Nem lesz örökké karácsony
A mostani idők, illetve még inkább az emberek viselkedése egyre jobban emlékeztetnek a 2007-es állapotokra.
Akkor is egy hatalmas, hitelből pumpált emelkedés vége előtt állt a világ, mindenki roppant pozitívan tekintett a jövőbe. Elképesztő ütemben épültek az ingatlanok, mindenki lakást akart venni. Az autóeladások is minden rekordot megdöntöttek, néhány év alatt hatalmasat nőttek a fizetések, aki akart, könnyen talált munkát. Minden oka megvolt az embereknek az elégedettségre, úgy tűnt, most már minden jó és szép lesz örökké.
Aztán egyik napról a másikra megfagyott a levegő, néhány héten belül minden emberhez eljutott a legújabb válság hatása. A cégek bevétele visszaesett, ezért egyre több embert bocsátottak el, nehéz volt munkához jutni, sokkal rosszabbul ment a gyári munkásnak éppúgy, mint a taxisnak vagy a fodrásznak. Amikor mindenki elkezd spórolni, akkor mindenki sokkal kevesebbet keres, foglalkozzon bármivel, legyen bár vállalkozó vagy alkalmazott. A bevételek esésével párhuzamosan megindult a hiteltörlesztők emelkedése.
Az addig olyan sikeres foglalkozások, mint ingatlanos vagy hitel-bróker, hirtelen már a megélhetést sem biztosították a következő 5-6 évben.
Az új lakásokat senkinek nem lehetett eladni, még 2013-ban is a 2006-2007-ben épített lakásoktól igyekeztek megszabadulni a kivitelezők, kevés sikerrel. Az autókereskedések sorra zártak be az egész országban, harmadannyi autót sem tudtak eladni, mint egy-két évvel azelőtt. A hitelből felpumpált vállalkozások sora ment csődbe, mert a 20%-os forgalomcsökkenést már nem viselte el a túlzott eladósodás miatt túlfeszített költségvetésük.
Az ingatlanpiac is befagyott, sokan akartak szabadulni a nemrég vett lakásuktól, mert nem bírták fizetni a megemelkedett törlesztőket és a bérlők sem tolongtak már úgy a kiadásra váró lakásokért. Azonban a 13-14%-os hitelkamat mellett igen kevesek akartak ingatlant venni, akinek pedig volt pénze, bárhol kapott komoly hozamot, miért pont ingatlanba tette volna a pénzét.
A világgazdaság története ciklikus emelkedések és esések sorozata. Ahogy az emelkedés is öngerjesztő és az egész gazdaságba továbbgyűrűző hatású, ugyanígy az esés is mindenre és mindenkire kihat.
Hirtelen nem tudok még másik olyan időszakot mondani, ahol immár kilenc éve folyamatos emelkedés jellemezné a piacokat, ráadásul olyan egyenletesen, mint mostanában, a fejlődő piacokon éppúgy, mint a fejlett piacokon. Se egy megingás, se egy visszaesés, csak a folyamatosan növekvő gazdaság, egyik siker és eredmény a másik után.
Amit mondani szeretnék: nem lesz örökké karácsony, a következő válság már a küszöbön áll. Hogy meddig fog ott toporogni, már csak néhány hetet vagy még néhány évet, azt nem tudom. De hogy nem lesz minden úgy örökké, ahogy most, az biztos. Ahogy bő tíz éve sem látta senki a közeledő vihart, most sem lesz másként. “Amikor azt mondják, béke és biztonság, akkor tör rájuk hirtelen a veszedelem.”
Ettől nem kell megijedni, ez a világgazdaság rendje. Jön a következő válság, leépíti a magasra emelt kártya- és légvárakat, majd az esés után újra jön egy emelkedés. A romokat eltakarítják, a vesztesek nyalogatják a sebeiket, az élet pedig megy tovább. Ez eddig is mindig így történt, ezután is így fog.
Azonban te ne úgy rendezkedj be, hogy minden olyan szép és jó lesz jövőre is, mint volt eddig. Nem biztos, hogy lesz munkád jövő ilyenkor is, egyáltalán nem biztos, hogy ugyanúgy hálóval fogják majd a munkavállalókat, mint ma. Az alacsony kamatoknak is vége szakadhat, s akkor az ingatlanpiac is beleáll a földbe.
Az építőiparban dolgozók, akik ma nem tudják, mennyit kérjenek egy munkáért, újra majd könyöröghetnek munkáért és minden kis vakolást és javítást elfogadnak, csak hogy ne haljanak éhen.
A fodrász is észreveszi majd, hogy az emberek a hajukon is spórolnak, inkább ritkábban járnak majd fodrászhoz. Mindez akkor fog történni, amikor a hitelből vett autójának a törlesztője az egekbe fog emelkedni.
Ha hitelből akarsz befektetési ingatlant vásárolni, 20% önerővel, érdemes végiggondolnod, hogy egy 20%-os esés esetén te a tőkéd 100%-át fogod elveszíteni. Ha el kell adnod az ingatlant, mert mondjuk a munkádat is elveszítetted, akkor sikerült lenullázni magad. A bérleti díjak is nagyot tudnak esni, ha esetleg azt gondoltad, sebaj, majd a bérlő fizeti a megemelkedett törlesztőt.
Amikor az emberek egymás kezéből tépik ki a kilincset, hogy ingatlant vehessenek, amikor a tőzsdék már kilenc éve nem képesek esni, történjen bármi is, akkor már nem biztos, hogy messze van a fordulat.
Röviden: remélheted a legjobbat, de nem árt felkészülnöd a legrosszabbra. Ne a jelent és a közelmúltat vetítsd ki a jövőre, hanem emlékezzél meg, mi volt tíz éve vagy öt éve. Az emberek memóriája nagyon rövid, el sem hiszik, hogy 5-6 éve volt az a világ, amikor teljesen más volt minden. S azt sem tudják elképzelni, hogy megint minden olyan lehet, mint volt 5 vagy 10 éve.
Legyen forgatókönyved arra az esetre is, ha fél évig munkanélküli lennél, vagy a vállalkozás bevétele a harmadára esne vissza. Annál nincs veszélyesebb állapot, mint amikor az emberek túl optimisták és már elképzelni sem tudják, hogy megint fordulhatnak rosszabbra is a dolgok.
S még egyszer: ettől nem kell félni, ez így természetes. Viszont felkészülni fontos rá. Ha téged felkészülten fog érni a következő vihar, sokat kereshetsz azon, hogy a legtöbb embert meglepetésként érte ugyanez.
Update: a cikk nem arról szól, hogy itt a világvége, adj el mindent és fusson ki merre lát. Ez nem jóslás arra, hogy itt a következő válság, hanem csak felhívnám a figyelmed, hogy biztos lesz válság. Hogy holnap, vagy tíz év múlva, azt senki nem tudja. Nem kell eladnod semmit, csak legyél józan és ne gondold, hogy holnap csak jobb lehet, mint ma. Csak ennyi a dolgod, semmi mást nem akartam mondani.
Online oktatás a pénzügyekről. 15 órányi anyag, nézz bele ingyen.
Valódi pénzügyi tanácsadás termékértékesítés nélkül csak 35 ezer forint.
20 millió forintos életbiztosítás havi 4.990 Ft-ért, életkortól függetlenül.
Már megint!
🙂
Te hogyan készülnél fel(készülsz) a leendő válságra?
Most a hitelfelvétellel párhuzamosan erősen dolgozom a fizum növelésén, egyelőre úgy fest, sikerrel. Ha nem nőne, akkor is tudnánk fizetni, így viszont az a cél, hogy 5 év alatt visszafizetni a hitel felét, 10 év alatt az egészet. Közben valós rezsicsökkentési beruházások majd, plusz a lakás kiadva. Ha valami szerencsétlen csillagállás miatt gond van, akkor átütemezés, extra vészhelyzetre van kiszámoló biztim, hamarosan kötöm a férjemnek is 😉
Melyik befektetés az, ami most olcsó, és egy ilyen zuhanásban emelkedne nagyot ára?
“a következő válság már a küszöbön áll”
Mire alapozod ezt? A válságok közötti átlagos eltelt időre? “A múltban elért hozam nem jelent garanciát a jövőre nézve”, ugyanez igaz a bukásra is. Az elmúlt két évben megszámolni sem tudom hányan (itthon és külföldön egyaránt) vészmadárkodtak a pénzpiacok felett, aztán meg lehet nézni hol állunk két évvel ezelőtthöz képest.
A nagy trükk az, hogy a nagy számok törvénye miatt aki folyamatosan borúlátó, előbb-utóbb igaza lesz, de a sok benézett “jóslatról” utólag soha nem szól a fáma.
Én úgy gondolom, hogy ahogy szélesedik a tőzsdék által elért réteg, úgy válik egyre inkább hisztéria-alapúvá az árfolyamok mozgása is, és a következő “válság” az akár egy ilyen cikk után történő pánik-eladás következménye lesz.
Úgy értelmezem a posztot, hogy ha beüt a válság, akkor az ingatlanárak lemennek,
a hitelkamatok pedig fel.
Kérdés, hogy a kettő együtt jobb vagy rosszabb feltételeket ad-e?
Feltételezem, hogy lesz állásom és kb azonos jövedelmem utána is.
Hogy mikor lesz esés, nem tudom. De hogy lesz, az biztos. S minél nagyobb volt az emelkedés, annál nagyobb lehet az esés is.
…és Kiszámoló for president, of course… 🙂
Köszi. 🙂
Na most jól megijesztettél.
Mi most építkezünk, van egy másik házunk, azt akarjuk eladni, ha az új kész van.
Mivel most félúton vagyunk az építkezésben, nehéz változtatni. Végigcsináljuk!!!
Úgy tudsz felkészülni, hogy van vészforgatókönyved arra az esetre, ha akár radikálisan esne a bevételed. Ennyi az egész, nem azt akartam mondani, hogy adj el mindent.
Kíváncsi vagyok, mikor indul el lefelé.
Amikor elkezdett emelkedni az ingatlanok ára, előtte több-kevesebb idővel már mindenhol megírták, hogy küszöbön az emelkedés.
Simán lehet, hgy az indította el az emelkedést, hogy már mindenki azt írja most kell venni, mert indulunk felfelé.
Az esésnél még inkább igaz, ha már mindenhol azt írják jön az esés, akkor hirtelen mindenki elkezd eladni, pedig a cikkek nélkül esze ágában sem lenne.
Egy ismerősöm jó 10 éve fizikai aranyat vesz, rendszeresen. Tudjátok, azt a fajtát, ami kis táblákból áll, mint a Tibi csoki. 🙂 Az is egyfajta diverzifikáció.
Az egy éves nettó félre van téve, hitel nincs. Van néhány 10 milliónk különböző befektetésekben (részvény és kötvény ETF-ek TBSZ-en, P€MÁK TBSZ-en, cetelem).
Ennyi. Mit tehetnék még? Vegyek aranyat?
Ti mit gondoltok amúgy arról, hogy lesz itt még olyan, hogy befagyasztják a bankszámlákat és hasonlókat (értékpapírszámlák?), mint mondjuk cipruson? Vagy esetleg a hiperinflációról? Hogy készültök az ilyesmire, ha egyáltalán?
Engem is érdekelne kiszámoló hogy készül.
Tegyük fel lakást akarok 20M-ért és van is most 20M Ft-om.
A. eset: megveszem a lakást, és örülök. Ha a lakás ára 15M-ra esik és vmiért el kell adnom, akkor buktam 5M-t. (Ha nem kell eladnom, mert örökké benne élek, akkor persze mindegy mennyit ér éppen.)
B. eset: megveszem a lakást hitelből 3,5% THM, a pénz megy a kincstárba 3,5% kamatra, nullán vagyok tehát. Ha a lakás ára esik, akkor a pénzem kamata emelkedik, de a hitelkamatom fixálva van, így a többlet kamat visszahoz valamennyit a lakáson elszenvedett áreséséből.
Ha nem kell eladnom, akkor pedig lett némi hozam a pénzemen a hitelkamaton felül.
hogyan azonosíthatóak ezek a kártyavárak? van erre egyáltalán lehetőség? a legutóbb a sub-prime válság volt ilyen “remek kártyavár”… ott pedig hazugság volt az egész alapja.
kössem poligráfra az ügynököt, aki el akar adni valami “szolgáltatás”? 😀
Illetve: a tőzsdei zuhanás csak indikátora, vagy okozója is lehet egy új válságnak?
Részben egyetértek, de azért egy válság nem derült égből villámcsapásként szokott jönni. A Bear Stearns is pont 10 éve ment csődbe, míg a tőzsdei összeomlás csak 2008 őszén jött.
Érdemes figyelni a jeleket (Fed kamatemelések üteme, Trump féle kereskedelmi háború eszkalálódása, jegybankok eszközértékesítésének üteme stb.) de azok szerint akiket én olvasok ha a Fed nem rontja el nagyon 2019 előtt nem lesz komolyabb válság. Ami most februárban volt, inkább csak egy korrekciónak tűnik.
Ráadásul ebben még egy 20%-os US tőzsdei emelkedés is benne van annak ellenére, hogy más most is elég drága az amerikai piac. Na az lenne már a buborék kategória.
imádom a big short című filmet, ami azzal végződik, hogy a pesszimisták mekkorát nyertek, viszont ennyi év távlatából látszódik, hogy az optimisták is jól jártak volna, csak addig nem folytatódik a film.
2015-ben igenis volt komoly esés és pánik a tőzsdén, sok ipari, bánya (nem tech) cég akkor fogott padlót és komoly kilengések mellett két évig egy sávban mozogtak a piacok.
Szerintem a világ normális állapota az hogy nincsen válság, főleg nem olyan komoly mint a 2008-as mert az tényleg durva volt.
Kiszámolóval mindemellett egyetértek:most érdemes felkészülni a rosszabb napokra 🙂
vegyel lakast Nemetorszagban ujat es add ki ,itt nincs valsag a lakaskiadasban es ahogy elnezem nem is lesz,konkretan NINCS kiado lakas jo helyen. 5 ev alatt ugyan az a haz a duplajaert kelt el.
Havi 800€ tiszta penz:-)
Ez világos, de engem továbbra is érdekelne a másik oldal, hogy akinek nincs hitele, van bőven tartaléka, az megtakarítóként hogyan tud erre felkészülni?
Vagyis mi az, amit most olcsón meg lehet venni, mert nem kell senkinek, és egy válságban megy majd fel az ára? Létezik ilyen befektetés?
Technikai elemzés ide, hírek oda, ha olyan a piac hogy “jó” akkor jó, ha nem akkor válság van..
Egy válság olyan, mint egy nagy leárazás, olyankor lehet jól bevásárolni. 🙂
Válság persze lesz. A legvalószínűbb, hogy a hosszú zéró kamatok (csalóka zéró kamatról beszélni, mert erre rájön/rájött a pénznyomtatás, azaz a hosszú kamatok is zéróra estek, sőt) miatt felfúvódott eszközök (részvények, kötvények, ingatlanok) korrekciói miatti veszteségek okoznak majd visszaesést, bár a reálgazdasági dinamika annyira erős, hogy jelenleg még ez is nehezen okozhatna recessziót.
Aztán meglátjuk…
Sokkal valószínűbb, hogy a másik csoportba fogsz tartozni.
Bár jönne már. Még akkor is jobban jönnék ki, ha két évig munkanélküli lennék de cserébe egy mostani 70M-s lakát megvehetnék 45-50 körül.
Mikor lesz vége? Ha jósolni kéne akkor azért itthon nem holnapra tenném (persze ha bedöl a világ akkor mi is megyünk), hanem használnám a felhőkarcoló indikátort, így a Mol székház átadása (2021) +/- 1/2 évre tenném:
forbes.com/2011/03/10/skyscrapers-burj-dubai-leadership-leaders-bubbles.html#7b346f326a54
@Kiszámoló tavaly és tavalyelőtt is írt egy pont ugyanilyen cikket.
Ezeket a helyükön kell kezelni. És minden évben is ír egy pont ugyanilyet, és akkor majd mondhatja, hogy naugye! (c). Más kérdés, hogy aki tavaly hallgatott rá, nemhogy tavalyelőtt, az mekkora rallikból maradt ki, nem beszélve az idei rakétákat. Ugyanez a helyzet a fixált hitelekkel is. Évek óta hallgatjuk, hogy fixáld meg baj lesz. Persze. Valamikor. De ez már a túl sok farkast kiáltás esete.
Most azoknak adok igazat, akik azokat is felelőssé teszik, akik folyamatosan riogatnak.. évek óta. Aztán semmi nincs. Az átlagember szempontjából nincs ennél rosszabb.
Ha nem egy lábon áll a család, és a jövedelem 30%-a alatti a törlesztés, mindegy mi jön. Ennyike.
Válságban pedig lehet költekezni (fogyasztani is és befektetni is), már ha előtte megtakarítottunk. Az élet nem állt meg, de igaz, az előző válságban egész jó áron lehetett utazni és nyaralni, belföldön és külföldön egyaránt. Lehetett szépen alkudni az autó árából, és lehetett lakást is venni, mert válságban a vevőnek áll a világ.
Antikciklikusan, nem a csordát követve.
A nyáj már csak ilyen:
Ha Miklós csak annyit ír tömören, hogy: Vigyázz! Nem lesz minden nap karácsony! akkor egyrészt nem lesz hozzászólás, másrészt nem tudja kifejteni amit akar. Meg a blogja is behal.
Ha meg kifejti a témát többféle megközelítésből, akkor meg a hívek elkezdenek atomra parázni (de sajnállak, jaj hova tegyél 200e eurót, és társai) meg arról fantáziálni, hogy hogyan gazdagodjak meg a következő válságon.
Mondhatom szép.
Mindkét véglet szélsőséges, az arany középút éppen középen van:) Ez most egy napi pénzügyi bölcsesség hosszabb változata volt.
Persze majd a szerző megmondja, hogy így van-e, én csak okoskodok.
Meg hát első is voltam, szóval szép ez a nap már megint :).