAK EZ megszolit ugy, hogy a tobbi intezkedesuk nem es alkalmas szavazatvasarlasra.
Adrienn, az a baj, hogy a választásokat soha nem a gondolkodó kisebbség dönti el, hanem a tömeg. Van, akit egy zsák krumplival vesznek meg, akihez ez kevés, annak pénzt adnak a választás előtt.
Ez az emben egyszerűen épít magának egy szalmabábut, azellen érvel. (Tényleg nincs alternatíva a 300.000Ft-os iPhone és a 10.000-es kémtelefon között? Tényleg nincs semmi a fillér×××× és a spórolás között?)
Egyébként az 5. percig bírtam. Tényleg egy olyan ember pénzügyi tanácsait javaslod, aki egy kocsiban veszi fel a videót olyan mondatokkal tarkítva, hogy (bocs Miklós), “Ha ez a gyerek ideáll mellém, én megcsapom, az ku××aisten. És nézd má’, most jön ide. Gyerekek, látni fogtok élőbe’ ahogyan lecsapom.”
Ezt ne nevezzük már pénzügyi tanácsadásnak. Ez egy trashvideó, amiben éppen arról beszél, hogy miért nem kell spórolni. Én azért jobban érzem magam, amikor a munkaerőpiacon alkupozícióban vagyok, mert nagyjából 5 évre elég pénzem van. (Cserébe olcsó a telefonom, 8 éves az akkor is olcsón vett laptopom, bár van egy új autóm, mert az kellett.)
ezt a hulyeseget idorol idore beirja valami okos, aztan kiderul hogy ha kb 120 evet visszanezunk a gazdasagtortenelemben, 1 olyan valsagot vagy idoszakot nem talalunk az abran amikor ez igaz lett volna
Néhány aranyérmét persze be lehet szerezni, de az nem sok, azt is a fiókban tartod?
Arany ETF és aranybánya cég-ETF tartása egy megoldás lehet szerintem. Az arany árfolyamának nagy megugrása esetén, még időben ez akár fizikai aranyra is váltható lenne.
Az “időben” fontos – ugye az okosok azt mondják, az ETF nem igazán arany, hiszen gáz esetén (amire az aranyat tartod ugye, kvázi biztosításként, mert hozama az nincs), az ETF-ből jó eséllyel nem tudsz aranyat csinálni, de akár még dollárt se…
Valaki ehhez jobban értő kifejthetné részletesebben.
Salvador és pláne Nayib Bukele elég különleges jelenség, rá érdemes lesz figyelni, mert alapvetően meghatározhatja a dél-amerikai politikai életet – az általa választott út ugyanis különleges a helyi viszonyok között. Nem mondom, hogy ez a helyes út, de ettől még lehet iránymutató (itt írnak róla bővebben).
facebook.com/latinamerikafigyelo/photos/a.102300091947377/102959078548145/
Egy szólás jutott hirtelen az eszembe, valahogy így szól: “Las Vegas, ez az a hely, ahol a pénz beszélni tud, és azt mondja: viszlát!”
Aha.
Csak közben az összeset éheztetik és szarrá adóztatják.
Az az abrak is inkább üveggyöngy.
Argentína 2.0
Itt egy hozzáértő beszél arról, hogyan kell aranyat tárolni.
youtube.com/watch?v=YFtHjV4c4uw
Évek óta alul volt tervezve (koronavírus előtt) a gdp, így mindig év vége felé derült ki, mennyi a többlet, amit el lehet osztogatni, tapsolni…
Nem tudjuk mit hoz a nyár-ősz, elég nagy a nemzetközi kitettség, a turisztika sem tudja hozni a 10%-ot… Én pesszimista vagyok 1%, vagy afeletti extra gdp növekedést nem könnyű összehozni. Trükkök százaival sem.
Fiatalok között is inkább ellenzékiek vannak, és szavazatvásárlásnak tartják a 0 szja-t.
Ha már emlegették többen a választást. Az ellenzék programja is világos, adóemelések, többkulcsos adó, privatizáció, brüsszeli hitel inkább, mint piaci, EU ügyészség, alapjövedelem, illetve az ingyenpénzek (nem munkához kötöttt) megemelése, pl. családi pótlék, és a mosani osztogatások eltörlése.
Amíg ez a gondolkodás marad, addig itt semmi nem fog változni. Évközben kuporgatás, karácsonykor meg választáskor maroktartás, a maradék időben meg a hőbörgés meg a “bezzegAusztriábanmennyitkeresnék” mantrázás.
Csak egyszer látna mindenki egy random osztrák falut.. és egyre egyre messzebb jutunk a civilizációtól.
A masik dolog, hogy ha van egy komoly eletfilozofiai problema, es az egyik oldalt kepviselok kozott ott van Markus Aurelius, Szokratesz es Szent Agoston, a masik oldalon meg ott van Berki Krisztian fukszos Jozsival, a penzugyi guruval, akkor erzed, hogy ezek nincsenek egy sulycsoportban.
Debrecenben szeretnénk lakást venni. Szerintetek hány százalékot lehet alkudni a meghirdetett árból? Lehet egyáltalán?
Többször hallani párhuzamot a dohányiparral, pedig ez nagyon sántít. A cigaretta letétele egyéni döntés, megoldható egyik napról a másikra. Ugyanez lehetetlen a kőolajszármazékokkal, hisz annyira átszőtte az életünket, a mindennapi használati tárgyaink zömében is ott vannak. Sokkal komplexebb tervezés, lépések kellenek – és kényelmünk részbeni feladása! -, h ezt a függőséget megszüntessük.
Nekem úgy rémlik, hogy évek óta visszatérően buzdítasz kommentjeidben fizikai arany vételére. Miközben lehet szerepe az aranynak egy komolyabb portfólióban, szerintem az olvasók döntő százalékának – még a kisebb 10 jegyű megtakarítással rendelkezőknek sem – ez nem praktikus. Egyszerűen jellemzően nincs olyan hozama, ami megérné a magas tárolási költségeket és macerát. Hacsak persze nem a világvégét várja az ember. Bár akkor nagyon erős “lakatok” és komoly védelmi arzenál is szükséges lehet majd megvédeni a fizikai aranyat.
Azért ez nagyon régi emlékkép lehet ám Miklós, hogy ezt így leírtad.
Év eleje óta ismét Devon Energy (DVN) részvényes vagyok, 8 dollár óta vásárolgatok minden pénzemből belőle (megint szarok a diverzifikációra), 4400 részvényem van belőle éppen, és mivel tegnap volt az ex-dividend date és papírt kértem az osztalékból nem pénzt, ez megy még feljebb (amúgy most 30$ az árfolyama már, év végre remélem 40$ felett lesz).
Ez a kis független kőolajos cégecske az első negyedévben 31,5 dolláros áron termelt ki egy hordó olajat, és hála a WPX cég év eleji beolvasztásának és egyéb fejlesztéseknek, Q3-ra már 30 dollár alá tudják ezt szorítani (Q2-re nem merték még megígérni, hogy sikerül). Konkrétan nem bírják mire elkölteni a free cash flowjukat.
Hozzá fognak szoktatni minket, hogy a hitelre, úgy tekintsünk, mint a kötvényre és a részvényre. Egyfajta befektetési lehetőségként, mivel az infláció alatti kamattal lehet folyamatosan hozzájutni. Ha nincs rá szükséged, akkor is használni fogod.
33% kötvény, 33% kockázatosabb befektetés, 33% alacsony kamatozású hitelre vett valamilyen biztonságos eszköz (általában ingatlan). Aztán jöhet a minden eladósodott állam által kívánt infláció.
(Kíváncsi leszek, hányan kötnek bele – jogosan – a 10 számjegybe öt óra alatt. 🙂 )
Hát a kisebb 10 jegyű megtakarítással rendelkező Kiszámoló-olvasók véleményére én is kíváncsi lennék, azt már nem lehet úgy rejtegetni mint az órát a Pulp Fictionben… 🙂
Az elmélet amúgy úgy szól, hogy ha a portfóliód 10%-a aranyban van, az egy “normál” infláció, esetleges tőzsdei zuhé esetén is valamennyire kiegyensúlyozó szerepet tölt be, ha meg neadjisten mégis jönne az Armageddon meg a tízezer dolláros aranyuncia, akkor ezzel tudod a vagyonodat valamennyire átmenteni.
Megnéztem, egy 1 kilós aranyrúd most 17.8 millió forint, ez mondjuk 50 ezer euró most, 100 db. 500 eurós bankjegy. Bár az 500 eurós böhömnagy, a 100-as bankjegyköteg nincs 1 kiló, az arany jobban húzza a zsebet, ha futni kell vele, viszont jobban belefér… És ugye az a feltevése az aranyhívőknek, hogy a fiat pénz elértéktelenik majd, nem a mostani bankjegyköteget kell nézni.
Csak az a bökkenő van ezzel a rendszerrel, hogy a normális óvoda 100 ezer forintnál, az iskola meg 200 ezernél kezdődik, az egyetem meg külföld. Az egészségügyi díjakról nem is akarok írni.
Azzal viszont nem, hogy a gyerekeket nevelőket nem érte (anyagi) hátrány az elmúlt másfél évben. 2020 tavaszán a nagyszülők el voltak zárva, a szülők kényszerből mentek szabadságra, táppénzre, vagy akár elvesztették ezek miatt a munkájukat és sokuk otthon tanított tavaly és idén is a tanárok helyett. Mindezidáig nulla központi segítséggel.
Szerintem nem érdemes összehasonlítani a nemzeti bankok ideális portfólióját a tieddel, enyémmel stb. Ami a részükről okos vagy épp szükséges dolog, az nekünk olvasóknak lehet értelmetlen. Vagy legalábbis találunk olcsóbb és praktikusabb alternatívát az aranyrudaknál.
Poli, a logikát nem sokban különbözik attól, amit 70 éve mondhattak az újdonsült gyárigazgatók vagy tanácselnökök, miután kiemelték őket mondjuk a gyártósorról jó pártkatona voltuk miatt. Neki jó lett, de vajon az országnak is? (Tudjuk a választ.)
Így csak annyit írok, hogy majd a gyerekeid fogják megfizetni az árát mindennek, amivel most tönkreteszitek az országot.
Azért mert SZJA-bol kapsz onsegelyezonel vissza, de ha atlagfizetesnel jövőre visszakapod a teljes SZJA-d akkor nem lesz miből onsegelyezot igényelni.
Ez a rész amit félreértesz, az eszesebbeknél a gyerek az majd mehet külföldre ha szükséges. Egyfelől a vagyon egy jó része már most is is külföldön van, másfelől amúgy is érdemes a gyereket kiküldeni kicsit világot látni, harmadrészt a magánoktatásban nem épp a hazafi nevelésről szól. Arra valók az egyházi és a most behaharangozott katonai iskolák, ez az ami a köznépnek jár.