Egyre kevesebb amerikai tart pénzt részvényekben
Egy múlthavi Gallup felmérés szerint mindössze az amerikaiak 52%-a rendelkezik bármilyen részvénybefektetéssel, akár közvetlenül, akár befektetési alapokon keresztül. Ez a legalacsonyabb érték a felmérés kezdete, 1997 óta.
Leginkább a középosztály fordult el a részvénypiactól, életkor szerint pedig a 34 év alatti korosztály.
Ez az elutasítás azért is különös, mert az amerikai részvényindexek folyamatosan újabb és újabb csúcsot döntenek meg, így csak találgatni lehet az okokat.
Sokan megégették magukat a 2008-2009-es összeomlás miatt?
Megijedtek az elmúlt két év kisebb korrekciói miatt?
Máshol nagyobb hozamot remélnek?
A megtakarítások általános mértéke csökkent és leginkább a részvénypiac lett ennek a vesztese?
Akármi is lehet az ok, a részvénypiac elutasítása elég szembeötlő a felmérés adatai szerint. A kérdés, hogy ez egy masszív trend, vagy csak az elmúlt pár év átmeneti következménye.
A tanulság az hogy a többség véleménye is végül csak egy vélemény. Amúgy nem hiszem hogy az amerikai bikapiac hasonlóan hosszú ideig fog tartani. De azt joggal feltelezem hogy jövőbeli az összes válsággal együtt, egy globális portfólió hosszú távon (értsd 20-30 év) jó befektetés.
Ezen kívül viszont sok pénz a fejlődő piacokról a biztosabb fejlett piacikra áramolt és sok bank a felesleges likviditását is a részvénypiacba fekteti
” De most szárnyal, ennek ellenére nem fektet be rengeteg ember.”
Talán pont ezért szállnak ki.
Amúgy a jelenlegi értékelések szerint, a Feltörekvő Európa több évtizedes mélyponton van. Valószínűleg lesz meg bőven rossz hír, de nem lepődnek meg ha ez a pesszimizmus hosszú tavon túlzásnak bizonyulna. Ha nem vállalsz rizikót, ne várj el hozamot.
Az amcsi részvénypiac két okból szárnyal(t):
– Egyrészt a QE miatt gazdaságba került pénz nagyrészt ide vándorolt. Mivel ez a pénz nem az átlag lakosságnál landolt, így ez a trend a fenti adatokból nyilván nem kiolvasható.
– Másrészt a feltörekvők gyengélkedése miatt (nyersanyagárak, dollár-bika) sok ottani pozíció lett zárva és lecserélve amcsi részvényekre (nyilván elsősorban a befektetési alapokra igaz ez, de ezek benne vannak a cikkben szereplő adatokban).
Meg persze a fenti számok csak az amcsi lakosságra vonatkoznak, a külföldi befektetők nincsenek benne. 🙂
A részvények arányának 2008-2014 tartó csökkenését okozhatja még esetleg a kötvénypiac szárnyalása, az ideit pedig a medvepiaci félelmek.
“A középosztály számára a legnagyobb kihívás, hogy az utóbbi évtizedekben jól fizető munkahelyek vándoroltak külföldre, vagy szűntek meg a robotizáció és az automatizáció következtében. Egyre nagyobb a jövedelmi egyenlőtlenség, ahogy a vállalatvezetők javadalmazása a korábbiak sokszorosára ugrott.”
vg.hu/kozelet/tarsadalom/zsugorodik-az-amerikai-kozeposztaly-463172
“Az amerikai fiatalok többsége elutasítja a kapitalizmust a Harvard Egyetem egy friss felmérése szerint. A 18 és 29 év közti korosztályban csupán 42 százalék azok aránya, akik elégedettek a rendszerrel, és 51 százalék azoké, akik nem”
index.hu/gazdasag/2016/04/27/a_fiataloknak_mar_nem_kell_a_kapitalizmus/
plusz ezek szerint még hatalmas potenciál van benne.
bloomberg.com/news/articles/2016-05-16/billionaire-soros-cuts-u-s-stocks-by-37-buys-gold-producer
Az is lehet, hogy a hanyatló nyugat feleszmélt, hogy a magyar modellt kell követni, ez működik. 😉