Bankkártya gyerekeknek
Olvastam egy nagyon jópofa bankkártyáról, a Greenlight-ról.
Minden tudatos szülő szeretné, ha a gyereke még gyerekkorában elsajátítaná a pénzügyek alapjait, ebben segít a Greenlight, amihez a bankkártyákon túl tartozik egy szülői és egy gyerek telefonos app is.
Ez egy olyan bankkártya, amit teljes mértékben a szülők felügyelnek. Meghatározhatják, hogy melyik boltokban vagy internetes áruházakban vásárolhat vele a gyerek, természetesen azt is, hogy mennyiért. Hol vehet fel pénzt és mennyit. Minden költést azonnal látnak és pénzt is tölthetnek fel, ha a gyereknek elfogyott a pénze a nyári táborban.
Beállíthatják, hogy milyen feladat elvégzéséért jár pénz és a heti ütemezést is megadhatják. A feladatok teljesítése esetén a megállapított összeggel nő a gyerek egyenlege. Ugyanígy beállítható a heti zsebpénz összege is. (Valószínűleg egy előre feltöltött összegből szabadítja fel a kártya az összegeket.)
Az el nem költött pénzre automatikusan kap kamatot a gyerek, a szülők által beállított mértékben. A különböző célokra külön-külön is gyűjthet a gyerek.
A nevelésből az adakozás sem marad ki, az is megadható, hogy a gyerek mire és mennyit adakozik.
Nem csak a szülő, de a gyerek is látja, hogy mire mennyit költött, hová ment el a pénze vagy éppen mennyivel nőtt a megtakarítása a kamatok miatt. Ez remek alkalmat ad a szülőnek, hogy együtt átbeszéljék, mi történt a pénzzel és hogyan lehetett volna okosabban beosztani azt.
Későbbiekben további oktatási célú funkciókat is tesznek az appba, sőt a gyerek a megtakarításait, legyenek azok akármekkorák, élesben is befektetheti akár a tőzsdére is. (Ez nyilván a nagyobbaknak lesz érdekes.)
Szerintem szuper a kártya és havi 5 dollárért nem is sok, főleg annak fényében, hogy akár öt kártya is kérhető ennyiért és egyéb költsége nincs. A kártyára rá lehet rakatni a gyerek vagy a kedvenc kutyájának a képét is.
Bár nem próbáltam, de ha jól sejtem magyar lakcímmel nem lehet igényelni a kártyát, ami nagy kár. Reméljük valamelyik magyar banknak megtetszik az ötlet és mi sem maradunk sokáig ilyen kártya nélkül.
Én az alapok megtanítása mellett a függetlenségben hiszek, nem a totális ellenőrzésben. Jó, ha a gyerek belefut 1-2 kisebb “pofonba” a pénzügyei terén, kipróbálja magát. Igen ebben benne kell lennie annak is, hogy 1-2 alkalommal valami hülyeségre ellövi a pénzét, amit aztán szépen meg lehet beszélni, hogy nem biztos ez a helyes út.
De persze mindig lesz olyan, aki csak lyukakat lát sajt helyett.
Én is úgy látom, hogy ez szükségtelen.
Nem kell hozzá telefonos App, vagy még egy kártya, hogy elmagyarázd a gyereknek, hogy működik a pénz.
Neked is volt kártyád, mégsem költöttél többet.
Ez csak egy gadget.
Drága a bejárónő? Fizessünk a gyereknek olyasmiért, ami amúgy a saját jól felfogott érdeke lenne!
Ez a bankkártya a totális kontroll felé tolja a gyereket, aztán majd megy a pislogás, hogy a gyerek 30 évesen még mindig otthon lakik.
Azt láthatják, megfoghatják, számolhatják, látszik, mennyivel csökken, amikor kivesznek belőle…
két gyereknél 120…
inkább ülj le velük néha beszélgetni, ezt meg add oda nekik, mindenféle app nélkül…
Ez egy szep kontosben adott totalis megfigyeles. Es hogy ne nagyon legyen ellenkezes, mar kisgyerekkorban ranevelik az embereket.
Nem tudom egy sima bankkartyaval, amire a szamlamrol hamarosan 5 masodperc alatt utalok mi a baj. Vagy a malacpersellyel.
Az egyetlen elonye a beallithato kamat. Ki is valtok egyet magamnak, allitok 50%-os eves kamatot. Bar ha jol sejtem valami limit csak van azert, kulonben seperc alatt becsodolnek.
Tényleg, mit képzel a sok szülő, hogy bele akar szólni a kiskorú gyereke pénzügyeibe, szexuális életébe, drogfogyasztási szokásaiba, meg állatkínzási hajlamaiba…
Még a végén a nyugdíjasokat se rugdoshatja nyugodtan az utcán, hát csoda a sok sérült elnyomott lelkivilágú gyerek…
Istenem, hogy a skála két túlvége szinte összeér hülyeség tekintetében…
Amikor egyetemre kerültem, 1 forint adósságom sem volt a hitelkártyán, sem sehol. (most sincs, de nincs is lakásom hehe…)
Bármilyen hihetetlenül hangzik, ugyanezt készpénzzel és egy kockás füzettel is meg lehet csinálni, igenis emellé megkapja a gyerek “a nagy testvér mindent lát” életérzést. Így mondjuk nem vesz a greenlight kártyáról sunyiban cigit, ez igaz, de miben fogadunk hogy megoldja másképp ha akarja? 😀
Kell-e hozzá app, az már egy másik kérdés.
Személy szerint nem adnék senkinek sem hitelkártyát. Magyarországon szerencsére van bankkártya, amiről addig lehet költeni, amíg van rajta pénz.
Gyereknek is ilyet adok majd egyszer, ha szüksége lesz rá és kap rá heti x forintot.
A hard cap a legjobb tanító mester.
Nem tudom, hogy a US-ben egyáltalán létezik-e bankkártya. Régen nekem is hitelkártya volt a US-ben. Valamint ATM kártya, amivel nem lehetett vásárolni, tehát kellett a hitelkártya is.
Gondolom 14 éves kortól a legtöbb bank ad bankkártyát, gyerekszámlát.
Kis kerülő úton biztos tudok a hat-nyolc évesnek is szerezni, max nem az ő neve lesz rajta. De ha elég érett a pénz-hez, akkor ezt is megérti.
Elvégezte a takarítást? Átutalom neki.
Pénzt akar felvenni? Szembesül a kp felvét díjával
Kamat? Ugyan már, a való életben sehol nem kap látható mértékű kamatot. Ha az életre nevelném, akkor együtt veszünk egy-egy részvényt a kedvenc cégeiből. Aztán meglátjuk mi lesz velük válság idején, miért nőtt meg hirtelen az egyiknek az árfolyama, miért omlott össze a másik. Ha 8 évesen ezt meglépjük, akkor 10-12 éve van figyelni, együtt felnőni ezekkel, amíg saját lábra nem áll.
8 éves korig meg csak tologassa a kézzel fogható száz forintosokat.
Így aztán az lett a megoldás, hogy a zsebpénzét kp-ban tartja, és minden hónap utolsó napján az el nem költött pénzére megkapja az 1% kamatot, kp-ban tőlünk.
Nulla a “számlavezetési díj”.
Ha pedig venni akar mondjuk egy legót, akkor leülünk együtt, kikeressük, melyik webshopban a legolcsóbb, megrendeljük, és vagy átvételkor ő fizeti, vagy ha kártyás vásárlás volt, akkor ideadja nekünk kp-ban.
Szerintem nem helyes, hogy a szülő teljes mértékben látja, hogy pontosan mire költ. Engem se kértek számon, hogy miért veszem meg a 8. gombfoci csapatot, ha egyszerre csak kettő játszik. Hadd vegye meg a 8. legót, ha neki az fontos és belefér.
Egyébként 9 évesen már pontosan tisztában van vele, mit jelent a megtakarítás után kamatot kapni.
Egy kollégám épp a napokban kérdezte meg, hogy miért írok fel minden költést ott helyben, miért nem csak a bankszámlakivonat alapján csinálok összesítést hó végén, mint ő. Hát azért, mert utóbbi esetben nem aktivizálódik semmiféle kontrollfunkció bennem.
Sajnos a feltoltheto egyenlegu kartyak hianyoznak a magyar piacrol. Volt 1-2 probalkozas, de elhaltak.
7 eves kortol egyebkent evi(!) 5 dollarnak megfelelo osszegtol mar van magyar szamla is egyedi dizajnu kartyaval is. Remelem nem reklam: otpjunior.hu/
Egy osszehasonlito cikk: bankmonitor.hu/cikk/bankszamlat-a-gyereknek-mutatjuk-melyiket/
(Folyt)
A gyerekünk ide kapja a zsebpénzét, illetve ha a családtól kap pénzt, az is ide kerül. Követjük az egyenleget, időnként költ belőle, amit megbeszélünk előtte együtt. Bár nálunk alapszabály, hogy nem szólunk bele, mire költi a pénzét. De nem költi ám:) Gyűjtögeti. 12 éves.
Szerintem nem baj az, ha rálát a szülő a gyerek pénzügyeire. Ha alkalmazással, akkor azzal. Ha máshogy, úgy is jó.
Illetve létezik a hitel fogalma is, 5% kamatra hitelezek nekik és a megtakarításaikra is 5% kamatot fizetek. A nagyobbik már rafkós, mert rájött, hogy ez sokkal több, mint a banki és elméletben kérdezte, ha kölcsön kér a haverjaitól, akkor arra is adok-e a kamatot neki :)? Mondtam, hogy nem, mert nem erről szól ez a kamat dolog, hanem hogy tanuljon, de tetszett a leleményessége.
Még egy emlék: 16 éves lehettem, amikor pénzügyi kérdésben (gondolom, nem volt pénzem bulizni), keményen Apám szemébe nézve mondtam: A családi pótlékot adjátok ide nekem a kezembe, utánam jár, nem? Mosolygott, de én dühös voltam.
Akkor még nem tudtam, hogy öt év múlva el kell temetni. 58 éves volt.
No. Mindennel egyetértek, ami a gyermekek pénzügyi kultúráját növeli. Legyen az egy app, egy beszélgetés, egy közös vásárlás, bármi.
Annyi minden lenne még. Szűk ez a 900 karakter.
Sokallod az 5 dollárt ezért az app-ért, de simán kifizetsz 5 dollárt részvény vásárlás jutalékként, a 8 éves gyerekednek, és majd elemzitek a részvény piacot? Ezt te komolyan gondolod? Van már 8+ éves gyereked, vagy ezt csak úgy kiötletelted?
Mert azt látom a 9 évesen, hogy érti, hogy az 1% havi kamat mit jelent (már ő számolja), és érti, hogyha nem költi el az összes pénzét, hanem tartalékol, akkor kap érte kamatot, amiből akár egy gombóc fagyit is tud venni.
Ha elkezdeném a részvény matekot bevonni ebbe zsebpénz és megtakarítás szokás kialakításba, akkor szerintem 2 perc után otthagyna a fenébe, hogy ez egy értelmetlen dolog, és inkább menne játszani. Ha Te ezt tényleg csinálod, oszd már meg légy szíves, hogyan magyarázod a gyereknek, hogy az árfolyam megy összevissza (mondjuk Walt Disney Company, -2,56% egy nap alatt)?
2019-09-20 at 09:36
A hitelkártyabiznissz pedig igenis foglalkozik csórókkal, sajnos saját tapasztalat: amikor elérte a limitet, akkor hogy-hogynem kapott folyószámlahitelt, hogy többet költhessen. Amikor az is fullba ment, akkor megemelték a limitet. Aztán behajtással fenyegetőzés, meg 36% kamat.
A limitemelés automatikus, erre tesz nagy ívben mindenki, élen a pü felügyelettel.
Ki kellett fizetni mindent meg ügyvédet fogadni, aki végül elérte,hogy a limitemelés utáni kamatokat visszaadták.
De a “csórók” ritkán mennek perre, talán ezerből egy …
Értem én a nagytestvér fóbiákat is, de ennek elsősorban a szememben nem az a lényege, hogy kontrolláld, hanem inkább tudatosságra neveld. Én nem hiszem, hogy a saját kárukon tudnák a legjobban megtanulni a dolgokat.
Visszatekintve szerintem nagyobb hibákat követtem el amikor már több pénzem volt, mint gyerekként/egyetemistaként.
Azzal, hogy visszanézhető hogy, mikor mire ment el a pénz a tudatosságot erősíti: nemcsak a tervezés igényét ébreszti fel hanem eszközt ad a kezükbe, kialakíthatnak vele egy jó szokást.
Azon szerintem felesleges vitatkozni, hogy lehet ész nélkül/rosszul is használni, mert ez a mobiltelefonra is igaz
Nem azt mondom, hogy ez rossz, mert nagyon jó kezdeményezés, de drága.
A revolut-on lehet standard felhasználónak is részvényeket venni.
A többi hozzászólóra és a trendekre reflektálva ajánlom még a nagy sikerű Gyerekek póráz nélkül című könyvet.
Hogy a cikkben szereplőtermékre is reagáljak: hány éves korától is legyen a gyereknek okostelefonja?
nytimes.com/2014/09/11/fashion/steve-jobs-apple-was-a-low-tech-parent.html
Szerintem meg nem adnak a diákoknak hitelkártyát jövedelem nélkül. Legalábbis én a jövedelem letagadásával szoktam a hitelkártyás ügynököket lepattintani.
According to a new survey, more than 30 percent of college students have at least $1,000 in credit card debt.
Pont nyolc éves, harmadikos. Lány. És érdekli, hogyan működik a világ. Látta, hogy apa mindeféle chartokkal küzd, kérdezett.
Nem elemzünk részvényeket, nem rajzolunk grafikont, nem megyünk bele P/E számokba, nyilván.
Elég annyit tudnia, hogy ő most a nagy cégekben tulajdonos, és valami megmagyarázhatatlan okból változik a cég ára.
$5 transaction fee? 🙂 Ugyan már, meg lehet azt kapni a piacon olcsóbban is, interactive brokers pl. $1.
Zsófinak eToro számlája van (nyilván az én nevemen), elvégre az SZÉP és kevésbé bonyolult. Nem, nem nézi napi szinten, van, hogy hetekig nem érdekli, és ez így jó. Elvannak ők magukban, az a befektetés lényege, hogy nem kell babusgatni. Majd jön valami hír, mittudomén, emberhúst találnak a sajtburiban, és akkor meg lehet beszélni, miért feleződött meg a meki értéke.
Van DISney, Coca Cola(KO), MCDonalds, Nintendo (NTDOY) és APPLe
Nem értem miért azt kell ebben látni, hogy a végletekig kontrollálod a gyerekedet. Az hogy ne vegyen pl. cigit/piát az szerintem amúgyis evidens.
Ez egy eszköz ami megfelelően használva segíthet a gyereknek gamification-al megtámogatva. Persze lehet rosszul használni, paranoiásoknak nem való. Viszont az sokat elárul ha valakinek mindenről ez jut eszébe.
A gyereket pedig nem elszigetelni kell a technikától, hanem azzal felnevelni.
Az ő világukat nem hasonlíthatjuk a saját gyerekkorunkhoz. Ahogy megtanították nekünk hogy vigyázzunk magunkra a közúton, nekik már azt is meg kell tanítani hogy maradjanak “épek” online. Ehhez viszont sajnos be kell őket engedni ebbe a világba is inkább előbb, mint utóbb. Először még közösen majd idővel egyre nagyobb önállóságot hagyva nekik.
Pontosan erre jó egy ilyen app/bankkártya kombináció is.
Revolut junior lenne a legjobb, ha majd meglepik.
Kartya hasznalatra amuny egy K&H ifjusagi szla is jo, elso ev 0, utana is csak 1200 Ft eves kartyadij. De nincsenek csilivili ficsorok, viszont utalgathatod ra ugyanugy a zsebpenzt, ha akarod, akar revolutrol.
Házimunkáért kapott zsebpénz, ilyen kontrollalkalmazás, stb: külső motiváció. Pszichológiailag nem szerencsés ilyenekre építeni, mert könnyen az lehet a vége, hogy megutálja az egészet.
Ha érdekli, akkor szerintem is jó, ahogy lazán tőzsdéztek. Ahány család, annyi megoldás lehetséges. Lényeg, hogy passzoljon a gyerek személyiségéhez.
Aki akarja nyugodtan tanítsa hátrafelé malacperselybe nyilazni a gyereket.
Nem volt itt semmi változás mostanában, pont jó lesz a kölyöknek megtanulni mindent amit nekünk a békeidőkben megtanítottak.
Ámen.