A GKI oldalán jelent meg egy új elemzés, ami az úgynevezett "keleti nyitás" hatását vizsgálja. Mint közismert, az egymást követő Orbán kormányok keleti despotákhoz és diktátorokhoz dörgölőznek immár 14 éve azzal az indokkal, hogy az országnak az érdeke, hogy függetlenedjen a nyugati országoktól és minél mélyebb és "gyümölcsözőbb" gazdasági kapcsolatokat építsen ki keleten.
A GKI azt találta, hogy hiába a sok repkedés meg tárgyalás, 2010 óta határozottan csökkent Ázsia szerepe a magyar exporton belül, konkrétan 7%-ról 5%-ra, miközben Európa aránya 77%-ról 81%-ra, Észak Amerika aránya pedig 3%-ról 5%-ra nőtt. Hiába a közel 3 milliárd lakos, Kína és India együttes aránya a magyar exporton belül a szabad szemmel alig látható 0,65%-ot alig éri el.
Amiben némi emelkedés volt, az az ázsiai tőkebeáramlás, ami azonban nem hogy csökkentené, hanem egyenesen növeli az ország függőségét, lévén az összes így létesült gyár szintén Nyugat Európába termel, így tovább erősíti az ország nyugati függőségét.
Röviden összefoglalva a keleti nyitás elmúlt közel 15 éve teljes kudarc. Bővebben a fenti linken.