A Spar drága, a Tesco olcsó
Írtam a múltkor a Spar akcióról, amivel 20%-ot tudtál spórolni.
(Ha még emlékeztek, 4.100 kártyát 3 óra alatt szétkapkodtatok. Időpontot kértem és elmentem hát a szervező reklámügynökséghez, hogy kellene még vagy 20 ezer kártya mert sok olvasómnak nem jutott. Mondtam, nem is kell reklámra költeniük, szerintem mi két nap alatt megesszük az összes kártyát. 🙂 Megígérték, hogy beszélnek a céggel, de nem tudtak semmit ígérni, mert nem rajtuk múlik. Azért reménykedjünk, hátha a Spar fantáziát lát abban, hogy még több kártyát bocsát ki és akkor majd arra is lecsapunk. 🙂 )
A hozzászólásokban is előjött az a közkeletű tévedés, hogy a Spar annyival drágább, mint mondjuk a Tesco, hogy a kártya csak annyit ér, hogy annyi lesz a számla, mintha kiment volna valaki a Tescoba.
Ezt a téveszmét annyian megkajálják, hogy úgy gondoltam, érdemes írni róla.
Az történik, hogy amikor bejön egy-egy áruházlánc, 1-2-3-4 évig alacsony árakat alkalmaz, az emberek pedig csak ámulnak, mennyivel olcsóbb a Tesco, Lidl, MediaMarkt mint mindenki más a piacon, aki már régóta itt van.
Aztán ezek a cégek szép lassan felemelik az áraikat a normál piaci szintre, de addigra az emberek már elkönyvelték, hogy a “Spar drága, a Tesco olcsó” és az ehhez hasonló alapigazságokat.
Miközben ha összehasonlítanák az árakat, rájönnének, hogy a Spar és a Tesco árai között 1-1,5% eltérés van csak mostanában és a Lidl is csak egy lehelettel olcsóbb, mint mondjuk az Aldi. (Csináltam Aldi-Lidl összehasonlítást itt és Tesco-Auchan-Spar összehasonlítást itt.)
Az Auchan rendszeresen összehasonlítja a saját áraikat a konkurenciával és szinte mindig az jön ki, hogy csak 2%-kal olcsóbbak, mint a Tesco és 3%-kal olcsóbbak, mint a Spar.
Na már most, 3% az mindössze 300 forintot jelent 10 ezer forintonként. Vagyis még egy nagybevásárlás miatt sem éri meg beülni az autóba és kipöfögni a város szélére egy hiperbe. De buszon hazacipelni sem biztos, hogy megéri a dolgokat a Tescoból, több kalóriát égetsz el hazáig, mint amennyi pénzt megspóroltál.
Szóval, amit mondani akartam: ne üljetek fel annak, hogy egy-egy áruház milyen olcsó volt 5-10 éve, amikor bejött az országba, vagy terjeszkedni akart és úgy akart bekerülni az emberek fejébe, hogy ő milyen olcsó.
Érdemes ezeket a sztereotípiáidat egy-két évente tényekkel felülvizsgálnod.
Tavaly összehasonlítottam pl. a Pick szalámik árát, és a nem akciós árak fillérre megegyeztek a Tescoban és az Intersparban. (A piacon meg 25%-al olcsóbb, úgyhogy mindkét bolt vesztett.)
Az igaz, ha valaki vegyes nagybevásárlást tart, annak nem érdemes ilyesmi miatt kimennie a város szélére. Más kérdés, hogy nekem gyalog elérhető távra van a Tesco is.
Esetleg tájékoztathatnád a reklámügynökséget, hogy ez az ajándékkártya annyira közismert, hogy még bizonyos SPAR üzletekben sem hallottak róla. Tegnap kolléganőm szeretett volna fizetni vele Békásmegyeren, de még az üzletvezető sem tudott ebben segíteni, majd a feltorlódó sor miatt végül kp.-val volt kénytelen fizetni.Hiába volt a kártya mellé egy kis leírás, úgy néztek rá, mint aki a Holdról jött.
Persze, azért kösz a figyelemfelhívást, remélem előbb-utóbb működni is fog.
Zoleeh
Érdemes viszont a leárazott “non-food” termékeire odafigyelni (januárban karácsonyi felszerelés, évszakváltáskor ruhák, időnként nagyon olcsó műszaki cikkek is benéznek), abban tényleg jók. Élelmiszerben a Lidl évek óta veri őket. Álllandó jó árak, és mellé meglepően jó minőség társul. De egy ideje tartom magam Kiszámoló tippjéhez, és nem autózok el a hiperekbe, mert 50Ft-tal olcsóbb a kenyér, hanem a közeli CBA-ban (vagy a helyi kisboltban) vásárolok. Így viszont csak azt veszem, amit kell, és még ha pár száz forintottal többet költök az árak miatt, akkor is megspórolom az impulzusvásárlás miatti több ezret..
Én gond nélkül használom és nagyon tetszik. Egyszerűen lehúzzák a vonalkódját, mint egy terméknek és kész is a fizetés. A leggyorsabb módja a fizetésnek.
(..)
A Metro sem mindenben olyan drága mint mondod, csak többnyire mindenhol nagyon kiesik mindenkinek.
Én azért két hete több akciós cucc miatt ott vásároltam, és ha már ott voltam elmentem Pepsit is venni. Épp akkor volt akciós a Spár/Tesco valamelyikében is: 160Ft/liter.
A Metroban sajnos nem volt akciós, így 112 forint volt literje bruttó természetesen.
Szerintem is hülyeség kijelenteni kategorikusan, hogy ez a bolt olcsóbb, a másik meg tuti drágább. Figyelni kell a környékbeli boltok akcióit, és akkor azt a terméket ott kell megvenni. Szerintem aki heti rendszerességgel jár bevásárolni, nagyjából tisztában van a megszokott dolgok áraival, és tudja, hogy ez és ez itt olcsóbb, a másik meg ott és eldönti, hogy megéri-e elmenni a másik boltba. hogy spóroljon rajta pl. 100 Ft-ot. Én a hétvégi bevásárlásnál rendre Auchan-Tesco-Aldi útvonalon megyek. Pl. szemeteszsákot csak a Tescoban veszek, mert az jó a kukába, felvágottat viszont szinte soha, pl.kaukázusi kefírt pedig csak az Aldiban.
De ki tudja, mennyi a Nescafé, a cipőpaszta vagy a karalábé az egyik vagy másik boltban?
Ezért aztán minden bolt ezt a 4-5 alapterméket olcsón adja, mert ez alapján döntik el át emberek, melyik bolt az olcsó.
mar egy ideje motoszkal a fejemben, h kene kesziteni egy “arosszehasonlito” honlapot kisker elelmiszer szekciora is.
a bevasarlas.tesco.hu -n kint vannak az arak, onnan viszonylag konnyen ki lehetne indulni, es leszedni az aktualis arakat, termekeket
aztan “tarsadalmi munkaban”, mindenki megadhatna h hol mit mennyiert vett eppen?
mondjuk 1-1 tabla csokinal ez nem biztos h megeri a belefektett energiat…
Viszont 300 forintért a Tesco akár házhoz is szállítja a vásárolt termékeket, sőt a 3. emeletre is felhozzák, úgy is, hogy nincs lift.
(Na jó, 300 forintos kiszállítási időpontok mostanában csak hétköznap kora délután vannak, az esti időpontok 500-nál kezdődnek, a péntek-szombatiak meg 700-asok.)
Nekünk a SPAR nagyon is megfelel, eszünk ágába sincs felülni a buszra, és kibumlizni az 1 km-re lévő Tescoba – ahol sokkal drágábbak az itt felsorolt cikkek. Ha nagyon le akarjuk járni a lábunkat egy hiperben, akkor elsétálunk az Intersparba, szerencsére az is közel van.
Ami a Tescoban a hónap akciója, az ott kb. a normál ár.
Van az a népi mondás, hogy: “Akinek nincs esze, legyen notesze”. Mai modern okostelefonos korra lefordítva pl. Evernote jegyzetben bevásárlólista, ami egyébként hétről-hétre majdnem ugyanaz (max a mennyiség változik), ott elférnek a termékárak is. Ha esetleg valami nagyon akciós, akkor egy gyors googli mondjuk árukeresőn, hogy tényleg megéri-e, vagy csak fölírtak egy magasabb árat áthúzva. Ez felfejleszthető, hogy úgysorrendezed a termékeket, ahogy végigmész a bolton. Rengeteg időt, pénzt és energiát is tudsz így megtakarítani.
Egyszer talán elérünk a oda, hogy minden nagy bolthálózatnak lesz webshopja, minden termék árát látod neten, nemcsak az akciósakét, így megszűnik az időrabló harc a marketingesek és a vásárlók közt.
Milyen vízszűrőt, és hol érdemes megvásárolni?
mindenar.hu/
Én mondjuk egyáltalán nem az alapján választok, melyik olcsóbb csöppnyivel, hanem elhelyezkedés és kínálat alapján, és ez alapján nincs is megszojott bolt, attól függ mit akarok éppen. Pl. Sparban már jó ideje nem merek pultnál felvágottat vagy sajtot venni, mert sok helyen sokféle Sparban futottam bele romlottba, míg ezt máshol nem tapasztaltam eddig. Tescoban nincs jó pékáru, Sparban van, de Aldiban, Lidlben még jobb van. Szeletelt felvágottban az Aldi a kedvencem, utána Lidl, Penny, majd lemaradva Spar, még jobban lemaradva Tesco. De Lidlben meg alig van iható sör, pl. a sajátmárkás Grafenwalder búzasör a legtöbb boltjukban nincs, a sima világos meg szar. Trappista sajtból meg a Tescoban van a legjobb (Füredi, régebben Coop-os is ez volt). Sorolhatnám még..
4-5 terméknek az árát meg lehet jegyezni forintra pontosan, de 20-30nak esélytelen. Erre jó az exceles megoldás.
A többi hozzászóló is említette, hogy a választék is számít, az Aldiban nincs lazac, rák, sushi nori, epres/almás/erdei gyümölcsös Dörmi keksz (ellentétben az Auchannal), viszont 30-60 forinttal olcsóbb a 100%-os almalé.
Szerintem ha nem is heti, de havi rendszerességgel érdemes lehet kimenni hipermarketbe (ilyen időközönként gyűlik össze olyan bevásárolnivaló, ami nincs kisboltban).
Ezek egyébként pénzben is számítanak, már ha elfogadjuk, hogy idő pénz.
Akkor én átlagon felüli vagyok? 😛 Nagyon sok termék árát tudom, bár az is igaz, hogy az esetek nagy részébe az egységárat jegyzem meg, így nem érdekel, hogy hány literes az a kóla, vagy 140 vagy 200 grammos az a macisajt, milyen kombinációban van összecsomagolva “akciósan”.
A METRO viszont tényleg drágább, szinte mindenben, mint a legtöbb hiper. Az aktuális akciós termékeik általában valóban olcsóbbak, de semmi más. Korábban az alkoholok voltak jó árban, ma már az sem. Inkább az eltérő (máshol olyat nem szerzel be) kínálatuk miatt szoktunk 1-2 havonta benézni, de csak ha amúgy is arra járunk.
Az én stratégiám egyébként az, hogy mivel tudom, mi hol olcsó, amikor egy adott helyen járok, akkor csak azt veszem. Majd jövő héten a másikban veszek a másikból, ami ott olcsó. (Nyilván ez a friss árura nem működik…). Hiperbe meg mostanában max. olyankor megyek, amikor útbaesik, pl. valamit keresek a barkácsáruházban, ami mellette van.
Az meglep, hogy a budaörsi Auchan azért lenne drága, mert nincs a közelben konkurrencia. Ott van szemben a Tesco, az már nem is számít?
/ Ausztriából jár át hozzám egy-két ügyfél dolgoztatni, és tőlük még egyszer nem hallottam, hogy azon variálnának, hogy “de miért ennyi” a munkadíj. Van rá pénze, kifizeti és örül. A magyar ügyfél azzal kezdi, hogy “de számla nem kell”, aztán “majd én hozom a hozzávalókat”, majd pedig munka közben felhív, hogy “nem lehetne olcsóbban?”./
Szóval a magas adók, és az (így) alacsony bérek miatt lehet itt ennyire trükközni az árakkal, és eladni a gyengébb minőségű árukat. A magyarok csórók, ez van sajnos.
Igazából közhely, de engem érdekelne, hogy HOGYAN tudnánk ebből ITTHON kilábalni.
Mindenhol másféle termékkör az olcsó, és nem mindenki ugyanazt veszi.
Pl. akinek étterme/kocsmája van, nagy mennyiségben veszi a 0,2-0,5 literes üdítőket. Ezeket szinte sehol nem akciózzák. Egy átlag család nem is nagyon veszi, mert nagyobb kiszerelést vesznek, hisz alig kerül többe 2 liter mint 0,5.
A metróban viszont lényegesen olcsóbbak ezek, mint bárhol.
Ezen kívül aki továbbértékesít, annak fontos minden fillér és nagy tételben vásárol, így neki megéri végigmenni több üzleten és mindenhol azt venni, ami épp ott olcsó.
Nekem 2 liter tejért nem érdemes kimenni egy másik boltba, hiába olcsóbb 20-30 Ft-al, de ha vennék 30-40 litert, már megérné…
De ki tudja, mennyi a Nescafé, a cipőpaszta vagy a karalábé az egyik vagy másik boltban?”
Én erre azt alkalmazom, hogy a tartós, főleg a drágább tartós cikkeket akkor veszem meg, amikor épp akciós valahol, akkor is, ha még nem fogyott el az otthoni készlet.
Nyilván nem halmozok fel több éves készleteket, de attól, hogy még van 1 hónapra pl. mosogatógép tabletta, simán megveszek egy dobozzal, ha épp kedvező áron adják valahol.
Kérdés tehát, hogy mit akarsz venni. Nekem pl. a Lidl/Aldi max kiegészítő vásárlásra jó, mert szűk a termékválaszték, a kedvenc dolgaim nagy részét nem forgalmazzák. Ezért inkább elmegyek a hiperbe, ahol válogathatok. Persze akinek mindegy, csak narancslé legyen, az megint máshogy gondolkodik.
Fontos a vásárlási élmény is: az óbudai Auchanhoz pl. megnyitása óta nem nyúltak, kopott az egész, talán annyit tettek, hogy a műszaki részt átalakították. A Budafoki úti Tesco is szörnyű a mállott betonpadlójával, miközben Budaörsön gyönyörű.
Kici kinai olcon comagol neked fehér port, te hiszed markas mososzer.
Egyetértek abban, hogy attól függ, hogy mit vásárol az adott, nap, vagy héten az ember, így annak megfelelöen választ üzletett.
Van aki a hét egyik napján az x üzletben vásáról, mig a másik nap az y-ban. De van aki szombaton járja be az összes létező üzletett, egy huzásra.
Nekem is vannak kedvenc termékeim a Lidl, Spar, Tesco-ban, így én is annak megfellölen megyek, hogy épp mit akarok vásárolni.
Mi ott vesszük de azok nem kínaiak,hanem vietnámiak.
Mi vízet szoktunk a tescoból házhoz rendelni.
Nagyon sokat és azt felhozzák nem kell felcipelnem a lift nélküli társasházba.
Mi Aldi pártiak vagyunk és Bosnyák téri piac,de a tejtermékekért és sajtokért a Rákóczi piacra megyünk ott van a város legjobbja.Olyan a tejföl,hogy beleállítod a kanalat és az úgy marad.500Gramm 500Ft.-Én 34évig nemláttam ilyet pesten.
Hát annó a MM sokkal drágább volt mint más boltok, úgyhogy nem is értem ez a “kezdeti alacsony ár” dolgot, ugyanakkor ma megnézve (www.arukereso.hu) sokszor ők a legolcsóbbak. Másrészt műszaki cikkben sokszor a legjobb a Metro/Tesco/Auchan akciós újságjából válogatni, mert sok esetben olcsóbb mint máshol.
DE a MM-ben semmi esetre sem szabad venni ilyeneket, mint: kábelek, elemek, kiegészítők, papír, tintapatron stb. mert ezeken termelik a hasznot, sokszor a márkakereskedő ára fölött vannak, de máshol jóval olcsóbbak, és, pl. egy gyári tintapatronnál teljesen mindegy hol veszed meg… (A nyomtatónál már nem biztos hogy a Sufni Bt. szürkeimport garanciája jó lesz neked…)
Bár egyébként kábeleket, ilyesmit meg neten kínából, töredékáron…(Még ÁFA fizetés után is,de egyébként 22EUR alatt mentes a postai rendelés)
Vagy a párizsi, amiből az Aldis “gagyibb”-ban több a hús, mint a márkás felső középszintűekben máshol, cserébe nem sokkal drágább mint a húst csak álmaiban látott Tesco Value… (És akkor van az Aldiban még jobb is) Nem is beszélve az Aldis szalámiról, amit a Pick gyárt, ugyan nem pont téliszalámi, de 1/3 áron 90%-os ízélményt ad 🙂
Szóval ok, szempont, hogy mi hol olcsó, de a minőséget (és ízt!) sem árt figyelni…
Még a látszólag egyszerűen összemérhető 1-2 (azonos) összetevőjű dolgok (tej, száraztészta, liszt, étolaj, kefir, tejföl mittoménmi) között is brutális különbségek vannak, nem csak árban!
valamiért nekem a füredi nem jön be, ízlések…
A tipikus “sarki Spar” még a KÖZÉRT korszakból itt maradt mentalitással méltó párja a sarki “kis koszos” CBA -nak. Okos ember kifliért sem megy oda, mert úgyis száraz, de legalább szar is. Míg egy Interspar olyan választékkal rendelkezik, mint az összehasonlításul kínált Tesco. Almát almával.
Harmadrészt a Penny pl. nem véletlenül diszkont: kis választék raklapon, de olcsó.
A LIDL/Aldi pedig ügyesen kavarta fel az állóvizet (nem csak itthon): relatív jó minőségű, saját márka alatt olcsóbb cuccaikkal támadják a többieket, és a kiszolgálást is próbálják hozni – amíg az itthoni üzletvezetés le nem húzza a színvonalat (napközbeni polcfeltöltéssel kombinált pénztároshiánnyal, például).
Egyrészt az össszes árösszehasonlító fizetős hirdetési felület, ahol csak azt hirdeted, amit tudsz olcsón adni, miután megnézed, más mennyiért adja. Így nem meglepő, hogy ha hirdet ott az MM, azt a terméket tudja vagy akarja olcsón adni.
Másrészt a boltban legtöbbször sokkal drágább minden, mint a weboldalon, pont azért, mert a weben adja magát az árösszehasonlítás lehetősége.
Aztán, amikor rájössz, hogy a boltban a nyomtató 4.500 forinttal drágább, mint az internetes rendelésnél, vagy hazamész és megrendeled online 4 napos szállításra, vagy nyelsz egyet és megveszed drágán. Vagy rá sem jössz, hogy a neten nem ennyiért hirdették, mert nem egy adott típusért mentél.
“Mert hülye azért nem vagyok”. Hát én sem, most már sokszor olcsóbb az euronics, azz e-digital meg szinte miindig. (Nem online, hanem a valódi bolti ár alapján. Online hasonló árak vannak.)
Másrészt bemegyek, megtapogatom, megrendelem online (még a boltban, telefonon) és hazajön 🙂
Egyébként azért az árösszehasonlítós oldalakon a LEGTÖBB üzletnek a teljes készlete fent van. (Speciel a MM-nek pont nincs – nyilván, de úgyis ott veszem meg ahol a legolcsóbb, a legsufnibb boltok kiszűrése után)
Ja és persze mantrázzuk magunkban:szállítási költség,szállítási költség,szállítási költség…
Örök kedvencem a kínai ingyenes posta…
– Hogyan döglött meg a cigány lova?
-Leszokott az evésről.
Na így lehet a legjobban spórolni :-))))
Egy termék ami a MM online áruházban 99.000 Ft volt, nem volt a helyi áruházban. Megnézték, hogy melyik áruházban lenne még elérhető, a készlet rendre vagy 99.000 Ft.-ot, vagy 109.000 Ft.-ot hozott áruháztól függően.
Szóval ugyanaz a lánc, de áruházanként eltérő árak.