Deezer vs Spotify vs Youtube Premium
Egy jó éve előfizettem egy zenei szolgáltatásra. Kézenfekvő lett volna a Spotify, de mivel a Deezeren ugyanannyi zene volt, az áruk pedig ugyanannyi volt havonta, gondoltam, inkább támogatom a kis Deezert a mamuttal szemben.
Egyetlen elvárásom volt, olyan zenéket dobáljon be, amik tetszenek, nekem ne kelljen keresgélnem, új albumokat vagy heti válogatásokat nyitogatni, csak szóljon a zene változatosan, amikor akarom.
A Deezer “Flow” funkciója erre tökéletes is, a kedvelt dalokat vegyíti új dalokkal vég nélkül.
Pontosabban tökéletes is lehetett volna, de nagyon nem volt az. A kedvelt 200 számból 30-40-et rogyásig ismételt, a többit meg mintha elfelejtette volna, ezen túl még fél év után is bőszen kellett nyomkodni a “nem tetszik” gombot, olyan rossz új számokat dobált be.
Egyszerűen rossz volt az algoritmus.
Ezért váltottam Spotify-ra, ami sokkal okosabban talált nekem új dalokat már az első naptól fogva.
Azonban amikor volt az a politikai kampány heteken át, ami minden youtube videó előtt az arcomba üvöltötte a Gyurcsányt és még áttekerni sem lehetett vagy jelezni, hogy nekem nem tetszik, inkább kérnék hüvelygomba reklámot helyette, ha már mindenképp szenvedni kell, elgondolkodtam a reklámmentes Youtube Prémiumon.
(Az hagyján, hogy engem ennyire egybites hülyének néznek, hogy ilyen szintű reklámokkal akarnak etetni, de az nagyon felháborított, hogy még a gyerekeim meséi előtt is ez a végletekig primitív propaganda üvöltött és el sem lehetett menekülni előle.)
S mivel a Youtube Prémium része az ingyenes Youtube Music is, gondoltam kipróbálom. A Youtube Prémium 1.790 Ft, a Spotify 5 euró, ami ugyanannyi, ezért úgy tűnt, már csak ezért megéri.
(Ha Apple-s vagy, akkor neked drágább lesz, kivéve, ha nem valami Apple terméken keresztül fizetsz elő. Használd a számítógép böngészőjét, ott ennyiért tudsz előfizetni, nem kell fizetned az Apple 30%-os hasznát is.)
Azt kell mondjam, nekem a legjobban a Youtube Music jött be a három közül. Ez találja el legjobban, melyik zene tetszhet nekem, berakom a Szupermix-be, ami ugyanaz, mint a Deezer Flow funkciója és nem kell vele többet törődnöm, megállás nélkül szól. (Mind a Spotify-nál, mind a Youtube Prémiumnál átmásoltam a kedvenc zenéimet indulásnak.)
Külön tetszik, hogy nem olyan háklis, mint a másik kettő, ha én használom a Youtube Music-ot, a gyerekeim attól még nézhetik a tévén a Youtube-ot reklámok nélkül. Más szolgáltató szóvá teszi, ha az app meg van nyitva egy másik eszközön is. (Nagyobb gyerekeknél lehet családi csomagra is előfizetni, nem sokkal drágább.)
Nem, ez nem reklám, csak leírtam a tapasztalataimat, hátha segítség valakinek. Ha neked más a véleményed, mert neked másik szolgáltató jött be, írd meg a hozzászólásokban, hátha az is segítség lesz másoknak a választáshoz.
A YouToube-al (+music) nekem meg pedig pont az a gond amit Deezernél írtál. Rogyásig ismétli ugyan azt a pár számot amit korábban többször meghallgattam. YouTube Prémiumom persze van emellett.
Az a sok tartalomgyártó, aki rengeteget dolgozik, hogy te tudjál mit nézni és olvasni és a reklámokból él, legyen szó youtube-ról vagy online újságról, az meg haljon éhen, mert neked sok 1.790 Ft havonta.
Akinek ennyi pénze sincs, az ne youtube-ot nézzen meg oldalakat bújjon, hanem tanuljon.
Ha meg van pénzed, akkor becsüld meg azokat is, akik neked tartalmat gyártanak.
https://kiszamolo.hu/mi-szamit-lopasnak/
Az Apple Music drága és nincs kínálat, a Deezer – teljesen szubjektív módon – nekem egyszerűen nem tetszik mint felület/szolgáltatás. A Tidal nem tudtam a saját ízlésemre hangolni. A Spotify pedig egyszerűen elvérzett a YT Music mellett. Ha párhuzamosan volt előfizetés, azt vettem észre, hogy bármi kell, nem azt nyitom meg.
A reklám mentesség minden pénzt megér nekünk, persze ezt Google-ék is tudják. 🙂
Tény, hogy ott van a hangminőség kérdése, de én töredelmesen be merem vallani, hogy én bizony nem hallom a különbséget, ha fülesen, autóban (prémium HiFi), otthoni HiFi-n hallgatom. Persze hallok valami különbséget, de a háttérben szóló zenéhez nem éri meg párhuzamosan több előfizetést futtatni.
Persze ez csak az én véleményem, de gyorsan le is mondtam a plusz hifit, hiába pár száz forint csak pluszban havonta.
A TV előfizetést meg Netflixre cseréltem, így egész jól megúszom a hétköznapokat politikai hirdetések nélkül 🙂
A YouTube esetében igazából nem tudom miért nem fizettem elő eddig… Baromi sokat nézem, kis fejszámolás alapján havi 2 óra reklámot látok, rettenetesen sok. Reggel azt hiszem ez lesz az első, ha a music rész is bejön, akkor lehet a Spotifyt kukázni (pláne ha lenne olyan opció hogy a kedvelt dolgokat áthúzza a YouTube, vagy mondjuk a podcastek esetében a már meghallgatott adás YouTubeon is olyan legyen)
Yt esetében az egyetlen hatalmas hiba amitől hányok hogy rossz az ajánló. Hiába iratkoztam fel 100 csatornára nem dobja fel az új videót, újat nem ajánl, ezerszer látott videókat dobál fel állandóan.
Én adblock párti vagyok, telefonra is feltettem alternatív appokat, tévém nincs. Én azt az elvet vallom, hogy már csak meggyőződésből, és emberségből is, Google szolgáltatásért soha egy fillért se.
Övék a világ minden pénze és majdnem minden adata így is. Úgy monopolizálnak ahogy akarnak, arra és úgy használják fel a rólunk begyűjtött förtelmesen hatalmas mennyiségű adatot, ahogy nem szégyellik. A reklámokon át meg mint ahogy Miklós is írja, a propagandához is középső emberként hozzájárulnak.
Igen, attól még igénybe veszem az ingyenes szolgáltatást, és fentebb említett okokból a szemem se rebben lelkiismereti oldalról. Nektek se rebbenjen.
Amúgy meg Spotify-on hallgatok zenét, nekem nagyon bejön a “kis előadók felfedezése” szemlélet és a heti listájuk is nagyon jó.
Én eleve amúgy is azt gondolom hogy a reklámpiac szörnyen elb@szott szörnyeteggé vált, valamint hogy a Youtube-on minden tartalomgyártó reklámbevételei tendencia-szerűen csökkennek – ez részben saját tapasztalat is.
Ezt a rendszert ezért sem etetném, de természetesen amennyire tudok, tekintettel vagyok azokra, akik amúgy belőlünk kell éljenek.
Jutalékot pedig Kispista nem fog kapni a Youtube saját árbevételéből, csak azért, mert előfizető vagyok, és Kispistát nézem.
Szóval ha jó fej vagyok, akkor Adblock+Kispistára fizetek elő közvetlen, amiből a felét lenyúlja a Youtube.
(Szóval inkább Adblock+Patreon-on támogatni a tartalomgyártót közvetlen.)
De kap, az elszámolásban benne vannak a prémium megtekintés utáni díjak.
Ha meg csak konstans zenét akarok hallgatni, akkor di.fm (ez kicsit drágább, ha nem akarsz hülye reklámokat), €40/év, csak stílust kell választani.
Én Youtubeon elviselem a reklámot, gyerek nincs.
Viszont én pont azért használok Spotify-t, yt music és apple music helyett, hogy európai tech-et támogassak.
Az USA vezeti a tech-et, EU. alig tud vele labdába rúgni. Az egyik ilyen amiben viszont igen, az a Spotify. Ezért vagyok én is náluk.
Még YT prémium ami szóba jöhetne, de nem szívesen adom fel azt, amit már belaktam.
A spoti drágább a semmiért, deezert pedig nem tudtam hogy még létezik 😀
Trutyúb Musicot lehet kipróbálom, bár őszintén szólva nem szívesen tömöm tovább a gugli zsebét.
Páromnak sok zene/mix nincs fent máshol csak youtubeon (spotit 3 hónapig használtuk)
Azert azt tudod hogy ebben nincs feltétlenül igazad? Ez az uzleti modell mar nem dívik. A valamit magukra ado youtuber-ek az adblock miatt nem kapnak penzt a tartalom megnezese utan ez igaz, hiaba nő még esetleg a nezettseguk is akkor sem. DE! Mivel ezt ők is tudjak, okosan elkezdtek maguknak mas beveteli forrast talalni a youtube nezettseg segitsegevel, azaz pl fizetős tanfolyamokat arulnak, sajat weboldalukra hajtjak a nepet ahol fizetős oktató videókat, one to one mentoralast vallalnak, zongoraleckeket adnak, stb.
A masik veglet,napokban jott a hir hogy a 10millard megnézést erte el a babyshark… Istentelen igenytelen ocska szar de a gyerekek kajaljak (kar hogy nem en talaltam)
Miklós, abban tévedsz, hogy a Youtube _nem_ gyárt tartalmat, hanem csak egy platform. Ahol én bőségesen fizetek az adataimmal, amiből aztán lehet profilozni a kismillió másik oldalon, ami sokkal nagyobb haszon, szerintem, mint az 5 euró fejenként. Másrészt az emberek azért hagyták ott a tévét, mert ugyanígy válogatás nélkül kapták a reklámot … ha már internet, például a Youtube berakhatta volna, hogy egy reklámot kedvelek-e és abból mutathat többet, vagy sem és akkor abból vegyen vissza, de ők inkább a dislike számlálót is elrejtették, olyan csúnyán bőgtek le. Azért nem vagyok hajlandó fizetni, hogy ne tolják a képembe minden videó előtt akár Gyurcsánt akár Győrfi Pált, akkor már inkább AdBlok vagy uBlock (utóbbi még sokkal hatékonyabb), és amíg nem lesz köztörvényes bűncselekmény, addig én élek is vele.
A TARTALOMGYÁRTÓ kap pénzt a reklámokból. Ha nagyon nem szeretném érteni, én se érteném…
Ha fizetek a tartalomért, akkor nem akarok “this video was brought to you by…” szövegeket hallgatni, vagy azzal szórakozni mondjuk házimunka közben, hogy ezeket áttekergessem. Márpedig a YouTube-on a tartalmak nagy részében vannak szponzor üzenetek, és az sem ritka, hogy maga az egész videó inkább reklám, mint informatív vagy szórakoztató.
Ezért választottam prémium és adblock helyett inkább azt a módszert, hogy radikálisan csökkentettem a YouTube-ra elszúrt időt. Ez a platform is úgy van kitalálva, hogy előbb-utóbb függőséget okozzon, mind a nézőnek, mind a tartalomgyártónak, de egy kis odafigyeléssel le lehet róla szokni, és szvsz meg is éri.
– HBO GO: 1890 Ft/hó: magyar tartalmak, hatalmas Disney mesetár, elmúlt 30 év top filmjei több száz vagy ezer darab
– YouTube Premium: 1790 Ft, nincs reklám, lezárt telefonról is lejátssza a zenét, a kocsiban bármilyen számot át tudok tenni a hangfalakra Bluetooth-on
Ez összesen 7170 Ft, mondhatni kb. egy családi mekizés, 3 pizza vagy olyan pár sör egy sörözőben. Én elvből nem torrentezek, mert én is az eszemből élek, amit én megcsinálok, azt kifizetik. Akkor miért ne fizetnék másnak is? A kenyeret és a szalámit sem lopom.
Amúgy utazás közben a gyerek nyugodtan Netflixezhet vagy HBO GO-zhat mobilon/tableten, mert ott is működik. Ráadásul ott folytatja, ahol a tévén kikapcsoltuk a lejátszást. Csodálatos a technológia!
“Akinek ennyi pénze sincs, az ne youtube-ot nézzen meg oldalakat bújjon, hanem tanuljon.”
Ezt a leoltast pedig végképp nem ertem Tőled. Ha valaki youtube-ot néz az nem tanul? En pl csak azt teszem a youtube-on. Akár glettelni mert 2 nm-ert nem jön ki a festő, de onnan tanultam laminált padlót lerakni es kiváló lett, az autóm ajtopaneljanak a szetszedeset, a fejegyseg csatlakozojank vezetek szineit, a csatlakozot mielott szetbombaztam volna az egészet es tudtam mit rendeljek, a taplalkozassal kapcsolatos hiteles orvosok napi koveteset, es mindezt 99,9%-ban angolul. Es igen, kozben hányok gyurcsanytol gyorficeleblettpalitol, stb. Komolyan nem is ertelek.
De biztos van oka annak, hogy sok-sok millióan használják ezeket a zeneszolgáltatásokat, majd megmondjátok.
YouTube Musicon szélesebb a választék, és ha esetleg valami nem lenne fent, fel lehet tölteni a saját könyvtárba. (Gryllus Vilmosnak nem mindegyik lemeze van fent 😀 )
A reklámmentes YouTube meg csak hab a tortán.
AdBlockert én is használok, mert rengeteg helyen borzasztó tolakodóak a reklámok, ráadásul sokszor egyáltalán nem releváns dolgok jönnek fel, és mindegyik csak még több vásárlásra akar ösztönözni.
Én szívesen fizetnék akár nagyobb összeget is a Googlnek, ha nem csak a YouTube, hanem az összes hirdetést tudná tiltani.
Sőt én az utcai plakátok AdBlockolásáért is szívesen fizetnék, de ehhez már lehet, hogy kiborg impantált szem kell majd…
Minden reklám sarkában van egy menü, vagy mellette egy info gomb (platformtól függően), ahol ki lehet választani, hogy ettől a reklámozótól nem kérek több reklámot.
Kivéve a youtube-on a filmek előtti reklámnál. Hidd el, én is nagyon sokat kerestem azt a gombot.
Ugyanakkor lehet, hogy proli vagyok, de magyarázzatok el nekem valamit… egy ilyen zenei szolgáltatónál ti hallotok különbséget a minőségben? Nekem van rossz fülem? Egyik ismerősöm csak flac-ban hajlandó zenéket hallgatni, mert, hogy az sokkal jobb mint az mp3, én esküszöm nem hallom a különbséget. A másik ismerősöm csak bakelitet hallgat, mondván, hogy ott hallani ahogy a fuvolás levegőt vesz, meg szint érzed ahogy a hegedű húrján végighúzzák a vonót. Ez sznobizmus, vagy tényleg így van, csak én nem hallom? 😀
Természetesen én is elismerem az alkotói munkát, de igazából a “warez” egyfajta vagyonújra elosztás, enélkül a szegényebb réteg nem tudna kultúrát fogyasztani, ami sok problémát jelentene, na meg a nagy mágnásoknak is 6 luxus jachtja lenne 2 helyett. 🙂
Az 1790 Ft havidíjból 380 az ÁFA, másik kb. 380 a Spotify működési költsége, és 1030 Ft a zenészeké. Lejátszásonként kb. 0,004 USD, azaz 1,252 Ft. Ahhoz, hogy mind az 1030 Ft az általad hallgatott zenészeké legyen, havi 823 dalt kell meghallgatnod. Átlag 3,5 perces zenékkel ez 48 óra. Aki kevesebbet Spotify-ozik, az olyan előadóknak fizet, akiket a nála többet streamelők hallgatnak. 😀 (Az átlag user havi 25 órát streamel.)
Aki pedig azt hinné, hogy a Spotify csak a userek ízlése alapján dolgozik, az keressen rá a a “Discovery Mode” szóra…
És itt nem a “csak a lossless” dologra gondolok, egy _megfelelően_ konvertált 320 kb/s-es mp3 is bőven jó lehet (de még azt se éri el egyik se). A Spotify kifejezetten borzalmas ilyen szempontból, valamit csinálnak a zenékkel pluszba, a “Hedwig’s Theme” (Harry Potter OST) nagyon jól hallható.
Azt hiszem a Deezer-nél 3+ év alatt nem tudták megoldani, hogy ki lehessen üríteni a teljes lejátszólistát.
Sajnos a Tidal áraival kapcsolatban viszont előjön, hogy annyiért kb. megvehetném CD-n is amiket szeretnék (és akkor nem kell hozzá internet sem).
A másik, hogy sajnos mindegyik szolgáltatónál (a Tidal-t is beleértve) messze hiányos az elérhető számok listája (legalábbis számomra).
“Piracy is almost always a service problem and not a pricing problem.” – Gabe Newell
Spotify (tobbit nem probaltam, igaz) nekem tokeletes. Csaladi (duo) csomagom van a felesegemmel (egy cim alatt lakók kedvezmenye) 6 eur/hó.
Google-nek en sem fizetek egy petákot sem. (igaz, never say never)
Telefonon a YT app-ban nem lehet kinyirni a reklamokat, regen volt egy YT Vanced kit erre, de nem mukodott jól, kukaztam, viszont ha pl egy ad-block-os (Brave) bowser-ben nyitod meg, nincs tobb reklam telefonon sem (cast-olom a tv-re, kozben a le ne zarjont ki kell kapcsolni). Windows alól, vagy Mac-en a Chrome es ad-blocker vagy Brave kiválóan működik. (de neha elfelejtem es vagy az app indul el vagy a Safari a gépen es akkor bejonnek a rohadekok) 🙂 10+ eve elsosorban pont a reklamok töménytelen arcbatolasa miatt nincs tv elofizetesem, (pedig a tematikus csatornakat szerettem). Így viszont nalam a kontroll.
Vicces egyébként, hogy a menübe belépjek, hogy újraindítsam az időzítőt a szorzótáblát kérdezi, szóval nekem is jó gyakorlás 🙂 Mondjuk lehet jelszóhoz is kötni.
Ami nekem hiányzik belőlle, hogy be tudjam állítani, hogy mondjuk csak angol mesék jelenjenek meg. (készülék nyelvét kell átállítani, de ez így azért nem a legjobb)
Mondjuk egyénfüggő, hogy ki mivel jár jól, én is furcsállom, hogy sokak inkább lesik a gyurcsányshow-t ötpercenként, de nem fizetik ki egy pizza árát…. persze aki naponta egy-két videót indít onnan, annak lehet nem éri meg, de én még a futópadon is YT videókat nézek, annyi értelmes tartalom van már ott, hogy gyakorlatilag felét nem tudom megnézni annak, amit szeretnék.