Diákigazolvány

2022-10-10
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

A gyerekek iskolát váltottak, ezért új diákigazolványt kellett igényelni.

Elzarándokoltunk az okmányirodába, vártunk negyven percet, aztán további húszat az ügyintézésre.

(Foglalhattam volna időpontot is, hogy ne kelljen várni, a legelső időpont november 11-e péntekre volt elérhető, vagyis több, mint egy hónap múlva. De ezt csak így zárójelben, mert kérdezték, miért nem foglaltam időpontot, hogy ne kelljen várnom.)

Az így kapott papírt be kell vinni az iskolába, ahol még néhány ügyintéző tovább fog vele szórakozni, igénylik, legyártják, kipostázzák, iktatják, átadják, sok munkaóra után lesz egy tök ugyanolyan diákigazolványunk, mint eddig, csak annyi fog változni, hogy az iskola címe más lesz rajta, minden más adat marad a régi.

Hogy ezért miért kell igazolványt cserélni, az a kisebbik kérdés. Ha már úgyis elektronikusan tartják nyilván, hogy diák-e, az iskolát miért nem tudják elektronikusan nyilvántartani, miért kell ráírni az igazolványra? Semmi értelme ezért igazolványt cserélni.

S ha már amúgy is látják, hogy a gyerek iskolát váltott és ez annnnyira fontos változás, miért nem küldik ki automatikusan az új igazolványt az új iskolába? Miért kell ezért nekem bemenni az okmányirodába külön?

A nagyobbik kérdés az, amit már nem értek évek óta.

Magyarországon tankötelesség van, ami azt jelenti, hogy mindenkinek kötelező iskolába járnia, aki még nem múlt el tizenhat éves. Magyarul senki nem lehet az országban, aki 2006. október 10.-e után született és nem jár iskolába, mert ezt a törvény tiltja.

Akkor mi a francért kell diákigazolványt gyártatni rengeteg idő és pénz elpazarlásával olyanoknak, akik biztos, hogy diákok? Miért kell minden hat meg nyolcévesnek sorban állni a szüleivel együtt az okmányirodában, órákat és súlyos pénzeket elpazarolni azért, hogy kapjon egy igazolványt, ami arról tesz bizonyságot, amit amúgy is tudunk: mivel 16 év alatti, ezért diák. Ha nem lenne az, az már törvénysértés lenne.

Miért nem elég a személyi bemutatása a 16 éven aluliaknak a kor igazolására, hogy igénybe vehesse a diákkedvezményeket? Mindenkinek kellett igényelni személyi igazolványt, amikor beiratkozott az iskolába. S ha van valami kedvezmény, amihez kell az iskola címe és a lakcím is (kedvezményes helyközi bérlet), arról miért nem lehet külön igazolást kiállítani annak a pár embernek, akit érint? (Hogy ez is már mehetne online, le sem merem írni.)

S nyugodjunk meg, aki 16 év alatti és csak az iskola mellé jár, annak amúgy is biztos lesz diákigazolványa. De ha nem lenne, akkor is olcsóbb lenne néhány potyautas, mint százmilliókat forintban és több tízezer vagy százezer órát munkaidőben elszórni ilyen hülyeségre évente.

(Az már maga lenne a sci-fi netovábbja, ha esetleg a személyi igazolványban lévő chip kiolvasásakor kiderülne, ha valaki diák 16 éves kora felett, úgyhogy azt már fel sem vetem. Már annak is tudnék örülni, ha legalább 16 éves kor alatt nem kellene egy teljesen felesleges diákigazolványt kiváltani. Sok országban már app van a személyi és minden más helyett? Azt sem tudják, mi az a lakcímkártya meg adókártya? Hogy az online világban mindent le lehetne kérdezni anélkül, hogy az állampolgár hat plasztikkal a zsebében legyen kénytelen közlekedni? Hogy egy autóátíráshoz sok országban már évtizedek óta nem kell bemenni sehová, az eladó és a vevő is online bejelenti és kész, a vevő a szükséges iratokat online feltölti és bankkártyával kifizeti a sarcokat? Ezeket már fel sem vetem, ha a kilencvenes évek szintjét elérnénk, már az is nagy szó lenne.)

Úgy szeretném, ha ebben az országban lenne akár csak egyetlen ember is döntéshozói pozícióban, aki néha gondolkodni is szokott. Sokkal jobb hely lenne ez az ország....

(Update: sikerült megsértenem pár közszolgát, bár nem volt szándékomban. Nem tudom, hogyan lehetne finomabban fogalmazni. Igen, sokan vannak, akik gondolkodnak, de sajnos nem elegen, vagy nem elég magas pozícióban ahhoz, hogy ilyen anomáliák ne legyenek. Remélem, így már jó, tényleg nem akartam senkit megsérteni, kivéve a rendszert.)

Hozzászólások:

322 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Tökéletesen egyetértek!

Minek kell két helyen is várni, papírt töltögetni, amikor már minden elektronikusan nyilván van tartva??
Automatikusan kiküldhetnék az új diákot az új iskola titkárságára.

Sajnos a magyar államigazgatásban tökéletesen igaz az, hogy A TE IDŐD SENKINEK NEM DRÁGA..

Vagy: miért más a TAJ-kártya mérete, anyaga, mint az összes többi kártyáé?

Azt lehet így kiszűrni, hogy turisták, vagy külföldről hazalátogató magyarok gyerekei utazgassanak diákbérlettel. Persze ezen is sokkal kevesebbet buknának a tömegközlekedési cégek, mint amennyibe a diákigazolványok adminisztrációja és gyártása kerül.

Egyszerű a válasz: hogy megismerkedjen a kis hatévesem az államigazgatással 🙂 az életre nevelnek

Ezt most úgy írtad Miklós, mintha mostanáig nem ebben az országban éltél volna, és nem csak a közigazgatás ilyen fárasztó!

Én azt nem értem miért kötelező új lakcím kártya igénylésnél kézzel kitölteni az igénylőlapot.
Lassú és sok a hibalehetőség is. Nem tudja elolvasni az írásom stb..

Sokkal gyorsabb lenne ha kérdezne -> Én diktálnám -> Kinyomtatja -> ha minden ok aláírom és készülhet az új kártya

Lehetséges azért mert nem minden 16 évesnél fiatalabb jár Magyarországon iskolában, noha magyar személyivel rendelkezik. Illetőleg nem tudom, hogy hány éves kortól adják manapság a személyit, de ha az nincs akkor útlevéllel tudná igazolni magát, amit nem sokan hordanak magukkal.

Az egész államigazgatás így van berendezve. Túlzás nélkül állítom, hogy racionalizálással az ott lévő - most aktívan dolgozó!! - emberek felét el lehetne küldeni. Évente ez hány ezermilliárd forint bér-iroda-egyéb megtakarítás lenne?
A serpenyő másik fele a több százezernyi képzés nélküli munkaerő elhelyezése. (titkos megoldásom a nemzeti alapjövedelem)

@Kiszamolo "Úgy szeretném, ha ebben az országban lenne akár csak egyetlen ember is döntéshozói pozícióban, aki néha gondolkodni is szokott."

Tul sokat varsz a magyar kozigazgatastol. Sose az eszukert szerettek oket. Arra meg nem jottem ra, hogy akkor vajon miert?

Ugyanígy fel lehetne tenni a kérdést, hogy miért kell kitölteni a népszámlálás azon részeit, amik a legalapabb nyilvántartásban benne vannak? Azért, mert stadionra költötték, amiből jó állami nyilvántartót lehetne csinálni - összekötött rendszerekkel. Emiatt külsősnek nem tudják kiszervezni, az államnál meg a felsővezetők káderek, aki meg lejjebb van, abból a jobbak rég a magánszektorba mentek. Ezt súlyosbítja, hogy az egyes erőközpontok nem kommunikálnak egymással.

Nem adatvédelmi okai vannak? Ha a személyiddel igazolja magát egy gyrek, akkor az személyi azonosítóját és az anyja nevét is közzé teszi.

On: Maximálisan egyetértek.

Off:
Hozzáteszem, én azt is szeretném, ha a szavakat nem akkor írnánk bele a mondatba,amikor hoppá, egyszer csak eszünkbe jut, hanem oda tennénk, ahová való.
"...mindenkinek iskolába kell járnia kötelezően, aki még nem múlt el tizenhat éves...."
A kötelezően szó rossz helyen van.
S ez legalább annyira általános ,mint a 10.-e, az olyant és az itthol vagy a ba/be elrontása.
Ott tartunk, hogy a mai magyar médiában a fehér hollónál is ritkábban lehet olyan cikket olvasni, melyet kiadás előtt átnéztek.

Mas tema. Vagy 2 hete aggodtam, hogy mikor erosodik a HUF 420 ala vegre. Vartam egy hetig, semmi, aztan 1-2 csunya szo kozepette valtottam 422-nel. Ma, 1 hettel kesobb a forint osszeszedte magat, es megmutatta, a 428-as szint sem lehetetlen, ha az ember nagyon akarja 🙂

Írj javaslatot az országgyűlési képviselődnek. (Nem vicc.)

Munkahelyeket teremtünk. Kinek az érdeke a hatékony, nonszensz mentes államigazgatás? Az államé biztosan nem, más pedig itt érdeket nem érvényesít.

Töltöm a népszámlálás kérdéseket online, lementem, odaadom a feleségemnek a jelszót, hogy töltse ki a rá eső kérdéseket, másnap venném elő újra, hogy befejezem és beküldöm, erre nem csak hogy elölről kezdi, mintha semmit nem töltöttem volna ki, de még azt is elfelejtette, amit a belépési kód alapján alapból tudott pl. a címem helyett "%1" jelenik meg. Felhívom a KSH ügyfélszolgálatot, nagyon sajnálják, tegnap adatvesztés történt.

Semmi gond, ezek után lelkesen nekiállok elölről kitölteni újra, és igazán jószívvel bízom a KSH-ra minden válaszomat, tudom, hogy jó kezekbe kerül, és úgy vigyáznak rá, mintha a sajátjuk lenne.

Különben mit csinálna 1 millió közalkalmazott és köztisztviselő?

Néhány éve egy ilyen logikaju, és részemről hangos, szóváltás után, leszallitottak a vonatról.

Akkor volt gyerek, diák és felnőtt jegy, az iskolasaimnak mégis mit vettem volna ha nem diákot? És mégis, a 14 éves hogy lehetne NEM diák???

Ma viszont már születési dátum szerint vannak a jegyek, legalábbis online :)))

"Mindenkinek kellett igényelni személyi igazolványt, amikor beiratkozott az iskolába."

Három hete született kisfiam. Jogszabályilag 1 hetem van még bemenni vele az okmányirodába és csináltatni neki egy fényképes személyit, ami 1 évig lesz majd érvényes.
Mivel még nem tudja tartani a nyakát, azt majd nekem kell, de úgy, hogy ne látszódjon a fotón a kezem. Akkor kell fényképezni, amikor nyitva van a szeme, mert csak, de sajnos még erős fény és stressz hatására becsukja, szóval ez egy hosszú menet lesz.

Nyilván nem fogom bevinni és nyilván nem fogok neki csináltatni a COVID és az influenza járvány közepén, de egy hónapos korától már kérhetik (és hotelekben pl. kérik is).

Ebben az országban annyi embert kellene a közhivatalokból kirúgni, hogy egy részüket vissza kellene azonnal venni, hogy elég ember legyen a munkanélküliek ügyintézésére.

Azért kell iskolánként diákigazolvány, mert az iskola és lakhely között jár a kedvezményes helyközi bérlet, amit a MÁV/Volán/BKK ellenőrizni tud.

Humánusabb, mint kb. 15 éve, amikor havonta kellett iskolalátogatási, hogy érvényesen utazhass kedvezményes helyközi bérlettel.

Én a jogosítványhoz hasonlóan online fényképezésre térnék át az összes ilyen esetben. Sőt belföldre egy eOkmány app is lehetne…

Jó hogy írsz Miklós, mert most jöttem rá, hogy a gyerekemnek nincs is diákigazolványa.
Aztán gyorsan megnyugodtam, mert már Ausztriában élünk, és itt akkora a nyomor, hogy nem telik az államnak ilyen luxusra.

Másik törtenet: kaptam egy ajánlott levelet a főispán úr megbízásából eljáró XY ügyintézőtől (így volt a levélben), hogy a táppénzes papíromat visszautasították. Az indoklásban az szerepelt, hogy epapíron lett beadva.

Szívem szerint bérelnék lovagi ruhát meg egy lovat és ellovagolnék a főispán úrhoz, hogy marhabőrből készült papíron átnyújtsam a táppénzes igazolásomat.

Annyira szánalmas, ami ebben az országban megy, hogy egyszerűen nem tudok rá szavakat.
Az biztos, hogy előbb fog leszakadni a kezem, minthogy hivatalos papírra leírjam, hogy vármegye. Mert legalább ennyi hadd maradjon meg nekem.

Egyébként mióta kell okmányirodába menni a diákigazolványért? Nekem még az iskola/egyetem igényelte meg.

Ó, ez semmi. Én amikor tavaly(?) csináltattam a gyerekeknek személyit a sulikezdés miatt, akkor elsőre csináltak nekik ideiglenest, majd úgy 1 hónap múlva kaptak véglegest. Ártatlanul bementem a hivatalba a véglegesért (merthogy nem volt olyan opció, hogy kiküldik), erre elhajtottak, hogy nem vittem magammal az ideiglenest beszolgáltatni. Azt az ideiglenest, aminek még vagy 1 hét volt az érvényességi ideje, tehát konkrétan csak jégkaparónak lett volna már jó. De nem, azt le kell adni.

Zseniális meglátás, hogy a 16 év alattiaknak ne csináltassunk diákigazolványt.

DE!

Az a tény, hogy vannak "rendelés felvevő", elküldő, lamináló... munkások, egy csomó
munkalehetőséget teremt. Ezek az emberek pénzt kapnak (nem pocsékba megy), ezek az emberek a pékségben, cipőboltban... pénzt költenek.

Nem tudom van-e olyan, hogy felesleges munkahely az állami szektorban.
A 10-20 éve történt gyöngysor szétszedő - gyöngysor összeszerelő példa jutott eszembe.
Ha jól emlékszem 150%-os támogatás volt a (szellemi?) fogyatékosok munkához jutásának támogatására.
És okosok csináltak 2 céget. Az egyikben fogták a gyöngyöket és felfűzték őket nyaklánccá.
A másikban szétszedték őket, szétválogatták színenként, és elküldték az első cégnek 😀
Látszólag csaltak, de ott volt egy csomó fogyatékos, aki hasznosnak érezhette magát,
nem volt teher többé a szüleinek és a vállalkozó is jól élt. 🙂

Egy másik érdekes dolog: feleségem bankszámlaszáma változni fog.
Még véletlenül sem lehet ügyfélkapuval belépve átjelenteni az új számot. Nyomtassam ki a papírt és vigyem be vagy küldjem vissza.
Remélem, két tanú is van rajta, azt még nem néztem meg.

@gvas Nem. A budapesti bérletekhez is kell valamilyen igazolvány. Ha már nem vagy diák, ez személyi vagy útlevél.

Most meg végigolvastam az üfsz levelét. A végére odairták, hogy epapiron be lehet küldeni.
De miért nem ezzel kezdték, amikor az.volt a kérdésem, hogy online hogy lehet bejelenteni?
Tudom,.van, akinek semmi sem elég jó...

@gabor

Hát, ehhez nem akartam hozzászólni, de a két utolsó szavaddal kimondtad a varázskifejezést...

Miklós, igazán írhatnál egy cikket az alapjövedelemről és hatásairól, hogy egy jót tudjunk vitázni végre a blogon.

Engwm pl. a hideg ráz tőle...

Szerintem amióta van chippes személyi, azóta igazából elég lenne mindenkinek csak az, nem kellene diákigazolvány, lakcímkártya, jogsi, bérlet, olvasójegy, adókártya, TAJ kártya, stb. A rendőrnek, a jegyellenőrnek, a könyvtárosnak, a hivatalnoknak, az egészségügyben az asszisztensnek, stb. kellene egy-egy kézi leolvasó terminál, ami a chipről csak azt az adatot mutatná meg, amire az adott személy jogosult, hogy megtekintse, illetve adatot töltsön fel rá vagy módosítson.
Bár, ami a tömegközlekedést illeti, én a közpénzből finanszírozott, ergo mindenkinek ingyenes mellé tenném le a voksom, már csak környezetvédelmi szempontok miatt is.
De hát a magyar valósághoz képest mindez sci-fi.

El sem tudom képzelni, mi szükség lehet felesleges diákigazolványokra, vagy épp olyan védettségi kártyákra, amiket sehol sem kell bemutatni, de automatikusan kapja mindenki, aki oltat vagy igazoltan fertőződik, és pár hónap után még le is járnak.

On a completely unrelated note: az ANY Biztonsági Nyomda osztalékai az elmúlt években:

- 2018. június: 81 HUF
- 2019. július: 81 HUF
- 2020. augusztus: 83 HUF
- 2021. július: 86 HUF
- 2021. október: 55 HUF
- 2022. május: 163 HUF

Ami az euróárfolyamot illeti: állítólag 2 hónap késéssel a holland TTF árait fizetjük az orosz gázért. Tessék szépen megnézni ennek a grafikonját idén augusztusban, aztán az ábrát képzeletben 2 hónappal későbbre tolni, és megnézni, hogy a legdurvább csúcsa októberre esik-e. (Igen.) Még ha kaptunk is a minap valami haladékot, ez alapján szerintem nagyjából sejthető, hogy fog-e a következő hetekben erősödni a forint...

Egyszer egy 15 éves ismerősömet megbüntették a vonaton, mert ugyan nála volt a diák, de nem volt rajta egy olyan érvényesítő matrica, amit nyáron(!!!) kitaláltak, hogy rá kell rakatni az iskolában. Nyáron senki az iskola felé se néz, az új szabályról se volt senkinek fogalma se. Veszekedtem a kallerral, hogy "Ember, dehát tanköteles! Az egész diákig. egy bohóckodás!" Leszarta, megbüntette. Na, ekkor határoztam el, hogy sokat fogok bliccelni.

@gretsy-ba : A kötelezően jó helyen van ott, így van rajta hangsúly.

A cikkhez: Nekem anno, majd' 20 évvel ezelőtt csak 14 éves koromban állítottak ki személyi igazolványt, addig tudtommal nem volt és talán nem is lehetett (?) Addig mint fényképes igazolvány, csak a diákigazolványom volt - bár ezzel tudom, nem tudtam volna igazolni magam. Ebből én arra következtetek, hogy a fényképes diákigazolvány megléte puszta megszokás, amit még senkinek nem jutott eszébe újragondolni odafenn ¯ \ _ (ツ) _ / ¯

Nem kell még a sóhivatalig elmenni: az általános iskolánkban minden évben kötelezően kitöltettek egy papírt a szülők elérhetőségi adataival. Az nem volt opció, hogy csak változás esetén töltsük ki. Arra a kérdésemre, hogy ha nincs meg a tavalyi, minek töltsek ki idén is egyet, az is csak eltűnik, nem tudtak válaszolni.

A diákigazolvány nem csak a gyerekeknek van kitalálva, hanem felnőtteknek is akik valamilyen iskolába járnak.

Ezért kellene először elolvasni a cikket és csak utána hozzászólni... 🙂

Üdv !

Büntetnek érte ha nincs ? 🙂
Én nem csináltattam és nem is szándékozom 🙂
Eddig nem noszogattak az iskolából érte 🙂

@Kiszamolo hivatalosan nem har,hiszen nincs pl Nemetorszagban diakigazolvany(szerencsere)
Egyszer a strandon nem vehettünk neki diakjegyet mert nem tudta vemutatni a diakigazolvanyat.Ha vonaton utazik ott srm jar neki.
Itt a diak berletenek elintezese egy evre:papir lepecsetel az iskolaban ahova jar,igenyles bevisz/beküld a helyi bkv-hoz,majd 2 het mulva küldik a kartyat,amiröl az ellenör digitalisan leolvassa,hogy ervenyes e(havonta vonjak a berlet összeget a bankszamlarol)
Ez tenyleg az egyik szuper dolog(nem sok van:-D)

Logikailag egyetértek, de szerintem van két tárgyi tévedés.

1. Nem kell személyi az iskolai beiratkozáshoz. Lehet anyakönyvi kivonat is. eduline.hu/kozoktatas/20200401_beiratkozas_dokumentumok

2. Nem kötelező a diák sem. A lányom most ötödikes, fiam másodikos. Nemrég kértünk, mondván, ha már 1x az okmányirodában jártunk, akkor elintéztük. Eddig nem volt, sehová nem kellett.

"Úgy szeretném, ha ebben az országban lenne akár csak egyetlen ember is döntéshozói pozícióban, aki néha gondolkodni is szokott."

Lehet okmányirodában időpontot online is foglalni. Ezt egy gondolkozni nem tudó találta ki.

Szidom én is sokszor a közigazgatást, de szerintem sok dolog egész jól működik. Ezévi példák. adóbevallás, a diákhitel igénylés, felújítási támogatás igénylés, erkölcsi bizonyítvány. stb. stb.. Sorolhatnám, ha nem lenne karakterkorlát.

Szerintem sok döntéshozó van, aki gondolkozik.

Most ilyen egy diákigazolvany?
2000 környékén még chip is volt rajta. (Persze semmire nem volt jó, de akkoris.)

"Én azt nem értem miért kötelező új lakcím kártya igénylésnél kézzel kitölteni az igénylőlapot."

Vagy online formon beadod és ügyfélkapuval hitelesíted. Ha kell másik aláírás is rá, pl. nem te vagy a tulaj, akkor a másik fél hitelesít.

Azt persze már fel sem merem tenni, hogy minek a lakcímkártya? Három országban laktam egy évnél hosszabb ideig. Egyik helyen sem volt ilyen.

Írországban az adóhivatal tartja nyilván az adókedvezményeket. revenue.ie/en/personal-tax-credits-reliefs-and-exemptions/index.aspx. Oda küldöd be a papírokat. A bérszámfejtőnek csak annyit kell tudnia, mennyit vehet figyelembe. Mivel van hetibér, ennek van heti, havi, éves maximuma. Időarányosan. Nem kell tökörészni nyilatkozatokkal. A tévedés, csalás lehetősége minimális. Ha elfelejtesz vmit még van négy éved, hogy beküld és pár klickkel visszakérd a többletet.

Adatok nem kapcsolhatóak össze adatvédelmi szempontból, ezért nem állíthat ki mindenki bármilyen igazolványt és nem is kezelhet bármilyen adatot.
Nem kötelező a diák - egyedül utazási bérlethez kell, de 14 év alatt a magyar állampolgár diák, tehát jegyet kiadnak (múzeumban, strandon, stb) ha van személyi igazolvány. Sőt, a BKK kalauznak is jó a személyi ingyen utazáshoz Budapesten.
Mi is elmentük, az érdi okmányirodába májusban, 5 perc volt, mert kértünk időpontot. Megjegyezném, hogy nagyon flottul ment minden, pár perc alatt végeztünk. Nem hasonlítanám se kínszenvedéshez, se borzalmakhoz.
Hozzáteszem még, ha ez a legnagyobb probléma, akkor valójában nincs is semmi probléma...

@ ….
Látszik, hogy nem halad kend/kegyelmed/méltóságod a korral. Bőrből készült papír?!? Pergamen!
A vármegyei főispán főkegyelme nem méltóztatand volt az ürdüngtül való epapírt rendes urakhoz méltatlan módon figyelmébe méltóztatni venni.
(Amúgy meg asszák meg az urak a sarkantyújukat, mert 35° Reaumur hőségben ilyen szarságokkal nem foglalkozhatunk.)
Ha valaki nem,ismerné keressen rá.

@remek-elek
Ha rendszeresen pénzt utalsz nekem, ígérem, hogy semmit nem fogok belőle félretenni és becsülettel olyan árucikkekre fogom költeni amíért emberek dolgoztak és olyan szolgáltatásokra amin vagy emberek dolgoztak vagy olyan nőkre akiken én.
Csak a közösség üdvére és a saját javamra jeligére.

@mad823, ilyenkor azt kell mondani, H elhagytad. Igenyeltunk a gyereknek tavasszal szemelyit, mert nem találtuk, és kellett. Jegyzőkönyvet vettek fel az elhagyás miatt. A kérdésnél, H "hol hagytuk el", majdnem felnevettem, H "hát a lakásban", de aztán disztingváltam.

@analfa-bela

Megválaszolhatatlan. Valószínüleg azért, hogy a tárcádban nehogy beférjen a kártyatartóba.

@nyman
Mondjuk pont az online időpontfoglalás az, ami nagyon nem működik jól. Úgy emlékszem, először 2007-ben vettem igénybe az online időpontfoglalást, még a kormányablak korszak előtt egy okmányirodába bejelentkezve. Akkor még kiszolgálta a rendszer az igényeket, mert elég volt fél vagy negyed óranként egy-egy online foglalható időpont. Ma a negyed óránként foglalható időpont kevés, a legtöbb kormánybalaknál betelik azonnal, amint új napok nyílnak meg, de a többinél is ritka, hogy 1 hónapnál hamarabb kapj időpontot. Közben meg sok olyan időszak van, amikor viszonylag kevesen vannak nem időpontosok, plusz telefonon hamarabbra kapsz időpontot.

Egyébként a diákigazolvány igénylés is azok közé tartozik, ami rosszabb lett, mert korábban 1 lépés volt, csak az iskolában kellett (2012-ben már ez az új rendszer volt).

Ezt a bürokráciát részben az adatvédelem túltolásának köszönhetjük. Az adatvédelmi hatóság fekszik mindig keresztbe annak, hogy a szig mikrocsipjén legyen elérhető minden fontos adat. Anno szintén az adatvédelemnek (és személy szerint Sólyomnak) volt köszönhető a munkakönyvek megszüntetése. Aztán nyugdíjkor szembesültek azzal a munkavállalók, hogy megint jól megvédték őket a jogosultsági idejük egy részétől...

@..... Tulajdonképpen most is az iskola igényli a diákot, de ahhoz, hogy igényelni tudja az okmányirodában el kell készíttetni az ún. NEK adatlapot és ezzel menni a suliba, ott intézik a többit.

A NEK laphoz elkészíttetéséhez kell érvényes személyi igazolvány. Nálunk is iskolaváltás volt, beiratkozásnál nem volt érdekes, hogy lejártak a személyik, de a diákhoz azokat is meg kellett csináltatni. Jó is, hogy feljött a téma, elfelejtettem elmenni a személyikért.

Az hogy te nem érted a logikát még van benne logika! Az EU összes 16 év alatti gyerekéből csak a Magyarországon lakcímmel rendelkező és külföldön iskolában nem járó gyerekeknek kötelező magyar iskolába járni és magyar diákigazolvánnyal rendelkezni és csak nekik jár a diákigazolvánnyal járó mindenféle kedvezmény. Magyarul bőven előfordulhat, hogy egy 16 éven alatti gyereknek nem jár például a magyar utazási kedvezmény. Erre szolgál a fizikai diákigazolvány!

Hát ez könnyű kérdés. Azért, mert valaki jól jár vele. Gondolom ez is úgy megy mint a többi állami dolog. Többszörös áron valami haver cég legyártya a sok kártyát. Tesznek rá chip-et, ami semmire sem volt jó soha.

Az időpontokkal nem érdemes szórakozni, ha odamész időpont nélkül egy forgalmasabb okmányirodába 10-15 perc alatt sorra kerülsz.

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram