Újabb Fundamenta akció
Újabb akciót hirdetett a Fundamenta, most éppen 40 ezer forintot jóváírnak a futamidő végén, ha 8 vagy 10 éves szerződést kötsz, havi 20 ezer forintosat.
Mivel egy 10 éves szerződés nyitási díja 82.500 forint és azt nem engedik el, így mondhatnánk, hogy a nyitási díj felét elengedik, ha végig fizeted a 8 vagy 10 évet. De ez nem lenne igaz, mert azt tudjuk, hogy a 10 év múlva megkapott 40 ezer forint csak 29.784 mai forintot ér még egy szerény 3%-os éves infláció mellett is. Tehát azt mondhatjuk, hogy most a nyitási díj 36,1%-át utólag jóváírják, ha 10 évig rendületlenül fizetjük a szerződést.
Azt már bő hét éve tudjuk, hogy lakástakarékot rövid futamidőre éri meg kötni:
(Figyelem, a fenti cikk több mint hét éves, az akkori hitel és betéti kamatokkal. De a lényeg benne van, hogy az évek számával rohamosan csökken a lakástakarékon elérhető hozam.)
Ezért legalábbis elgondolkodtató, mennyire jó akció a mostani. (Érdemes megnézned a másik három lakástakarékpénztárat, gyakran vannak ott is jó akciók.)
Ha egyik sincs akkor is felezhető, ha megadod a telefonszámodat és az email címedet.
Elvileg a megosztott szerződés az eredeti szerződés minden tulajdonságát “megörökli”…
Nem gondoltam volna, hogy ennyit mennek még a lakásárak. Gyerekek. Az elmúlt 1 évben, Bp-en még mentek az árak +30-35%-ot fölfelé. Ez saját adat, konkrét ingatlanokkal. Most már tényleg nem látom a végét. MJV-ben is + 50-55%-kall beljebb vagyunk a 2008-as csúcsárakhoz képest… Tényleg ennyire jó és kívánatos itt élni?
Reális a portfólió cikke?
portfolio.hu/ingatlan/lakas/mekkora-lakast-kapunk-20-millio-forintbol-a-regio-fovarosaiban.243514.html
Írtam róla 4 éve is, meg talán egy éve is, hogy már 2014-ben is drágák voltak a budapesti lakások. Akkor kétszer annyit kellett dolgoznia egy magyarnak, mint egy németnek ugyanazért a lakásért. Bécsben egy éve kétszer olyan drágák voltak a lakások és a bérleti díj, de háromszor annyit kerestek. Pozsonyban 22%-kal volt drágább, de 50%-kal kerestek többet, stb.
Csalóka ez az állami támogatás dolog. Ugyanis amikor elindítod az LTP-t, azért valasztod, mert az állami támogatással kiemelt a hizama. Amikor viszont a pénz kell, akkor hajlandó vagy kompromisszumokra, pl. meghosszabítod a szerződést, vagy gyorsított kiutalást kérsz, amivel nem csak a 3%-ot bukod, hanem akár simán 1 évnyi állami tamogatást (tapasztalat), esetleg lemaradsz egy jó vételről a rendszer rugalmatlansága miatt, utólag kiszámolva meg már sok esetben nem éri meg annyira, ha meg belevesszük az ügyintézőkkel, bürokráciával való harcot is, akkor már biztosan nem. Plusz ugye ha emelkedik a kamatkörnyezet, akkor ennyire már nem éri meg, mint most.
Jelenleg 440.000. Ft./nm egy nyomorult lepukkant panel a XV. kerületben.. De Békáson sem olcsóbb..
Beszéltem egy ingatlanbefektetővel.. Azt mondta, hogy itt már nagy áresésre ne számítsak, (3-4 évig) hisz a várakozásoknak megfelelően alakult a politikai helyzet, és különben is el tudom-e képzelni, hogy aki most vesz 15 millióért 34 nm-es panelt, az majd 2 év múlva odaadja 10-ért, mert mondjuk nem 90-100 + rezsiért tudja kiadni, hanem csak 75-80-ért, ha úgy alakulna a piaci helyzet, ami egyáltalán nem valószínű?
Hivatkozott még arra is, hogy megjelentek az orosz/kínai vásárlók is, nekik pedig még mindig olcsók vagyunk.. És hogy a brókerbotrányok/alacsony kamatok miatt a magyarok áttették a megtakarításaikat ingatlanba..
Én arra gondoltam amúgy, hogy akinek van pénze most (vagy 2-3 éve volt) ingatlant venni, akkor jobban jár/járt ha akkor vett, mert annyira megemelkedtek az árak, hogy elképesztő.. Sőt, én nagyon hitelellenes vagyok, de aki 2-3 éve vett fel hitelt budapesti lakásra, az jobban járt mint aki inkább elhalasztotta a vásárlást és fizette tovább az LTP-jét.. A legdurvább az, hogy az állam valójában az egyik kezével ad, a másikkal elvesz.. Az államnak persze mindig jó biznisz lesz az LTP.. Nekünk nem mindig, főleg ezekkel a fékekkel amiket beletesznek.. A másik dolog a CSOK.. Borzasztó ártalmasnak gondolom.. És az a baj, hogy nem hogy nem fog megszűnni, de még elérhetőbbé teszik, kibővítik.. Az árak pedig pont +10 millával szálltak el azóta, és így esély sincs a következő 4 de inkább 8-12 évben, hisz döntött az ország merre menjünk. 🙂
A témáról sok cikk van itt az oldalon, mélyebben most nem mennék bele, aki bizonytalan, olvasgathat.
Viszont kérdeznék valamit.. Kiszámoló az írja, hogy Budapesten drágák a lakások.. Oké, de akkor mennyi lenne szerintetek egy elfogadható négyzetméter ár a jelenlegi fizukhoz viszonyítva? 200-250? Annyi nem lehet, hisz Pécsett pont 7.5 millió most 29 nm-es szuper beosztású, jó helyen lévő emeleti panel.. A főváros mindenképp drágább kell legyen, ugyanakkor érdekes, hogy 2012 októberében csiszre egyformák voltak a négyzetméterárak Péccsel.. Na de akkor “helyzet” volt.. Mit gondoltok?
Egyszeruen a gazdasagi kornyezet porog, alacsonyak a kamatok, aki akar, most vesz fel hitelt es vesz lakast. Persze, h dragul. Viszont egy ingatlanbefeketo csak nem fogja azt mondani, h vege a szarnyalasnak, viszont ha 10 evig stagnal 7%os kamat mellett, akkor kb megfelezte a penzet…
Az ltp pedig nem epitkezeshez, vagy vetelhez, hanem felujitashoz jo igazan.
1 éve kötöttünk előszerződést arra a házra, amiben már lakunk, 10 m-val többért elég hamar el tudnám most adni. Venni most csak nagyon-nagyon a város szélén.
2018-04-20 at 07:22
Teljesen felesleges LTP-zni
Átlagmagyar
2018-04-20 at 11:02
Én csak annyit mondanék … nem felesleges
No comment.
Ugyanakkor “gazdagpapa” okoskönyve ilyenkor azt mondja eladni kell, hisz égben az árak.. Ügyvéd szerint is, hisz tele a város darukkal..
Szívesen olvasnék pro/kontra infókat olyanoktól akik “láttak már ilyet”.. Hiszen biztos volt már ilyen akár Mo-n akár bárhol, nem igaz? A történelem pedig ismétli önmagát.
Állítólag. 🙂
Egyrészt az árszínvonalakat lehet indokolni, illetve táptalajt keresni a további növekedésre, de aki rendszeresne böngészi a hirdetéseket, látja, hogy a magas árakhoz _borzasztóan rossz_ ingatlanállomány tartozik. Nincs olyan ház, lakás, amire ne lehetne zokszó nélkül még 4-5-6 milliót ránézésre rákölteni, kérdés hogy megéri-e. Ez kb az ingatlan értékének egy 15-20%-os “rejtett” költsége is lehet, szóval a valós árszínvonal az nem az ingatlan.com on visszaköszönő ár…
Tényleg van olyan potenciál országban, gazdaságban, hogy átlagember átlagfizuból 28-30 millás panelt vegyen és még 3-5 milliót verjen el rá? hogy 30-40 közötti összegért legyen egy majdnem 40 éves lakása?
A bérlés már nem igazán elkerülő út, mert ugyanolyan állapotúakat adnak ki
Itt a hitelek és a csok pörgeti a házakat, a befektetés/kiadás a lakásokat. Összességében sokaknak elérhetetlen lett ezek miatt a saját lakhatás. Mert az, hogy amiben épp lakik valaki, sokat ér, csak örökléskor előny.
Szivas, a hozam rohamosan romlik…
Nekünk is van 8 LTP, mindegyik menni fog majd előtörlesztésbe.
raiffeisen.hu/-/fundamenta-lakasszamla
Most szinte csak forinthitelek vannak. Ebbol pedig hatalmas ontokonszuras lesz.
Kamatotemel a fejlett vilag – Magyarorszag koveti (ki adna 2%-ot a magyar kotvenyert, ha 2%-ert USA/nemet/japant kap?) hogy erdekes tudjon maradni a befektetok elott.
Az emelkedo alapkamat rant magaval mindent. Igy a hiteleket is. Kivancsi vagyok, h milyen kedvvel fognak torlesztgetni a nepek 4-5%os alapkamaton (7-9% banki hitelkamat mellett)
Itt van a nyakunkon a buli, az emberek meg siman azt hiszik, hogy a fak az egig ernek.
Pest azert porog mert olcso es viszonylag migransmentes ezert rengeteg expat jott at elni.
Pl. egy 13.ik keruleti top penthouse kozel a Lehelhez 590k huf-ert berelheto. Sok? Nem, mert ROI alapon 800-900k lenne a realis elvaras, de igy sem veszik…Buli indul hamarosan!
Akkora bedőlés, mint anno a devizahitellel képtelenség, hisz nincsenek már 0-10%-os “önerők”, és a felügyeleti szervek is komolyodtak. Az a baj, hogy erről nem ír senki. Aki tényleg azt hiszi, hogy “nem lesz sokáig karácsony” az el tud képzelni egy akkora bedőlést, hogy felére, harmadára visszamenjenek az árak? Ahhoz háborús konfliktus, esetleg paksi katasztrófa kéne.
MIT GONDOLTOK?
Vass B:Igen,akkora bedőlés az képtelenség.Azon el lehet gondolkodni,hogy 1% alapkamat emelés 100.000ft-os hitel esetében mekkora törlesztőemelkedést von maga után.
Kíváncsi lennék, hogy a hitelt felvevők ? %-a kötött 5 vagy 10 évre fix kamatozású hitelt magasabb %-ú kamattal. Őket nem érinti a jegybanki alapkamat megemelése.
Továbbá, akik még fizetik a forintosított devizahitelüket, őket is éri majd meglepetés, ha megemelkedik az alapkamat….mert csalóka, hogy kicsivel vagy némely esetben jóval kevesebbet kell fizetni, de ennek nem a korrekt forintosítás volt az oka, hanem az alapkamat csökkentése (nem célom a devizahitelek megtárgyalása, csak tényeket közölnék, köszi )
Láttam már karón varjút : háborús konfliktus stb kellene hozzá….hmmm. 2008-ban mondtak ilyet a bankban a mi lesz, ha 200 felett lesz a CHF.. :))
Ebben az 1-2%-os kamatkörnyezetben akkor ugye nem érvényes az “LTP-t csak 4 évre” szabály?
Lassan szeretném felhasználni, gondolkodom a megosztáson.. Azt a megszüntetés előtt praktikus gondolom.. Ennek milyen kockázatai vannak? Kell hogy az illető Mo-n éljen akinek a nevére akarom nyitni? Mármint az állandó lakcímére gondolok. Kell, hogy magyar cím legyen? Mi tulajdonképpen ez a megosztás? Egyenértékű azzal, hogy nyitok egy új szerződést, csak így megspórolom a nyitási díjat? Maradna a 3% hozam is? Mert akkor még lehet lakást sem kéne venni és 3%-os betétnek is használhatnám, nem? Hisz töréskor lemondok az államiról, de a 3%-ot megkapom.
Az előnye viszont, hogy
– új szerződésként már nem létezik 3% betéti kamatozású módozat, megosztással viszont nyitható
– az új szerződés nyitási dátuma azonos a régivel, így ha már min 4 éve nyitottad a régit, akkor tetszés szerinti időpontban felmondhatod az újat is, és jár az állami támogatás (persze ha van lakáscél).
– 3%-os betétnek is jó, de túl kis összeggel nem éri meg, mert a nyitási díj és a 150Ft havi számlavezetés elviszi a haszon egy részét, valamint MÁK-nál is kaphatsz ennyit
– továbbra is a 4 éves éri meg, hiba volt a hitelbe kpt tolni, előtte kellett volna megosztani és a régi szerződést a htielbe, a kpt az új szerződésbe tenni szerintem.
Sziasztok, valamit nem értek az LTP-kben. Ha nem januárban kötöd, hanem valamikor év közben, akkor bukó az utolsó törtév állami támogatása?
Ha mondjuk holnap kötsz 4 éves LTP-t, amit lejár ~2022 áprilisban, kiutalják ~2022 júliusban, akkor a 2022 január-áprilisi betétekre már nem kapsz 30% állami támogatást?
(Ha ez így van, akkor az év második felében kb értelmetlen LTP-t kötni. Vagy valamit félreértek.) Köszi!
Nem, természetesen minden hónapra jár az állami támogatás, függetlenül attól, hogy melyik hónapban kötötted és mikor jár le.
Sőt, ha nem120 hónapja fizeted a megtakarítást, akkor a felmondás után a kiutalási időszakban befizetett összegre is. (Ez úgy történhet, hogy csoportos beszedési megbízással fizeted és még nem szüntetted meg.)
A betéti kamat, -ami most már sajnos 0,1-1,5 % közötti- pedig napi kamatozású.