Ez történt a héten 05.07
A világ 2.240 milliárd dollárt költött fegyverekre 2022-ben, USA, Oroszország és Kína 56%-át költötte el a világ teljes költésének. A legnagyobb emelkedés (13%) nem meglepő módon Európában volt. Hogy tudjuk hová tenni ezt az évi 2,2 ezer milliárd dollárt, évi 37-265 milliárd dollár állítólag elég lenne, hogy az éhezők ne éhezzenek világszerte. (A széles skála az időjárás, háborúk és egyéb okok miatt van, amik évről-évre változnak.) Az ENSZ élelmezésügyi szervezete, a FAO két évre 3,25 milliárd dolláros költségvetéssel dolgozik. Az Unesco hasonló összeggel, 1,5 milliárd dollárral gazdálkodik.
Nagyot esett a mobilértékesítés a világon, csak csoffadt 280 millió darab került értékesítésre az első negyedévben, a tavalyi 326 millió után.
Nem javul a munkaügyi helyzet az USA-ban, továbbra is 10 millió feletti az üres állások száma, amire mindössze 5,7 millió munkanélküli jut. 78 ezer kamionsofőr, 18 ezer repülőgépszerelő és 400 ezer hegesztő hiányzik többek között a munkaerőpiacról. Egy kamionsofőr már évi 150-170 ezer dollárt is kereshet, igaz ennyit azért csak Alaszkában fizetnek.
Az amerikai kamatemelés nemcsak a (világ)gazdaságnak tehet be. A kamatemelések miatt egyes felmérések szerint az amerikai bankok 1,7 ezer milliárd dollárnyi nem realizált árfolyamveszteségben ülnek, ugyanis a kötvények értéke lemegy, ha nő a kamatkörnyezet. Márpedig 5 százalékpont felett nőtt a dollár alapkamata egy év alatt. (Más “csak” 600 milliárd dolláros nem realizált veszteséggel kalkulál.) Hogy lehessen érzékelni az összeg nagyságát, a bankok saját tőkéje 2,1 ezer milliárd dollár. A 17 ezer milliárd dollárnyi betétállományból 7 ezer milliárdnyi nem esik a betétbiztosítás hatása alá. Ha csak ennek az összegnek számottevő része megmozdul a félelem miatt, akkor a nem realizált veszteséget kénytelenek lesznek realizálni a bankok, ami borítékolhatóan további bankcsődöket jelentene. Ettől a szikrától tartanak most sokan.
Az amerikai adósságplafon-szabály miatt még mindig fennáll az államcsőd veszélye, akár már június legelején elérhetik a maximalizált összeget. (Van egy plafon, aminél több hitelt nem vehet fel az ország automatikusan. Ha eléri ezt az összeget a költségvetés, szavazni kell az adósságplafon emeléséről, mert egyébként kifut a pénzből az ország. Ez állandóan egy politikai huzavona, bár eddig mindig megszavazták az emelést.)
Mindezek a hírek nem aggasztják a tőzsdei befektetőket, a héten egy szerény 0,73%-os csökkenéssel zárt az S&P 500-as tőzsdeindex.
Az arany ára új rekordot ért el a héten, azóta kicsit csökkent az ára, most 2.016 dollár egy uncia.
Az Európia Központi Bank lassított, a héten csak 0,25%-kal emelte az alapkamatot. Ennek oka az uniós gazdaságok recesszióhoz közeli állapota. Tavaly júliusban kezdte el (néhány év késéssel) a kamatemelési ciklust a Központi Bank, mínusz 0,5%-ról mostanra 3,25%-ra emelte az alapkamatot. (Mindeközben az eurózóna inflációja még mindig 7%, így teljesen indokolt lenne a nagyobb emelés.)
Oroszország statisztikai adatait eddig is fenntartással kellett kezelni, de most megkönnyítették a közgazdászok dolgát, 2024 áprilisáig nem fogják közölni a kőolaj és földgáz kitermelés adatait, januártól visszamenőleg. Enélkül viszont lehetetlen még megtippelni is az orosz GDP-t, így próbálkozni is kár vele.
Idehaza belföldi vendégek 17%-kal kevesebb vendégéjszakát töltöttek el itthon a szálláshelyeken márciusban, mint egy évvel ezelőtt a KSH adatai szerint. A külföldiek ezzel szemben 1,2%-kal többet. Az árbevétel éves szinten 26%-kal, vagyis az inflációval megegyezően nőtt. (Magyarul a vendéglátás jobban drágult, mint az átlagos infláció, hiszen a csökkenő kereslet ellenére 26%-kal nőtt az árbevétel.)
Szintén a KSH adatai szerint 20%-kal kevesebb lakás épült az első negyedévben, mint tavaly ilyenkor, a fővárosban ez az adat 42%-os visszaesést mutat.
Bár még csak februárban indult a kormány cégek számára biztosított támogatott hitele, a Baross Gábor Hitelprogram, már 630 milliárd forint felett van a jóvá is hagyott hitelek állománya. Emellett a Széchenyi kártya is fut, közel másfélszer ekkora hitelkerettel. Csak győzzék fizetni az adófizetők a kamattámogatás költségeit.
Nagyon úgy tűnik, mi fizetjük a legmagasabb árat az orosz gázért az egész Unióban, még a két hónappal ezelőtti tőzsdei árnál is többet. A miértre nincs válasz, mondván, titkos a szerződés és kész, senkinek semmi köze hozzá, miért ilyen magas felárral vesszük az orosz gázt. Hogy miért jó ez az országnak és kinek jó, ha az országnak nem, azt sajnos nem tudhatjuk meg.
A Fitch hitelminősítő negatív véleményt fogalmazott meg hazánkkal kapcsolatban, szerencsére a minősítésünket ez most nem érinti. Azért ciki a dolog, mert a bóvli határán billeg az ország hitelminősítése. Ha visszaesnénk a bóvliba, ahová 2011-ben került az ország az államháztartási hiány elengedése miatt, akkor az az állampapír kamatok emelkedését és a forint gyengülését is magával hozhatja. Akkor öt évet töltött az ország a bóvli kategóriában, csak 2016-ban tudtunk kikecmeregni belőle.
Nem lesz kötelező az energetikai tanúsítvány ingatlanértékesítés esetén a változó jogszabály miatt.
Nesze neked 1 szamjegyu inflacio az ev vegere 🙂 Vagy 2123 vegere talan osszejon. Addigra ugyis utolerjuk Ausztriat.
“Hogy miért jó ez az országnak és kinek jó, ha az országnak nem, azt sajnos nem tudhatjuk meg.”
Azert valoszinuleg jol meg lehet tippelni 🙂
Ez hogy lehet hogy ekkora keresletcsökkenés mellett nemhogy nem drágulnak hanem még jelentősen nőnek is az árak?
Ezt a költségek (energia) növekedése okozza vagy inkább az hogy a szép kártya miatt nem működnek a szektorban a piaci folyamatok (szép kártyás pénzt ígyis-úgyis elköltik az emberek nem számít hogy 40 vagy 60ezer egy éjszaka)?
(olyan ember mondta – nem masod-harmadkezbol hallottam – aki gyakran fordul meg ilyen korokben)
A bevétel meg azért nem csökkent, mert Magyarországon azért létezik még az a réteg, akiknek a pénztárcája nem érez meg egy hét Balatont, meg egy degusztációs menüsort. Nekik teljesen mindegy, hogy 40.000 vagy 70.000 egy éjszaka. A drága szálláshelyek tudtak úgy emelni, hogy bár a kisebb tárcákat kiárazták, a nagyobbakon be tudták hozni.
Egyébként évente max két misi elbulizható pénzről beszélünk. Ennek a rétegnek a középosztálynak kellene lennie…
Így el sem hiszem. Túl könnyű lenne vele lebukni és a Gazprom-nak nem Magyarországtól származik a legnagyobb bevétele. Ennél sokkal egyszerűbben is vissza lehet osztani pénzt.
Szerintem egyszerűen csak a magyar politikai elit Putyin zsebében van. Kíváncsi vagyok, mi hangzott el Szentpéterváron, amitől a frissen kétharmaddal megválasztott oroszellenes, nyugatbarát miniszterelnök hirtelen kelet felé kezdett nyitni.
Bár úgy tűnik, az orosz medve tartja a szavát és csak a kormánypártot mogyorózza. Gyurcsány már pl. lehet nyugatbarát, pedig annó még vendégül is látta Putyint.
“A Bizottság rendkívüli és ideiglenes megelőző intézkedésként korlátozta egyes Ukrajnából származó termékek behozatalát… Ezekre az intézkedésekre öt tagállamban tapasztalt súlyos logisztikai szűk keresztmetszetek rendkívüli körülményei miatt van szükség.”
Abbol en 2 hetig nyaralok az erkelyen 🙂
Miért nem?
És akinek mégis lesz ilyen, az drágábban adhatja el az ingatlant, mint akinek nem lesz?
Vagy az új építésű lakás esetén kérheted, hogy legyen, s akkor azért is fizetni kell?
Remélem, csak találgatok.
Energetikai tanúsítvány – akinek volt ingatlan eladása, pontosan tudja, hogy egy értelmetlen baromság volt. 10-20e Ft-ért, gyakran úgy, hogy a kutya sem ment ki az ingatlanban, kitöltöttek egy template-et. A vevők is nagy ívben tojtak rá.
Egyedül az ingatlanosok szerették, mert kaptak leadót.
Komolyan kérdezem.
“de ha a vevő kéri, akkor át kell majd adnia a dokumentumot.” telex.hu/gazdasag/2023/05/04/energiatanusitvany-lakaseladas-elado-vevo-rendelet-modositas
szóval ahelyett, hogy inkább rendbe tették volna ezt, hogy az energetikus ingatlanos himi-humi helyett valóban rendesen kitöltse, inkább eltörölték, és most örülhetsz, hogy spórolsz 20 ezret, aztán majd buksz az ingatlanon milliót, probléma megoldva, a nép megmentve!
Csodaszép, hihetetlen atmoszférájú, hangulatú részei vannak; csak épp míg odajutok mellbe vág a közlekedés, a kosz, a bűz és a levegő (vagy mi).
És igen, inkább a hosszabb utazás, mint a NER hotelek vagy a nagyanyám bíroival berendezett, túlárazott izék, vagy özönvíz és 20 fok vagy 40+ fokban (akár 3 naponta váltva).
És persze az eladó is kammanthatot, de hacsak nem ő építette a házat és személyesen felügyelte, akkor neki sincs sokkal több infója, mint ami az építési terveken szerepel.
Aztán hogy abból mi és hogy (nem) került beépítésre, ugye van erről számtalan youtube csatorna… (szakiellenőr és tsai).
Az a baj, hogy ezeknek a tanúsítványoknak csak akkor van értelme, ha tényleg jól csinálják. Ugyanaz az eset mint a (régi) “zöldkártya” autóknál, egy felesleges adó mert az is átmegy a vizsgán amin katalizátor sincs már. Ha meg jól csinálnák az autók fele nem is lehetne forgalomban…
Mostanában annyit látok, hogy valakik nem jutnak hitelhez, pedig erre építették az életszínvonalukat. Ebből lejjebb vesznek, de azért nem éheznek, az biztos.
Akiket nem látok – egyelőre – azok az életszínvonal lejjebb adása miatt bevételüket vesztett szolgáltatók, dolgozók. Őket eszerint még felszívja a munkaerőpiac, plusz van egy kis pénzük a párnacihában.
Más: A 2240 Mrd USD az most 756 000 000 000 000 Forint, ha ezt leosztjuk a durván felkerekített 8mrd-os Föld népességgel, akkor fejenként 94500 Ft-ot kapunk. Így kell érteni ezt a hatalmas összeget. Már régóta mondom, hogy minek ide világvége, az emberiség elég hülye, hogy kipusztítsa magát, addig meg legalább a saját nyomorában él.
Keletre.
De egyébként minden fagyizónál máshol is fél órás sorok, az éttermek tele, az M7-es tömve és nem huszonéves suzukikkal, stb. Én is úgy érzem, ahogy @latnokzsalya: azért akkora nagy krach nincs itt, csak a társadalmi olló egyre szélesebb.
Sok ismerőstől hallom, hogy jó lenne saját ingatlan albi helyett, főleg gyerekkel. Aztán amikor csippanik a 13. havi+bónusz év végén, hamar változik a felállás és alakul át a plusz pénz prémium autóvá, legújabb, legkomolyabb iphonná (mert a 2 éves felsőkategóriás már nem jó fb insta párosra) meg hasonlókká. Pedig 4-5 év alatt csak ebből meg lehetne az önrész nagy százaléka. És ilyeneknél jön elő a nagyobb kiadásoknál kölcsönkéregetés. Nettó 5-600k fizetéssel.
szerintem az egy főre jutó fogyasztást kihagyod a képletből:) pl: korábban kimentünk a Kopaszira, hát ha már kimegyünk alapon ebédeljünk is ott, majd délután valami fagyi.. hát most már inkább ebédeltünk itthon, és csak a fagyi volt, mégis mi is az egyik étteremben ültünk le, csak épp a fejenként nem annyit költöttünk, mint korábban:) megtehetnénk, nem erről van szó
másik: mi az alternatíva? ezelőtt az egyik plázában beálltunk a sorba a fagyishoz, 4 fiatal farolt ki előlünk azon témázva, hogy ennyiért inkább elmennek a pláza diszkontjába jégkrémért fele annyiért.. nyilván nem minden helyen van diszkont, ahol nincs, ott én se láttam még ilyet:D
pont a Kopaszira visszatérve, nyilván a helyeken voltak bőven emberek, csak épp ezek mellett temérdek üres hely volt, ami x ideje ki sem nyitott.. és nem is úgy néztek ki, mintha holnap terveznének nyitni
többet főzünk itthon azért, hogy inkább minőségibb helyekre járhassunk:) régebben is elment 25k körül egy héten beülni helyekre, csak több helyre vittük a pénzt, nem egy Cyrano/Déryné/Hilton stb. ebédre ment el ez az összeg..
De azért mindezt úgy beállítani, hogy itt az átlag magyar az mennyire rosszul él, miközben csak a pénzköltési lehetőségek és a világ változott mondjuk 40 évvel korábbhoz képest, az túlzás.
Ma, aki kimegy hallgatóként, minimálisan jön vissza….
Mi még munkatárssal béreltünk lakást, Ma pl. a tesómnak is, a férjének is home office munkája van – szóval a közös bérlés nem opció.
Nekünk már bőven a gyerekek után lett kocsink, fel sem merült a nyaralás; manapság pont ismerős pár volt 30e-s repjeggyel pár napig nemitthon. Igazuk van, fiatalok, nincs gyerek – de ezek a pénzek így nem maradnak zsebben.
Nekünk sem volt kiszámítható, de ami most van, az totál káosz. De így nagy baj lesz, pedig már most is van.
A kormány legnagyobb érdeme talán a kifehérítés: a hálapénz fokozatos kivezetése és az online, NAV-hoz bekötött kasszák.
Ha tovább akarnák pörgetni a gazdaságot, ugyanazt kéne tenni, mint a már révbe ért nyugati gazdaságokban: az oktatásba invesztálni és beengedni azt a külföldit, aki dolgozni akar.
Szerintem az ingatlant ingósággal felesleges összahasonlítani. Közlekedésre az elmúlt 5-10 évben bejött egy csomó olcsó alternatíva (mármint az autóbirtokláshoz képest: car sharing, mikromobililtás, stb.), lakni meg még mindig csak 3 helyen lehet.
Meg ugye a lakásbérlés költségének jövedelemhez viszonyított aránya a fontos, arról meg ne is beszéljünk, hogy az egésznek mi a kultúrája nyugaton meg itthon…
Változnak a szokások, kinek mit jelent a (felnőtt) élet. Tegyük még mellé, h a pandémia és a háború közelsége eleve kicsit előtérbe hozta az “egyszer élünk” hozzáállást is.
És ott van, rossz mintának, egy halom szülő/nagyszülő, aki belekeseredett az egész életen tartó kuporgatásba; hogy aztán most se nagyon legyen semmije.
És hát infláció van, ráadásul mindenféle kamatos takarékoskodással is csak azt lehet elérni, h kicsit kevesebbet veszítsen a pénz az értékéből, komolyna hihatatéan, h infla alatti kamatok vannak, de az is a MÁKnál…
“Gazar: OV es korenek jo nagy reszesedese van a Gazpromban, nekik alapveto erdekuk, hogy minel tobbet es minel dragabban vasaroljunk. Lassan elkepzelhetetlen vagyonon ulnek a kulfoldi cegeikben. Nalam ez tobb mint hazaarulas…”
Szerintem félreértettél valamit, ez nem üzlet. A Gazprom hatalmas cég, nem igazán számít, hogy Magyarország mennyiért vett gázt. A valóság az, hogy OV-nek olyan cége van ami a határon megveszi papíron a Gazprom-tól, és ugyanott eladja az MVM-nek, erre pedig monopóliuma van. Ez sokkal jobb üzlet: nem kell semmit csinálni, csak papíron megvenni a gázt és eladni. Nincs verseny, nem kell tudás, sem infrastruktúra. Annyit keresnek rajta amennyit nem szégyellnek, vagy amennyit a magyar adófizetőkről le lehet húzni. A cég Svájcban, Zug Kantonban van, hogy a lehető legkevesebb adót fizesse (a nemzeti tőke nem viszi ki a pénzt, hanem a szép hazát építi 😀 ).
Amerikában is gondolom most csak napi 3,5 vödör fagyit tudnak venni a Walmartban, míg eddig 4-et vittek haza a pickuppal, így csak 150 kilósra híznak.
“De azért mindezt úgy beállítani, hogy itt az átlag magyar az mennyire rosszul él”
Az ugye megvan, hogy a medián nettó bér 287 ezer forint?
“ És míg a Balatonon jó minőségű, jó lokációjú apartmant 300 ezer forinton alul nem nagyon találunk egy hétre a főszezonban, addig Görögországba fejenként 160 ezer forintért elvisznek repülővel, úgy hogy ebben már az étkezésen kívül minden benne van.”
Bajnai Gordon? 🙂
Orbán Viktor már a megválasztása előtt, 2009-ben találkozott Putyinnal Szentpéterváron.
origo.hu/nagyvilag/20091121-diplomacia-orban-viktor-es-vlagyimir-putyin-talalkozott.html
“OV es korenek jo nagy reszesedese van a Gazpromban, nekik alapveto erdekuk, hogy minel tobbet es minel dragabban vasaroljunk”
Holoda Attila energetikai szakértő azt felételezi, hogy azért titkos a szerződés, és azért magas a gázár, mert egy közvetítőcég lehet beékelve a Gazprom és az MVM közé.
Erről mi is szoktunk ismerősökkel beszélni. De akikkel pénzügyekről beszélgetek, azoknak hasonló a gondolkodása/pénzügyi kultúrája, mint nekünk. Szóval nem tudjuk, hogy pontosan miképpen “működnek” azok, akik nettó 300-400e Ft-os fizetéssel rendelkeznek, de az életszínvonalat az infláció ellenére sem kellett látványosan visszavenniük.
Sírás megy, hogy háromszor annyiba kerül az élelmiszer, de a baromi drága Balaton tele, autópályák tele.
És azon ismerősök, akik családi összbevétele 1-2 gyerekkel 5-700e között, ugyanúgy mennek mindenfelé és vesznek mindenfélét, mint az infla előtt. Persze panaszkodni panaszkodnak, hogy drága minden.
Másra nem tudok gondolni, hogy eddig volt hó végére valamennyi megtakarításuk, most meg koppra költenek. Máshogy nem adja ki nekem a logika. Ja és rengeteg álláshirdetés bruttó 400-450e. Vagy tényleg a zsebbe megy a többi fizu a kulcs, más nem.
Komolyan kerdezem, mert nekem ugy tunt, ha minden honapban eltenne a felet – ami nagysagrendekkel nagyobb szamot eredmenyez – az is csak max 15nm lakas pl budapesten, atlagos nm aron.
Nem vedem a koltest, csak erdekel mennyi realitas van abban amit irsz. Vagy pl hol latod ezt a realitast.
Igen, lehet a plusz pénz nem lesz elég, de a semminél több. A lényeg az, hogy inkább elverik gyorsan, ami ad egy ideig örömöt,csak előrébb nem jutnak vele. Célok, vágyak vannak, csak spórolni ne kelljen, telefonra, autóra meg előbb megvan a pénz.
2 éve vettem panelt 20M-ért, annak a minimum önrésze 4M ft. Most egy ugyanakkora panel legyen 30M, a minimum önrész 20%, vagyis 6M ft. 13havi+ bónusz teljes egészében elrakható erre a célra, hiszen ez plusz a havi fizun felül. Ez nagyságrendileg 1M/év, mellé havi 150k félretéve már évi közel 3M. Az meg 4 év alatt 12M. Tudom, panel nem a legjobb, de első sajátnak szerintem OK, főleg ha kevés a pénz. De akinek albérletnek megfelel a panel, annak sajátnak miért ne lehetne jó? Én is szivesebben laknék új építésű kertesben, csak ismerem az anyagi korlátaimat, belerokkani meg nem akarok a túlvállalt törlesztőbe.
Masik ismerosek szinten hasonlo cipoben, csak ott megkomolyabb osszegben toljak. Nagy uj csaladihaz 80+ millios hitellel, persze befejezni nincs penz. Most vettek 3 eves autot. 2. gyerek van uton. Komoly nyaralasok stb. Ott sem jon ki a matek. Ezek mind borulni fognak csak ido kerdese. Csak ne tragediaval vegzodjon.
Vagy másképp: 6 emberből egy idén nem vesz mobilt. 10 emberből, aki tavaly megvett egy lángost, idén csak 9-nek jut rá. Te nem veszed észre a különbséget, ő érzi.
A szállást önmagában értettem, útiköltség az útiköltség, külön tétel. Európán belül szerintem egész sok lehetőség van: vonat, fapados repülő, Flixbus, esetleg utazós facebook csoportokból autós utitársak.
Magyar vidéki városokban magyarként felesleges megszállni. Aznap hazamentek és kész. Én Franciaországban is Párizsban szálltam meg, egyik nap leugrottam Verszályba, de ott sem szálltam meg, aznap visszamentem a fővárosba vonattal 🙂