Budapesti ingatlanárak
Régi mantra, hogy túl olcsóak a budapesti ingatlanárak a többi európai fővároshoz képest, ezért még hatalmas áremelkedés előtt állunk.
Ezt én soha nem értettem, mert a budapesti árakat nem a pozsonyi vagy a bécsi árak határozzák meg, ahogy a miskolci árak sem a budapesti árak alakulásától függ.
Sokkal inkább a fizetőképes kereslettől, a bevándorlás és az elvándorlás eredőjétől, a demográfiai változásoktól. A befektetési célú vásárlások és az átgondolatlan állami támogatások maximum lufit tudnak fújni, valódi és tartós emelkedés akkor van, ha az embereknek lényegesen több pénzük van lakást venni és a jövőt is pozitívan látják. Ha ez megtörténik, akkor beszélhetünk megalapozott és várhatóan tartós áremelkedésről.
A portfolio.hu vette a fáradtságot és összehasonlította a budapesti árakat a régió áraival, sőt mindezt megnézte a nettó bér függvényében is.
A legdrágább Prága belvárosa, de ebben nagy meglepetés nincs, aki volt már Prágában tudja, mennyire felkapott hely még a külföldiek között is. Második Lubljana, Szlovénia fővárosa, ami mindig is fényévekkel gazdagabb ország volt, mint Magyarország.
Budapest az ötödik legdrágább hely a régióban. Mindeközben az átlagfizetés szempontjából a kilencedik helyen állunk, csak Romániát, Bulgáriát és Szerbiát tudjuk megelőzni.
A kettő eredőjével számolva, vagyis az ingatlanárak az átlagfizetések arányában Prága és Belgrád után Budapest belvárosában a legdrágábbak az ingatlanok. Prága ugye továbbra is Prága, több az ott lakó külföldiek aránya, mint bármelyik városban a régióban, Belgrád pedig a pocsék fizetések miatt lett második a listán.
Tehát nehéz azzal érvelni, hogy azért fognak tovább drágulni az ingatlanok, mert még mindig milyen olcsóak a külföldi ingatlanárakhoz képest.
A portfolio cikkét itt tudjátok elolvasni.
Üdv,
Silhouette
De akkor is így hagyom. 🙂
zsiday.hu/blog/m%C3%A9g-mindig-van-f%C5%B1t%C5%91anyag-az-ingatlanboomhoz
Hm?
Ha elindul felfelé a kamat és ennyit majd fognak adni a bankban is, akkor majd mindenki el akarja adni a lakását, aki csak azért vette, mert a bankban alacsony volt a kamat. Ahogy felverték az árakat, be is fogják verni ugyanazok az emberek. Egyszerre akarja majd eladni az összes ember, aki az elmúlt 3 évben ezért vett lakást.
Meg aztán sokan rájöttek, hogy a lakáskiadásnak árnyoldalai és költségei is vannak, mégsem egészen ugyanaz, mint a bankban lekötögetni a pénzt.
Ez is csak buborékot tud fújni, ez nem a valódi kereslet.
Kiszámoló helyesen használta a fáradságot, azaz fáradozást. Akkor kellene, hogy szúrja a szemedet, ha fáradtságról, azaz kimerültségről írt volna.
a lakásokat 70 éve vették el, a Questor tavaly volt. Jó, hogy nem a tulipánbuborékot hozod fel, arra is pont úgy emlékeznek a befektetők, mint Rákosira.
Egyébként Budapesten tovább fognak emelkedni a bérek, mert szabad munkaerő sincs, nemhogy képzett és szabad munkaerő. Ergo érdemes ideköltözni, és aki már itt van, annak is több pénze lesz vásárolni. Az emelkedő bérekkel együtt jár az emelkedő ingatlanár.
Anno sok ember egyetlen lakását / házát “kommunizálták” el, és mehettek”világgá” egy bőrönddel. A nagyszüleim is így jartak.
Reméljük, hogy ilyen többé nem lesz, de nem is zárhatjuk ki.
Komolyan ezt gondolod? Ez az állítás egyáltalán nem igaz, mert az “emberek” akár 100%-ban csak bérlőként is lehetnek jelen a piacon. A piac viszont még akkor is tud lufi nélkül működni, ha csak befektetők vannak rajta. Szimplán az alacsony kamatok miatt is megduplázódhatnak az ingatlanárak, úgy hogy nem nő az “emberek” jövedelme és általánosságban nem látják pozitívan a jövőt! A Második Világháború előtt Budapesten többnyire a bérházak uralták, de ez nem jelenti, hogy lufi volt a piacon!
Igazából most javítottad rosszra. Edit jól írta:
“Kiszámoló helyesen használta a fáradságot, azaz fáradozást. Akkor kellene, hogy szúrja a szemedet, ha fáradtságról, azaz kimerültségről írt volna.”
Egyetértek.
Aki bevállalja az ingatlankiadás kockázatait 3-4 százalék kockázati felárért, azt én már mohónak hívom.
De ha beleszámolom az adót is, lehet hogy inkább 3% lesz az.
Vagy a kiadási árát becsülöd alul, vagy az eladásit felül. Vagy jóval többért adhatnád ki, vagy nem fogod tudni ennyiért eladni.
Egyébként számold ki: 2.5-3M bevétel (nem profit!, mindent levonva jó, ha 1.5-2M marad tiszta haszonnak) a 70-75M-es tőkédre. Ugye, hogy nem éri meg? Jó téma lehet erről kupaktanácsot tartanotok (ha nem egyedül élsz) a karácsonyi pihenés közepette.
Munkatársam fia Tokióban dolgozik mérnökként.
Tegnap írta, hogy a lakások relatíve olcsóbbak, mint Budapesten.
Két évi fizetéséből meg tud venni egy 49 négyzetméteres lakást Tokióban.
Budapesten ehhez ma kb 800 nettó kell havonta, ennyit nem fizetnek 30 éves körüli multi mérnöknek Magyarországon.
2009-2014-ig egy óriási lehetőség volt mindenkinek bevásárolni akinek volt pénze meg esze. Nem mondom, hogy soha vissza nem térő alkalom volt, de nem mostanában lesz ilyen ismét! Ha mégis akkor nagyon nagy bajok lesznek a világban amit senki sem akarhat…
Szóval szerintem nagyon kevesen buktak TÉNYLEGESEN a lakásárcsökkenésen a válság évei alatt, mint ahogyan nagyon kevesen is nyertek… (az össz tranzakciószámhoz képest)
A fejlett világ baja, hogy nem tud évek óta inflációt gerjeszteni. (Japánban már 26 éve nem sikerül.)
Nem tartozik a témához, de nagyon nem tudjátok a magyar nyelvet. Ami alapvetően nem baj, csak akkor ne szakértsetek.
Az ingatlan (meg minden más) ára pedig csak addig tud emelkedni, amíg fizetőképes kereslet van rá. Utána pedig…pukkk… az meg csúnya lesz. Idő kérdése csak.
1. béremelkedés
2. negatív reálkamat közeli állapot ft-ban is!
3. urbanizáció
4. alacsony infláció
(és persze valamennyire a brókerbotrány és airbnb)
1. béremelkedés most indult nagyon alacsony bázisról
2. kamat normalizálás elindulhat
3. nehéz megállítani, és összességében nem is az ingatlanárak emelkedése a jelentős, hanem az átrendeződése az ország egyes régiói között (nyugati határszél, Győr, Székesfehérvár, Bp, Debrecen, Kecskemét nagyon erős szereplése, a többi meg pang)
4. emelkedni fog szerintem
Ha a piacon árelfogadó mindenki a lakáscserénél, akkor az áreséshez az kell, hogy egyre többen végleg kiszálljanak az ingatlanból. Volt egy beszakadás majd hirtelen visszaemelkedés a trendvonalhoz.
Az emelkedés nagyon alacsony forgalom mellett történt (ahogy a tőzsdén is lenni szokott) és a többség kimaradt.
Te nagyon vágod ezt az ingatlan témát…. LOL 😛
.
.
.
4. alacsony infláció…..”
Nem az alacsony infláció, hanem az alacsony hozamkörnyezet az, ami az ingatlan befektetések felé tereli a befektetőket.
Szerintem az infláció az elindul felfelé, de az alacsony hozamok tartósan megmaradnak, és emiatt a lakásárak sem fognak csökkenni (jó helyen lèvő budapesti ingatlanokra gondolok).
Egyébkènt amikor ingatlanokról mint befektetés beszélünk, akkor nyílván általános trendekről és mozgàsokról folyik a diskurzus, de vegyük figyelembe azt, hogy nincs kèt egyforma ingatlan, és igenis, ki lehet fogni nagyon jó vètelt: èn az elmúlt két évben két pesti lakàst vettem, nagyon-nagyon jó áron- még az ingatlanos ismerôsöm is csak nézett (az egyik lakàs 23 misibe került+5 misi a felújítás- cserèbe hoz havi nettó 200-at)….
… persze ehhez naprakésznek kell lenni, figyelni kell a piacot, és likvid tőke kell hozzá…
Nem az ingatlantémát vágom, sőt alapvetően távol áll az érdeklődési körömtől. Csak gondolkodtam. Az ingatlan is egy árucikk, és azt tudjuk, hogy minden annyit ér, amennyit valaki hajlandó kifizetni érte. (A szuperluxus dolgokat most hagyjuk.)
Szóval szerintem az lehet, hogy az ingatlan elméleti értéke az egekig emelkedhet, de figyelembe kell venni, hogy mennyi idő alatt lehet rá annyiért vevőt találni. Itt jön képbe az alternatíva-költség, amit Kiszámoló emlegetni szokott. Ha valamit olcsóbban, de gyorsabban adok el, és az így nyert idő alatt az a pénz még hozamot termel máshol, ezt bizony bele kell kalkulálni a képbe. Ha egy lakást másfél évig kell árulni, az komoly tényező ilyen szempontból is. Most szándékosan sarkítottam a másfél évvel.
Jelenleg nagyon pörög az ingatlanpiac, ez tuti. De volt és lesz is másképpen.
Részemről ezzel befejezve, mert ennek a blognak nem ez a témája.
mek.oszk.hu/adatbazis/magyar-nyelv-ertelmezo-szotara/kereses.php?csakcimben=&szo=FÁRADSÁG&offset=0&kereses=Fáradság
mek.oszk.hu/adatbazis/magyar-nyelv-ertelmezo-szotara/kereses.php?kereses=Fáradtság
Egy dolgot kihagytál, amit taxifaxni viszont észrevett, a CSOK. Sok, amúgy nem biztos, hogy hosszútávon hitelképes embernek két kézzel szórja az állam a milliókat, csak mert vállal 3 gyereket. (D*gni meg szülni bárki tud, na de majd tisztességgel felnevelni?)
3) urbanizáció
Ez így nem pontos, én inkább úgy fogalmaznék, hogy az országon belüli vándorlás. Végre vége annak az időszaknak, amikor istenháta mögötti falvakban sírtak az emberek, hogy nincs helyben munka és az éhhalál szélén tengődnek. Ezek az emberek elindultak . . . a gond ott van, hogy alig néhány város vonzó (Kecskemét-Mercedes, Győr-Audi, Bp.), ahova érdemes vándorolni, ezek a városok viszont nincsenek arra felkészülve, hogy a hirtelen megjelent tömegeket elhelyezze.
1. Jelzáloghitel kamat (kb harmadára csökkent)
2. Bérleti díjak (kb 30-40% nőtt)
Én ezek miatt vettem lakást: 5 éve 160 ezerért béreltem, és a hitel kamata lett volna havi 256 ezer forint. Ma ugyanaz a lakást 230 ezerért bérelem, és a hitel kamata 120 ezer forint.
3. Belföldi kereslet: budapestre folyamatosan áramlanak vidékről az emberek, és ugyanakkor van bizonyos mértékű kiáramlás is az országból, szerintem a belföldi kereslet nagyjából állandó.
4. Külföldi kereslet: ha egy külföldi vesz egy 20M lakást, 5M felújítja, és utána albérletkezelőn keresztül kiadja 150 eF-ért aki levesz 20%-ot, akkor van BRUTTÓ 6% hozama. És azt látja hogy az elmúlt években jelentősen nőttek az árak és a régiós árak még magasabbak. Szerintem a belvárosi árakat a külföldiek még nyomhatják felfelé, és ennek lehet hatása a külső kerületekben.
No, vettél végül? Ezek szerint lemaradtam. Úgy emlékszem, néhány hónapja még csak töprengtél rajta, és eléggé megleptél bennünket az elképzelésiddel. Akármilyen konstrukció mellett is döntöttél, gratulálok!
nyest.hu/hirek/egyaltalan-nem-faradsag
Mindemellett szerintem a köznyelvben, beszédben sokkal többféle nyelvi változat elterjedt, mint ami a helyesírási szabályzatunk szerint elfogadható. És sok egyéb kérdése is van a nyelvújításnak, a magyar nyelv értelmezésének, amiről még lehetne vitatkozni. De ezt hagyjuk meg a nyelvészeti fórumokra inkább 🙂
ON: egyetértek a cikk tartalmával, én inkább arra lennék kíváncsi közgazdasági laikusként, hogy ez a lufi várhatóan – ha várható – mitől és mikor fog kipukkanni nálunk?
A régiós összehasonlítás akkor működhetne, ha az egyenlőtlenségek mérséklődése irányába haladunk (gazdasági fejlődésben, életszínvonalban is).
A lakásokat még 1974-ben is elvették.
Szlovakiai magyarkent mit is mondhatnek? Dednagyfaterekat atdobtak a hataron, mehettek egy batyuval. Akiket a helyukbe tettek meg arra is lustak voltak, hogy a lehullo vakolattal csinaljanak valamit.
Mas rokont meg kidobtak Csehorszagba a kitelepitett nemetek helyebe.
Ennyit a “biztos” ingatlanrol. 🙂
BTW tok fura h meg mindig itt vagyok / vagyunk, mert a legtobb felmenom valahogy hazakeveredett, es hogy rohadjunk meg, meg mindig magyarul beszelunk, hiaba probaltak “re-szlovakizalni.”
A BP ingatlanárakat nem érinti, hogy az ország negyede csóró és alig él!!! Ők eleve nem BP élnek és soha nem is fognak itt lakást venni, tehát NULLA a ráhatásuk az ingatlan árakra! Legfeljebb bérelni fognak itt az meg megnyomja a lakásárakat!
BRUTÁLIS PÉNZMENNYISÉG VAN AZ EMBEREK EGY JÓ RÉSZÉNÉL!!!
tessék olvasgatni nálam okosabbakat:
alapblog.hu/meg-mindig-van-futoanyag-az-ingatlanboomhoz/
alapblog.hu/a-tagadas-fazisa/
, előbb magas lóról leszólsz, hogy nem “tudom” a magyar nyelvet, aztán meg belinkeled azt ami pont azt bizonyítja, hogy a fenti cikkben bizony helytelenül szerepel az, hogy “fáradtság”, mivel a kifejezni szándékozott jelentésben az bizony “fáradság”. De azért köszi:)
urbandictionary.com/define.php?term=Grammar%20Nazi
az Index-nek volt egy nagyon szórakoztató cikke róla magyarul, érdemes elolvasni:
index.hu/kultur/korrektor/2013/04/02/naci/
innen már kifejezetten hiányzott, hogy valaki rendszeresen zaklassa a hozzászólókat alig ismert nyelvtani szabályok be nem tartása miatt
Igen, végül vettem, ugyanazon a környéken, de jóval kisebbet, és olcsóbban, mint eredetileg terveztük. Mondjuk a feleségem rendesen szívja a véremet, hogy 20 négyzetméterrel kisebb lakásba költözünk, viszont így egy kis ügyességgel még éppen igénybe tudtuk venni a CSOK-ot, másrészt végül 6 év tartalékunk maradt, úgyhogy nyugodtan alszunk.
A hitelt a Miklós által is ajánlott olcsohitelek.com közvetítő cég intézte, és csak meg tudom erősíteni, hogy Gábor tényleg a legkorrektebb hiteles, szerintem a CSOK ügyintézés kapcsán feleségem és én is rituális öngyilkosságba menekültünk volna a segítsége nélkül.
Elég sokat agyaltam, hogy 1 éves kamatperiódusú, vagy végig fix kamatozású hitelt vegyek fel, végül a végig fix-et választottam, így kb +1.5% kamatfelár mellett nyugodtan alszom.