A babakötvény (Start számla) felhasználhatósága
A gyermekek életkezdésére felhasználható Start számla nyitásától sokakat a hosszú futamidőn túl az tart vissza, hogy a gyerek nagykorúsága után a felhasználhatóságot a jogszabály elég homályosan adja meg. A felhasználhatóság lehet tanulmány finanszírozása, lakhatás, gyerekvállalás feltételeinek megteremtése, pályakezdés és egyéb, a jogszabályban meghatározott cél, bármit is jelent ez az utóbbi homályos meghatározás.
Mi van akkor, ha a gyerek külföldön fog tanulni, ott kezdi a pályafutását, nem akar lakást venni és gyereket sem akar 18 évesen vállalni?
Ez egy elég fogós kérdés, ezért megkérdeztem a legilletékesebbet, a Magyar Államkincstárat, hogy milyen büntetést kell fizetni, vagy mi a büntetés (a csoffadt évi hatezres állami támogatás visszaadása?), ha nem sikerül teljesíteni a jogszabályban rögzített célra való felhasználást.
A válasz hamar megérkezett, ebből a kulcsmondat: “A felhasználási célt jogszabály szerint nem kell dokumentumokkal bizonyítani”, elég nyilatkozni, hogy a felhasználás megfelel a jogszabályoknak.
Ez jó hír, a gyakorlatban ez azt jelenti, hogy arra használod, amire akarod, aztán írsz egy papírt, hogy arra használtad, amire meghatározták.
Azonban azt szintén leírták, hogy “A számláról történő kifizetéshez a Számlatulajdonosnak, amennyiben e feltételek fennállnak, a magyar állampolgárságát és Magyarország területén lévő lakóhelyét is igazolnia kell.”
Azért erre vigyázz. Ha nem vagy benne biztos, hogy 18 év múlva is itthon fogsz élni a családoddal, akkor lehet, hogy jobban jársz egy egyszerű TBSZ számlával, amire prémium állampapírt veszel. Ilyenkor mindössze az évi hatezres állami támogatásról kell lemondanod (a prémium állampapír is pont ugyanannyit kamatozik, mint a start számla: infláció felett 3%), de ez talán nem egy nagy érvágás a szabadságért cserébe.
Ezen információk birtokában már nagyobb bátorsággal lehet start számlát nyitni, hogy miért jó, arról már itt írtam: Start számla. (Azért megjegyzem, arra a kérdésre nem sikerült választ kapni, hogy akkor mi történik, ha nem a megjelölt célra akarná valaki felhasználni, vagy nincs magyar lakcíme? A befizetését a kamatokkal ki kellene fizetni, maximum az állami támogatást lehetne visszakérni, de hát ugye idehaza semmi sem biztos.)
Amit érdemes tudni, hogy most már akárhány éves gyereknek (18 év alatt) nyithatsz Start számlát, egyetlen feltétel, hogy legalább 3 évnek kell eltelnie a nyitás után, hogy fel lehessen venni a pénzt.
A magyar államra egyetlen fillért sem szabad bízni!
Ilyen alapon ne nyiss lakástakarékot, ne tarts banknál pénzt, mert ugyan akkora erővel azt is elveszik (az IMF már meg is szellőztette, hogy le kéne csípni belőle). Sőt otthon se, mert a NAV szerint egy háztartásban 500e maximum az elfogadható pénz ami otthon tarthatnak az emberek. Szóval az efeletti pénzre majd azt mondják, hogy fekete jövedelem és jól megbüntetnek érte.
Ez jó hír, a gyakorlatban ez azt jelenti, hogy arra használod, amire akarod, aztán írsz egy papírt, hogy arra használtad, amire meghatározták.”
Képtelen vagyok elhinni, hogy az első lehetséges kifizetés napján ez még hatályban lesz. 🙂
Népünk vezetőinek remek érzékük van a várható ellenállás megsaccolásában. Jól tippelték meg, hogy háromszáz forintért a nép az utcára fog menni, és azt is, hogy hárommillióért meg nem.
Ingatlantulajdona szinte mindenkinek van, ezért az ingatlanhoz nem mernek nyúlni. Sőt, minden adandó alkalommal megsimogatják annak a buksiját, aki ingatlant szerzett. Közben meg jókat rúgnak abba, aki nem. Úgyse számít.
A bankbetét az szintén szent tehén, mert elég sokan legalább értik, mi az, még ha nekik nincs is. A részvények viszont kevésbé vannak biztonságban. Az valami úri hóbort.
Nem az a kérdés, hogy hol van a rablás határa, hanem hogy mi hol húzzuk meg azt.
Megéri a minimális állami támogatás _ígérete_ azt a rizikót, amit 18 éven keresztül futnánk, hogy pl. megváltozik a felhasználás feltétele?
Egyre inkább afelé hajlok, hogy nem éri meg.
És ez nagyon szomorú.
1, nem kell évente újat nyitni.
2, nem kell szórakozni a kamatok és lejáratok újra befektetésével.
Ja és ez tényleg a gyereké, nem lehet hirtelen felindulásból feltörni és elkölteni, ha szembe jön egy “hihetetlen” ajánlat.
TBSZ-nél jobban nem tesszük ki magunkat a kormánynak. Nem kell a babakötvény!
Nem feltétlenül azért, mert lenyúlhatják (nem valószínű, de ki tudja). A gyerek kezét sem akarom, hogy az állam kösse meg esetlegesen. No meg a saját kezem sem akarjuk megkötni.
Ki tudja nem akarjuk-e esetleg pont a gyerekre költeni 18 éves kora előtt az összes pénzünk.
Úgy tudom, hogy fejenként/keresőnként 500e Ft. Ha már bevétel, akkor legyen joga a nejemnek is ennyit itthon tartani. Pláne, ha legálisan kapott 1m Ft-ot egy autó eladásakor papírpénzben és 200Ft-os érmékben 🙂
A jól megbüntetnek azt takar(hat)ja, hogy erre nem hivatkozhatsz, amikor valamit veszel. Ingatlan vásárláskor nem lehet a hiányzó 5m Ft-ra (15-ért eladtad, 20-ért veszel) azt mondani, hogy otthon volt, az évek alatt jött össze. Kérdés, hogy 20m Ft-os ingatlan esetén ki vizsgálja (vizsgálat költsége 1-2m Ft?) ezeket a dolgokat. Amikor a piacon cserélnek gazdát 100m Ft-os ingatlanok is.
A 98%-os visszamenőleges adót az alkotmány bíróság elkaszálta (Strasbourg is). Egyébként is a baloldali káderek ellen hozták, akikért szerintem nem kár, kerestek már eleget a semmitevéssel (tisztelet a kivételnek). Az más kérdés, hogy fideszes káderekkel töltik fel a megüresedett helyeket és semmivel nem leszünk előrébb.
Én nem hiszek továbbra se abban, hogy a start számla kockázatosabb lenne, mint bármely más befektetési forma. Előbb fognak a betétekhez nyúlni, mert sokkal nagyobb pénz, 5-10 év múlva lesz közel annyi start számla, mint betétes. Senki nem szereti, ha a gyerekek pénzét elveszik, viszont ha a “burzsujoktól” akiknek megtakarításuk van azoktól elvesznek, hogy fog ciripelni a sok tücsök, hogy lám megmondtam el kellett volna költeni. Következő válságnál az IMF és EU se hiszem, hogy majd a fiatalok kevés pénzét helyezi előtérbe a banki megtakarításokkal szembe.
Lehet fejenként/keresőnként van az 500e, mivel nem hiszem, hogy van rá törvény lehet az adott nav-ostól függ. Ha a feleséged 2 év múlva vesz azért az 1 millióért egy új autót és a nav vizsgálni fogja akkor készülhet, hogy 500e után meg fogják büntetni, mert az lesz a nav hivatalos állásfoglalása, hogy a 2 éve kapott 1 milliót elköltötte másra. Hallottam olyat megbízható forrásból, hogy egy bácsi felvett a bankból 20 milliót 3 hónapig otthon tartotta majd berakta a vállalkozásába a nav megbüntette és nem kevés pénzébe és idejébe került, hogy elfogadják a navnál, hogy bizony az ugyan az a 20 millió volt.
Nincs költsége, nincs kötelező éves befizetés, nincs vele teendő, folyamatosan tájékoztatnak, hogy mennyi van rajta, a kamat normális, nem kockázatos, a támogatást automatikusan ráteszik, ha pénz érkezik a számlára, automatikusan befektetik. Korábban született gyerek részére is nyitható.
Jól fog jönni az a pénz, ha egyszer 18 lesz a gyerek. Majd lesz neki itthoni lakcíme.
“miért, most nincs?”
Ez lényegtelen.
“A gyermek halála esetén a számlán nyilvántartott követelés a hagyatéki eljárás alapján a hagyatéki határozat jogerőre emelkedését követően az örökösnek felhasználási korlátozás nélkül, a kérelem kézhezvételétől számított 8 munkanapon belül a kérelemben megjelölt címre vagy bankszámlára kifizethető, azaz a Start-számlán levő összeg örökölhető. A kifizetést a Magyar Államkincstártól lehet kérni.”
Miert teszunk ugy miindig, mintha a manyuprol _kotelezo_ lett volna lemondani?
Míg élek utálni fogom ezért őket! Mint tenném azt bárkivel, aki meglop!
Kösz az infót, ezek szerint nem lényegtelen.
“Már folynak az előkészületek és az egyeztetések arról, hogy a nemzetgazdasági tárca (NGM) miként szabályozza a babakötvényben a gyereknek gyűjtött pénz felvételét. Eredetileg ugyanis kimaradt a törvényből, pontosan milyen esetekben milyen módon lehet, illetve kell a felhasználás módját igazolni. ”
azenpenzem.hu/cikkek/ujraszabalyozzak-a-babakotvenyt/1859/
ha egy tolvaj elindul kirabolni egy lakást, de közben beszorul a liftbe, ez még nem menti fel őt. én nem hiszem, hogy ennyi után teljesen megváltozik, feladja bűnözői életét. és ez teljesen független attól, hogy kinek a lakását akarta kifosztani, és hogy az hogyan szerezte a lakásban lévő cuccait.
4 hónapos a babánk, ideje lenne elkezdeni spórolni neki az egyetemre:D Szóval arra gondoltam, nyitok neki egy Start számlát, de egyrészt beleültettétek a bogarat a fülembe, hogy egy valamikori diktátor akár majd einstandolhatja pénzt (nem is értem, hogy történhetne meg ez Magyarországon:D). Másrészt meg a baba momentán még nem magyar állampolgár, nem is tudom mikor lesz az, mivel Írországban élünk.
Szóval azt néztem, hogy Államkötvénybe kellene beletolni a nagy lét. A legszimpatikusabb kamatai a Prémium és a Bónusz Magyar Államkötvényeknek vannak. Ha jól tudom ezeket lehet Webkincstáron keresztül is vásárolni.
Tehát a nagy terv, hogy havonta vásárolok a gyerek nevére Államkötvényeket megtakarításként. Abban kérem a segítségeteket, hogy egyrészt ez jó ötlet-e, működik-e, valamint hogy milyen költségei vannak (adózás, webkincstár), meg hogy hol bukhat meg a dolog?
Köszi!
Csak a 25%-os kezdeti költség van az első évben az Életprogramnál és slussz, ráadásul nem kell attól tartani, hogy a mindenkori kormány mit fog huncutkodni majd e téren. Mert a 18 év erre elég idő lehet. Ráadásul utóbbi konstrukciónak nincsenek a felhasználásában sem korlátai.
Javítson ki valaki, ha rosszul látom ezt, szívesen veszem a kiigazítást ha valamit nem jól látok.
Nemrég nyitottunk gyermekünknek sart számlát és meglepve tapasztaltuk, hogy a befizetett összegek helyett mindig kevesebbet írtak jóvá a számlán. Sajnos erről említést sem tettek a számla megnyitásakor. Valamint itt a cikkben sem találtam rá választ.
Tehát akkor most ez a levonás valami költség vagy majd ezt a pénzt fogják “kamatként” viszafizetni?
Ez így működik az államkötvényeknél is befizetek pl 1M forintot és jóváírnak 995eFt
Köszönöm ha valaki felvilágosít.
A babakötvényt a felhalmozott kamattal növelt összegen árulják, a kamatfizetés napja december 2. Ha a kamat pl. 4%, és Te március 2-án veszed, akkor már felhalmozódott rajta negyedévnyi, vagyis 1% kamat. Tehát, ha befizetsz 60.000 Ft-ot, akkor abból 60.000 / 1,01 = 59.406 db babakötvényt kapsz.
December 2-án majd erre fognak 4% kamatot adni, és hozzácsapni, akkor 59.406 x 1,04 = 61.782 Ft-nyi babakötvényed lesz majd kamatfizetés után.
És így fektetik be az állami jóváírást is.
Másképp működik, mint a bankbetét, mert a babakötvény állampapír.
Példa: gyermek 19 évesen kezdi az egyetemet, és félévente fizet tandíjat, akkor a felhasználásig kamatozik a babakötvény?
Példa2: gyermek állami költségtérítéses szakon tanul, ezért csak 26 évesen fogja igénybe venni, amikor lakást venne. Addig kamatozik neki babakötvényként?
Példa3: gyermek szakmunkásként végez, majd 22 évesen céget alapít. Addig kamatozik neki, és betudhatja a cég alaptőkéjébe?
Van ezekről valahol épkézláb infó?
mi a különbség a “névérték” és a “piaci érték” között?
Utana nem kell tovabb fizetgetni evente, mehet a tobbi megtakaritas tbsz-re. Csak azt otevente mozgatni kell a szamlak kozott, kulonben normal szamlan kot ki.
Ez miatt nem értem a kezdő kamatfizetésre valo kötelezettséget.
Csak, hogy mekkora komoly érvágás ez számodra, futamidő közepén vásárolva a kamat éves 2,95%-ra jön ki 3% helyett. 60.000 Ft-nál ez éves szinten 27 Ft-ot jelent, félévre pedig legyen jóindulatú felkerekítéssel 14. 🙂 Lehet ezen filózni, de ez alapján dönteni, hm…
” szerintem nem érted az állampapír és a bankbetét működése közötti különbséget, olvass utána…”
Elmondom én egyszerűen, nem is kell utána olvasni. 🙂
A betét és a kötvény közös tulajdonsága, hogy futamidő közben a már megszolgált kamat nem kamatozik. Csak akkor kezdi a pénzt termelni amikor lejár a futamidő, és hozzáírják a tőkéhez. Ezzel a feltétellel kínálja a kölcsönvevő a kamatot.
A betétnél a lekötéskor kezdődik a futamidő, nincs megszolgált kamat, nincs a befizetett pénznek olyan része, ami nem kamatozik.
Viszont a kötvénynél, ha a futamidő közepén veszed, ki kell fizetni a megszolgált kamatot is, és ez a rész a futamidő végéig nem fog kamatozni. Ugyanúgy nem kamatozik neked sem, mint annak az embernek sem, aki a futamidő elején vette a kötvényt. Az ő megszolgált kamata is pihen.
Ez így korrekt. 🙂