Már megint az apróbetű
Lassan már külön sorozatot is indíthatnánk az apróbetűről.
Dávid szaladt bele most egy újabb késbe, amiről érdemes nektek is tudni.
Dávid kisbefektető és részvényeket vásárol. Azt vette észre, hogy hiába van osztalékfizetés, neki nem nő a vagyona.
Aztán megtalálta a probléma gyökerét.
Értékpapírok osztalékfizetés ügyintézési díja a BÉT Azonnali Szekciójában kereskedhető részvények esetén díjmentes. Minden egyéb esetben az ügyintézés – mint kiegészítő szolgáltatás – díja a mindenkori Díjjegyzék szerinti, jelenleg 15 EUR (vagy annak megfelelő deviza, maximum az osztalék értékéig). (innen)
A brókercége 15 eurót von le minden osztalékból ügyintézési díj gyanánt. Sok részvény negyedévente, félévente fizet osztalékot, főleg az amerikai részvények. De még ha évente fizetnek is, neki semmi nem marad, mert jellemzően 800-1000 eurója van egy-egy cég részvényeiben, évi 2%-os rátával számolva pont nulla marad neki. (Még szerencse, hogy mínuszba nem kerülhet a díj miatt.)
Egy újabb apróbetű, amire érdemes odafigyelned.
5. oldal 10-es pont
ersteinvestment.hu/static/befrt/download/Erste_Befektetesi_Zrt_Dijjegyzek_170101.pdf
Persze eleve nem megyek olyan céghez, aki számlavezetési díjat számol fel és pláne nem olyanhoz, aki az osztalékbeszedésért ilyen pofátlan díjat von. De ezekre miért utólag kell rádöbbenni? Ott a díjjegyzék, át kell nézni minden sorát.
KBC-nel tud valaki ilyen aprobetus reszrol?
Ez tenyelg eleg nagy szivas par ezer dollaros pozik eseten. :/
Ez pont olyan lehúzás, mint a bankkártya limitállítása alkalmanként 200 forint, meg külföldről beérkező pénz minimum 3.600 Ft/tétel.
Azok is benne vannak a kondiciós lista 5. oldalának az alján. Előtte meg csupa olyan van, hogy nálunk minden nulla forint.
De (ez) nem apróbetűs és “megtalálta a probléma gyökerét”. Egy frászt, nem olvasta el a kondíciós listát.
Mint ahogy Dom sem 🙂
Nemrég bábáskodtam 10 ép számla nyitás mellett és még vagy 30-ról tudok, amit nem “velem” kötöttek és a többezer forintos mininumdíjat és/vagy számlavazetési díjat simán kifizetik egy 100.000-es értékpapírállományra, mert:
– csak (és csúnyán néz rám, hogy mit szólok be)
– mert ott van már bankszámlám is
– a bank háttér biztonságot nyújt (de kevesebb a BEVA védelem összege! Nem baj, mert a Beva sem tud fizetni, ha többen vannak egyszerre bajban! Oh, ja, ne mond…)
És akkor hol van még az osztalékbeszedés díja…..
A másik, amitől sikítófrászt kapok, hogy sokaknak sokkal fontosabb, hogy a TELJES(!!!) amerikai piacot elérjék (mert nekik nem elég 500-1000 papír onnan), mint az, hogy mennyi díjat fizet a kötése után vagy mennyi a szla fenntartás díja.
Agyrém 🙂
A következő brókerem valamelyik svájci cég lesz (csak utána kell járnom, hogy a KBC-hez hasonlóan megbízható banki cég és profi kereskedési portfólió legyen (US, Frankfurt, London, stb.). Van is már számlám, csak lusta voltam átköltözni.
Az erstebroker nem csak geci, pontatlanul is kommunikál. Én buktam már 70.000-et azon, hogy befalap éven belüli visszaváltás büntetőjutalékát “elfelejtették” kiírni az alap profil oldalára (ha ott van meg se vettem volna, mivel tudtam hogy éven belül kell a pénz és régről ismerem az ilyen termékeket).
De bizonyítsd be utólag, hogy nem volt kiírva…
(a hivatalos, a felügyeletnek is megküldött részletes tájékoztató 27. oldalán persze ott volt, de azt ugye mindenki elolvassa, mielőtt megvesz valamit…)
Ha igen, már csak azért megérné ott számlát nyitni.
KBC fél éve képtelen megjavítani azt a kurva keresőt, ezen is buktam már 150 eurót…
Mióta állami az Erste, egészen OTP szintre süllyedt a díjstruktúrájuk, 2015. végén jól bedurvultak, de úgy látszik, bejött nekik, mert maradtak a számlánkénti alapdíj és hasonló nyalánkságok. Ha nem tetszenek a díjaik, egyszerűen ott kell hagyni és keresni másikat. KBC még mindig jobb.
Akik szerint az a tény, hogy benne van a kondíciós listában, már kivédhetővé teszi, keveset láttak még idehaza… egyáltalán nem biztos, hogy benne volt régebben is, amikor nyitottad a számlát. Gondolom senki nem olvasgatja minden hétvégén a kondíciós listákat. De a legcsúnyább műfaj, amit mostanában nyomnak a bankok, hogy kezdik széthúzni a devizaváltási spread-et. Az aztán nincs benne semmilyen kondíciós listában, hogy mennyinek kéne lennie. Így simán behajtanak egy kis pénzt a külföldi kártyahasználókon.
@AndrásGY, Talán épp azért a nagyok a leglenyúlósabbak, mert nekik a nevük úgyis hozza az ügyfeleket, bennük jobban megbíznak az emberek az anyabank miatt, ha egy kis noname cég lenne ilyen lenyúlós, nem sok ügyfelük lenne. A kicsiknek az olcsóság az egyetlen esélye.
A külföldi kártyahasználók lenyúlásában mondjuk épp a megszűnt ámerikai citi járt az élen, egyszer valamikor régen fizettem a kártyájukkal külföldön, szerencsére nem nagy összeget, le is sokkolt az árfolyam, soha többé nem estem ebbe a hibába.
Tapasztalataim szerint érdekes módon épp a nagy állami OTP adja az egyik legjobb kártyás vásárlás elszámolási árfolyamot. De ebben a tekintetben az Erste is vállalható.
Volt Citibankosként a hitelkártyán egyszerűen jóváírták a pénzvisszatérítést. Most pedig baszakodjak (igen, olvassátok Erste, baszakodjak) azzal, hogy kivárjak vele 5.000 Ft-ot, és előre állítgassam be, hogy épp melyik kategóriában költöm el.
Tudom, az a cél, hogyha egyszer visszaadom a kártyát (és visszaadom, mert ez a tökörészés nem éri meg), akkor lehetőleg bennmaradjon náluk úgy átlag 5.000 Ft / 2 visszatérítés. Na ez is egy kimondott ügyfélagyfelbaszó (olvassátok Erste!) megoldás, direkt nehezítitek meg az egészet, és úgy reklámozzátok, hogy ez így nekem jó. Hát nem jó, de gondolom, a termékmenedzser kapott prémiumot az ötletért, csókoltatom érte.
Alapértelmezetten mindig váltja, persze erre semmi jó magyarázat nincs, miért.
Újabb telefonváltások, majd a végén visszautalták, rendszerhiba. Ami engem nem nagyon nyugtat meg.
Ha lejár a TBSZ-em, átviszema KBC-hez vagy a Miklós által gyanakvóan figyelt Random Capital-hez (nem tartom szivesen egy helyen a pénzem). Ha nincs TBSZ havidij, az csak hab a tortán.
NYESZt átalakítod TBSZ-szé (feltéve, hogy elmúlt 2 évben nem igényeltél vissza SZJA-t, ha igen, 20% felárral vissza kell fizetni), ez egyébként ingyen van, aztán TBSZ-en visszaváltasz mindent, felmondod a TBSZ-t, elutalod a bankszámlára, aztán bezárod az összes értékpapírszámlát, és kész.
Egyébként a gatyádat is levetetik veled, ha átviszed a NYESZ-t.
Auto-manual valtasnak nincs dija. Korabban probaltam manual-ra kapcsolni es mindig csak USD reszveny vasarlas elott vissza auto modba, sajnos ez kicsit osszezavarta a rendszert. Nincs kedvem FX-el szorakozni, es havonta <100EUR osztalek esik be szoval egyelore marad automata modban.
Van esetleg masnak is degiro-val tapasztalata?
Legutóbbi aranyosság: kártya őrzési díj ~2e forint, amikor új bankkártyát csinálnak. Mire megkérdezem, mire fel, közlik, hogy 2017. január 1-től benne van a hirdetményben. Persze, minden reggeli kávé mellett Erste hirdetmény böngészésel kezdem a napomat.
Ersténél még a régi prémium számlám van, ahol tranzakciós díjat sem kell fizetni. Ha elkezdek utalgatni pár millió forintot feleség és saját számla között, akkor ezzel vissza tudom szívatni? 🙂
Ma nagyon egyszerű külföldi brókernél számlát nyitni (IB, Saxo Bank, E-Trade — bár tapasztalat IB-vel van csak), és ott nem szívatnak. Sőt, IB-nél magyar bankszámlára utalhatod oda-vissza a pénzt, forintban mutatják, épp hol állsz. Nulla költséggel.
De ez elég ritka, mert kb. $50 körüli részvényekbe fektetek be és az 10K db-nál már $500K, amit nem nyomok be egy papírba (és annyi összesen nincsen a számlán…)
Magyarországon szvsz. Magyar részvényt érdemes vásárolni.
A Transferwise-t hogy lehet használni KBC-vel? Én eddig mindig a KBC-nek utaltam a forintot és náluk váltottam euróra, hogy ETF-et vegyek belőle. Lehet ezt Transferwise-zal is??
Ha a befektetett osszeg nem nagy, lehet jobban jarsz a DeGiro-val. Olcsobb mindenkinel, viszont nincs naluk TBSZ meg NYESZ.
Ki kell szamolnod, hogy mennyi lenne az altalad fizetett arfolyamnyereseg ado, es hogy az tobb-e vagy kevesebb-e mint amit mashol kifizetnel szamlavezetesre, tranzakciokra.
ersteinvestment.hu/hu/reszvenyek_ertekpapir_kolcson.html
Nekem van, de semmi extra. Foleg otp-s alapokat tartok rajta; az alacsony veteli kts miatt szerintem megeri. A szla vezetesi dij is atlagos. De mire vagy pontosan kivancsi?
Nekem KBC mellett az van (előbb IB volt, aztán lett KBC), és eddig normálisak.
(Tény, hogy nekem is kellett FX pozit felvennem, manuálisan, amikor USD-ből akartam német részvényt venni.)
Én is hoztam el Erstétől régebbi TBSZ-eket. Vidéken kicsit nehézkesebb a K&H Bankon keresztül az ügyintézés. Ritkán csinálnak ilyen ügyletet. A számlanyitáshoz szükséges ügyfél azonosítás döcögősen, de azért sikerült.
A régebbi TBSZ átvitelre határozottan állították, hogy ilyet nem lehet. Szerencsére nálam volt a KBC ügyfélszolgálat levele, az alapján sikerült megoldani.
Megkaptam a KBC-s TBSZ számlaszámokat és azzal átsétáltam Erstéhez, ott is kisebb telefonálgatás után sikerrel jártam. Napon belül meg is történt az átutalás.
– A KH->KBC irányba felszámolják a tranzakciós költséget. (Az Erste saját számlának tekinti mindkettőt.)
– Emellett lassabb is a művelet.
– A KBC-s pénzt nem veszik figyelembe, amikor azt nézik, hogy a KH-nál mennyi pénzed van. Pl. prémium ügyfél témában.
Nekem egyébként nem konvertált idáig a KBC automatikusan (USD-t).
sic transit gloria mundi
A nyugodt élet egyik ( a sok közül) ökölszabálya:
Soha ne üzletelj olyannal, aki telefonon keres meg. (Fogalmazhatnék úriemberesen is, de ez sokaknál kiveri a biztosítékot 😀 )
Osztalék: én csak azt láttam, hogy nem USD-ben növekedett a számlám, hanem forintban. Szóltam nekik (egy mail volt), majd visszajelezték, hogy átállították és ezentúl USD-ben írják jóvá.
“A nyugodt élet egyik ( a sok közül) ökölszabálya:
Soha ne üzletelj olyannal, aki telefonon keres meg. (Fogalmazhatnék úriemberesen is, de ez sokaknál kiveri a biztosítékot )”
Teljes mértékben egyetértek. Még hozzáteszem, azzal sem, aki utcán leszólít, bekopog, ügyfélszolgálatán megpróbálnak más termékeket, szolgáltatásokat rám sózni, stb., stb. Illetve úgy egyáltalán, ügynökökkel akarnak eladni dolgokat.
Ezek a többi (sok) ökölszabályban vannak 😀
Megspórolod az árfolyamveszteséget, ha nyitsz egy számlát a KBC-nél, és a küldő a saját bankod lesz, a fogadó fél pedig a KBC-s saját számlád.
Saját magadnak utalsz.
A Tansferwise bonyolultnak tűnik, de “bolondbiztos” azaz bármit elrontasz, bármikor visszavonhatod, és szinte ingyenes. Cserébe viszont lassú az átváltás, kb 3 nap.
Ha kell segitség, irj az usespanner@gmail.com-ra. Először kipróbálhatod kis összegben is (csak az első utalás ingyenes). Ha gondolod, küldök Transferwise meghivót.
Miért is figyeli Miklós gyanakvóan a Random Capitalt????????? ->
Ha jól emlékszem Miklós nem bizik a BudaCash-Questor csőd okán a kis brókercégekben.
(én a magam részéről az Erste-nél kevésbé senkiben sem bizom).