Dobd már ki a sárga csekket!
Sok éves banki pályafutásom során mindig megdöbbentem, hogy az emberek mennyire ragaszkodnak a sárga csekkjeikhez. A legtöbb bankszámla (már amelyiket érdemes nyitni) ingyenes internetes utalást biztosít, mégis az emberek továbbra is a postára rohangálnak a sárga csekkjeikkel.
Az egyik bankfiók, ahol dolgoztam, egy bevásárlóközpontban volt, ahol volt egy posta is. Mindig ámulattal néztem az embereket, amint munkaidőben birkatürelemmel vártak a hosszú tömött sorban, kezükben 4-5 sárga csekkel.
Amikor megkérdeztem őket a bankfiókban, hogy de mégis miért, egy sem tudott értelmes választ adni. Leginkább a szokás rabjai voltak.
Úgyhogy most megtanuljuk, hogyan tudod elutalni ingyenesen a sárga csekkeidet. Jó, ha tudod, hogy a posta sem csinál mást a pénzeddel.
Nézzünk meg egy csekket közelről:
Belépsz az internetbankodba és kiválasztod az eseti átutalást. Az összeghez beírod a csekken található összeget.. Hogy hová utalsz, azt a Számlatulajdonos számlaszáma rublikában találod: Ez a csekk a Főtáv Zrt-hez megy ezt írd be a kedvezményezett nevéhez az internetbankban. A számlaszámhoz pedig a felette lévő számot (amiről már megtanultad, hogy az OTP-nél vezeti a számláját a cég. 🙂 ), ezt írd a számlaszám helyére.
A közlemény rovatba írd be a megbízóazonosítónál található számsort és a közlemény rovatot, jelen esetben 100096 és Távhődíj.
És ennyi, mehet az utalás. Ha már másodjára utalsz, a legtöbb internetbanknál megtalálod a címzettet a sablonok között, csak kitöltöd az összeget és az aktuális megbízóazonosítót (ez változhat hónapról-hónapra, erre figyelj!).
Ez miért olyan komplikált, hogy megérje helyette a postára rohangálni és sorba állni akár 20 percet?
Ha az összeg nem változik hónapról-hónapra (például internet-előfizetés), adhatsz állandó megbízást is, amit bármikor visszavonhatsz, így végképp nem kell semmit csinálnod.
Ezekben az esetekben teljesen kontroll alatt tartod a fizetéseidet. Ha elutaltad a sárga csekket, széttéped és kidobod. Így el sem tudod felejteni. Amíg ott van a konyhaasztalon, nem utaltad még el és kész.
Persze a legfejlettebb az lenne, ha csoportos beszedési megbízást adsz, akkor a szolgltató automatikusan vonja az összeget. Ezt az összeget maximalizálhatod, így a gázszolgáltató nem tud levonni 80 ezret a számládról, ha mondjuk 30 ezres limitet állítottál be.
De ezt sokan nem szeretik, ezért nem is merem ajánlani.
De könyörgöm, felejtsétek már el a sárga csekket a 21. században, az internetbank korában.
(Hogy melyik bankszámlákról tudsz ingyen utalni interneten, hamarosan megbeszéljük.)
Bónuszkérdés: Kedves Főtáv, 2 forintot hogy lehet befizetni postán? És kinek lenne a felelőssége, hogy 300 forintos összköltséggel ne küldjenek ki 2 forintos csekket, mert nagyon nem éri meg a cégnek?
Update: közben visszaért a kolléganő a postáról feldúlva, hogy milyen sokan vannak (én szóltam előre), de legalább kiderült, hogyan lehet feladni 2 forintot. A postás kisasszony elveszi a csekket, lehúzza és visszaadja, fizetni nem kell. Ez a postai díjszabás szerint belekerül 110 Ft-jába a fogadó cégnek. (Bár lehet, hogy cégenként változik a tarifa, egyéni alku kérdése is.) Mindenesetre gratulálunk a Főtávnak és a többi okos szolgáltatónak, hogy 3-400 forintos költséggel kiszámlázzák és beszedik az egy-két forintokat. (Én a múltkor átutaltam a Telenornak a szintén kettő forintot, mert ez miatt a hatalmas összeg miatt könyörtelenül ki akarták kapcsolni a telefonom. De ha tudtam volna, hogy a postán ingyen lett volna….)
Egyetért? Kiegészítené? Vitatkozna? Kérdése van? Ne habozzon leírni a véleményét a kommenteknél. (Ha még nem tette meg, egy rövid regisztráció szükséges lehet.)
Ha szeretné tudni, hogy új poszt jelent meg a blogban, jelöljön be minket a facebookon:www.facebook.com/kiszamolo
Az elektronikus számlabemutatás fizetés szempontjából azért nagyon jó, mert bankkártyás vásárlással (is) kiegyenlíthető a számla, ami mindenkinek ingyenes, és nem lehet elgépelni az összeget/közleményt/bankszámlaszámot.
Valamint nincs meg az a para, hogy a szolgáltató csoportos beszedéssel egy szűkösebb időszakban is automatikusan leemelheti a 80ezres gázdíjat a számlánkról.
Nekem a Díjnetes regisztrációval sikerült a szülőket leszoktatni a sárgacsekkről, immáron 2éve, és már a Telenort is így fizetik:)
Egyébként a számlatörténettel tudod igazolni az utalás megtörténtét.
” a legtöbb bankszámla (legalábbis, amit érdemes megnyitni) ingyenes internetes utalást biztosít”.. ez mekkora kamu!!
Eddig 7 banknál volt számlám (…), jövedelmem jónak számít, nyilván olyan számlát választottam, ahol kisebbek a költségek, vagy éppen nulla a díj. Aztán a nyitás/váltás után fél évvel, évvel a bankocska (Secundo, TOP, KMB, stb.) fordított a dolgon, az addig ingyenes utalás már nem lett az..jelenleg az állandó átutalás díja 100,-Ft, a csoportos beszedésé 50,-Ft, a bankközi átutalásé 70,-Ft, ha én módosítom/szüntetem meg az átutalást a neten (!), az 200,-Ft darabonként, netbankár díja 210,-Ft. számold már össze 11 fizetendő dolog után ez mennyi is? Ja, keressek nettó 400e Ft felett, mert akkor mindent ingyen utalok? vagy kötelezzem a munkahelyemet, hogy nyisson nekem bankot? ezt senki nem gondolja komolyan.. menjek át másik bankhoz? épp tegnap szüntettem meg a számlámat az egyik helyen, senki nem volt előttem, utánam sem-45 percig voltam bent..
a számla váltással kapcsolatos bonyodalmakat (átjelentés minden lehetséges és szükséges helyen) ne is mondjam…gondolj bele, hogy talán nem mindenki gondolja úgy (főleg akiknek kevesebb a fizetése), hogy havi 1500,-Ft-ért nem érdemes a postán sorba állni…
A számlatörténettel lehet ugyan az utalást igazolni, csak takard vagy fesd ki előtte a számla többi részét, hogy más ne tudja meg a fizetésedet, stb.- ha meg ezt teszed, akkor az csak egy utalás igazolására lesz elég, mert ugye kifestetted a többi részét,kérned kell a bankocskádtól 1000,-Ft-ért egy új igazolást…
Ja, és van egy kollégám, aki másfél év múlva kapta vissza csak többszöri anyázásba hajló procedúra után a távhőszolgáltató által tévesen levont 60 e Ft-ját (amikor mellesleg a leghidegebb hónapokban is csak 20eFt volt a számlája)..
És az is mókás: áttér az ember netes utalásra, és boldogan kényelmesen fizetheti otthonról – ugyanazt az összeget..kérdem én, akkor hol a csekk 200-400,-Ft ára? vagy ingyen volt, vagy valaki benyelte.. én nem, az biztos…
A környezetvédelem, ne kelljen ennyi papír? Ez mekkora hülyítés…közben nincs megoldva vidéken a használt újságpapír felvásárlás a MÉH-ben, tonna lenne leadni való, de még a benzint sem fizetik ki, ingyen persze otthagyhatod…Dunaújvárosba meg importálják jó pénzért az olasz papírhulladékat az újrapapírhoz..
Mondod, jaj mi az a pár ezer forint havonta..aha, éppen ebből a tőlem, meg sok százezer sorstársamtól lehúzott ezerforintocskákból él meg a fajtád, a Bankárklán, akiknek lehet bármilyen válság, munkahely nem szűnik meg, fizetés nem lesz kevesebb, prémiumra mindig lesz pénz…
na ezért tart itt az ország, nem a csekk miatt..
Postára meg akkor kell menni, amikor kevesen vannak 🙂 Fizetési HATÁRIDŐ van, nem fizetési IDŐPONT.Jelzem, tegnap számoltam a Mammutban csúcsidőben 15 ember volt előttem a “sorban”, 10 percet vártam…
Számlaváltás: már másfél éve a bank elintézi helyetted, az ÖSSZES csoportos beszedési megbízást átemeli az új számládra és bezárja a régi számládat is, ha nincs érvényes kártyád és tatozásod.
Sok szolgáltatónál drágább a csekkes fizetés (vagy olcsóbb az átutalás, ahogy tetszik) például ilyen a Telenor is.
A legtöbb ember akkor megy postára, amikor tud. ÉS legtöbben egy időben fognak menni.
Hamarosan írok az olcsó bankszámlákról, nézz vissza majd.
http://www.dijnet.hu
Első személyes szerdődéseim megkötésekor azonnal irány a bank, beszedési megbízás. Fundamenta (állandó összeg), Vodafone (változó összeg): 3 év alatt 0 hiba, úgy, hogy közben bankot is váltottam. Annyira megbízhatóan megy, hogy egy ideje már a befizetési napot sem tudom, mikor van, és csak hó végén vetem össze a szolgáltató számláját a bankszámlaforgalommal.
Hiszem is, meg nem is ezeket a leemelős rémtörténeteket.
2011-12-08 15:06
Nem kellett sokat várni rá:
http://privatbankar.hu/penzugyek/jelentos-letszamleepitesbe-kezd-az-erste-bank-43-fiokot-bezarnak-242805
kár, hogy ilyen gyorsan lesz igazam 🙁
Mondjuk ha a szolgáltató reklamál, mert nem fizetek, akkor hogy tudom neki (nyomtató hiányában) bizonyítani, hogy én elküldtem a pénzt, csak pl. a bank cseszett el valamit?
Amit rólam állítasz nem igaz! Bár a múlt rendszerben születtem, de nem töltöttem annyi időt abban a korban hogy ott szocializálódjak. Egy mérnök hogy vonhat le ilyen konkrét következtetést ilyen kevés információból? Tanulhatsz még kolléga!
Hanem úgy, hogy nem is kapsz ilyet.
dijnet.hu (valaki fentebb linkelte) és tavszamla.hu.
A kifizetés rém egyszerű bankkártyával és hitelkártyával is működik. Minden azonosítót automatikusan rendel a fizetéshez a rendszer. (Figyelem! Kártyás vásárlásnak minősül, így akinek olyan számlacsomagja, vagy megtakarítása van, ahol a bankkártyás fizetések száma/összege a feltétel, az pluszban jól jár!)
Nagyobb szolgáltatók benne vannak.