Felnőtt és elkezdett dolgozni egy olyan generáció, amelyik még soha nem találkozott tőzsdei összeomlással. Az elmúlt 11 év a leghosszabb felívelő szakasz volt a tőzsdék életében, nem igazán tudtál olyan dologba fektetni, amin ne nyertél volna sok pénzt.
Sokan úgy szocializálódtak, hogy nekik ez a normál helyzet. Ha valaki 24 évesen elkezdett megtakarítani és ma 35 éves, ő bizony ebbe nőtt bele. Mindig van feljebb és mindig megéri a kockázatosabb dolgokba fektetni.
Emlékszem az előző, 2008-as összeomlás előtt is minden ügyfél végtelenül kockázattűrő volt, mindenki a tőzsdére akart befektetni, nem tudtad lebeszélni őket erről. Legyen akármilyen kevés pénze, azt a tőzsdén szerette volna kamatoztatni.
Pedig hát egyáltalán nem voltak kockázattűrők, sőt azt sem tudták, mi az a kockázat. Csak azt látták, mekkorát emelkedett a magyar tőzsde azokban az években és nem akartak ők sem kimaradni.
Aztán a legtöbbjüknek egy életre elment a kedve a részvényvásárlástól a 2008-2009-es összeomlás miatt. Túl kemény leckét kaptak elsőre és utána már akkor sem akartak a tőzsdére fektetni, amikor érdemes lett volna. Ahogy Mark Twain fogalmazott, az a macska, amelyik egyszer felugrott a forró kályhalapra, soha többet nem fog felugrani a forró kályhalapra. De a hidegre sem.
Hogy neked ne menjen el a kedved egy életre a tőzsdézéstől, elárulom neked, hogy semmi rendkívüli nem történt most veled. Ez a normál ügymenet része, ha úgy tetszik.
Az elmúlt 91 évben az amerikai tőzsdén tizenkétszer volt 30%-nál nagyobb esély és hússzor 20%-nál nagyobb esés. Vagyis átlagosan hét és fél évente aktuális egy 30%-nál nagyobb korrekció és négy és félévente egy 20%-os esés.
Másképp fogalmazva, a ma vagy 35 éves (maradva a fenti példánknál), akkor a következő 35 évben még öt 30% feletti esést át fogsz élni és nyolc 20%-os esést.
Persze az első mindig nagyon fáj, mert soha nem gondoltad, hogy veled is megtörténhet és a te nehezen szerzett megtakarításod lesz részben semmivé a tőzsdén. Az emberek arra is mindig rácsodálkoznak, ha őket éri baleset, mert a tudatukban mindig csak másokat érhet ilyesmi, nem őket. S fontos, hogy most is ugyanannyi részvényed van, mint három hónapja. Veszteséged akkor lesz, ha eladod őket.
Ezzel tudni kell együtt élni. Hogy valamivel azért biztassalak is: ha ezer dollárt tettél 1929-ben 10 éves amerikai állampapírba, most 92 ezer dollárod lenne, ugyanezen idő alatt a tőzsdén 2,75 millió dollárod. Ennek a különbségnek az ára az, hogy átlag hét és fél évente jobb, ha egy jó ideig nem nézel rá, mennyit ér a befektetésed.
Ha nem bírod, nem neked való a tőzsde. Ha úgy érzed, tudsz együtt élni a kockázattal, akkor az első pofon ne vegye el a kedved, mert lesz még egy pár a következő 30-50 évben. Csak az elsőtől szoktunk igazán meglepődni.