A legtöbb ember fiatalkorában elkezdi a nagybetűs életet, tele mindenféle kívánsággal és vággyal, hogy minél több mindent megvehessen. Gyorsan rájön, hogy ha hitelből vásárol, nem kell várnia, azonnal vehet autót, lakást, drága mobiltelefont, bármit.
Úgy gondolja, ha valaminek pillanatnyilag ki tudja fizetni a havi részletét, azt a dolgot már meg is engedheti magának.
Ahogy megy előre az élete, még nagyobb hitelkerete lesz, még több dolgot megvehet hitelből. Aztán hamarosan azzal szembesül, hogy belekerült egy kényszerpályára, kénytelen egy gyűlölt és kimerítő munkát végezni, csak hogy tudja fizetni a hiteleit és valahogy a víz felett tudja tartani a fejét és tudja biztosítani az eddig megszokott életszínvonalát.
Ez egy nagyon gyakori eset, a legtöbb ember legalább az élete egy bizonyos szakaszában beleesik ebbe a csapdába.
De most én a másik végletről szeretnék beszélni. 🙂
Azokról a tudatos emberekről, akik keményen spórolva jutnak egyről a kettőre, hiába nő a jövedelmük, megmaradnak a fiatalkori alacsony életszínvonalon, csak hogy minél előrébb jussanak anyagilag.
Ők egy másik csapdába szoktak beleesni: azután is spórolnak, amikor már nincs erre szükségük.
Miért spórolsz a nyugdíjadra tovább, ha már 150 éves korodig van elég pénzed? Miért jársz még mindig egy 18 éves autóval, ha már havonta milliókat hoz a céged? Megvetted a házat, ahol életed végéig lakni fogtok, felnevelted a gyerekeidet, elég pénzed van életed végéig. Mikor akarsz majd lazítani?
Nem arról beszélek, amikor valakinek nincs igénye valamire, ezért nem vesz meg valamit.
A példa kedvéért engem nem nyűgöznek le a 30 milliós autók, ezért akkor se vennék ilyen autót, ha milliárdos lennék, mert semmit nem tennének hozzá az életemhez. Fiatalkoromban becsavarogtam a fél világot (igaz, főleg munkával kombinálva), ezért ma már egy ázsiai útban csak a tizensok órás repülőutat látom, nem az újabb kalandokat.
Nem is arról beszélek, hogy nem veszel meg valamit, ha nevetségesen túl van árazva. Én se tudnék soha annyi pénzt keresni, hogy négymillióért vegyek egy órát vagy százezer forintot adjak egy üveg borért. Mert egyszerűen szerintem nincs az az óra vagy bor, ami érne ennyi pénzt.
Sőt nem is arról beszélek, hogy figyeled az árakat és mondjuk váltasz kábelszolgáltatót, mert fél óra munka csak és évi 24 ezret spórolsz rajta. Ez mind egészséges és tudatos hozzáállás az anyagi dolgokhoz
Azonban eljön az életedben az a pont, amikor rá kell döbbenned, hogy ideje elkezdeni élned is.
Amikor nem a legolcsóbb hotelt választod ki az utazás során és nem feltétlen turistaosztályon utazol a repülőn a vécé mellett az utolsó sorban. Amikor az étterem bejáratánál a kifüggesztett étlapot nem a jobb oldalon, a feltüntetett áraknál kezded el olvasni. Amikor az üzletben kiakasztott ruhán nem csak az árcímkét látod, hanem a minőségét és a fazonját is.
Ha azt gondolod, hogy könnyebb a takarékosnak rávennie magát, hogy lelkiismeretfurdalás nélkül a lehetőségei szerint kezdjen el költeni, mint a túlköltekezőnek visszafognia az értelmetlen pénzszórást, hát nagyot tévedsz.
Legalább annyira kell magát edzeni, hogy merjen venni egy négyéves vagy akár egy új autót, mint a pénzszórónak rávennie magát, hogy ne vegyen autót, ha nincs pénze fenntartania sem azt.
Van egy ismerősöm, aki nagyon nagy szegénységbe született, majd egy sikeres vállalkozó lett. Ő mesélte, mekkora sokk volt neki, amikor végre rávette magát, hogy vegyen magának egy tizenmilliós új autót. Erőszakkal kellett rávennie saját magát, hogy kifizessen ennyit egy autóért. Miközben az autó árának tízszeresénél is jóval több szabad pénze volt.
Egy másik ember szintén hasonló háttérből jött és ő is sikeres vállalkozó lett. Talán egy évtized múlva esett le neki, hogy még mindig olcsó ruhákban jár és a legolcsóbb ételeket eszi, ahogy azt megszokta gyerekkorában. Neki sem volt könnyű levetkőznie az addigi megszokásait.
Mi kell ahhoz, hogy kiengedj és ahhoz, hogy kiengedhess?
A fentebb említett két úrnál a probléma a gyerekkori szegénység volt. Olyan sokkot okozott ez nekik, hogy az attól való félelem, hogy ez megint megtörténhet, meggátolta őket, hogy merjenek pénzt költeni.
Ez a félelem nagyon pusztító dolog tud lenni, érdemes átgondolnod, mi a legrosszabb kimenet, ami történhet veled. Ha a legrosszabb dolog sem elviselhetetlen, érdemes elengedned a félelmet. Ha kiengedsz és a legrosszabb esetben kicsit visszább kell venned később, akkor nyugodtan merd elengedni magad.
Fontos azonban az is, hogy ne vetítsd ki a jelent a jövőre, mert a jövő nem a tiéd és egyáltalán nem biztos, hogy számodra kedvezőbb lesz. Beszéltem a múltkor valakivel, aki építőiparban utazik és nagyon jól megy neki, úgy ahogy még soha nem ment. Azonban az már most látszik, hogy az építőipar szárnyalásának hamarosan vége. Akik most nem tudják, mennyi pénzt kérjenek egy-egy munkára és el se vállalják, csak a legzsírosabb munkákat, újra házalni fognak majd egy-egy kisebb javításért.
Kérdeztem, mi a B terve ha már nem fog olyan jól menni a szekér, mint most. Nem volt neki B terve, csak élvezte a mostani magas jövedelmét. (Ez miatt írtam meg a Nem lesz örökké karácsony cikket.)
Ezért ne a pillanatnyi állapotod szerint határozd meg, hogy eljött-e az idő a lazításra.
Először halmozz fel szabad szemmel is látható megtakarítást, biztosítsd be, amennyire rajtad áll, hogy rossz időben is legyen elég bevételed. Azonban ha már mindezek megvannak, kiengedhetsz.
Amint az Életszínvonalad inflációja cikkben is írtam, a bevétel-növekedés 20-30%-át vagy a felét érdemes az életszínvonalad emelésére fordítani. Ekkor nem fogsz sem a lehetőségeid alatt, sem felette élni.
(Épp a napokban beszéltem valakivel, aki közel 3 milliót keres havonta és segítségét kért, hogy a havi családi költést 500 ezer forint alá tudják szorítani. Csak annyit kérdeztem hogy minek?)
Legyen komoly pénzügyi tartalékod, gyarapodj folyamatosan, juss előre, de ne felejts el élni sem mellette.
Online oktatás a pénzügyekről. 15 órányi anyag, nézz bele ingyen.
Valódi pénzügyi tanácsadás termékértékesítés nélkül csak 50 ezer forint.
20 millió forintos életbiztosítás havi 4.990 Ft-ért, életkortól függetlenül.
@Én is akarok kommentelni
a napi 1M-es értékvesztés éves szinten 365 millió, vagy autónként 4 millió évente 100 autó esetén. Tegyünk fel egy lineáris értékvesztést 10 év alatt, akkor 40 millát veszít az értékéből egy autó 10 év alatt. Nem kizárt, nekem kicsit soknak tűnik tekintve, hogy ezek karban tartott, nem használt gyűjtői autók. Nem értek nagyon ehhez a piachoz, a pénzzé tétel nyilvánvaló problémáit figyelmen kívül hagyva szerintem durva a napi 1 millió, de akár közel is lehet az igazsághoz.
Hát másfélék vagyunk.
Az autócserét én sem szeretem a cikkben, mert akkor szennyezel a legkevesebbet, ha addig használod, amíg működik rendben.
Ez igy ebben a formaban nem igaz. Nem szokas 4 eves mukodo autot daraloba vinni (jo vannak orszagok ahol buntibol beteszik a daraloba az ujat is). Attol meg hogy egy 4 eves autot lecserelsz azt mas tovabb hasznalja, majd o is eladja es egeszen addig hasznaljak amig nem lesz (gazdasagi) totalkaros. A legvegen viszik a bontoba. Nyilvan szamit a karbantartas es megbecsules, de van aki a 0km-es autot se becsuli.
Szoval attol hogy lecsereled ujabbra a kocsidat a regi auto ugyanugy futni fog meg. A kulonbseg csak annyi hogy neked lesz uj autod a masiknak meg a hasznalt. es nem forditva.
sajnos én is ilyen beteg vagyok. tanácstalan H mit kéne tennem. havi 3m bevétel, de gorcsolok minden hónapban H 500 alatt marad e a költés. használt olcsó téli kabátot keresek a vinteden.
Én azt tapasztalom, h először mindenki csak egy dologban költ (hobbi, gyerek, kaja, alkohol vagy kocsi/utazás, a többin spórol).
Én pl. tanulásra nem sajnáltam sosem.
Mai cikk alatt 6 eves kommentek? Akkor ez vissza a jovobe, onnan meg elore a multba 🙂
Na mi az oka vajon? Biztos a webesnek is 2 DARAB diplomája van mint neked. Bár a honlapjára egyet se mert kiírni. Meg te is hallgatsz róla azóta is 😀 Ugye, azt már nem mered elmondani milyen 😀
Azert egy elonye volt a disqus-nak: az ismert bajkeveroket es zombikat egy laza mozdulattal lehetett blokkolni. Mint azt a "lampavas" nevut is, aki ujra visszatert. Ismered? 🙂
a téma leginkább pszichológiai és életvezetési témákat boncolgat, amihez a pénzügyi tudatosság "csak" kiegészítő velejáró. ha komolyabb segítségre van szükség, akkor afelé érdemes továbblépni.
amúgy jó kis iromány 🙂
Attól függ mit szamolsz bele és pontosan hová mesz. Emirates+ belföldi AirIndia, 6+3+1,5 óra, átszállással plusz autokazassal háztól - házig 28 óra. De én sem hiszem, hogy ez lett volna a cikk lényege. Ja és a business és a turista osztály egyszerre indul és érkezik. 😉
Az ABS müködèse megnöveli a féktávot. A blokkoló kerék folyamatosan tapad. Az ABS vezérelt pedig szakaszosan, így lesz kormányozható a jármű fèkezès mellett.
Folyamatosan csúszik, irányíthatatlanul, nemde?
A kommentekre szavazas funkcio egyebkent hogy mukodik? Nekem azt irta, hogy nincs jogom hozza. Kinek van?
Még senkinek
"3 milliót keres havonta és segítségét kért, hogy a havi családi költést 500 ezer forint alá tudják szorítani."
En nem keresek meg bruttoban sem 3 milliot, de a sajat szamlarol koltest havi 600k alatt tartom. Miert? Mert keson kezdtuk el a vagyon gyujtest, igy a kamatos kamatnak viszonylag keves ideje van, hogy feltornazza az osszeget, ezert minden honapban egy massziv osszeget kell a halom tetejere dobni kompenzalaskent, hogy a vegere egy szemmel lathato osszeg legyen belole.
Vannak mindig olyan egyedi szélsőséges esetek, amikre más szabályok vonatkoznak, de a cikk olvashatóságának rovására menne, ha minden ilyen részletre kitérne. Szerintem érthető, hogy mire akart utalni a cikk.
Valószínűleg egyébként nincsen helyzet, ahol 3M-ból ha csak 700 alá nyomod le a költségeidet, nem 500 alá, akkor ezzel az egész jövődnek annyi és emiatt fogsz nyomorogni.
Kezdtük? Mert a feleséged mennyit keres? Jah igen 😀
A felesegem a kozoktatasban dolgozik (nem tanar), es netto 200-at sem hoz haza.
Nyilván miattad.
És a hozzá hasonlók miatt nem esett még szét az egész rendszer a picsába.
Azt én tudom, azért nem értem a többes számot, pontosan mit tesz hozzá ehhez a gyűjtéshez? 😀 Dehát kinek mit intézett a, ja mire volt igénye 😀
Ha nem is sok (mondjuk ki: k**** keves), de akkor is van helye az o fizetesenek is 🙂
Családi barátok, (házaspár) akiknek 6 (!!) lakása van kiadva, de spórolnak a csomagokkal utazáskor.. és ki van borulva, h mennyire drágák a friss zöldségek. Mindketten 70 évesek lesznek, Erdély szegényebb részéről jöttek.
Apám meg, hogy felvegye velük a "versenyt", szintén 6 lakást vett, csak devizahitelre.
A történet végét ismerjük.
Ha valaki 6 lakást vett devizahitelre, és valahogy tudta fizetni (akár 1-2 lakás beáldozásával is), az ma már százmilliomos ember, szóval utólag még az sem volt olyan nagy hülyeség 🙂
3 lakás ment a levesbe pár év alatt nyomott áron, amikor a kutya sem akart lakást venni.
7 év alatt jól lelaktak mindent, a bérlők sem úgy fizettek a válság alatt, ahogy kellett volna.
A legértékesebb ingatlan (egy családi ház) pedig másfél évig volt üresen, kb havonta kellett engedni az árból párszázezret.
Végül 1 nagy lakás maradt tehermentesen (ahol éltünk) és egy fél lakásnyi összeg megmaradt.
Nagyon érdekelne mit gondolsz, mekkora az az összeg, amit mindenképp költsön el az ember, mert még többet félretenni káros. Nyilván ez jövedelemfüggő, és nem ugyanaz 500 ezer mint 5 millió forint esetén.
Egyébként sajnos én is hasonló helyzetben vagyok, bár talán nem extrém súlyos eset. Évente van 40 millió forint munkajövedelmem, és 5-10 millió tőke (mindkettő nettó). Legyen átlagosan 4 millió havonta. Ennek ellenére én is outletben vásárolom a ruháimat, sőt még az élelmiszert is leárazottan veszem. A legolcsóbb hotelszobát keresem és fapadossal repülők - nagyon ritkán. Autóm még soha sem volt. Mondjuk inkább a szabadidővel van a baj, nincs időm költeni. Viszont sokmindenre igényem sincs őszintén szólva.
Szerintem ki kéne számolnod, hogy mikor éred el a FIRE-t. A leírtak alapján gyanítom, hogy már rendben vagy, és elkezdhetnél full-timeban a kedvteléseiddel foglalkozni (vagy keresni egy olyan munkát, ami sokkal kevesebb idődet emészti fel és élvezetesebb).
Jó dolog a FIRE, én viszont inkább 80 éves koromig szeretnék dolgozni. Abban igazad van, hogy valami olyasmit kellene csinálnom, amit jobban szeretek. Nem rossz a munkám, de nem is élvezem annyira, hogy hopp eltelt 4 óra. Sajnos ötletem nincs, hogy mit kellene csinálnom, és elég vagyonom sem (kb 110M HUF ETF-ekben, albérletben lakom), hogy belevágjak több dologba és ne számítson ha nem jön be.
Hat ja. 110 millios megtakaritas alberletben meg nem az a szint, hogy megelj a hozamokbol. Viszont a FIRE-nak van egy realisabb ertelmezese/variansa is: Financial Independence Recreational Employment. A megtakaritasod lehetove teszi, hogy sabbatical evet tarts, vagy akar olyan munkat vegezz, ami kevesbe fizet jol, de cserebe jobban elvezed. Kivancsi vagyok, hogy jon ossze ebben az orszagban 40 millio evente munkabol.
Nem Magyarországon élek, ez kimaradt. 🙂 Itt ez a kb 300k USD nagyon alacsony vagyoni percentilis - viszont legalább egyedül hoztam össze. Egyébként Magyarországon is egy közepes budapesti belvárosi lakás ára lenne (ezért sem veszek lakást Magyarországon 🙂 ). A bevétel már magasabb kategória.
Nem allsz rosszul szerintem, foleg ha meg van idod nyugdijig 10-15+ de gondolnam van :). Kitalalhatom hogy? Kulfoldre dolgozol remote mint IT, talan US-be, igy lehet osszehozni ilyen jovedelmet Mo szerintem a legtobb esetben.
Nem allsz rosszul szerintem, foleg ha meg van idod nyugdijig 10-15+ de gondolnam van :). Kitalalhatom hogy? Kulfoldre dolgozol remote mint IT, talan US-be, igy lehet osszehozni ilyen jovedelmet Mo szerintem a legtobb esetben.
Még van egy pár év, 31 éves vagyok. 😀 Külföldön is élek és alkalmazottként dolgozom, nem contract. Matematika-pénzügy-IT vonalon dolgozom, jelenleg magasabb IT sùllyal, ami (gondolom sokaknak hihetetlen módon) nem optimális jövedelem szempontból. A nap végén ez egy mérnöki és kevésbé tudományos munka. De eldöntöttem, hogy ezen a téren szeretnék fejlődni és ez fontosabb volt mint a pénz. 2.5 éve 50%-kal többet kerestem, inflációval igazítva inkább 70.
Ez mikori cikk egyébként? Érdekes mennyire megy még az építőiparban tevékenykedő ismerősödnek, és mintha a tanácsadás is már 40 ezer lett volna. 🙂
Nehéz bölcsnek lenni: szegények vagyunk, aztán egy időben sikerült szerényebb összeget félretenni (sokat segítettek az anyósom meg a kiszámoló meglátásai), amire azt gondoltuk, hogy kellemes nyugdíjaslétet ad.
Aztán a két lakásnyi megtakarítás csiribú-csiribá, máris csak fél lakást ér.
Most nyugdíjasként "kiengedésként" a nyugdíjat elköltjük, a megtakarítást nem bántjuk, a nem sok plussz bevétellel meg erősen gondolkodunk, hogy mi legyen: elkölteni nekem para, de lehet, hogy pár év és meghalok? feleség szerint meg költsük el, mert most még elbiciklizünk ide-oda, Észak-Németország, Hollandia (álom: Franciaország, Olaszország, Spanyolországról álmodni sem merek), pár év múlva meg nembiztos. Hmmm?
Kiszámoló nem mondta, hogy hosszú távon reáleszközben kell tartani a pénzt? 🙂 SP500-ban lenne 4 lakásnyi pénzetek.
azért ez az összeg rövidtávon kicsi a tőzsdézéshez. Szerintem.
Ha van összesen 40 milliód, akkor a tőzsde ingadozása nagyon megviselhet.
Mondjuk pont Hollandia-Németország háromszoros szállás és éttermi árak, Olaszországban meg Spanyolországban jóval olcsóbb.
Spanyolország túl messze van...
Olasztország nyáron tervben van 🙂 10 nap, próbaképpen.
A kemping/sátor kiesett, annyira mélyen van a bejárat, meg nagy lenne a cucc 🙁
(pedig harmadáron lenne)
Én szeretnék majd 25 év múlva egy lakókocsit venni, és azzal járkálni Európában a feleségemmel. Megállni bárhol, és enni egy-egy helyi ételt, esetleg meginni egy-egy csapolt helyi sört. Szerintem, ha ez meglenne nyugdíjasként, már elégedett lehet az ember. Jó kérdés, hogy az orvosi dolgok mennyire szólnak bele, és el tudunk-e menni a helyi kórház 50-100 km-es körzetéből távolabbra utazgatni.
nálunk a lakóautó projekt megbukott, egyrészt elvinné a megtakarítás jelentős részét, másrészt meg annyira drága, hogy abból kijön egy szerényebb airbnb a maradék akárhány évre.
Eredetileg kempingezésre gondoltam (vadkemping olcsóbb, de nem tudom tölteni az akksit), megnéztem a biciklin vihető sátrat, és hát nem biztos, hogy ki/be tudok mászni. Ráadásul ha esik az eső, az már fiatalon is kihívás volt.
Esetleg személyautó+nagy sátor? Egy olyan, amiben akár fel is lehet állni és van előtere is? Én most nyáron próbáltam és nagyon bevált, esőben óriási különbség egy kis sátorhoz képest, hogy az előtérben el lehet lenni. Ha ketten vagytok még túl nagy autó sem kell hozzá, és akkor az se gond, ha be akartok menni a városba.
Ehhez inkább lakóAutót vegyél, ne lakókocsit. Ha úgyis folyton úton akarsz lenni, akkor simán tervezhető úgy a dolog, hogy 50-100 km-es körön belül van a helyi kórház.
Érdemes elolvasni Charles Duhigg: A szokás hatalma c. könyvet. Megdöbbentő, hogy a szokások milyen szinten irányítják az embereket. Ez a téma is erről szól szerintem.
Idén olvastam.
Amellett, hogy szerintem is nagyon jó olvasmány, meggyőződésem, hogy a cikkben leírtak nem olyan szokások, amiket a Duhigg által leírt "jel-rutin-jutalom-sóvárgás" ciklus motivál, hanem ennél is mélyebben belénk égtek (egyesek szerint genetikai alapja is lehet, hiszen néha azonos családban is előfordulnak egyszerre spórolós és költekezős testvérek). Ebből nem magunknak beállított új jelekkel és új jutalmakkal, hanem csak önmagunk türelmes, mindenre kész megismerésével, aztán bátor döntésekkel vezet út az egészséges egyensúly felé - lassan.
(Én is megrögzött takarékos vagyok, ami egész eddigi életemben egyébként a körülmények által igazolta is magát, de ha a terveink teljesülnek, pár év múlva nagyot kellene váltanom fejben.)
Valamikor olvastam, h Soros György egy 8 éves Chrisler Voyagerrel jár. Egy autó is hozzánőhet az emberhez és sokáig bírja ha nem hajtod agyon. 15 éves Honda Accordom 400 ezer km-nél jár és semmit nem kellett rajta javítani. Életszínvonalad emelkedése nem feltétlenül kell életszínvonal inflációba torkolljon, tanított rá Kiszámoló és én ehhez (is) tartom magam.
Biztos minden fillért Magyarország (= Orbán Viktor) tönkretételére (= ösztöndíjára) fordított és már csak egy régi Chryslerre futotta. 😀
Időnként én is beleesek, pl. hónapokig agyaltam, hogy megvegyem-e munkára a legújabb Macbook Pro-t. Végül a közepes felszereltséget vettem.
(br. 4 millió körüli bevétel, mint szabadúszó informatikus)
Mondjuk ez pont (nagyon okos) üzleti döntés, nem életmód. Gondolom a MacBook pro évekig behozza neked 1-2 havonta azt a profitot amibe került. A "nem vagyok annyira gazdag, hogy olcsót vegyek" tipikus esete.
Munkaeszköz lévén miért agyaltál rajta? Ha a korábbi már nem szolgál ki, vagy a sebessége a munkagyorsaság rovására megy, akkor egyértelmű a döntés.
Mondjuk ha kódokat írsz felesleges egy Mac.
Azért agyaltam rajta sokáig, mert sok szakmabeli ismerősöm pattogott, hogy "hát olcsóbb gépen is lehet kódot írni", ugyanakkor a Windows nekem kilőve, mint platform (a WSL-t hagyjuk), a linux pedig állandó szívás, a MacBook-ot pedig beállítom egyszer (kb. 4 óra), utána évekig max frissíteni kell, legalábbis eddig ez a tapasztalat.
Rögtön az első munka amit csináltam a vásárlás után amúgy olyan volt, hogy ha volt legalább 33 GB RAM a gépben, akkor a tesztek futtatása 3 perc volt, ha 32 GB vagy kevesebb, akkor pedig több, mint 1 óra.
Igen, bérelhettem volna rá szervert, de jelentősen kényelmesebb local-ban dolgozni.
Ha már a lazítás, lesz esetleg írás a Concorde Relax befektetési számláról/termékről? Érdemes lehet olyan családtagoknak ajánlani aki nem tudnak/akarnak megtanulni TBSZ-t kezelni, az állampapírban nem bíznak de mégsem kellene milliókat a számlán parkoltatni?
Nem latni mibe fektetnek, es a befektetesi termekeknek mennyi a dija.
Oke a sikerdijat kifejti, de a mogottes befalapoknak szoktak am folyo koltsegei is lenni.
A masik dolog, hogy fel fogjak mérni a kockazatvallalasi hajlandosagot, ami a fentiekbol itelve nem tul magas, es Mifid tesztet iratni.
Ha a csaladtag kockazatkerulo, akkor a penze nagy resze igy is allampapirban lesz, csak nem o fogja venni/tartani ingyen, hanem be lesznek csomagolva egy befalapba penzert.
Igyekszek annyi penzt osszegyujteni, hogy kesobb mar ne kelljen egyaltalan dolgoznom. Ez tobbet er mint minden auto kutyu. Ha jo ETFekbe fektet az ember 5-10% kamat full realis. Kisebb labon ugyan, de szabadabban elhetek tovabb. Ez a terv legalabbis. En a penzemen szabadsagot igyekszek venni.
Ha forintban érted, a 10%+ is nagyon reális. 🙂
CHF-ben es USD-ben van. Forintban sajnos az arfolyamromlas az nem elkoltheto. Arrol van szo, hogy legyen valami plusz minden evben amit fel lehet elni egy olcsobb orszagban. Havi olyan 400-600ezer forint ha megint helyreall a jogallam pl Magyarorszagra hazakoltozessel. Vagy Japan. Ott olyan havi 800k hufnak megfelelobol el lehet vergodni. Thaifold olcsobb lenne, de annyira nem szimpatikus. Szeretek ugy enni az utcai arusnal hogy nem leszek beteg utana.
CHF-ben hosszú távon nagyon erős lenne a 10%, USD-ben meglehet. Ha Magyarországon helyreáll a jogállam, az valószínűleg nem lesz tartós (eddig nem volt 20 évnél több folytonos jogállam a történelem során), másrészt drágulással fog járni. Nem azért olcsó az olcsó ország mert oda a Jóisten olcsóságot teremtett. 🙂
Azért spórolsz tovább, mert rájössz, hogy a tárgyak értelmetlen dolgok, nem okoznak örömöt, csak a baj van velük. Megelégszel azzal, amid van és nem akarsz többet. Egészséges ételek, kellemes emberek társasága, béke, biztonság, szerény élet.
Az a gáz, ha valaki azok után, hogy mindene megvan robotol tovább, csinálja a stresszes és pusztító munkáját, vállalkozását. Azért mert workaholic, vagy mert az élete egyetlen értelme a munka, amit végez.
Én, miután elértem, amit akartam, szabadidőt vettem. Megóvtam az életemet saját magamnak a piszkos, törtető, anyagias világtól. Kiszabadultam az önkéntes rabszolgaságból.
Teljesen egyetértek. Hála Istennek meg azelőtt rájöttem, hogy a tárgyak inkább gondot jelentenek mint örömöt, mielőtt elkezdtem volna felhalmozni őket. Nekem a pénz egyedül a biztonságról és a szabadságról szól. Ennek szintén megvan a hátránya, mert a félelem is tud egy nagyon motiváló dolog lenni.
Like
"Szó szerint meg kellett magát erőszakolnia, hogy kifizessen ennyit egy autóért." Szó szerint? Szó szerint meg kellett magát erőszakolnia? 🙂
A probléma az, hogy te csak a nemi erőszakot ismered. Nem véletlenül hívják NEMI erőszaknak, ugyanis van másfajta erőszak is.
Nem azt írtam, hogy megnemierőszakolta magát.
Engem ez a kérdés úgy zavar, hogy merjek-e kockáztatni vagyont ötven felé közelítve.
Ha mindent összerakok, kb. 800-900MFt van. (Kb. nettó 4m/hó bevétellel, ebből elköltünk 1m-t havonta, de ez bizonytalan, hosszú távon inkább a fele reális.)
Lehet relatíve soknak tűnik, viszont ebből kéne nyugdíjat is adni majd magunknak, a lakhatásunk megoldani, és van négy gyerek, akik kezdik egyetemet, akár külföldit, lakás nekik ... és hipp-hopp, már le is van kötve az egész.
Ezt alkalmazottként szedtük össze. Kell-e, van-e jogom egy vállalkozásban vagy a tőzsdén akár csak egy részét kockáztatni? Sajnos én se leszek már okosabb, és a gyerekek joggal tennének szemrehányást, ha elkártyázom.
Vagy inkább üljek otthon és spóroljak, ha úgy adódik, akár évekig munkanélküliként is? Keressek inkább minél lazább munkát, mondván, hogy ha vigyázok rá, ez már elég lehet mindenre? És ha nem lesz?
szerintem pont rólad / neked szól a cikk
ahogy én látom: a gyerek úgy is el tud indulni az életben, ha nem (rögtön) lakást kap a segge alá, van kollégium, albérlet - máris megszűnt 4 lakás árnyi kreált probléma! (főleg hogy ha külföldi egyetem is játszik, amellé minek neki lakást venni)
így máris marad annyi, hogy bele lehessen vágni vállalkozásba, már ha akarsz - akarsz? 4M nettó körül nem is biztos, hogy van értelme, hacsak nem szived vágya - akkor viszont miért is ne? 100x rosszabb helyzetből is indultak már sikeres vállalkozások
Lakást nem szabad venni a gyereknek, csak tudást. A legtöbb lakást kapó gyerek nem fog a most megvásárolt lakás 100km-es körzetében élni. Ezt a vagyont csak arra szabad használni, hogy mind a 4 gyerek el tudja hagyni ezt az régóta reménytelen országot, és ne mosogatóként kelljen neki kezdeni egy jobb világban.
Ha 900 milliós a családi vagyon, akkor miért reménytelen ez az ország a gyerekek számára? Éhen fognak halni, vagy elhajtják őket kényszermunkára?
Vannak itthon bajok, szó se róla, de azért az önsajnálatot se toljuk túl.
Ha van bo 800 milliod, akkor az a 3-6 havi vesztartalek pipa 🙂 Ha ugy erzed, ki akarod magad probalni vallalkozokent, akkor mi tart vissza? Megbeszelitek otthon, hogy mennyi idot adsz magadnak, hogy a vallalkozas megalljon a sajat laban. Ha sikerul, jo. Ha nem, akkor meg mindig visszamehetsz alkalmazottnak. Vagy elkezdheted munka mellett mellekallasban is, hogy lasd, egyaltalan realis-e az elkepzeles, igy kb. csak a szabadidodbol kockaztatsz valamennyit.
Szerintem tök jogos a felvetés és nem világos a válasz. Ha globálisan szeretnél a 4 gyereknek piacképes tudást adni akkor nem szabad magyar viccegyetemen végezniük (köszönjük ezt is fidesz). Amszterdam, London, Párizs, München drága városok, szerintem 3000 EUR kellhet egy gyereknek havonta. 5 év alatt reálértéken ez 12 * 3000 * 5 = 180k EUR per gyerek, azaz 720k EUR a három gyerekre. És lehet több, mert mi van ha 6 év alatt végeznek. Én azt mondom 1 millió EUR-t, azaz 410M forintot erre a célra rakj félre. Csak az a bökkenő, hogy nem elég félretenni, a pénz meg is kell hogy őrizze a reálértékét. Ha nem teszel reáleszközbe (ingatlan, részvény, de inkább a második), akkor megette a fene az egészet. Aki nem kockázat annak a biztos bukás a jutalma. Nálad a diverzifikáció lényeg, ami valószínűleg (EU, US, EM) value részvény ETF-ek. A tőzsde nem csak long NVDA 1W call YOLO.
off, jót röhögtem megint ezeken: https://www.portfolio.hu/bank/20241125/granit-bank-reszvenyeket-vehetunk-a-karacsonyfa-ala-itt-vannak-a-reszletek-725342
OFF
Nem működik nálam a tampermonkey-s újhozzászólás-kiemelő kódod. Kiegészítő telepítve a Firefoxra, Kiszamolo comment highlight szkript betöltve tőled, elmentve, aktív, jelzi is a TM, hogy fut, és az új hozzászólások kerülnek előre, ha jól tudom, ez is a kódodból lesz így (én amúgy nem szeretem), de nem jelölődik ki hozzászólás. Illetve egyszer oldal betöltése után mintha láttam volna egy negyed másodpercre a kereteket. Láttam a felöltött jpg-den a mintát és nem akarom feladni. Küldhetek neked egy képernyővideót privátban? (hova?)
aha vonuljunk át privibe, gergo.akademia gmail
Nézegettem az értékpapírszámlára vonatkozó hirdetményüket:
Zárolás/Zárolás feloldás 1 500 Ft / tranzakció
Lekötési igazolás kiállításának2 díja GRÁNIT Tartós Értékpapírszámláról 5 000 Ft / esemény
2 A díj az alszámla megnyitásakor, ezt követően egy-egy értékpapír sorozatnak (ISIN) az alszámlán első alkalommal történő jóváírásakor
kerül felszámításra.
Társasági eseményekhez kapcsolódó díjak 6 500 Ft / tranzakció
. Osztalék-, ill. kamatszelvények levágása 20 Ft / db, min. 2 000 Ft / esemény
6.6. Tőkeintézkedések (részvénycsere, forgatás, tőkeemelés) 20 Ft / db, min. 5 000 Ft / esemény
6.7. Társasági eseményekhez kapcsolódó díjak 20 Ft / db, min. 5 000 Ft / esemény
Szinte ingyen van... Gondolom Lightyear-en nem lehet jegyezni...
Javaslom elolvasásra Bill Perkins, Halj meg nullával című könyvét. Vannak benne szemfelnyitó gondolatok.
Egy "lakásnyi" pénz. Még mindig ez a magyar vagyonegység.
Érdekes rákeresni csak itt a hozzászólások között a "lakásnyi" és "lakás árnyi" kifejezésekre. Ebben számolunk, ehhez tudunk viszonyítani.
Milliárdokat lophatnak tőlünk büntetlenül, de csak pislogunk, mert nem tudjuk elképzelni, az mennyi pénz. Bezzeg ha egy "lakásnyi" hiányzik valahonnan, az feltűnik.
Akkor hány lakásnyit loptak tőlünk? 🙂
Szerintem csak az Orbán rendszer alatt a teljes magyar ingatlanvagyon kb negyedét-felét ellopták tőlünk (értékben).
Ismerős a dolog. Én 40-es vagyok, egyértelműen ki tudnék már szállni a mókuskerékből. Viszont szeretnem amit csinálok (IT vállalkozó), és félek hogy a rengeteg szabadidőmmel mit kezdhetnék. A munkával járó napi rutin ad egyfajta keretet. Szerencsére a munkám már nem stresszes mint a kezdetekkor, tehát annyi előrelépés már van, hogy lazább tempóra váltottam (nem mindent vállalok el). Tárgyak engem sem izgatnak, megtanultam, hogy többnyire csak a gond van velük, nem is igazán érdekel semmilyen csilli-villinek beállított tárgy.
Idén én is megerőszakoltam magam és vettem egy luxus autót (közel 20 millióért), ez tényleg nagy szó tőlem. De azért annyira nagyon nagy pluszt nem ad az élethez. Egyébként nagyon örülök neki és próbálom nagyon megbecsülni.
Hirtelen nem szabad abbahagyni a munkát az biztos.
Ez az, ami nekem sem megy. Bár nem vagyok annyira jól eleresztve, mint a többség itt, de magamat sem tudom elengedni a költésekben. Van az az ökölszabály, hogy a jövedelem 40%-át érdemes félretenni és a 60%-ból élni, én kb. a 75%-át teszem félre. Ruházkodás nem érdekel (mondjuk ez a csajozásnál annak idején hátrány volt :-)), kocsim sohasem volt és nem is lesz. Telefonból is elég egy alap készülék 50ezerért, amire nekem kell, azt tudja. Utazni szeretek, de nem hostelbe megyek, egy ibis szint bőven megfelel nekem és fapadossal utazom, kézipoggyásszal. Ritkán járok étterembe, mert sajnálok kiadni érte 20ezret alsó hangon, néha azért elmegyünk 1-1 olcsóbb étterembe. Viszonylag szegény családból származom és gyerekként azt láttam, hogy minden fillért meg kell fogni, apám ezt még durvábban csinálja, mint én, gyakorlatilag semmire sem költ.