Adók, illetékek, járulékok

2024-12-04
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Többen ki szoktak javítani, mert úgymond tranzakciós adónak hívom az eredeti elnevezése szerint tranzakciós illetéket és rosszul tudom a nevét. Nem, nem én tudom rosszul a nevét, hanem az, aki elnevezte. Ezért gondoltam írni erről röviden.

Adó az, amit az állam úgy vesz el, hogy nem kapsz érte semmit cserébe. (Mármint az állami szolgáltatásokon túl, amire elvileg az adókat beszedik.) A forgalmi adóért cserébe neked nem jár semmi plusz, ahogy a jövedelemadóért sem, azok egyszerű elvonások. A tranzakciós adó is egy egyszerű elvonás, adóztatja az állam azt, hogy te pénzt akarsz utalni vagy felvenni.

(Egy kis kitérő: sokan mondják, miért kell akkora feneket keríteni a tranzakciós adónak, 0,45%, nem szoktál olyan sokat utalni, hogy komoly kiadás legyen. Csak szólok, amikor a munkaadód neked elutalja a fizetésedet és a NAV-nak az utánad járó adókat, akkor is fizet tranzakciós adót, vagyis ugyanaz, mintha az szja lenne ennyivel magasabb. Amikor elköltöd a pénzt, akkor is fizetsz adót. Mire egy gabonából kenyér lesz a polcon, nagyon sok szereplő kezén átmegy a termék, mindenki utal mindenkinek és fizet minden utalásra tranzakciós adót, amit mindenki beleépít az árba és a végén te fizeted meg az egészet. 589 milliárd forintot vár a kormány jövőre csak ettől az egy adótól. Bezzeg ha az szja-t felemelnék 18%-ra, egyből kitörne a lázadás, mert hogy képzelik. Ha ennyivel kevesebb pénzt kapsz vagy ennyivel drágább minden a boltban, akkor minden rendben van, lényeg, hogy az egykulcsos szja alacsony.)

Illetéknek hívják azt, amiért elvileg kapsz valami ellenszolgáltatást. (Ezért nem illeték a tranzakciós adó.) Vagyonszerzési illeték amikor átírják a nevedre az ingatlant vagy a gépjárművet. Bíróságon fizetsz illetéket, ha pereskedni akarsz vagy a cégbíróságon szeretnél valami változást átvezettetni. Illetéket fizetsz, ha építési engedély kell, ha soron kívül útlevelet szeretnél és sok egyéb esetben is.

A (kötelező) járulék az, amikor te kötelező jelleggel tagja vagy egy biztosítotti körnek és ezért úgymond tagdíjat fizetsz. Nyugdíjjárulékot, társadalombiztosítási járulékot és munkanélküli járulékot. A kölcsönösség szerint te fizeted a közösség rád eső költségét azért, hogy amikor te leszel beteg vagy nyugdíjas, esetleg munkanélküli, akkor téged is eltartson a rendszer a kölcsönösség jegyében. Ez nem adó és nem is illeték, ha úgy tetszik, ez egy biztosításban való részvétel. (Ezért is hívják társadalombiztosításnak az állami egészségügyet.) Míg az adót az állam bármire felhasználhatja, a járulékokat csak arra, amire beszedte. Legalább is elvileg. Amikor 2012-ben átnevezték a munkavállalók által fizetett járulékokat szociális adóvá, az nem csak játék volt a szavakkal, mert az adót bármire költheti a kormány és az adófizető közvetlenül semmit nem várhat érte, addig a járulékért cserében elvárhatja, hogy kapjon megfelelő orvosi ellátást, nyugdíjat vagy munkanélküli segélyt.

(Idén a költségvetési tervek szerint 466 milliárd forint folyik be a Nemzeti foglalkoztatási alapba, ebből 392 milliárd a társadalombiztosítási járulékból, a kiadása viszont csak 408 milliárd, ebből 130 milliárd megy munkanélküli segélyre azaz álláskeresési járadékra. Vagyis lenne tér bőven Európa legrosszabb munkanélküli segélyének a felemelésére és a rövid három hónapos időszak bővítésére, hiszen elvileg ezt másra nem költhetné a kormány.)

Hozzászólások:

Komment szekció frissítés alatt!

Kedves Kommentelők!
Éppen egy új kommentmotorra állunk át, azonban a Kiszámoló blog régi kommentjei mind elérhetők, és az elmúlt 1 év Disqus hozzászólásait hamarosan, a következő napokban importáljuk az új rendszerbe. Ha van fontos észrevételed, kérjük, oszd meg velünk! Köszönjük a türelmeteket és megértéseteket.
Subscribe
Visszajelzés
26 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

előzzük meg ezeket, most szummázom és akkor a droidoknak nem kell:

  • mé a gyurcsány jobb vót?
  • de legalább nincs hálapénz
  • meg vagyunk védve az [insert aktuális ellenség]től
  • de legalább nem műtik a kislányomat helikopterré az oviban
  • JÓ AKKOR FIZETTESSÉL AZ EMBERREL 180% ADÓT, ANNAK ÖRÜLNÉL MI
  • magyar péter öööööööö veri a f.....eleségét!
  • LIBSIK

aki a fentiekből szeretné bármelyiket idenyögni, már nem kell, összeszedtem

szivesen.

(viccet félre tök hasznos cikk, sose gondolkoztam el rajta hogy melyiket miért úgy hívják, ahogy - azt gondoltam hogy hasraütés :D)

Off: Én úgy olvastam az erre szakosodott fórumokon, hogy a megfelelő írásmód már nem LIBSIK, hanem Lypsik, ezzel is fokozva a kifejezés (számukra) pejoratív jelentését.

ma is tanultam valami igazán hasznosat 🙂

Az kimaradt:
- ha nem tetszik akkor fizess több rezsit/jövedelem adózz mint a lipsik idején/ meg add vissza a kedvezményeket amit felvettél.
Megunhatatlan klasszikusom.

Last edited 8 órája by Mankel

Az a baj, hogy annyira le van aljasítva a közbeszéd, hogy ha értelmesen akarsz érvelni, akkor oda jutsz, mint az Idiokrácia „elektrolitot tartalmaz" jelenetében a főhős.

2019-től bevezették az ún. horgászkáryát. 2000 Ft-ot kellet érti fizetni, cserébe kipostáztak egy plasztikkártyát rajta a neveddel, ami semmire nem volt jó. Persze meglett etetve mindenki, hogy emiatt lehet azóta online napijegyet váltani, stb. Nem, nem emiatt, előtte is tudtam már napijegyet venni a horgaszjegy.hu-n! Van a napijegyen QR kód, miért is kéne a plasztikkártya? A semmire nem jó plaszikkártya 5 év után lejárt, így 2024 elején újra kifizettettek 2000 Ft-ot minden egyes magyar horgásszal, hogy kapjanak egy ugyan olyan plaszikkártyát, rajta a nevükkel. És mikor ezt horgászadónak nevezem, néznek rám nagy kerek szemekkel a sporik, mintha kaptak volna valamit cserébe a pénzükért. Ja bocs, kaptak egy darab műanyag szemetet, amit 5 év után kidobhatnak... (de ezt lehet, hogy teljesen véletlenül legalább egy haveri cég gyártja le és adja el 6x-os áron).

Mi történt volna, ha nem fizetsz?

Nem tudsz néküle horgászengedélyt kiváltani...

Lehet nem azert neveztek el tranzakcios illeteknek. Hanem azert mert az a fidesznek jar vagyis a fideszt illeti meg mint az eu s penzek. Mint amikor a fideszes politikus mondta az eu s penz az nekunk jar (vagyis a fidesznek) nem a magyar embereknek. Mint a szocializmusba. Igazad van ez tenyleg ado a cikk irojanak

Last edited 8 órája by Anonymous87

Az átírási illetékről egy pár gondolat, mintha a sajátjaim lennének 🙂
Te tudod, mit takar az, hogy "átírási illeték"? Akkor segíts már légyszíves! Kösz! #tökömnemkéne #illeték #nemilletmeg | By Vályi István | Facebook

Last edited 8 órája by senkise

A pénzedért kapsz (elvileg) egy olyan védelmet ami minden kétséget kizárólag bizonyítja, hogy az átírt dolog a tièd.
Akkor is ha ellopjál elveszted a papírt stb.
Legalább is szerintem.

Ne viccelj... Legyen 5000 ft Mancika néninek, aki átírja.
A teljesítmény és az évjárat szorzó mit szimbolizál? Mivel több átírni egy új Ferrarit mint egy 40 éves Trabantot?

Fordítva is meg lehetne kérdezni, hogy miért kellene egy Trabantért a tulajdonjog átruházásakor olyan sokat fizetni, mint egy Ferrariért.

A kocsinal fura hogy teljesitmeny alapon biztositjak a tulajdonjogom. Ug,yanez ingatlannal 4%-ert, forgaloaranyosan? Amikor maga a foldhivatal 6e Ft-ert jegyez be valamit hivatalosan.

Miért, minek az alapján kellene? A tulajdonjog az állam által biztosított privilégium; aki több privilégiumot élvez, fizessen többet a jog átruházásakor (megfordítva: akinek kevesebb privilégiuma van, hadd fizessen kevesebbet).

A nyugdíjjárulék és a munakanélküli járulék nem szűnt meg?
Most néztem meg a bérfecnimet, azon csak társadalombiztosítási járulék van 18,5 % mint levonás meg az SZJA.

A 13%-os SZOCHO-t a bruttódból számolják ki, és a munkáltató fizeti be.
Tehát a bruttó 300.000 forintból te megkapsz nettó 200.000 forintot. De a Munkáltatónak még 39.000 (300e*1,13) forintot be kell fizetni a 100.000 forinton felül.

A törvény szerint annak a 18,5%-nak pontosan akkora része megy a nyugdíj- és egészségbiztosítóhoz, meg a foglalkoztatási alapba, mint korábban (a bruttó 10+7+1,5%-a), tehát csak a befizetést vonták össze és adtak neki egy új nevet, de a pénzek felhasználásán nem változtattak.

Elkezdte beszántani a Raiffeisen a Premium Gold 2.0. Jönnek az ügyfélértesítők...

Az 1.0-t is sajnos úgy tűnik.

Mármint a felmondólevelek?

"Amikor 2012-ben átnevezték a munkavállalók által fizetett járulékokat szociális adóvá"

nem munkavállalók, hanem munkáltatók

Miklós, tudnál írni az új Rafis nullás csomagról? Nem tűnik rossznak. Mondjuk több is van, engem a leggagyibb, az "aktív" érdekelne. Ha nem írsz az se baj, csak akkor nekem kell kitalálnom ( komoly agymunkával 🙂 ), hogy érdemes-e váltanom rá. Az a baj, hogy a komoly agymunkától meg elszoktam már pár éve, mióta végigzongorázod helyettem a dolgokat. Szóval mégicsak jobb lenne ha írnál róla... 🙂 Ezek azok egyébként: https://szamlavezetes.raiffeisen.hu/?utm_source=google&utm_medium=text&utm_campaign=current_account&utm_term=brand&gad_source=1&gclid=CjwKCAiAmMC6BhA6EiwAdN5iLRmH-nthmFSqw9wMIFp9r-ZBLJ_XnsxMQtRpUwo4KW3EoZIM3B5AoBoCrdgQAvD_BwE

Köszi!!!

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram