Pót bankkártya a telefonodban
Kellemetlen eset történt ma velem. Elmentem csomagokat feladni és bevásárolni, de mivel kerékpárral mentem, nem vittem pénztárcát, csak telefont. Azzal bárhol tudok fizetni, hála a beépített NFC chipnek. Ugyanúgy működik, mint az érintéses bankkártya, csak odatartom a terminálhoz, mint egy bankkártyát és már fizettem is.
Két csomagot kellett feladnom automatánál.
Az elsőt gond nélkül feladtam, a másodiknál megmihálylott a bank applikációja. Fizetésnél azt írta, biztonsági okokból netkapcsolat kell neki, ami volt. Minden működött a banki applikációban, egyedül a kártyás fizetés nem. (Hazajöttem, felhívtam a bankot, csak úgy lehetett meggyógyítani, hogy deregisztráltam az egészet és újra beregisztráltam a programot. Előfordulnak még bugok a rendszerben, na. Soha nem jártam még így, pedig nagyon régóta használom, gondolom egy nem tökéletes frissítés okozhatta a program hanyatt esését.)
De az is lehetett volna, hogy leáll a bankom kártyaelfogadása, függetlenül a mobilapptól és akkor sem tudok fizetni még a bankkártyámmal sem.
Ott álltam, kezemben a második feladandó csomaggal és néztem ki a fejemből, hogy ilyenkor mi van.
Ilyen helyzetekre van egy tízezres elrakva a telefon tokjába, csak éppen a csomagautomata nem fogad el készpénzt. Kénytelen voltam szépen mosolyogni* valakire, hogy fizesse ki helyettem a feladás díját, én pedig odaadtam neki készpénzben az összeget.
( * A maszk miatt a szépen mosolygásból semmi nem látszott, ennek ellenére segített az úriember.)
Mivel nem akarok még egyszer így járni, hazajöttem és gondolkodtam, mit lehetne kitalálni az ilyen szituációkra. Először a Curve-ra gondoltam, de eszembe jutott egy egyszerűbb megoldás.
Letöltöttem az OTP Simple alkalmazást. Akkor is tudod használni, ha nem vagy OTP-s, bármilyen bankkártyát elfogad. Pontosabban létrehozol egy virtuális Simple bankkártyát, amit bármilyen bankkártyával fel tudsz tölteni, havonta maximum 45 ezer forint értékben. (Mindenféle pénzmosási agymenés miatt van ez a korlát, de mivel biztonsági tartalékkártyának kell, együtt tudok élni a korlátozással. Egyébként nagyon zavarna.)
Megadtam az adataimat, berögzítettem a bankkártyámat. Levontak száz forintot, amiről kaptam banki üzenetet, benne egy kóddal, amit be kellett írni a megfelelő helyre. Ezután jóváhagyták a kártyát és gond nélkül feltöltöttem az egyenlegemet. (A százast utána visszautalták, de ezt csak a teljesség kedvéért.)
Igényeltem az NFC-s fizetés lehetőségét és már kész is voltam. Egyszerű volt és könnyen követhető.
Mostantól ha meghal a fő kártyám egy újabb bug vagy banki leállás miatt, lesz nálam egy második tartalékkártya, amivel szintén tudok fizetni. (A pénztárcámban hasonló okból ott egy Revolut kártya tartaléknak, de az ugye nem volt nálam.)
Amire figyelj oda, hogy ha több lehetőség is van a telefonodon NFC fizetésre, be kell állítanod, melyik legyen a fő kártya vagy kézzel kell átraknod, ha változtatni akarsz, mert a szegény telefon nem tudja magától, melyik kártyát kezelje.
A másik a költségek. A Simple nem ingyenes, de évek óta már “akciós jelleggel” ingyen lehet használni, most éppen 2021 februárjáig. De azért figyelni kell, nehogy egyszer drágává váljon. Most jelenleg nem az. (Költségek erre, feltöltési díj 1%, havi zárlati díj 327 Ft, de mindkettő elengedve 2021 február 28-ig. Legalább öt éve hosszabbítják az akciót, de persze ez nem garancia semmire.)
(Tud még a Simple app sok mindent, autópálya, mozijegy, buszbérlet, hűségkártyák és egyéb ficsöröket is, de ez most nem a témánk. Már benne van a QR kódos fizetés is, á lá Alipay, nagyon várom, hogy valamelyik kereskedőnél kipróbálhassam. Sajnos még nem láttam olyan helyet, ahol lenne rá lehetőség, pedig annyira menő és kínai a QR kódos fizetés.)
Ha te is szeretnél egy tartalék virtuális kártyát, szerintem arra tökéletes a Simple.
De ha a gyerek telefonjára akarsz vésztartalék jelleggel pénzt feltölteni a saját bankkártyádról, arra is tökéletes.
Online oktatás a pénzügyekről. 15 órányi anyag, nézz bele ingyen.
40 millió forintos életbiztosítás havi 5.990 Ft-ért, életkortól függetlenül.
Új vagy a blogon? Itt találod a fontosabb írásokat összegyűjtve.
Illetve ha nem apellálok a mobilfizetésre biztosan nem felejtem otthon a pénztárcát amiben még személyi és egyéb fontos dolgok is vannak.
Fenn van a Revolut app időtlen idők óta, de soha nem ajánlotta fel az NFC-s fizetést se az app, se a telefon. (Ha van több erre alkalmas app, a telefon megkérdezi, melyiket használja. Persze lehet, hogy csak valami rosszul van beállítva.)
De ha csak egy telefon van nálad, jó ha van benne fizetési lehetőség is.
Rendelj egy pizzát a Forte-nál, és már ki is próbálhatod. (Korábban az OTP-s fizetést használták, abban is volt QR, én épp emiatt szívtam a fogam, hogy regisztrálni kell a Simple-re a váltás miatt. De sebaj, még jól jöhet jegyvásárlásra is.)
Bár arról nem vagyok meggyőződve, hogy amikor a bankkártyákat újra kellett regisztrálni, az nem érintette a simple kártyát is. Akkor viszont csak úgy ment meg, ha nem használod soha és mindig rendelkezésre áll az összes token.
Vladislav: a simple appba ha regisztrálsz kártyát, azzal szintén megy az NFC-s pénzfelvét. Én OTP-s kártyával próbáltam OTP-s ATM-nél.
(S hívjál bár vaskalaposnak, de banki szoftvert vagy olyat, amire a bankkártyámat kell bedigitalizálni, nem töltök le APK-ban sehonnan. Annyit az egész nem ér.)
Inkább írd le papírra ceruzával és add fel a Postán, mert az sokkal megbízhatóbb.
Ha minden technikai újítást kidobnánk, mert megbízhatatlanabbul működik mint a korábbi “valami”, akkor még mindig a fákon élnénk.
Az elmúlt tíz évben kétszer fordult elő olyan velem, hogy saját vagy más kártyás vásárlása lassan/nem sikerült volna. Egyszer egy félreeső amszterdami boltban (a bankom nem győzött bocsánatot kérni), egyszer pedig itthon egy kínai boltban. Természetesen lehetséges, hogy másnak rosszabbak a tapasztalatai, de nem tűnik gyakori jelenségnék. Az aprópénz számolgatása viszont mindennapos jelenség.
A saját érdekedben pénzügyi szoftvert NE használj nem hivatalos forrásból.
Ha meg nincs, akkor a pénztáros kezdi kiszámolni a marék fém érmekorongot, ami lehúzza a zsebed, csörög.
A készpénz egy nagy hulladék. Annyi előnye van, hogy az adatbegyűjtő cégek nem tudják monitorozni a vásárlásod. Ne legyenek senkinek illúziói, hogy amikor NFC-vel fizetsz kártyával akkor a google/apple/fb és társai nem tudják mit és hol és mennyiért vásároltál.
A Covid para alatt kitaláltam, hogy beleteszem egy nyakba akasztós ID tartóba, és akkor nem kell a pénztárcából előszedni, csak érinteni. Útközben a tok a pólóm alatt van, így nem akad el semmiben, nincs útban.
És ahogy Miklós is írta, van mellette egy vésztartalék tízezres – ami volt már hogy jól jött, mert lehalt a bolt netkapcsolata, nem mentek a terminálok.
Velem még nem sokszor fordult elő, hogy gond lett volna a kártyás fizetéssel, pedig elég sokat használom. Annyiszor kb. készpénzes fizetéssel is láttam bajlódni embereket. Nem egyszer előfordul, hogy elkezd fizetni készpénzben és rájön, hogy nincs elég, inkább fizetne kártyával. Itt is ugyanúgy leellenőrzi az ember, hogy van elég pénz a pénztárcájában, mint a számláján.
Plusz macera szerintem, hogy a készpénzt számolgatni, rendezgetni kell.
Megéri, mert telefonos fizetésnél nem kell idegen terminálon beütni a pint, ami biztonsági és higiéniai szempontból is előnyös, és a mostani időkben amúgy is kerülendő a sok ember által használt felületek tapogatása. Mielőtt valaki még ebbe is belekötne, bizonyos összeghatár felett az “érintős“ is kér kódot. Ettől még magunknál tarthatjuk a fizikai kártyákat, az igazolványokat sem lehet mindig otthon hagyni.
Friss Revolut élmény: Kuzinom használja és esküszik rá, hogy milyen jó dolog (legalábbis eddig esküdött). Kint voltunk az osztrákoknál és a szállást kp-ban szerette volna fizetni. Fel volt töltve a revolutra a pénz, amit a napi levételi limit miatt két nap akart levenni. Már gyanús volt, hogy szív az ATM-nél ezerrel és egyre dühösebb. Valami olyan hibát írt ki, hogy nincs kommunikáció a bankkal. Visszamentünk a szállásra és ott vette észre, hogy az aplikáció szerint viszont levett 70 eurot.
Némi chat után jelezték, hogy a hiba náluk volt és 7 napon belül visszautalják. Addig old meg. 😀
Cash is king
De Grant Cardone meg azd mondja, hogy cash is trash. Hogy is van ez akkor? 🙂
Ha elolvasnád a cikket és fel is tudnád dolgozni, megértenéd, hogy ÉVEK ÓTA HASZNÁLOM A TELEFON NFC FUNKCIÓJÁT FIZETÉSRE. Gyanítom, régebb óta, mint te.
Remélem sikerült kiemelni a lényeget, hogy átmenjen. 🙂
Többek között ezért vásárolom én is az Apple termékeit, nem azért mert fanatikus hülye vagyok vagy szeretem elégetni a pénzem. Nem kell semmi lifehack, hozzáadom az összes bankkártyámat és MEGBÍZHATÓAN fizetek telefonnal vagy az órámmal, amihez telefon sem kell. Strandon elég egy Apple Watch a kezedre, a telefonodat a kocsiban hagyhatod.
A spórolás jó dolog, de ha valaki megteheti, hogy a kényelmet megfizesse és mégis a szarakodást választja, az szerintem ugyanolyan hibás pénzügyi döntés, mint megvenni valamit, amit nem engedhetsz meg.
Klassz, kényelmes, a magamfajta lustáknak találták ki.
Csak egy dolgot tartsunk észben. A készpénz nem „romolhat” el. Mindenhol elfogadják.
Ezért olyan népszerű. Szerintem.
a.te.ervelesi.hibad.hu/anekdotikus-bizonyitas
a.te.ervelesi.hibad.hu/mazsolazgatas
“Cash is king.”
Csak a magyar ember gondolja azt, hogy ez a mondás a bankjegyeket és a fémpénzt dicsőíti. Ez szólás a számlapénzt tartja jobbnak a követelésekkel, illetve -medve trendben- a részvényekkel szembeállítva.
Az amerikai befektetők és milliomosok akik ezt eredetileg kitalálták és mondogatják, nem járnak térdig a bankókban a nappaliban. 🙂
Korábbi cikk hozzászólásában írtam, de az ott felszaporodott hozzászólások miatt ide írom, remélve akit érint olvassa.
Mivel a MÁK nem fizeti ki forintban az eurós állampapírt, de saját számlára, külföldire is ingyen utal, ezért átutaltattam revolut euro számlára (valóban ingyen volt, 2 nap). Sikeresen átváltottam forintra (sajnos csak 1,8M-ig volt költségmentes, de határon volt a plusz költség, így nem váltottam prémiumra), revolut bankkártyával MÁP+-t vásároltam, majd visszaváltottam (0,25% kezelési költség) és 6000Ft a forint felvétel költsége. 1M felett jelezni kell. 2020.08.12-én módosulnak a váltási összegek (durván csökken az ingyenes), ott jobban megérheti időszakosan magasabb szintre váltani.
Remélem tudtam segíteni és köszönöm a sok hasznos cikket és hozzászólást az elmúlt évekből.
A fontos funkciói szétválaszthatatlanok, a legegyszerűbb dolgokban (saját környéken tájékozódás!) is függünk tőle, többet van elöl, mint elrakva, kézre áll, így (a pénzzel és kártyákkal ellentétben) igen könnyen lopják vagy rabolják el, rongálódik meg, vész el. Lemerülve pedig semmit sem használ.
Már igen “várom” a Személyi igazolvány appot, ami ingyenes lesz, egyes online szolgáltatások elkezdik csak azt elfogadni, majd a kártyaigazolvány megszűnik kötelezőnek lenni. Ezután egy telefonelvesztés igazi önismereti tréning lesz! (És remek szórakozás a rendőrségen.)
Nekem még ilyen gondom nem volt. Igaz nálam alapelv, hogy ha nem lehet kártyával fizetni, akkor nem vásárolok.
Van Simple a telefonomon, szórakozásra és vésztartaléknak, és van bankkártyám, amivel fizetek.
Ha technikai gond van, és egyik sem működik (ilyen még nem volt) akkor maximum elővesszük a párom kártyáját.
Ja, és soha nem kell bemennem a netbankba, hogy lássam az egyenlegem. Egyrészt használom a MoneyControl alkalmazást, amivel minden költségemet követem, másrészt a bank küld SMS-t minden vásárlásomról, és abban bizony ott az egyenleg.
Szóval nem igazán értem, hogy a felvetett problémák miért is volnának problémák. 🙂
esolutions.shop
Csak szeretnék továbbra is úgy okostelefonozni, hogy nem fogadtam el egyik nagy óriás felhasználási feltételeit sem. Nem kellene ennek ekkora dolognak lennie a mai világban, de ez még egy hosszú menet lesz:
howtogeek.com/241012/safetynet-explained-why-android-pay-and-other-apps-dont-work-on-rooted-devices/