Bajban a Dimenzió
Az MNB felügyeleti biztost rendelt ki a Dimenzió Önsegélyező pénztárához hiányosságok és tőkeproblémák miatt. Az MNB közleménye szerint csak az Önsegélyezőt érinti és az ügyfelek pénze megvan. Ha érint, további infót a közleményben találsz.
Vagy ugy sem, mert munkáltatói döntés h kivel szerződik?
Miért csak ez a két véglet van? 🙂
Olyan opció miért nincs, hogy nyugdíj helyett egyelőre fedélre tesznek félre pénzt és/vagy a gyerekek tanulására/életkezdésére? Ez engem mindig zavar a kommentek között.
Jövőre forintosítják a cafetériát, ezzel megszűnnek, ill. csökkennek az önkénes
nyugdíjbefizetések. Ezáltal beindul egy folyamat (müködési ktsg növelés, min. tagdíj emelések), mely egyenes út a magánnyugdíjpénztárak forgatókönyvéhez.
“Majd mi megvédjük a zemberek pénzét” szlogennel ezt is benyeli a rendszer.
Szép új jövő.
A szolgaság=szabadság.
A dimenzió önsegélyező és biztosító egyesületnek sajnos van egy gyakorlatban ÖNYP-ként működő nyugdíjkiegészítő biztosítása is, szóval félek nem csak az önsegélyezős számlák érintettek.
Ebből az öszvér megoldásból az a jelenlegi állás, hogy ÖNYP-ként működik annak minden előnyével és hátrányával, de másik ÖNYP-be nem lehet átvinni a számlán lévő összeget, csak ha felveszed és leadózod, adómentesen csak 10 év után 3 évente lehet felvenni a hozamrészt.
Én épp most nyárra terveztem, mert június végén írják jóvá az előző évi hozamot, így júliusban már valamivel többet vehetnék fel, mint most ,de attól félek ez most halasztós lesz :S
Az említett 10 éves korlátozás most is igaz minden önkéntes nyugdíjpénztárra.
A gond inkább az, hogy pár évvel később a dimenzió biztosítására ráhúzták az ÖNYP szabályokat, de alapvetően biztosítás maradt, így nem lehet másik céghez átvinni.
index.hu/gazdasag/magyar/2013/01/11/el_lehet_foglalni_egy_biztositot/
Amúgy át lehet vinni másik egészségpénztárba a pénzt, de úgy tudom akkor ott levonják a költségeiket, mintha befizetés lenne, jobban megéri elhasználni, ha tudod.
Tudom a kérdésem nem ehhez a témához kapcsolódik, továbbá azért nem a munkával kapcsolatos cikkedhez írtam, mert oda már nem lehet bejegyzést írni, tehát jómagam azt kérdezném tőled, hogy mit gondolsz az Osztalékból szabadon című könyv szemléletmódjáról? Nekem egy szimpatikus befektetési stratégiának tűnik, jómagam úgy gondolom, sokat lehet tanulni a könyvből. Ha úgy gondolod privát e-mail címemre küldj egy részletesebb választ.
A munkáltatóm
nyitott ÖNYP-t a cafetéria miatt. 2 év alatt sikerült SZAKÉRTŐI portfólióval
összeségében minusz 4 %-ot elérniük. Átmentem kiszámolóba és rájöttem, itt csak parkoltatnám a pénzemet. Működési ktsg: -6% a havonta utalt pénzből. Ez azt jelenti, hogy közel 7 % hozamot kéne hoznia, hogy legalább 0-ra kijöjjön a hozam, az egyébb költségekről nem is beszélve. Ráadásul 2 év alatt a saját pénzem 96 %-át követelhetem vissza.
Le is mondtam a további tagdíj befizetéseket, inkább kértem Sodexo ajándékutalványban.
Fizethetek vele: MOL, Spar, Tesco, stb…
Természetesen ezt a pénzt a fizetésemből félrerakom, és befektetem. Csak egy kis átcsoportosításra volt szükség.
“Gondolkozz és gazdagodj!”
Napoleon Hill
A gond ott lehet, hogy kevesebbet kapsz meg ajándékutalványban, mint pénztárba utalva, mert más kulccsal adózik.
Összeségében kb. 10%-kal kapok kevesebbet, de osztottam-szoroztam és nekem így megéri. Főleg úgy, hogy kábé ugyanott vagyok összegben, mintha ÖNYP-ba menne (-6% műk.ktsg., -likvidítási ktsg, -éves díj).
Ráadásul a befektetésük kockázata 100 %-ban rám hárul, így jobb ha én kezelem a pénzemet.
Amit eddig megszakértőztek 2 év alatt /-4% !/, abból köszönöm nem kérek.
Ennél még Prémium Magy. Áll. Kötvény is jobb.
A kockázatokról nem is beszélve.
Akkor nem valami jó portfoliót sikerült választani. Nekem 10 év alatt volt közel 900 ezer Ft hozamom.
“Működési ktsg: -6% a havonta utalt pénzből. Ez azt jelenti, hogy közel 7 % hozamot kéne hoznia, hogy legalább 0-ra kijöjjön a hozam, az egyébb költségekről nem is beszélve.”
Egyik topikban ezt átbeszéltük. Ez csak az első évben igaz kb, utána már nem. Különben nekem és senkinek se lenne benne semmi hozama s rég megszűnt volna az egész.
“Gondolkozz és gazdagodj!”
szóval megeshet, hogy épp rosszkor szálltál ki, és azóta bőven visszahozták volna az akkori veszteséget.
Persze nem dolgom védeni őket, de lehet, hogy így van.
Ez igaz, 1 évre így van, de ezért is hosszútávon nem bízok ebben.
Nem kéne fogalmatlanul hülyeségeket irkálni.
1) Nem beugratás, nem volt kötelező belépni. Ha te nem olvasod el, hogy mit dugnak az orrod alá az a te hibád!
2) A cég extra cafeteria elemként biztosította Dimenzió pénztárak szolgáltatásait. Ha hozzájárultál, akkor levonták és az önsegélyezőbe befizették havi bruttó béred 1%-át, cserébe a cég befizetett neked 5%-ot, később már csak 3%-ot annyit. Nem nevezném beugratásnak, azt a megtakarítási konstrukciót, amibe minden befizetést azonnal megsokszoroznak.
Ez gyakorlatban Matáv/Telekom privát pénztára (bár nem a Telekom a tulajdonos), nem Telekomosként be sem léphetsz az Önsegélyezőbe. Egyúttal viszont egyfajta biztonságot is adhat, nem hiszem, hogy a Telekom megengedheti magának, hogy több ezer volt és jelenlegi dolgozójának a megtakarítása bajba kerüljön.
Volt már felügyeleti ügy máskor is a Dimenziónál, rájuk fér 🙂
“és a MANYUP között. Még az utóbbit is fizetik dacból vagy hetvenezren (úgy, hogy esélyük sincs nyugdíj formájában látni belőle egy forintot is)”
Miért nincs?
Egy kormányváltásig kell kihúznunk csak. Erre a következő 30 évben reális esélyt látok. 🙂
Már el is kezdték.
portfolio.hu/finanszirozas/biztositok_penztarak/az_ngm_torvenymodositassal_mentene_meg_tobb_tizezer_befektetot.232192.html
Miért történnek május 13 óta olyan intézkedések, amelyek nem védik az egyesületi tagok érdekeit – a szervezet működőképességét pedig leépítik?
Csak nem megtetszett valakinek a politikában ez az 50 milliárdos vagyonkezelési feladat?
Az utóbbi 1 évben az MNB “védelme” még nem eredményezte az ügyfelek vagyonának védelmét.
Sajnos ezzel nagy eséllyel kinyírják a pénztárat, mert ha elhordozható lesz máshová a pénz, akkor az ügyfelek jelentős része menni fog, mert aki már nem telekomos vélhetően nyitott másik ÖNYP-t, a dimenzió számláját csak azért tartotta fenn minimális befizetéssel vagy akár anélkül, mert nem lehetett hordozni innen.
Ha az ügyfelek nagy arányban távoznak, akkor a dimenzió méginkább bajba kerülhet…
“Tájékoztató önkéntes nyugdíjpénztárba történő átlépéshez 2016. július 1-jét követően
A biztosítási tevékenységről szóló 2014. évi LXXXVIII. törvény 2016. július 01-től hatályos 445/A §–a alapján a Kölcsönös Biztosító Egyesület tagja az Öpt. 10. §–ának (1) bekezdése a) pontjában meghatározott nyugdíjpénztárba átléphet.”
A netes jogtáron persze ez a törvény (nekem) nem jelenik meg (2016. évi LIII. törvény), csak a paragrafusok és bekezdések számai, a szöveg nem, így nem is találok sehol listát a meghatározott nyugdíjpénztárról.
Van esetleg neked vagy az olvasóknak javaslata hová lehetne átmozgatni néhány százezer forintot (mert kivenni csak a hozamot lehetne 5 év múlva)? Munkáltatói befizetés nincsen (már 8 éve…), maximum én tudok rá utalgatni valamennyi összeget.
Köszönöm!
A Dimenziótól kiutaltatott hozam a rendelkezés beérkezésétől számított kettő héten belül megérkezett a bankszámlámra.
Ráadásul – egyelőre – kapom a 4% minimum hozamot a tőkére.
Azonban több embertől hallottam, hogy amint lehet viszik a pénzüket a dimenziótól, mert ha lehetett volna már eddig is elvitték volna, mertcsak, ez a negatív hír végképp meggyőzte az eddig bizonytalanokat is, hogy lépjenek, így vélhetően jelentősen lecsökken a taglétszám, szóval a jó hozam és a kutalás ellenere megeshet, hog jobb lépni amíg lehet…
1500 Ft a legrégebbi szerződésekre vonatkozik, ahol 4% a minimum hozam, mivel ezt érthetően nem tudják a jelenlegi kamatkörnyezetben kigazdálkodni biztonságos befektetéssel, ezért szedik a pénzt.
Akinek legalább 450 ezer Ft van a számláján, az épp nulla hozamot kap, akinek ennél több, annak a tagdíj ellenére megérheti maradni, akinek 450ezertől alacsonyabb az egyenlege, jobban jár, ha ÖNYP-re vált.
Aki nem fizet, annak kifizetéskor levonják a pénzéből a kamatokkal növelt 1500akat.