A GDP adatok ellenőrzése az éjszakai fénykibocsátás által
Nagyon sok tanulmány született az elmúlt másfél évtizedben arról, hogyan vagy mennyire lehet ellenőrizni egy ország által közölt (vagy éppen nem közölt) GDP adatokat az éjszakai fények mennyisége által, amihez könnyű hozzáférni a műholdak segítségével. (Néhány tanulmány itt, itt, itt)
A logika szerint, ha nő a GDP, akkor nő az ország energiafelhasználása is, mind a lakossági, mind az ipari területen. Az éjszakai fénymennyiség változása általában jól mutatja, hogy valóban annyit fejlődött-e az ország, amennyit a hivatalos adatok mutatnak. Ha nő a gazdaság, akkor nő az éjszakai fénykibocsátás is.
Sok ország, főleg a szegényebb régiókban pedig nem is ad ki hivatalos GDP becslést.
A legtöbb tanulmány azt találta, hogy minél nagyobb a demokrácia egy országban, annál inkább egybeesik a fénymennyiség változása az ország hivatalos GDP adatával, minél inkább diktatórikus egy ország, annál kevésbé van összhangban a hivatalos adat az űrből is látható fejlődéssel.
Martinez 2022-es tanulmánya, amit szemlézett az Economist, azt találta, hogy a hivatalos éves GDP és a becsült adat között átlagosan 35% eltérés van a diktatúrák közé sorolt országok adataiban. Bár nyilván mondani sem kell, de ennyivel többet jelentenek a diktatúrák, mint a becsült adatok.
Mindez egy ábrán is látható, 2002 és 2021 között a jelentett és a becsült adatok közötti eltérés:
A módszer nem tökéletes, hiszen befolyásolja az is, mennyire sűrűn vagy gyéren lakott egy ország és hol áll a fejlettségben, de több tanulmány is hasonló eredményre jutott, mint a fenti képen látható. Szintén befolyásoló tényező, hogy például Japánban az emberek energiatakarékosan élnek, így Japán alig fényesebb éjszaka, mint Szíria volt az arab tavasz előtt. (Igaz, nem a GDP-t, hanem annak a változását mérik a módszerrel.)
Így viszont felmerül a kérdés, hogy Kína valóban annyira megközelítette-e az Egyesült Államokat a fejlettségben, mint azt a hivatalos adatok sugallják. Főleg, hogy a helyi statisztikai hivatal szinte soha nem mert fél százalékpontnál nagyobb eltérést mérni az éves előirányozott értéknél és gyanúsan kiegyensúlyozottak a negyedéves adatok, különösen 2012 óta.
(Egy másik alternatív GDP mérési mód például a Li index, ami Li Ko-Csiangról kapta a nevét, aki régebben kínai tartományi kormányzó volt, majd miniszterelnök 2023-ig. Ő mondta, hogy a GDP egy mesterséges adat, ezért inkább más tényezőkkel kell mérni egy ország kibocsátásának változását. Ilyenek például az ingatlaneladások, a tengeri szállítmányozás változása, a hitelállomány változása, az energiafogyasztás. Ezekkel az adatokkal kalkulálva 2014 és 2019 között a kínai hivatalos 48%-os növekedéssel szemben 33%-ot mértek a kutatók.)
Ha pofara osztananak be minket, akkor nem lenne ilyen jo pozicionk, mint a terkepen.
Kínával kapcsolatban: Elhiszem, hogy a kínai gazdaság hasít, fénymennyiség ide vagy oda.
Egy korábbi munkahelyemről (kínai tulajdonú fejlesztőcég) hallottam vissza, hogy az európai fejlesztők addig vitatkoztak egy fejlesztés pontos részletein, amíg a kínai csapat nem jelezte, hogy ők tulajdonképpen megcsinálták és csak vegyék át.
A módszertannal kapcsolatban: Az országok besorolása azért vet fel kérdéseket. Mi alapján lett Törökország Not free? És Thaiföld? Mi alapján lett India partly free? Magyarországot nem kérdezem meg, azt értem. Hogy lehet, hogy a műholdas felétel mindig kisebb GDP növekedést jelez, mint a riportált?
Azért a fejlett országoknál nincs érdemi eltérés a jelentett és a mért adatok között…
Törökország erős autokrácia, semmiképp nem tiszta demokrácia. Mondjuk diktatúrának sem lehet még hívni.
Off: Életbiztosítást szeretnék intézni, de 55 év feletti személynek, igy a kiszámolós kilőve sajnos. Nyilván a csoportos megoldás érdekelne az alacsonyabb költségek miatt. Esetleg tudok ajánlani csoportost, ami hasonló mint a kiszámolós? Vagy hogy működik ez, random emberekre vannak ilyen csoportos biztosítások?
Köszi
Bankoknál kellene megnézni, a legtöbb banknak van valamilyen életbiztosítása, csoportos. Ott talán 65 év a felső határ.
CIB, Rafi, OTP és a volt BB-nek is van, ez utóbbi korosztályos, úgyhogy drága lesz, de meg kell nézni.
Mind jóval drágább, mint a miénk, ne lepődj meg, de olcsóbb, mint ha egyénit kötsz.
Amire nagyon figyelj, hogy ne balesetbiztosítás legyen. Mindig a normál élet részére koncentrálj, hogy az mennyi. A balesetbiztosítás olcsó, de nyilván azért, mert az emberek nagy része nem balesetben hal meg.
Amit 16 milliós életnek mond az ügyintéző, az 6 millió élet és 16 millió baleset esetén. Nagyon nem 16 milliós élet.
Korábban az új lakó- és iparterületek egyaránt állandó éjszakai megvilágítást kaptak, ma már elterjedt a kültéri mozgásérzékelős megoldás a tehetősebb országokban. Osztrák faluban olyat is láttam, hogy a komplett közvilágítás lekapcsolt éjjel.
https://kiszamolo.hu/nap-kepe-12-22/
1970 óta a GDP arányában 100-ról 250% fölé nőtt az eladósodottság.
Vagy azert megis inkabb nyugatra menne szivesebben?
Ha egy fejlesztest alapos vita eloz meg, szerintem jobb termeket szul.
ilyenkor elgondolkozok, hogy milyen lenne az a világ, amiben a fenti mondat nem létezik, amiben nincsenek ilyen putyin-szintű agresszorok, orbán-szintű tolvajok, nincs nemtudomén emberkereskedelem, meg kínzások, meg az összes ilyen társadalmilag jóformán elfogadott (sőt némelyik ezekből istenített..) folyamatok
hogy így hol tartanánk? hogy nézne ki az a világ? annyira bicskanyitogató, hogy a fenti mondat igaz tud lenni, hogy 10 éveken át az a dolga egy statisztikai hivatalnak, hogy HAZUDJON…. szürreális
rant off, sorry 🙂
@….. Hát igen, ezek a kínaiak aztán nagyon tudnak. Megcsináltak a gyönyörű nagy városokat is, aztán milyen sokan is laknak benne…
youtube.com/watch?v=mt-Pa5s5zZI
Szóval elhiszem a példádat, főleg német oldalról rengetegszer hallottam baráti történetekben a vezetői tépelődésekről és töketlenkedésről. De a kínai tökösség meg a megcsináljuk erőből nézőpontnak is vannak árnyoldalai.
Sőt, ha a 2,5 milliárdost egy másik forrásból (pl. állami) elbontja és újraépíti, akkor összesen már 7,5 millárd+ a GDP-ben…
és itt van a kutya elásva, találj egy hülyét aki átveszi, ilyenkor derülnek ki, hogy hát az nem működik, ez nincs is benne, ott még azért reszelgetni kéne, ja, hát amaz funkciót teljesen félreértettük, emerre meg ötletünk se volt, ígyhát kihagytuk és reméltük, hogy nem veszitek észre.
én is sokáig csodáltam a magyar gógyit, amikor huszárosan nekiduráltuk magunkat, míg a nyugatiak csak tököltek és tervezgettek, aztán a végén valahogy csak ők lettek kész hamarabb…hiába előztük őket a kanyarban
Nehanyan elkepesztoen profik, gyorsak, precizek, jol beszelnek angolul, elmeny veluk dolgozni.
Nehanyan meg teljesen segghulyek az egeszhez, alapveto osszefuggeseket sem ertenek meg, kulturalisan ezt nem merik elmondani (mert az lebaszast eredmenyez), ezert beragad naluk egyre tobb munka es semmivel se lehet haladni.
A Freedom House a leglesleghitelesebb országlista, ami a demokráciát méri.
Egyedül 1 országot mér félre: Törökországot. Az összes többi ország mérése tökéletes, (Hongkong nem lett még frissítve).
freedomhouse.org/countries/freedom-world/scores?sort=desc&order=Total%20Score%20and%20Status
Thaiföld pár napja választott, amennyiben a (csapnivaló) katonai vezetés átadja a hatalmat a polgári kormányzásnak, akkor módosítják a listát. India műküdő, korrupt demokrácia.
Ez viszont a mi/nyugat hülyesége: minden nyugati cég büszke rá, hogy ők minőséget gyártanak, nagy szakmai hozzáértéssel, és ezért kerül ez sokba…aztán kiszervez keletre és várja a csodát egy tál rizs árából…és nem esik le, hogy mi lehet a bibi
nekem is van közvetlen indiai csapattársam, aki érti a szakmáját, viszont ő európai fizuért dolgozik, de nála nem is ragad be a meló
kerestek hozzánk embert, itthonról nem volt, nosza akkor majd Indiából válogatunk, és jött a meglepetés, hogy Indiában már 10%al magasabb a fizetés mint itthon (azon a tapasztalati/tudás szinten), a megélhetés pedig a töredéke az itthoninak, szóval szembejött a valóság
A valós GDP-nek része az is, hogy a “polgár” nap közben a fegyvergyárban dolgozott vagy a Bölcs Vezér szobrát faragta, csak épp nem arra mentek ezek az erőforrások, hogy a “polgárnak” jó legyen. A lényeg, hogy ha nincs éjszakai élet, ezért nincs éjszaka világítás sem, akkor az még kisebb GDP-t mutat az amúgy is kevés GDP-nél.
Lehet, hogy maga a módszertan, amivel mérünk, az tökéletesen működik, viszont az, amit mérünk, az nem jó, legalábbis az életszínvonal összehasonlítására. Ha a GDP a környezetszennyezés miatt nő, annak én nem feltétlenül tudok örülni.
en.wikipedia.org/wiki/Light_pollution
Ettől függetlenül: Kína a munkához való hozzáállásával lehagyja Európát. El tudom hinni, hogy nő a GDP-jük, mert úgy dolgoznak, mint a hangyák. Itt Európában mét választásunk van: a fejünket a homokba dugjuk, vagy tanulunk a lesajnált kelettől.
Miért ne engedném ki az ilyen kommentet? 🙂
Eladott iphoneok/macbookok/teslák/samsung TV-k mennyisége vagy akármilyen komolyabb nyugati cég tőzsdén jelentett revenue per region számai, ezek a cégek többszörösen vannak auditálva, nagy valószínűséggel nem machinált számokat mondanak.
Azok alapján az ezer problémája ellenére is nagyon jól van a kínai gazdaság és reálisak a GDP/PPP adatai vagy mindenki más is pont ennyire hazudik.
Ezek a cikkek kicsit megerősítik a fejemben a képet arról, hogy a közgazdaság elmélet tud olyan közel lenni a sztochasztikához, mint a dobját verő sámánokhoz.
Remélem, te értetted legalább, mit akartál mondani, ha más nem is….
Tehát mivel a Samsung és az Apple tőzsdei cég, ezért a kínai GDP biztos helyes.
Nyugtass meg, hogy nem közgazdaságtanból érettségiztél. 🙂
Ja, az Apple. Melyik másik nagy cégre igaz ez? Mondjuk Microsoft? Arra nem, Google kitiltva, arra sem, Netflix, arra sem, Teslára részben, a bevétel az amerikai 40%-a, Amazon szinte semmi,Nvidia 7 milliárd dollár Kínából egy év alatt, J&J gyakorlatilag nulla, Exxon dettó. Ford kínai bevétel 2%, És így tovább. Megyek végig az S&p 500-on, ahogy mondtad, revenue by countries és kiderül, hogy szinte nulla a bevétel vagy nem annyira jelentős a legtöbb cég esetében.
Mondd, melyik az a rengeteg nyugati cég, amelyiknek az adataira támaszkodva ki lehet jelenteni, hogy a bevételük arányos része Kínából jön? Nagyjából Apple, VW és a Teslánál az arányosnál kevesebb, de sok.
Az, hogy a Kínai Párt kölcsönökkel gyarmatosítás, az meg semmit nem jelent. Akkor is ezt tenné, ha otthon éheznének az emberek.
Ja, az Apple. Melyik másik nagy cégre igaz ez? Mondjuk Microsoft? Arra nem, Google kitiltva, arra sem, Netflix, arra sem, Teslára részben, a bevétel az amerikai 40%-a, Amazon szinte semmi,Nvidia 7 milliárd dollár Kínából egy év alatt, pedig ott használják fel a termékeit a gyártásban, J&J gyakorlatilag nulla, Exxon dettó. Ford kínai bevétel 2%, És így tovább. Megyek végig az S&p 500-on, ahogy mondtad, revenue by countries és kiderül, hogy szinte nulla a bevétel vagy nem annyira jelentős a legtöbb cég esetében.
Esetleg Samsung, az egyik legnagyobb chip, kijelző és mobilgyártó? A bevétel 16%-a kínai csak, miközben ebből sok az alkatrész, amit beépítenek Kínában és exportálják.
Mondd, melyik az a rengeteg nyugati cég, amelyiknek az adataira támaszkodva ki lehet jelenteni, hogy a bevételük arányos része Kínából jön? Nagyjából Apple, VW és a Teslánál az arányosnál kevesebb, de sok.
Az, hogy a Kínai Párt kölcsönökkel gyarmatosítás, az meg semmit nem jelent. Akkor is ezt tenné, ha otthon éheznének az emberek.
Ennyi erővel a másik kommunista diktatúra, Észak Korea is milyen gazdag, mert mennyit költ fegyverre. Legalább ilyen erős érv ez is.
De ha már igy megdolgoztattál, akkor írd le azokat a cégeket, amikre igaz az állításod, mert én nem találtam ilyen nyugati céget, amelyekről te beszélsz.
S mégis egyszer, a többi adat sem stimmel, mint energiafelhasználás növekedése, szállítókonténerek számának növekedése és így tovább. Ezek a számok alapján is a kínai növekedést évente jó 30%-kal felül becsülik.
Qualcomm: 64%
Micron: 16%
Intel: 27%
Amd: 25%
Starbucks: 10%
Nike: 17%
Adidas: 15%
P&G: 30%
ASML: 15%
Basf: 15%
Siemens: 10,5%
Bayer: 8,5%
És még folytathatnám, de ahhoz mar inkabb scriptet irnek. Egy kis adalek a Samsung revenue azert alacsony mert ket kinai ceg(tianma es a boe) ul a vilag display marketjanak majd a 25%an es ok latjak el a kinai okostelefonos cegeket, igy hogy az a 16% foleg nem kozbenso termekkent jelenik meg mar teljesen mas a leanyzo fekvese.
A kínai GDP a világ GDP 18.5%-a papíron.
Ezen belül az ipari termelés 38%,több mint a duplája, mint pl az USA-ban(18%) és közel a duplája, mint Németországban (23%)
Tehát az általad iderakott alapanyag gyártó világcégek bevételének legalább a harmadának Kínából kellene származni. Már ha feltételezzük, hogy az egész világra ugyanannyit szállítanak, GDP arányosan, ami persze nem igaz.
S nem csak néhány kimazsolázott cégnek.
Már ha igazad lenne, hogy ebből meg lehetne mondani a kínai GDP-t. Mert nem lehet. Mindegy, mennyi import terméket használ egy bérgyártó ország az exporthoz, hiszen a GDP-t csak a hozzáadott érték növeli. Ha egész Magyarország egy nagy összeszerelő üzem lenne és az összes cég bevételének 10%-a abból származna, hogy itt adja el az alapanyagot a bérgyártásra, akkor se lenne Magyarországé a világ GDP tizede.
A magyar GDP csak a hozzáadott értékkel nőne.
Ha a Starbucks csak USA, Európa és Kínában van jelen, az égegyadta világon semmit nem tudunk meg abból a kínai GDP-re nézve, hogy a bevételeinek 10%-a származik Kínából. Ettől még Kína adhatná a világ GDP 2%-át pont úgy, mint az 50%-át.
De én itt abbahagytam.