Az egészségügyi kiadások emelkedés
Az átlagember könnyen megérti és elfogadja, hogy neki már jó eséllyel nem lesz nyugdíja. Ennek igen egyszerű oka van: egyrészt 30 éve sokkal kevesebb gyerek születik, mint kellene (1,3 gyerek/nő a szükséges 2,1 gyerek helyett és azok a nők, akik meg sem születtek az elmúlt 3 évtizedben, biztos nem fognak gyereket szülni, így a helyzet csak tovább tud romlani) másrészt az idősek sokkal tovább élnek mint előtte. Ennek a kettőnek az eredője, hogy egyre kevesebb embernek kell(ene) egyre több nyugdíjast eltartania egyre hosszabb ideig.
Nem kell hozzá agysebésznek lenni, hogy megértsük, hogy az eddigi gáláns nyugdíjkifizetések nem lesznek fenntarthatóak 30-40 év múlva.
Azonban kevesen gondolnak bele, hogy az egészségügy pont úgy működik, mint a nyugdíjrendszer: az aktívkorúak befizetéséből gyógyítjuk a nyugdíjasokat, akikre sokkal többet kell költeni a koruknál fogva. Ha mindenki nyugdíjas lesz és ellátásra szorul, ki fogja kifizetni ennek a költségeit?
Ezért is érdemes egy kicsit figyelembe venni az egészségügyi kiadások alakulását is és nem abból kiindulni, hogy nekem is annyiba fog majd kerülni az egészségügyi ellátás, mint a most nyugdíjasoknak.
Az állami támogatás mértékének várható (nagymértékű) csökkenésén túl még az egészségügyi kiadások folyamatos emelkedése is ellenünk dolgozik.
Az Egyesült Államok 1960-ban 27,2 milliárd dollárt fordított az egészségügyi kiadásokra, az akkori GDP 5%-át.
2015-ben ez a szám 3200 milliárd dollárra hízott, a mai GDP 17,8%-ára, ezzel az egészségügy lett az egyik legnagyobb iparág.
Minden amerikai évi 9.900 dollárt költ egészségügyre, a kevesebb, mint 30 ezer dolláros nettó fizetéséből. Ez 146 dollár volt 1960-ban.
Ebben a hatalmas emelkedésben benne van az elhibázott amerikai egészségbizosítási rendszer miatti drágulás is, de sajnos nem csak ez áll a háttérben.
Az amerikai emberek nagyon elhíztak (ahogy a magyarok is), kétharmaduk elhízott vagy túlsúlyos (a magyarok 60%-a jár hasonló cipőben) így a cukorbetegség és a szívbetegségek kezelésére rengeteget kell költeni. A felnőtt lakosság majdnem fele érintett a cukorbetegség, szívproblémák és asztma közül legalább egyben. Ezeket rengetegbe kerül évtizedeken át kezelni. (A példa kedvéért a cukorbetegség kezelése évente 26.971 dollárjába kerül egy családnak.)
Éppen az orvostudomány fejlődése miatt egyre tovább élnek az emberek, ami viszont azt hozza magával, hogy egyre nagyobb az előfordulása az olyan drágán kezelhető betegségeknek, mint a rák, időskori demencia és rengeteg más kór.
Az orvosok rendre az újabb (és sokkal drágább) gyógyszereket és kezeléseket írják fel, akkor is, amikor gyakran nem bizonyított még az sem, hogy hatékonyabbak lennének a régebbi termékeknél.
A biztosítások miatt a pácienseket nem érdeklik a kezelések ára, hiszen úgy érzik, nekik teljesen mindegy, úgysem ők fizetik. Ezért nem zavarja őket a felesleges, vagy feleslegesen drága vizsgálatok és kezelések, amiket elvégeznek rajtuk.
Pedig dehogynem ők fizetik, hiszen ezek miatt kerül fényévekkel többe egy egészségbiztosítás, mint került 30 éve.
Ennek a hatalmas drágulásnak lett az eredménye, hogy a családok 16.9%-a csak részben, 8.9%-a egyáltalán nem tudja fizetni az egészségügyi számláit, 15 millió család pedig csak a hosszútávú megtakarításaik feláldozásával képesek kifizetni a költségeket.
25 millióan nem folytatják a kezelést, vagy nem váltják ki a gyógyszereket anyagi okok miatt, ez előrevetíti a további állapotromlást az egészségükben.
11 millióan hitelkártya terhére tudnak csak fizetni.
Az évi kétmillió magáncsőd 62%-át egészségügyi számlák miatt kérik az emberek.
Az egészben a legszomorúbb, hogy ezek az emberek zöme az úgynevezett középosztályból kerül ki, saját ingatlannal, egészségbiztosítással és 60%-uk diplomás ember.
Ezeket csak azért írtam le, hogy készülj fel arra lelkileg és anyagilag is, hogy a te időskorodban a mostani nyugdíjasoknál akár tízszer többet is költesz majd egészségügyi kiadásokra, a harmadannyi nyugdíjadból.
Persze, 65 évesen már nem fogsz a gyereknevelésre pénzt áldozni, de nehogy azt gondold, hogy annál lényegesen több pénzt nem fogsz elkölteni az egészségedre. S a dolog természetéből fakadóan, ahogy idősödsz, egyre többe fog kerülni az egészséged megőrzése, vagy visszaszerzése.
nagyszülőknél láttam (nem csak saját), ha nem mennek el orvoshoz, mert az orvos is csak legyint a legtöbb problémára, hogy ez a korral jár.
A másik dolog, hogy a gyógyítás színvonala is nőtt. Annak ellenére, hogy a lakosság elhízott, cukorbeteg és stb. az átlag várható élettartam folyamatosan nő. Magyarán az egészségügy nem csak megbirkózik a problémákkal, de folyamatosan javít is az élet kilátásokon. Ha valaki egy 50 évvel ezelőtti színvonalon akarja magát kezelni, az viszont nem drágább, sőt olcsóbb.
Szerintem Európában is nagyon megemelkedett a költség, ha lenne kedvem, hamar meg is lehetne találni, mennyivel.
A magyar (poszt-komcsi) tuti, hogy elhibézott, de miért elhibázott az amcsi? Mi a jó az egyikben, mi a jó a másikban?
Esetleg valami összehasonlító elemzés nincs tervben ezekről?
Persze a többiektől is jöhet infó, ha valaki már alaposan megszondázta a magán-egészségbiztosítási piacot.
Ez az, amit az nyugdíjtakarékossági számításoknál mindig mindenki elfelejt. Ha csak az inflációval növeled a megtakarításaidat, akkor a jelenlegi életszínvonaladat tudod megőrizni. De ki akar 30 évvel azelőtti életszínvonalon élni? A minimum, hogy inkább a nominális GDP-növekedéssel kell “értékteleníteni” a megtakarításaidat.
A nyugdijas ellatasra inkabb nem terek ki. Ott csak az a biztos, hogy meghalni lesz draga…
Ezt nézd meg, két hónapos cikk:
index.hu/tudomany/egeszseg/2016/12/08/csokkent_az_amerikaiak_varhato_elettartama/
Nem kell ehez reform… boven eleg, ha nem fejlesztik a meglevo egeszsegugyi infrastrukturat. A “problema” magatol megoldodik: Egyre hosszabb sorok, es egyre tobben mennek at valamilyen maganegeszsegugyi ellatasba.
Illetve mar volt arrol szo, hogy az allami egeszsegugyben is bevezetnenek egy fizetos sort az ellatasokhoz. Ezzel a megoldassal ugy lehetne a szolgaltatasok arat emelni, hogy kozben elmondhatjak ingyen van. Mellette sokan fizetnenek 10-20e ftot, csakhogy 3 honap helyett 3 napos legyen a varolista.
Itt írnak róla, ebből esetleg többet megtudhatsz a problémáról: index.hu/kulfold/usa/feher_haz/2017/01/17/mi_lesz_az_obamacare_sorsa_trump/
Nem véletlen, hogy a Obamacare volt az elnökválasztás egyik fő témája. Ez pl. kötelez mindenkit eü. biztosítás kötésére, a fiatalok és egészségesek viszont inkább fizetik az évi 700$ büntetést, mert ez is csak a töredéke a legolcsóbb biztosításoknak…
Nekem a nyugdíjról az a véleményem, addig tartható míg nem nyílik ki nagyon az “olló”. Ha kevesebb ember születik, később kevesebb lesz a nyugdíjas is. Amennyiben mégis túlságosan eltolódik a nyugdíjas/aktív arány, nem lesz más választás, mint a gyerekek számát is figyelembe venni a nyugdíj megállapításakor.
A mai EÜ rendszer struktúrájánál maradva mindenki ugyanazt az ellátási színvonalat fogja kapni és amire lesz pénz, azt ellátják, amire nem lesz pénz, azt pedig nem. Ma is így van.
Az EÜ rendszer struktúráját vagy megváltoztatják vagy nem, de erre ráhatásod nincsen.
A gazdaság helyzetét sem lehet előre látni. Ha lesz pénz, akkor lesz jó minőségű EÜ ellátás is.
A US EÜ rendszert éppen most alakítják át újra nagyon. Valószínűleg költséghatékony lesz. De a US jogi környezetet szvsz. nem fogják tudni annyira megváltoztatni, hogy jelentősen olcsóbb lehessen.
de, Magyarorszagnak is lesz ra lehetosege. Csak nalunk par evvel kesobb fog eljonni. Vagy azert, mert nem lesz elerheto, vagy ha megveheto lesz, akkor nagyon kevesen tudnak majd elni vele a koltsegek miatt. Viszont mint minden, idovel ez is egyre olcsobb lesz.
azzal, hogy ezt a blogot olvasod, már jó úton haladsz; itt nagyon sok infó van arról, hogy tudsz pl adót optimalizálni, és a különbözetet jól befektetni. Ahogy itt Miklós és mások ismételgetik, nem csak az a lényeg, hogy mekkora (1M, vagy sokkal kevesebb, vagy sokkal több) a fizetésed, hanem, hogy tisztában vagy-e azzal, hogy annak mekkora részét szabad és mire szabad elkölteni és mekkora részt és hogyan takaríts meg. (mantra #1: bármekkora pénzből meg lehet takarítani, mantra #2: leginkább csak valóban szükséges dolgokat vegyél).
A tb-t, nyugdíj járulékkal nem a saját jövődet biztosítod, hanem ezzel a rászoruló kortársaidat segíted. 40 év múlva az akkori fiatalok szintén segíteni fognak téged, csak az már más kérdés, hogy a demográfia miatt az ő segítségük összességében sokkal kevesebbet fog érni mint ma a tied a mai idősebbeknek.
Én is fizetem a büntetést Magyarországon, csak járuléknak hívják, és nem 700 dollár, hanem többszöröse annak. Mert az egészségügy jelenlegi állapotaban előbb halok meg, ha egyszer komoly bajom lesz, mint hogy bármilyen állami ellátáshoz jussak, a kisebb bajokkal meg most is magánhoz kellene fordulnom, ha fordulnék, de nagykorúsagom óta csak jogsi hosszabbítás, meg éves munkahelyi alkalmasság miatt jártam orvosnál.
Mindenki joggal fogja mondani, amit most is mondanak, hogy akkor ugyan mire vonják a járulékokat?
Lehet ezen vitatkozni, de a többség így és ezt gondolja és ez nem fog egyik napról a másikra megváltozni.
Sőt, a többség számára nem a nyugdíj vagy az Eü ellátás a kérdés, ha nem az, hogy mit és hol fog dolgozni 60évessen, ki fogja alkalmazni, tud-e lépést tartani az elvárásokkal..stb.
Sajnos a többség ebben cipőben jár és már a mai negyvenesek között is egyre több a szekpitus, aki nem hiszi hogy megéli a nyugdíjat, vagy hogy lesz miből megélnie.
Magyarországról meg annyit, hogy nálunk sokkal gazdagabb országok sem tartanak fent állami egészségügyet és nyugdíjrendszert. Csak ugye az ostoba magyar úgy érzi hogy neki ez JÁR, hiszen a szocializmusban is járt. És nehogy már ne legyen “ingyen” az egészségügy, meg nehogymár ne adjanak nyugdíjat. Aztán persze nem érti hogy miért ő az összes nemzet közül a legjobban adóztatott az egész bolygón. Elcseszett egy nép vagyunk, na. Van persze fejlődés a gondolkodásban (nem kis részben a Miklóshoz hasonló embereknek köszönhetően), de nagyon mélyről jövünk föl.
Magyarországon nem rossz az egészségügyi ellátás SZAKMAI színvonala – ha azt hiszitek igen, menjetek el az USA-ba és nézzétek meg, biztosítás nélkül mit kaptok.
Azért alacsony az egészségügy ÉRZÉKELT színvonala (várólisták, lerobbant kórházak) mert Orbánék elhitették az emberekkel, hogy 10 millió embernek jár egészségbiztosítás.
Ehelyett ki kellett volna alakítani a magánbiztosítós-magánkórházas rendszert ahol az OEP 18 év alatt és 65 év felett vesz neked egészségbiztosítást. A kettő között meg vagy elmész dolgozni és fizeted a biztosításodat, vagy szépen kitesznek az utcára.
1 millió potyautas, és a kiskirály főorvosok nélkül jobb lenne a rendszer.
– korlátlan háziorvosi, szakorvosi konzultációk, diagnosztika
– ha beteg vagy, OEP támogatott áron vehetsz gyógyszert
– ingyenes műtéti eljárások
– ingyenes kórházi ellátás
– táppénz
És igen, rohad a fal, bunkók a nővérek, ronda a kórház, de ezek esztétikai problémák. Valójában ár / érték arányban a Magyar egészségügy nem rossz.
Szerintem Te, hozzám hasonlóan, azért mész magán orvosi cégekhez, mert gyorsabbak, és mert szebb a váró, udvariasabb a személyzet. De pl egy műtétet előbb csináltatok meg a SOTE-n, mint magáncégnél, mert jobbak az orvosok.
MO-n nemzeti sport a közel ingyenes egészségügy szidása, mert sajnos 40 év szocializmus, meg Viktor barátunk hülye egészségügy népszavazásos balhéja elhitette 10 millió önérzetes melóssal, hogy nekik alanyi jogon jár az ingyenes egészségügy.
Nagyrészt egyetértek azzal, amit írtál, de:
– magáncégnél a sote-s orvosok rendelnek, ugyanazok, akik főállásban a kórházban átszaladnak rajtad, és a problémádon.
– a privátrendelést általában az állami infrastruktúra igénybevételével bonyolítják. Nyilván szerződéssel, de hogy ki jár jól ezzel a szerződéssel, az ugye nem vitás.
Havi 7050? Ja, ha katás vagy, adócsaló vagy munkanélküli. Egyébként a bruttó fizetésem 7%-a, plusz amit esetleg a központi költségvetésből elvonnak.
Én mint írtam ebből még semmit sem vettem igénybe, de akik ismerősi körben igen, azok nem azért mennek inkább magánrendelésre, mert szép a berendezés, hanem mert a magánrendelésen keresztül jutnak be az állami vizsgálatra, műtétre, különben belehalnak, mire sorra kerülnek, illetve idegbajt kapnak míg túljutnak a bürokrácián.