Balhé a reptéren
Ha szoktál repülővel utazni, tudod, hogy ha vásárolsz a reptéri boltokban, mindig elkérik a beszállókártyádat és beolvassák a pénztárnál.
Ennek látszólag nem sok értelme van, legalábbis nehéz okot találni, miért csinálhatják, hiszen azon a területen már eleve csak azok tartózkodhatnak, akik elutaznak.
Most kiborult a bili Angliában, kiderült, hogy azért csinálják ezt a boltok, mert az Európán kívülre utazók után elegánsan visszaigénylik a forgalmi adót, csak ezt éppen elfelejtik odaadni a vásárlónak (őt illetné ugye, hiszen ő hagyja el az Unió területét, nem az üzlet). Így évi pármillió fontot keresnek tisztán csak az áfa visszaigénylésével.
Lett is nagy felháborodás Angliában, talán még szabályozás is születik, hogy nem nyelhetik le a boltok a vásárlóknak visszajáró áfát.
Kíváncsi vagyok, ez mikor ér el Magyarországra.
Addig is nyugodtan tagadd meg a reptéren, hogy elvegyék a beszállókártyádat, semmi közük hozzá, hová utazol, kivéve, ha vissza akarják neked adni a forgalmi adót, ami ugye 21,3% kedvezményt jelentene idehaza az egyébként is igen magas vételárból.
Ha kiírják, akkor gondolom nem nyelik be, hanem a vásárló kapja a csökkentett árat.
Itthon nem tudom, hogy megy, sosem vasaroltam meg duty freeben kifele utazaskor 🙂
a duty freeben elvileg nem kellett áfát fizess, ezért duty free, a régi osztrákos metrós bevásárlós időkben pedig a mehrwehrsteiert, azaz az ÁFÁ-t úgy tudtad visszakapni, ha a határ osztrák oldalán lepecsételted a papírokat, hogy az árut kivitted, persze ekkor a magyar vámosnak meg be kellett vallanod az elvámolni való és áfafizetésre kötelezett árut, amire személyenként volt valami limit, ezért vittük a nagymamát “ballasztnak” mindig, hogy 4-en legyünk és ez a limit kellően magas legyen 🙂
Tehát nem értem ezt a két dolgot, ha a duty free üzlet nem kötelezett áfa fizetésre akkor miért fizettetnek áfát bárkivel is, ha meg áfát kell fizessen akkor meg mindenkinek az áfás árat kell kifizetnie, max a papírok (számla, vámos pecsét, stb) alapján később visszaigényelheti azt. Vagy hogy van ez?
Ott hagytam és utána egy büfében simán megvettem kártya nélkül…
Ennyike, lehet öntudatosnak lenni, meg jogszabályokat idézni az egybites eladólánykának, ha neki megmondták a főnökei vagy a rendszer eleve nem is engedi a boardingpass nélküli vásárlást, akkor kb. étlen-szomjan is halhatsz.
Persze ez sarkítva van, mert a büfékben-éttermekben nem kérik a kártyát. De last minute hűtőmágnest nem fogsz venni.
Skandinávia a zugívók Mekkája. Az olsoi reptéren van a csomagkiadás mellett egy piabolt. A helyiek 15 perc alatt bevásárolnak néhány hónapra elegendő töményt, és ott csörömpölnek vele, míg várják a csomagjukat. Vicces látvány és zene 🙂
Ott valamiért hazaérkezéskor vesznek egy csomó piát.
Jellemzően a dohányra más szabályok vonatkoznak EU-n belül és kívül, mind a mennyiségre, mind az árra, itt jellemzően két ár van feltüntetve. De hogy ez miért nincs így az italok, és egyebek esetében, azt sosem értettem.
Arra is gondoltam, hogy így akarják kizárni a személyzetet a “tax free” vásárlásból. Korábban tapasztaltam, hogy megjött a Malév gép az adott reptérre, és amíg a fordulóra felkészítették, addig a személyzet bevásárolt a tax free-ben. Gondolom, ez egy kis jövedelem-kiegészítés volt. Mondjuk ez igazából a légitársaság image-t rombolja, úgyhogy az lenne a logikusabb, ha ők tiltanák ezt, és nem a shop üzemeltető. Ráadásul a mai gépek gyorsabban fordulnak, úgyhogy ez amúgy se nagyon tud már működni.
Ez azért van, mert Norvégia nagyon durván megadóztatja az alkoholt. A reptéri bolt viszont még a vámhatár előtt van, úgyhogy ott az érkezők adómentesen (fél- vagy akár harmadáron) vásárolhatnak. Mondjuk jól be kell osztaniuk, hogy több hónapra elég legyen, mert 1,5 liter tömény a vámmentesen bevihető mennyiség. 🙂