Állampapír-kalkulátor frissítve: eurós prémium állampapír és diszkontkincstárjegy is
Andor, minden php programozók legjobbika frissítette az állampapír kalkulátort, most már az eurós állampapír mellett a diszkontkincstárjegyet is kezeli, illetve a prémium állampapír új futamidejét is. Éven belül gyakran a diszkontkincstárjegy lehet a legjobb választás.
Használjátok egészséggel, hogy el tudjátok dönteni, milyen időtávra melyik állampapírt érdemes választani.
Ha akarod módosítani az értékeket (várható inflációs adatok, euró árfolyama, stb.), akkor tedd meg a számítás indítása előtt.
A kalkuláció elindításához nyomd meg a “Hozamok kiszámítása” gombot az adatmezők alatt.
Kitöltési útmutató a kalkulátor alatt található.
Köszönjük Andornak a munkáját. (Ha php programozásra keresel embert, írj Andornak is. 🙂 )
Janet Yellen, te vagy az?
A likviditás megőrzése mellett az infláció hatásának tompítására való, ha van rövidebb távon belül felhasználandó pénzed. Illetve ha pl járadékot szeretnél magadnak fizetni a vagyonodból (pl mert nyugdíjas vagy), akkor is egy jó részét inkább valami ilyen fixed income termékbe akarod tenni, különben egy medve piacon vagy éhenhalsz, vagy felzabálod a pénzed. Nem mindig akar az ember minden pénzt hosszú, vagy középtávra befektetni. Rövidtávra jelenleg nagyon jó alternatívája a számlapénznek a DKJ. Járadékfizetésre pl nem rossz a PMÁP, jövőre meg pláne jó lesz.
Nem a jó hozamért tart ilyeneket az ember.
csak én látok a Wise-ban 200GBP helyett most 1500GBP-t az ATM limiteknél???
Vagy valamit rosszul nézek?
Köszi!
Más kérdezte, hogy az államkötvény adózik-e , a válasz igen, ugyanígy a kincstáras telefonos ügyfélszolgálatos mondta
Egyébként, ha ez így nem teljesen érthető, akkor megköszönöm, ha leírod, hogy hogyan lenne teljesen az, igyekszem a legfelhasználóbarátabb felületet kialakítani.
Oké, és akkor mi a megoldás, ami többé-kevésbé megfelel a leírtaknak?
Teljesen érthető, de azért a biztonság kedvéért rákérdeztem 🙂
Köszönöm!
“Az Szja. tv. alapján a Magyar Államkötvény, mint nyilvánosan forgalomba hozott és forgalmazott, a tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvény szerint hitelviszonyt megtestesítő értékpapír és egyben a magyar állam által kibocsátott, – egyebek mellett – a lakosság mint befektetői célpiac részére is forgalomba hozott hitelviszonyt megtestesítő értékpapír, amelyből származó kamatjövedelem a 2019. június 1. napját követően forgalomba hozott Magyar Államkötény sorozatok esetében nem minősül jövedelemnek, és így mentesül a kamatadó megfizetése alól.”
2022-06-21 at 12:56
Feltéve, hogy a 6 hónap alatt nem változik a visszaváltási díj.
1500 amit kivehetsz, de 200 felett 1,75% fee.
“Törlesztés, visszaváltás
A Prémium Magyar Állampapírt a Kibocsátó lejárat előtt nem váltja vissza. A Prémium Magyar Állampapír névértékének visszafizetése a lejáratkor egy összegben esedékes.”
Nem a nyilvános ajánlattételben hanem az ismertetőben van.2028/K sorozat.
“azt hogyan véded ki egyedi részvények esetében, hogy ha szükség lenne pénzre ne éppen egy mélyponton tudd eladni? Jól hangzik amit írsz, de az Apple, MS képes komoly kilengésekre és a cégek jövőjét ugyanúgy nem látjuk, mint egy K-EU országét.”
en inkabb ugy gondolkoznek hogy a reszveny tulajdonjogot testesit meg, a kotveny meg adossagot. Ha megnezed az Apple es tarsai vallalati kotvenyeket azt talalod hogy a piac kevesebb kockazatra (alacsonyabb hozamra) arazza be ezeket mint a magyar euros vagy dollaros. Legalabbis egy eve meg igy volt ha jol emlekszem
Akkor ennyi volt az állampapír vétel minden szempontból részemről.
Finanszírozza a nagynemzeti, nagymagyar álcsomagolásba bújtatott Fidesz-KDNP túlköltekezését az, akinek két anyja van.
Mi ez, hogy nem váltják vissza?
Mi ez, hogy megint a 6 évest 5 évesként, a 4 évest 3 évesként hirdetik?
Azért így nagyon meleg lesz ez a pite.
Értem, hogy mi a cél. Minél több forrást bevonni az államadósságnövelő túlköltekezés finanszírozásába, de ez, hogy nem juthat hozzá az ember a pénzéhez, ha szüksége lenne rá, azért ez így durva.
Más: ma bocsátották ki a 2026/J “3 éves” PMÁP papírt, ami valójában már ~ 44 hónap lejáratú. Kiegészítettem a kalkulátort ezzel a lehetőséggel, az 5 éves 60 vs 72 hónap mintájára már a 3 évesnél is választható a 44 hónapos lejárat, alapértelmezésként ezzel dolgozik.
Azt, hogy a kibocsátó nem váltja vissza, már régen is beleírták az ismertetőbe, ez nem új dolog. Ez általános sztenderd a kötvényeknél, hogy a tőkét csak lejárat után kapod vissza, addig csak a kamatfizetést ígérik meg biztosan, ezzel adja meg magának a lehetőséget az állam, hogy ha tényleg nagy sz*rban lenne a haza, akkor ne keletkezzen sok kiadása hirtelen, ha sokan vissza akarnák váltani.
Ennek ellenére mégis mindig van egy olyan szabály is, hogy némi “büntetés” fejében visszaváltják, de ezt eltörölhetik bármikor, aminek szinte 0 a valószínűsége, de a lehetőség megvan rá.
Ugyanakkor, még ha el is törölnék, a másodlagos piacon még akkor is el lehetne adni a kötvényt, csak ott már a piaci helyzettől függően a “bűntetésnél” nagyobb árfolyamveszteség is érhet.
Valaki elmondaná hogy akkor mi az az úgynevezett visszavétel? Az volna az ha a kibocsátó úgy dönt hogy nem kell neki tovább?
Alapesetben egyetlen kötvényt sem fizet vissza a kibocsátója, mert azért kérte mondjuk 5 évre a pénzt, mert addig van rá szüksége. Ennek ellenére el lehet adni a másodlagos piacon és dönthet úgy a kibocsátó, hogy mégis vásárol belőle vissza. De ez egy másik kategória, ezért másképp hívják.
A hozam évesített, vagyis 3 hónapra a 6,5 százalék negyede jár csak.
Van 8 millióm “infláció követő” PMÁPban és év végéig számolva áttéve DKJ-ba a DKJ többet hozna 100ezer Ft tal, ha inkább visszavaltanam – elképesztő, pedig még +1.7 a kamatprémium…
Aztán ha a DKJ már nem lesz olyan jó, még mindig lehet venni PMAP ot ujra…
Ez a PMAP nagyon-nagyon lassan követi le az inflációt 🙁 inkább “TAVALYI infláció követő” papírnak kéne helyesen hívni…
Ez így van. De azt ne felejtsd el, hogy ez emelkedő inflációs környezetben szívás, csökkenőben viszont jó lesz. A millió forintos kérdés, hogy a következő 5 évben várható-e infláció csökkenés.
Mindjárt új csúcson az EUR/HUF.
Inkább fogják be a p*fáukat, mert ezekkel az össze-vissza nyilatkozatokkal többet ártanak.
Vajon milyen árfolyam kell ahhoz, hogy Mari nénik is elinduljanak a pénzváltók felé? Szerintem már nagyon közel vagyunk ehhez a ponthoz és ahhoz is, hogy a PMÁP-ot elkezdjék eldobálni az emberek a szuperállampapír MÁP Plusz után.
“Mi a törvényes fizetőeszköz idehaza? Hat betű *”
forint, még…
Jelenleg akinek csepp esze van az menekul a forintbol, en ev vegere 450es euro arfolyamot varok.