Ellenőrizd a brókercéged adónyilatkozatát
János írt egy levelet, hogy a hazai brókercége finoman fogalmazva is nem áll a helyzet magaslatán, amikor a NAV-nak küldte az adóigazolást.
Még szerencse, hogy János résen volt és ellenőrizte a NAV által küldött adótervezetet.
Az történt, hogy a Tesla és az Amazon is részvényfelosztást végzett, lett egy részvényből 3 illetve 20 részvény. Ez technikailag úgy történt, hogy kivezették a régi részvényt, de azonnal be is vezettek helyette másik hármat. Vagyis igazából semmi nem történt, csak darabra lett több részvényed alacsonyabb áron.
Azonban a brókercég eladásként és realizált haszonként jelentette le a technikai (de nem valóságos) részvénymozgást és adózni kellett volna utána.
Szerencsére János résen volt, így megúszta az adófizetést.
A tanulság, hogy nézd át, mit jelentett a brókercéged és kérj helyesbítést, ha valami nem úgy történt.
Akkor nem lepődnél meg. 🙂
De legalabb a splitet jol kezelik.
Kar mert egyebkent jo lenne, ha nem kene utanna szamolni mindig, hamem csak elfogadni, mint a jovedelem adojat.
Nem mondom, hogy teljesen egyetértenék, az zavar, hogy a részvénytulajdonos szemszögéből nem történt tranzakció. Technikailag viszont valóban, és az is érdekes, hogy akkor a felosztott részvényeket nem egyszerre eladva akkor hogyan kellene a nyereséget számolni? Az eredeti harmada (vagy ki tudja hány split lesz még..). Szóval ha esetleg valaki tudna valami hivatalosat linkelni, és -ismerve a hivatalos szövegek közérhetőségét- kis magyarázatot, az biztos sokakon segítene.
Másnak nincs vele problémája, hogy az adóigazolásban nem a pozíció zárásának napjával számolnak, hanem T+3 nappal?
A Randomnál nem így volt. Emiatt pl. egy 2022.12.30 tranzakció már nincs benne az adóigazolásban.
Közben a Netbroker-ben lekérhető “Realizált eredmény” riportjukban meg T nappal számolnak.
Persze tudom, hogy felelősséget nem vállalnak az adóigazolás tartalmáért, csak ők azt lejelentik a NAV felé is én meg nem magyarázkodhatok, hogy miért nem azt vallom be.
Próbálj adót visszaigényelni. Egyből kapsz egy ellenőrzést. Most minden fillért meg kell fogniuk.
Az adót a valódi elszámolás napjával kell számolni, és az árfolyamokat is.
Ez a nap nem a tranzakció napja, hanem általában T+2 vagy T+3.
Szóval ezt pont nem a bróker tudja rosszul.
A tőzsdei ügyletek T+2 napon teljesülnek, azaz dec 30-án még te voltál a tulajdonos.
A Random Capital még T nappal számolt.
A törvény sehol nem írja le konkrétan (én legalábbis nem találtam), hogy melyik napot kell figyelembe venni. Talán tranzakció dátumát említ, az meg megint csak T nap.
A T napos egyenleg a jogi, a T+3-as meg a fizikai, és adózásnál logikusabb is, hogy a jogi a mérvadó.
Vállalkozóként egy számla elszámolásánál sem az számít, hogy te mikor kapod meg (fizikai) a pénzedet, hanem hogy mi a számla teljesítési dátuma (jogi). Adójogi szempontból neked akkor is bevételed keletkezik, ha a vevő nem fizet.
Én többet igényeltem vissza, és meg is kaptam az ellenőrzést (közben ettől még a pénzt is kifizették). Nincs takargatni valóm, csak minek magyarázkodjak, ha a nyereség leadózásakor nem kellett? Ha az Erste adóigazolása jó lett volna, akkor ezt valszeg megúszom.
El is hoztam tőlük minden pénzemet végre.
Aham, ez jogos, akkor azt megnézem, köszi.
Melyik nap alapján kell elszámolni az ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó jövedelmet? Én is most küzdök az SZJA bevallással és ezt találtam a kitöltési útmutatóban:
1. A bevételből a jövedelmet az értékpapír átruházásáról szóló szerződés keltének napjára kell megállapítani.
2. A megállapított jövedelem után az adókötelezettség a bevétel megszerzésének napján keletkezik. Ha a bevétel megszerzése több részletben történik, azt kell feltételezni, hogy a magánszemély a jövedelmet a részletnek a teljes várható bevételhez viszonyított arányában szerzi meg. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a teljes vételárból kiindulva meg kell határoznia a jövedelmét, majd ebből 2022-re olyan hányadot kell jövedelemként bevallania, amilyen hányadot Ön a vételárból 2022-ben a vevőjétől megkapott.
Ha Önnek 2022-ben külföldi pénznemben keletkezett bevétele, merült fel kiadása, azt forintra kell átszámítania.
A külföldi pénznemről való átszámításnál:
– bevétel esetében a bevételszerzés időpontjában,
– kiadás esetében a teljesítés időpontjában,
– értékpapír átruházása esetén a szerzési érték tekintetében az értékpapír tulajdonjogának megszerzése, a dematerializált értékpapír értékpapírszámlán való jóváírása napján érvényes árfolyamot kell alkalmazni.
A magánszemély (választása szerint) az adóelőleg, adó megállapításához a külföldi pénznemben keletkezett bevétel és külföldi pénznemben teljesített kiadás forintra való átszámítására a megszerzés napját megelőző hónap 15. napján érvényes MNB hivatalos devizaárfolyamot, olyan külföldi pénznem esetében, amely nem szerepel az MNB hivatalos devizaárfolyam-lapján, az MNB által közzétett, euróban megadott árfolyamot is alkalmazhatja
Rájöttek arra a triviális dologra, hogy magyarországi ügyfelekszámára TBSZ számlát csinálni csak egy kis könyvelési pluszt jelent.
Úgyhogy van náluk TBSZ!
A befektetési lehetőségek korlátozottak és ezért egyben egyszerűek. Csak ETF-ekben és kötvényekben tartják az ügyfelek pénzét a saját elemzésük alapján.
A költség évi 1%(+20%ÁFA) ami nem alacsony, de más díjuk nem nagyon van, vagy elkerülhető.
Lehez, hogy megérdemelnének egy cikket.
A fizikai dátummal számolok, mert valamikor egy beszélgetés kapcsán arra jutottunk, hogy így kell (általában T+2 de pl egy nagypénteki április 6 tranzakció csak 12-én lett fizikai).
Egyébként más téma, de feltörtem 3 évre egy TBSZ-t 2022-vel, de mivel ez 2023 január 2 lett feldolgozva, nem is adtak adóigazolást idén róla, majd jövőre fognak. Mert fizikailag csak idén történt az árfolyam nyereség megszerzése. (HOLD alapok).
Van akinek már sikerült rendberakatni az Erste-vel az igazolást is. Ő ezt kapta:
“Ezúton tájékoztatjuk, hogy az Ön számára korábban megküldött 2022.01.01 és 2022.09.30. közötti időszakra szóló adóigazolása az ellenőrzött tőkepiaci ügyletek vonatkozásában hibás adattartalommal került kiállításra.
A korábban megküldött igazoláson tévesen eredmény került kimutatásra olyan instrumentum(ok)on, amelyek értékpapír átalakítással kapcsolatosak voltak.
Levelünkhöz mellékelten megküldjük javított adóigazolását. A NAV számára megküldtük a javított adóigazolásával egyező tartalmú helyesbítő adatszolgáltatást, ezért kérjük, adóbevallása készítésekor a jelen levélhez csatolt igazolásban foglaltakat tekintse irányadónak.
Én is kaptam ilyen levelet, mert az Erste nem tudta helyesen kezelni a Randomtól az ÁKK-hoz áthelyezett TBSZ-emet.
Azzal a kis eltéréssel, hogy
1. A fenti levélhez -állításukkal ellentétben- nem adóbevallást mellékeltek. Csak egy nyilatkozatot, hogy tévedtek.
2. Azt igérték, hogy feltöltenek a Netbrokerbe egy jó adóigazolást. Fel is töltöttek egy másikat (látszik a hosszán, hogy megváltozott), csak éppen karakterre megegyezik az előzővel.
Másodszor is megreklamáltam és most várok a válaszra.
Szóval, lehet hogy mással is ez történt. 🙁