A tündérmaffia
Nagy divat lett társadalmi kérdéseket mese formájában megosztani gyerekekkel és felnőttekkel egyaránt.
András küldött át egy ilyen mesét a hitelkártyákról.
A mese szerint elvetődsz egy tisztásra, ahol találkozol egy ellenállhatatlan mosolyú tündérrel, aki megszólít és felajánlja a segítségét a szegénységed ellen. Kinyitja a markát és aranyérmék hullanak ki belőle, a föld körülötted tele lesz aranyérmékkel.
Vegyél amennyit csak akarsz, kedvesem, ajánlja még mindig mosolyogva, láthatóvá téve éles fogait. Egyet kérek csak tőled, a következő teliholdra hozd vissza a pénzt hiánytalanul.
Mivel tényleg meg vagy szorulva anyagilag, felmarkolsz egy marék aranyat és elviszed magaddal. Közben észreveszed, hogy a tündér nyaka körül egy összeszáradt emberi ujjakból készült nyaklánc van.
Tudod, hogy a tündér csőbe akar húzni, ezért vigyázol, hogy mindig visszafizesd a pénzt minden teliholdkor és így túl tudsz járni a tündér eszén. Ha visszaadtad a pénzt, utána újra kölcsönkérheted a következő holdtöltéig.
A trükk beválik, a tündér egyre több és több pénzt szór eléd, amit elvihetsz a következő teliholdig. Sőt, más tündérek is felajánlják neked, hogy az ő aranyérméiket is elviheted ugyanúgy holdtöltéig. Úgy tűnik, egyenesbe került az életed.
Azonban egyik hónapban kiszúr veled az élet és nem tudod maradéktalanul visszafizetni a kölcsönt. A tündér ott vár rád a tisztáson. Remegve mondod neki, hogy a jövő hónapban megadsz mindent. Semmi baj, nyugtat bájosan mosolyogva. Add ide, amid most megvan, a maradékot ráérsz később is visszaadni. Ezzel megrázza az ujjakból készült nyakláncát és azt morogja a bajsza alá: ez az első ujj.
Továbbra is ad a tündér pénzt, sőt többet, mint valaha és így a kísértés egyre nagyobb. Elkezded úgy érezni, hogy ez a te pénzed. Azonban elő-előfordul, hogy nem tudod időben visszafizetni a pénzt, így egyre több ujjad bánja a késlekedést.
S azt veszed észre, hogy már nem is tudsz az aranyak nélkül élni, minden hónapban teliholdkor kölcsön kell kérned, mert az egész életedet a tündér aranyai köré szervezted. Mivel rendszeresen adósa is vagy a tündérnek, ki sem tudsz szállni, mert tudod, hogy megharagudna rád és félsz azoktól az éles fogaktól, amik minden bájos mosoly alkalmával kivillannak az ajkai mögül.
Szétnézel a faluban és azt veszed észre, hogy az egész falu életét a tündérek aranyai mozgatják. A falusiak csak azzal hajlandóak üzletelni, akiről tudják, hogy a tündérek kedvelik. Napról-napra egyre több falusinak hiányzik egyik vagy másik ujja.
Az eszes falusiak azonban tudják, mit kell csinálni: jóban kell lenni a tündérekkel, le kell őket nyűgözni azzal, hogy pontosan visszafizetik a kölcsönt teliholdkor, így egyre több pénzt kaphatnak ingyen a tündérektől. Mert a tündérek szeretik és nagyon jól bánnak azokkal, akik betartják a szabályokat és időben visszaadják az összes ingyen kölcsönt.
De te már tudod, hogy a kisértést jobb elkerülni, hiába szeretnek a tündérek nagyon, amíg minden teliholdkor pontosan fizetsz. Néhány ujjad bánta, mire megtanultad a leckét, de örülsz, hogy most már tudsz élni a tündérek aranya nélkül is.
_Külföldön csak így tudok autót bérelni_
Minden másra szerintem felesleges. Több a kára mint a haszna. Jó az a néhány % visszatérítés/pontgyűjtés, de általában annak is van felső korlátja, így a valódi megtakarítás 1% körül alakul. Most komolyan, ha vásárolsz valamit, de kaphatsz 1% kedvezményt, az mennyire hoz lázba?
Mivel a pandémia miatt idén nem utazunk külföldre, le is mondtam a hitelkártyámat.
Mert ha mondjuk üzemanyagra jár valakinek 4% visszatérítés, simán megérheti.
De a visszajárt 50k nem mond semmit.
Én forintra pontosan írom minden költségemet a moneylover.me appal, használok tageket, meg tudom nézni, hogy nekem mi mennyibe kerül. A normális nyilván az, ha a kártya miatt nem költök többet.
Aztán nekem ha a költségeket is levonom, akkor a havi 5-6k (látszólagos) térítésből marad a végén 3k (effektív). Minél kevesebbet kell törődni vele, annál kevesebb marad, minél inkább nekem kell, annál nagyobb a kockázat/nyűg faktor.
Rendes kalkulációja van valakinek?
Egy szóval nagyon megéri a banknak fenntartani ezt az üzletágat.
Erste Max, tavaly egesz evre 37 195 Ft az ossz “haszon”.
visszateritesek: 46 988 Ft
havi zarlati dijak: 2 595 Ft
fokartya+tarskartya eves dija: 7 198 Ft
Forrasbanki koltsegem nincs vele, ingyenes csomagban vagyok.
Amit minden honapban fixen utalnom kell ~150ezer Ft (lakashitel, babakotveny, biztositas, stb), plusz ugye a hitelkartyat visszatoltom.
Ezeken felul 100ezret hagyok a szamlan, mindenesetre, a tobbi megy TBSZ-re hosszutavra + MAP-ba rovidtavra ami likvid.
Mint ahogy manapság minden hitelkártya ugy sajnos ez is butult. Amikor elkezdem mindenre 2% járt a tescoban meg 3%. Nem egy nagy üzlet, de amíg hasznom van belöle addig nem mondom le.
Köszi a válaszokat! Gondolom a DKJ-s módszer a kincstárat is bántotta, nem csak a bankokat, mivel a kártyás vásárlásnak van egy szép költsége, amit az elfogadó fizet.
írj a nickem kukac gmailre.
2021-03-03 at 10:46
Családban:
BB UPC, most már nem tudom mi: havi 5000 körül jóváírás, kb. ennyi az éves kártyadíj is, delehet, hogy van 8 is, sokat nem befolyásol az arányon.
Forrásszámla utalási díja: 0ft
forrásszámla számlavezetési díja: 0 ft.
BB főgáz, havi 1500körül, éves díj 3500 körül.
Rafi hitelk: havi 1000 a nettó pozi, itt van automatikus visszatöltés, és zárlati díj, de ezt nem nézem most meg, ezzel együtt jön ki a nettó jóváírás kb. 🙂
Egy rafis betéti kártya van, éves díj: 0ft.
+ 2 revolut, most minimális használatra, főleg alira.
Önmagában nem éri meg. De így van mindkettőnknek mindig pénz a kártyáján, és egyszer kell vele havonta foglalkozni, tölteni. Hogy van visszatérítés, az a plusz. Ezen felül a pénzem, amit nem használok, az mehet be MÁP+ -ba, az is pár 10e Ft.
Megéri? Nekem így ok, főleg mert egyszerű, de megértem, ha vkinek nem. Főállásnak nem elég 🙂
Faramuci helyzet, de hitelkártyát csak annak szabad használnia, akinek egyébként semmi szüksége nincs a “hitelre”.
Szóval ahogy pár havi megélhetésnek is kéznél kell lennie, a felhasznált hitelkártyakeret fedezetére is MINDENKOR meg kell lennie a zsének. Ha ez nem így van, azonnal el kell felejteni a hitelkártyát.
Meg ott olyan furcsaság is volt, hogy amikor adózás miatt edenred kártyán adták ki a jutalmakat a cégnél, akkor én körbejártam, hogy lehet-e belőle pénzt csinálni valahogy.
Azt találtam, hogy a webkincstár elfogadja, és lehet vele állampapírt venni. Maga az edenred és az államkincstár is állította ennek az ellenkezőjét, egy ismerős pedig, hogy Ő ezt évek óta csinálja. Nekem minden további nélkül sikerült is, de a kollégámnak 1 hónappal később már nem fogadta el.
Nekem az a tapasztalatom velük, hogy csak az a biztos, aminek aznap jársz utána.
2021-03-02 at 16:54
háááát, csak a visszatérítés miatt elég neccess. Hogy 1 példát is hozzak: kb. 350 ezret költök havonta, a cetelem 1%-al ez 3500 visszatérítés. Fedezi a hitelkártya és bankköltségeket kb, talán, ha havi ezres marad plusszban.
Néha, ha úgy adódik, hogy fölmegy 500 ezerre, akkor már több kv is kijön belőle.
Csak annyit foglakozok vele, hogy kifizetem a tartozást, ingyenes utalással.
Szóval autóbérlés, bookingos foglalások, meg némi plussz biztonság.
még valami:
a cetelem hk pofátlanul jól váltja (váltotta tavaly még) az Eurót, ha megint lehet utazni, ez lehet plussz.
Cserébe azért van a plussz aggodalom, mert ha egyszer megcsúszol, akkor ugrik az éves nyereség.
Sokadszor : 10-ből talán egy helyen.
Igen, majdnem mindenhol oda van írva (volt, hogy pirossal kiemelve, sok felkiáltójellel*), hogy credit card only, meg no debit card acceptance, de aztán a pultnál oda se néznek mit tolsz oda.
30-35 alkalomból egyetlen helyen volt nyígás, ott a cash letét volt a megoldás.
* emiatt tavaly már majdnem beszereztem egy creditcard-ot én is, de végül időm se volt már rá, meg aszontam lexarom, majd megoldom valahogy.
(nyilván 3 fáradt, nyűgös gyerekkel megérkezve nem blöffölnék én se.)
Céges utaknál meg kell beszélni, hogy inkább magad intézed ezeket, cég meg átutalja költségtérítésként. Egy londoni hotelszoba 1 hétre a cityben is van 1M. De egy business repjegy északamerikába se olcsó->sok visszatérítés. Oké kevesen tudnak élni ilyennel, de van már elég sok SSC itthon, hogy sok embernek releváns legyen.
Bár míg régen a Raiffeisennél is 3 ill. 5%os visszatérítések is voltak, Ersténél 5%ok, ill az UPC hitelkártya is 2%ot adott addig nem volt lehetetlen évi 100k-t is összehozni ebből és akkor még egyéb trükkökről nem is volt szó aminek jórészét már rég kiszűrték.
Azért ezen a szinten fura lenne ha valaki ezeket a kiadásokat nem számolná hozzá. Hozzáteszem nem ördögtől való az ingyenes utalás sem így nálam pl. a BB UPC hitelkártya feltöltési díja másik bankból utalásonként 0Ft, ill. az éves kártyadíj kemény 1320Ft, más költséggel még nem találkoztam, pedig minden hónapban megnézem a számlakivonatot a visszatöltés miatt, meg kíváncsiságból. Szóval költéstől függően fél hónap alatt kitermelheted a kártya díját.
Tény, hogy egyszer kell vele megcsúszni és bukta lehet az egész éves bevétel, de nem kell vele megcsúszni. Nekem ~10 éve sikerült, másnak is sikerülhet. 🙂
Így a régi szép időkre visszagondolva volt olyan, hogy havi szinten 10 ezer fölött volt a visszatérítés szóval a hosszú évek alatt egy félmilliót már lehet sikerült így megtakarítani.
– Létezik 3-4% visszatérítés
– Akad még olyan kártya, amire jár visszatérítés MÁK webkincstáron.
– Fundamenta befizetésre (ha valakinek még van) szinte minden kártya ad visszatérítést.
– Nyugdíjpénztári, egészségpénztári feltöltésre is ad vissza a legtöbb kártya (750 ezer/fő/év)
– Létezik még olyan hitelkártya, ami csoportos beszedéssel vagy csekkes befizetéssel törleszthető, és létezik olyan kártya, amelyek ezekre a tételekre adnak visszatérítést
Tehát lehet olyan hitelkártyám, amelyik igényléstől kezdve a fiók mélyén lapul, sosem használom, csak kapok rá havi 5000 Ft-ot, és az ehhez tartozó számlára fizetem vissza egy másik kártyán fennálló tartozás-5000 Ft-ot.
De hogy fentebb is írtam, ma már ez inkább hobbi, havi 20ezer összekaparható némi odafigyeléssel. Néhány éve a 120ezer Ft/hó sem volt nehéz
Autót bérelsz és a biztosítás önrészére a bank vállal kezességet, szállodai szobához extra fogyasztást írhatsz, külföldi kórházban sürgősségi ellátásra kérsz jogosultságot… Debit kártyával fájtak ezek a zárolások. Bő credittel a többiek észre sem vették.
Ad absurdum az albérlet kaucióját is meg lehetne oldani zárolásokkal, és akkor nem lenne jelentős kezdeti teher kivenni egy kecót.
bankszámlámról ingyen utalok belföldön, tehát átutalás költsége 0.
wizzair: éves költsége 10.000, de ezért cserébe kapsz ingyenes tagságit, ami 30 euró lenne, ezen felül minden költés ajándék (1%)
hk world: 5%-t térít max havi 5000, éves díj 14.000, tehát 12*5000-14.000 az éves eredmény
bb upc már nincs, helyette van normál HK, ott éves díj 1440, visszatérítés 1%
évi 100.000-t nyerek HK-n.
7 év alatt még nem csúsztam.
tehát az 1% nem sok, de inkább költöm hk-val mint debittel.
Ezért is veszélyes kicentizni az életet, mert akkor egy ilyen “váratlan” kiadás borítja a kártyavárat.
Ez kb 10 éve volt így. A céges utakat nem tudom, az biztos minden cégnél más, de szállást foglalni és autót bérelni simán lehet betéti kártyával is.
Bankar Pityu, ez az ev vicce volt. Elegansan figyelmen kivul hagytad azt az aprosagot, hogy ez egy olyan banki termek, amivel az amugy penzugyi analfabetakat huzzak le kokemenyen a bankok. Nekem a pofamrol sulne le a bor, ha egy havi 2000 forintos visszateritest ugy probalnek meg igazolni, hogy “gondolom, jo nekik”.
Pont nem használom a legjobb dolgokat (repülés, benzin, co céges kedvemények).
Pont nem passzol a hozzá a banki profilom sem.
Nem is költök sokat ráadásul.
“Pénz visszatérítés minden vásárlás után.”
Mit tudtok a lyoness ről?
Sokmindent elorendelek vele, amit igy olcsobban megkapok, viszont a penzem nem all benne,
Illetve rengeteg mindent rendelek az amazonrol, ami erdekel es ki akarom probalni. 30 napon belul visszakuldom a cuccot, igy megvan az vasarlas elmenye, es hogy van egy kutyum, amit hasznalok, Persze egy het utan megunja az ember, rajon, hogy nem is kell, amit vett, csak igy siman visszaadom.
Es mivel hitelkartya van mogotte, nem koltottem penzt, hanem erkezik egy terheles, utana pedig egy jovairas. De olyan is volt, hogy valakinek eladtam, ahelyett, hogy visszakuldtem.
Vagy ha valami csak egyszeri hasznalatra kell, gyarkolatilag letetbe teszem az arat, de nem kerul semmibe.
Nyilvan sokan megtartanak par dolgot es ugy mar celt ert a marketing, de engem inkabb az ellenkezo iranyba mozditott, raebredtem, hogy mennyire nincs szuksegem dolgokra.
De neked megvan a vásárlás élménye, az számít, oké. Másokkal kitolsz közben az rendben van.
Pontosan. Hirtelen kell nagy háztartási gépet cserélni és esetleg még ugyanabban a hónapban több szemüveg is. Van bevétel, van megtakarítás – de a bevételből megy az életünk és a szokott megtakarítások – a hitelkártya pedig elnapolja/2 hónapra bonthatóvá teszi a hirtelen kiadást. Nem a megtakarítást kell csökkenteni/megcsapolni.
Én most kocsit fogok javíttatni és épp kinőtte az egyik gyerek a biciklijét. Mivel nem lesz kocsi, a tömegezést pedig én nem engedem most – megoldjuk hitelkártyával. Lehetne kevesebbet félre tenni, de így egyszerűbb.
Szemüvegnél képes voltam bevetni az ep-t is, hitelkártyát is, kupont is. Persze, ki is lehetne csak úgy fizetni. De miért, ha nem muszáj?
Ahogy eladom a kinőtt biciklit is, lecserélendő bútort. Hirdetés 3 perc, megvette mindet az első érdeklődő 1-2 héten belül. (Ruhákkal nem tökölök, azok mennek az anyaotthonba.)
Ezt én nem értem. Az összes eddigi betéti kártyám Visa vagy MasterCard által kiadott volt. Mi már lehetne?
Ez egy szolgáltatás, amivel élek. Ha annyira nagyon rossz lenne, akkor nem ezzel reklámozzák magukat az eladók.
Sőt, van olyan, hogy vissza sem kell küldenem az árut, megtarthatom és még a pénzt is visszakapom.
Ez pont olyan, mint a hitelkártya. A többség többet költ a mézesmadzag miatt, ezért működik a dolog, míg akik ellenállnak a kísértésnek, profitálnak belőle.
A többség vélhetően azt csinálja, amit írsz, ezért is éri meg a bankoknak.
De ne keverd ide a pénzköltési szokásokat, illetve a csábítást. Egyszerűen csak nézd a másik, az “okos” oldalról: azok, akik semmivel sem költenek többet hitelkártyával, mint nélküle (=egyszerűen csak nem a betéti, hanem a hitelkártyát veszed elő fizetéskor), akkor ők éppenhogy a visszatérítések értékét spórolták meg ahhoz képest, mintha nem használták volna. Lásd még az előző kommentemet, hogy megtakarításra vagy épp rezsi csoportos beszedésére is járt régen visszatérítés, tehát nem is kellett költened hozzá…
Az első diplomám megszerzése utántól van hitelkártyám, de még soha nem vettem vele olyasmit, amire ne lett volna szükségem egyébként is, illetve ne lett volna meg a fedezete. Hidd el, hogy sokan így használják.
Ui: külföldön az autóbérlés miatt, vagy épp utazási biztosításra is hasznos
Ami miatt kértem, hogy váratlanabb kiadásoknál, pl. elromlott mosógép, ne boruljon fel a tervezett cash flow. Volt mikor a megtakarítási számlákon is adtak 6-8%-os kamatot, így az is “kitermelte” a költségeket.
1x volt, még 2005-ben egy késedelmes fizetésem, kb. 5000 forintomba fájt az, hogy megtanuljam, hogy a téves terhelés miatti visszatérítés nem számít bele a visszafizetendő összegbe. Annak ellenére sem, hogy az internet bankban a fordulónap óta jóváírt összegek summájában szerepel.
Sokáig egy volt, a visszatérítések miatt kértem még. De ezek jelenleg annyira marginális összegek, hogy abban a pillanatban mihelyt többe kerül egy kártya, mint amit hoz, egy kivétellel megszüntetem.
Három folyószámlám van, ahol az utalás “0” Ft., így az nem játszik. Erste Top Plus, Granit Alap, CIB Online. Az első kettőnél számlavezetési költség sincs. Tehát ezen a soron lehet “0”-val számolni. Jóváírások kellenek, de a számlák közti utalásokkal is megvan.
CIB arany hoz évi 50 ezret fixen, éves költsége 15 800 Ft – Ennek más előnyeit is használom
Erste Max hoz évi kb. 30-45 ezret, éves költsége 9 024 Ft`. Sokaknak ez is 0. Elméleti max 96 e Ft/év
BB Standart (korábban UPC) hoz évi kb. 60 ezret (az elmúlt hónap csak 4939 Ft volt, nem 5000), Alap kártya 1320 Ft, társkártya 990 Ft/év. Itt mivel tárkártya kérek még opcióban SMS-t is, az évi 5 556 Ft, Pár éve még 300 ezerig fel lehetett tornázni itt a visszatérítést.
Van még ír hitelkártyám. Se visszatérítés, se költség. A folyoszámlán sem.
A hirtelen kiadásokra ott van a 3-6 havi azonnal hozzáférhetö megtakaritás, amit ennek a blognak az olvasóinak nem kell bemutatni.
Viszont becsapós a gyerek kiskora. Idővel tényleg nő a ‘költsége’ a gyereknek. Pl. mikor már csupa felnőttméret jó csak ruhából, cipőből, de kinövi hónapok alatt; kb. 2x annyit eszik, mint a felnőtt; nyelvórák, sport. Digitális oktatás: kell laptop (a digit- és járványhelyzeti oktatás egyetlen előnye az elmaradó kirándulások/táborok költsége – viszont ezek a gyerekeknek hiányoznak). Mindegyiknek. Nálunk pl. csak én hordok néha gyerekméretet sportruhából, már a lányomnak is felnőtt cipőméret kell. Nyaraláskor végképp nem opció a pótágy…
Akármennyi pénzem van, úgyis elrakom a havonta megmaradót befektetési számlára.
Ha a folyószámláról napi szinten költenék (havi 50+ tranzakció), akkor képtelenség lenne követni hogy mikor mennyi marad és mennyit fog elvinni a jövő héten a viz/gáz/áram/telco csoportos beszedés (több ingatlanom van, ezek együtt azért jelentős tétel).
Így nem kell a számlát folyamatosan figyelni, MINDEN hitelkártyáról megy.
Csak a hitelkártya visszafizetés dátumát és összegét kell figyelembe venni és azonnal adja magát, hogy mennyi pénz maradt és a többit már utalhatom is.
A folyószámlán csak a hitelkártya, a lakáshitel törlesztés és egy időpontra időzítve az összes fix összegű állandó utalás van, más kifizetés nincs, halál egyszerű átlátni a pénzáramlást és azt hogy mennyi pénz marad a következő fizetésig
Nem zárják ki egymást, mind a kettőt meg lehet ugrani.
Nem kell hülyeségre tizezreket költeni és 40-50-60-at vissza lehet évente lapátolni a szükséges havi 3-400-as költéssel.
Pontosan igy hasznaljuk mi is, bar a kukaholding es az onkormanyzat mindenaron csekkezik (gepjarmuado, ingatlanado), de legalabb QR-t nyomnak ra, igy azt is tudom a kartyaval fizetni.
Most az asszony is raszokott a mobilos fizetesre, de a GooglePay ala nem tudom neki a hitelkartyat betenni, csak Curve alatt a sima debitet. Elegge idegesit, mert fent kell tartani egy osszeget lekotetlenul erre a folyoszamlan, boritja a cashflow-t.
Elvileg nyar korul megoldja az Erste a GooglePay integraciot, addig kell csak kibirni.
Nekem ApplePay-jel mar egy joideje mukodik gond nelkul.
(felesegem azert hasznalja a googlepay-t az erste sajat NFC-s megoldasa helyett, mert ez utobbi megbizhatatlan, hol tud fizetni hol nem, PIN-t ker, vacak)
Na ugye. Szóval maradjunk a nem tartottak pisztolyt a fejükhöz mantránál, az mindenkinek kényelmesebb.
“Akármennyi pénzem van, úgyis elrakom a havonta megmaradót befektetési számlára.”
Jobb megközelítés, ha a pénz beérkezésekor teszed el fixen amit félre akarsz tenni. 🙂