Előnyös változások az elektronikus fizetések területén
Eddig a vásárlásokat a készpénz mellett szinte kizárólag csak bankkártyás fizetéssel lehetett kiegyenlíteni, a bankkártya megkerülhetetlen eszköznek bizonyul a mai napig is. (A banki előreutalás kevés esetben opció.)
Akármilyen trendi és modern fizetési mód is jelent meg, mind mögött a legvégén egy bankkártya állt, esetleg egy előre feltöltött egyenleg terhéig lehetett csak vásárolni, amit legtöbbször szintén bankkártyával lehetett feltölteni.
Ez nagyon kényelmes állapot a bankkártya-társaságoknak és elég költséges a kereskedőknek és így áttételesen a vásárlóknak is.
Két dolog történt a közelmúltban, ami kikényszerítheti ennek megváltozását.
Az egyik az uniós rendelet, miszerint a bankoknak hozzáférést kell adniuk a számlaadatokhoz a megfelelően biztonságos harmadik partner részére.
A másik pedig az MNB rendelete, ami jövő nyár közepéig adott haladékot a bankoknak, hogy lehetővé tegyék minden 10 millió forint alatti tranzakció esetén az öt másodpercen belüli teljesítést minden nap minden percében.
További előny lesz, hogy nem kell tudnom a címzett számlaszámát, elég lesz az e-mail címe, telefonszáma esetleg cégeknél az adószáma.
Így már bárkinek bármikor tudok azonnal utalni, akár a pénztárnál is tudok fizetni azonnali átutalással, feleslegessé válik a bankkártya és annak minden költsége is. (A bankkártya-elfogadás jellemző közvetlen költsége 2%, amit bár a kereskedő fizet, de természetesen érvényesíti a vételárban is.)
Megnyílik az út az olyan rendszerek előtt is, mint például a kínai Alipay vagy WeChat, amelyek bankkártya nélkül teszik lehetővé az egymás közötti fizetést. Bárki lehet pénzelfogadó és küldő is. Európai szemmel meglepő, hogy Kínában az utcazenész nem az aprót gyűjti a gitártokba, hanem kirak egy QR kódot és mindenki beszkennelve a kódot a mobiljával tud aprót küldeni a zenésznek. De ugyanezt a kódot látjuk a halas kofánál is a piacon és mindenhol, ahol csak fizetni szeretnénk.
Naponta(!!!) 520 és 900 millió felhasználó használja csak ezt a két rendszert, tavaly év végén negyed év alatt 5,9 ezer milliárd dolláros forgalmat bonyolított a két rendszer. (Az Apple Pay, Google Pay és a többiek sehol nincsenek ebben a ligában.)
A külföldieknek egyre nagyobb gond fizetni Kínában, mert a bankkártyát, különösen a külföldi kibocsátásút nem használják vagy nem fogadják el, de a készpénzt is egyre több helyen elutasítják.
Nem csak maga a pénzforgalom hatalmas üzlet a kínai szolgáltatóknak, hanem az információ is, hogy tudják, hogy ki, hol, mit és mennyiért vásárolt. Nem véletlenül tolonganak sokan ezen a piacon, ezek az információk a mai digitális világban többet érnek, mint a pénzforgalmi jutalék maga. Mennyit ér a Facebook az egymilliárdos felhasználói számával? S akkor a WeChat a hasonló nagyságrendű felhasználóival, akiknek az összes vásárlását és minden vásárlási szokását is ismeri?
Ami igazán ijesztő a rendszerben a nyugati bankoknak és kártyatársaságoknak, hogy kiderült, tökéletesen működik a fizetési rendszer nélkülük is. Bankkártya nem szükséges, az egész rendszer fényévekkel olcsóbb és modernebb.
Ezzel az azonnali átutalással, ami jövőre lesz kötelező idehaza a bankoknak, az ilyen rendszerek felé léptünk közelebb. Persze kérdés, lesz-e tőkeerős piaci szereplő, akinek érdeke lesz elterjeszteni egy hasonló új rendszert a mostani rendszerek ellenében.
A bankkártya-elfogadás elterjesztésére több száz, ha nem ezer milliárdot költöttek eddig harminc év alatt az állam, a bankok és a kártyatársaságok közösen és a legújabb adatok alapján a fizetések négyötöde még mindig készpénzben történik a darabszám alapján, de összegben is háromnegyed részük készpénzes idehaza.
Ezért komoly változást csak tőkeerős piaci szereplő tud elérni, de reméljük hamarosan lesz olyan, aki komoly anyagi lehetőséget lát egy új fizetési mód bevezetésében.
Köszönjük Harvy-nak a videóajánlást.
Online oktatás a pénzügyekről. 15 órányi anyag, nézz bele ingyen.
Valódi pénzügyi tanácsadás termékértékesítés nélkül csak 40 ezer forint.
20 millió forintos életbiztosítás havi 4.990 Ft-ért, életkortól függetlenül.
amit megjelennek a csalók, ügyeskedők máris meggondolja az ember, hogy egy phising vagy bármilyen jóhiszeműen kicsalt utalás után van lehetőség a kártyatársasághoz fordulni a tranzakció visszatérítése ügyében, vagy csak széttárt karokat és sajnálkozást kapunk cserébe, hogy így jártál, minek utaltál 2 napja regisztrált email címre
ezzel csak azt szeretném hangsúlyozni, hogy a mai világban, ahol a kiberbűnözés szerintem nagyobb business mint a kábszer vagy a pornó, én nem biztos, hogy szeretnék ennyire “szabadon” korlátok nélkül azonnal utalni – addig jó ez tényleg, amíg arra használjuk amire kell
lehet csak azért vagyok szkeptikus, mert chargeback ügyekkel foglalkozom, és nap mint nap látom, hogy az emberek hová regiszrálnak kártyaadatokat (1 dolláros telefon vagy wizzjegy)
Na? 🙂
Félelmetesen naiv és buta emberek pedig mindig lesznek sajnos, akik elhiszik, hogy háromezer forintért eredeti Iphone-t rendelhet Kínából.
Én sokat járok Dániába, ott az egyik helyi bank által kiadott mobilepay alkalmazás a nyerő. Mindenki azt használja (más bank ügyfelei is) Lassan mindent azzal fizetnek (busz, piac, sörözés számla szétosztása, ajándékra gyűjtés a kollégának stb).
Sajnos csak dánok tudnak regisztrálni, hiába bombázom az ügyfélszolgálatukat.
A biztosító válasza: nem vállalunk határidőt a fedezetigazolás megérkezésére.
youtube.com/watch?v=gysKE3POUv0&t=1s
Lehet hogy csak az én agyam van így bekötve de szerintem minél messzebb áll a “token” a készpénztől, annál felelőtlenebbül szórják az emberek. Szép kártyáról szívesebben fizeted ki az amúgy túlárazott hotelt, de a legegyszerűbb példa hogy a kaszinóban ezért fogadsz zsetonnal és nem kp-val. A pénz megzavarná a “játékot” 🙂
A mobilos, paypassos fizetéssel is ez a veszélyes, hogy túl könnyű vele költi és aki nem figyel, könnyen túlzásba esik.
*ON: az 5 másodpercen belüli utalás szerintem nagyon menő és üdvözletes fejlesztés
Szóval nem kell átvenni a kínai QR kódot, amit akkor találtak ki, amikor még okostelefon sem igazán volt.
Nem mindenkinek van okostelefonja.
És netkapcsolat is kell a fizetéshez? Az pláne nincs mindenkinek.
Nálam ez pont fordítva van, kp esetében fejben akkor költöm el, mikor felvettem az automatából, ellenben a kártyás fizetésnél fizetéskor fáj. Ezen kívül pénztárcában nem tudom követni mennyi pénzem van, ha tudom, hogy készpénzes helyre megyek, előtte megszámolom, és ha kevés, felveszek, de ha most megkérdeznéd, nagyjából sem tudom megmondani, mennyi van
2018-06-21 at 07:28
toerpe
2018-06-21 at 09:42
Gondolom, mikor a termék átvétele és a fizetése helyileg és időben eltér, a veszély minden esetben fennáll. Ezt jelenleg pl. az Ali az alipay-jel és és az ebay is remekül kezeli.
Akkor működik a qr kód szerű fizetés (vagy e-mailre utalás, vagy ilyesmi), ha azonnal átveszed és kifizeted.
Ott meg nem életszerű, hogy az eladó rosszhiszemű lesz, nem így.
A biztonsági kérdés inkább az lesz, hogy a Te tárcád adatát ne tudják lenyúlni, de azt meg nem a kereskedő, hanem a hacker fogja megpróbálni feltörni. Mint ahogy a banknál is. Ott a bank vállalja és viszi a balhét, a kérdés, hogy itt ki áll bele?
Valószínűleg a megtakarításod nem azon tartod majd, amiről a hentesnél fizetsz, és marad a banki szolgáltatás is. Amíg értelmes áron adják. Ezen meg dolgozzanak a bankok, rájuk fér. 🙂
Ugyanúgy interneten is mehetne hasonló megoldás, mint a PayPal, email címmel lehetne pénzt küldeni, vásárolni. Csinálna a bank egy Paypalhoz hasonló felületet, oda amikor bejelentkezik a vásárló, jóváhagyja az online vásárlást, és elindul a banki átutalás.
Tapasztalat egy nagyobb utazási irodánál:
Legkésőbb 30 nappal az utazás előtt be kell fizetni, és csak készpénz vagy átutalás. Kártyával nem lehet fizetni. Vajon miért? (cahrgeback?)
Szívtam is a fogam, hogy nehogy pont az utazás előtt csődöljön be, és nyelje el a 3×0 000 Ft-ot.
A Malév csődjekor is csak azok kapták vissza maradéktalanul a pénzüket, akik kártyával fizettek, mert azt nem a csődeljárásban intézték, hanem a kártyatársaságok.
Egyébként a kp fáj a legjobban, a kártyás már nem annyira, a hitelkártyás még kevésbé és az sem véletlen, hogy az Amazon egyik első szabadalma az egykattintásos fizetés volt.
És még kevésbé fáj az, amitkor előre fizetsz és idő telik utána a szolgáltatás igénybevételéig. Pl. All inclusive nyaralás kéz hónappal korábban fizetve. S persz minél ritkábban fizetsz, annál jobb – kevésbé fáj az is.
Amiota irtam, nem valtozott semmit a rendszer. Marmint hiaba van kint a matrica, az adott kasszaban nem megy a QR-kodos fizetes, vagy a kasszas meg soha nem hasznalta es mindent osszevissza nyomogat de nem jon ossze a fizetes. Amelyik kasszasrol tudom, hogy QR kompatibilis, gyorsan es fajdalommentesen fizetek. Egyebkent para.
A QR kodos rendszer egyszeru: eloveszem a mobilt, felold, fizetes ikonra nyomok, pinkod vagy ujjlenyomatolvasas, QR kod megjelenik, penztaros lecsippantja, telefonon rogton jon a visszajelzes a sikeres fizetesrol. Nem rosszabb, lassabb, mint a paypass, mivel egy bizonyos osszeg felett az is ker pin-t.
Elterjedhet, ha egy szolgaltato ingyen adna hozza hw-t, sw-t es backendet. Cserebe 0,1%-ot ker el. Mindenki happy.
Kérj árajánlatot, én már kértem. Ha kellően nagy a forgalmad, akkor 1,5-2% (saját kártya-idegen kártya), egyébként inkább több.
Kicsit off, de hasonló cipöben jártam. Többek között ezért is szeretem a monefy nevü appot, amivel külön a készpénzt (megtakarítási számlát is akár) kezelni. Az app-bol mindig látim, mennyi a kp állomány, megspórolja a számolási idöt.
Monefy: youtu.be/LAIvHSVSsCI
Úgy kezdődik, hogy a kártyatársaságnak megy 0,2%. Tranzakciós adó 0,3% és innen jön a kártyaelfogadó bank és a kártyakibocsátó bank haszna, a POS terminál költsége, telepítése és üzemeltetése.
“kimaradt a kártyás fizetés”
Miről beszélsz? 6 milliárd élő bankkártya van ma Kínában. Találtak egy jobb megoldást és ráugrottak.
“minden jobb mobiltelefonban van NFC”
De minek? Pont az a lényeg, hogy független legyen bankkártyától, NFC-től, mindentől, cserébe működjön.
Ez technológia kérdése, nem pedig a szabályozásé. Mindig van 10-15 év lemaradás egy-egy ország bankrendszere között. Ennek oka az, hogy Németország a kezdet kezdetén invesztált, mi meg sokkal később. Ha megint ők jönnek, akkor át fognak lépni minket, aztán megint mi őket, stb. Nincs ezzel gond, csak ki kell várni.
Minden ilyen egyszerűsítés és verseny generálás nagyon jó szerintem.
A Paypallal is fizethetsz végül is banki rendszeren kívül másik paypalosnak, de ugye a költség ott is ugyanúgy magas…. Ha már Revolut, ha a kereskedőnek is van meg a vevőnek is, akkor 1 mp-en belül ott csilingel az utalás a kereskedő Revolut-számláján, és ez már most is elérhető… Ha kereskedő lennék, már buliból is kiírnám, hogy lehet Revoluttal is fizetni, 2% kedvezménnyel, hogy ne a banké legyen az a 2% kártyás fizetés díj – és én pl. használnám is…
Jóval komplikáltabbnak tűnik, mert az én mindennapi vásárlásaim esetében pl. 90%-ban nem kell pin-t megadnom paypass-szel, csak odaérintem és kész, ehhez képest telefon feloldás, pin kódozás, sokkal komplikáltabb lenne, nem előrelépés.
A QR-nek pont az lenne az elonye, hogy barhol egyszeruen leolvashato, nem kell terminalt venni, karbantartani, eleg, hogy a mobiltelefonod leolvassa a masikon a QR kodot es megy a fizetes.
“Itthon viszont paypass minden, ami sokkal egyszerűbb.”
Az Apple Pay 2016-ban lépett a kínai piacra, ma 90%-os a részesedése a paypass-on. Ez így szépnek hangzik, de ez a 90% kevesebb, mint 10%-a a kínai mobil tranzakciós piacnak.
Az NFC-alapú kifizetések 0 százalékos tartományban vannak a kisboltokban, ahol a QR kód (67%) tarol. Egyszerűbb? Hát nem. Itthon elfogadott, ennyi, de ebből ne vonjunk le messzemenő következtetéseket, mert nem vezet sehova.
Mobillal beszkennelek egy QR kódot, az éttermi kasszás pultján megjelenik egy pipa, és ezzel kész is lesz az átutalás? Így is lehet majd itthon fizetni?
Minek? Ott az otp simple évek óta, pont ugyanazt tudja. Telefon felold, odarakod és ennyi.
Igen, csak:
1. Revolut nagyonnagyon gyerekcipőben jár. De nagyonnagyon. Nagyonnagyonnnagyon! (Alapozom ezt a gyakori, sok embert érintő hibáikra, amikor eltűnik a pénz, és az ügyfélszolgálatuknak nincs kapacitása foglalkozni az összes habzó szájú emberrel. Meg a személyes tapasztalat a mobil alkalmazásuk és honlapjukkal kapcsolatban, rengeteg hibájuk van, nagyon lassan fejlődik).
2. Revolutot ÁFA körös vállalkozó nem használhat pénzforgalmi számlaként, ezt a NAV írta nekem.
Sajnos úgy tűnik, nagyon problémás működő, stabil alternativát nyújtani a banki szolgáltatásokra.
Amugy emlekszem arra, amikor a contactless payment kezdett terjedni, a fel internet attol rettegett, hogy egy kezi POS terminallal majd a 4-6os villamoson mindenkit kirabolnak 🙂
Szóval Apple Pay nem megy már tök régóta (vagy még mindig), mást meg nem enged az apple, gratulálok a cég rajongóinak… Nekem mindenesetre még egy érv az Android mellett…
Nekem Revolut és TW kátryám is van, de a számláimon (mindkettőn) 5.000.- EUR a felső határ, amit tartok.
Mondjuk, ezt is igen komolyam fájna elvesztenem, de szerintem erre nem fog sor kerülni.
Viszont ha most csak a TW kártya lett volna nálam, akkor ebédidőben az étteremben kínos helyzetbe kerültem volna.
Szóval óvatosan a nem konvencionális megoldások kapcsán…mondom én, aki egyébként mindkét cégnek nagy rajongója vagyok…
Forrás: bezahlen.de/kreditkarten-im-handel.php
A hitelkártyás fizetésnél egy EUs rendelet szerint már csak maximum 0,3%-ot számolhatnak fel költségként.
-Nem csak dán regisztrálhat rá, de kell dán mobilszám és dán bankszámla :)-
A dánoknál a MobilePay nem a bankkártya helyett, hanem azt kiegészítve használják. Gyakorlatilag mindenki regel rá, és ha elmentek 4-en sörözni, akkor az egyik kifizeti kártyával, négyfelé osztják a költséget és a másik három iziben átutalja neki a saját részét. Azonnali, költségmentes. Vagy elmész egy garázsvásárra, az eladó mobilszáma van kiírva és az alapján fizetsz neki.
Létezik üzleti változata is, amikor egy kézi terminálon (mint egy mobil bankkártya olvasó) generálnak QR kódot amit lecsippant a mobilod, és a fizetés ténye megjelenik a terminálon.
Pont annyira biztonságos, mit egy bankkártya, sőt. Itt csak akkor van fizetés, ha te pinnel, ujjlenyomattal, stb. jóváhagyod.
Viszont egyszerűbb, ha ismered valaki mobilszámát, máris utalhatsz neki.
Nem vitas, kell meg hagyomanyos kartya es bankszamla is egyelore, pl. hogy be kelljen nagy osszeget az altbankokon tartani, hiszen barmikor azonnal feltoltom normal kartyarol 2 mp alatt, felesleges is.
A két kártya még nem is biztos, hogy elég.
Én, ha megyek ebédelni, akkor viszek Szép kártyát, bankkártyát, és hogy tuti tudjak ebédelni és ne mosogatással kelljen kifizetni az ebédet még kp-t is. :)))
Ennél egyszerűbbnek tűnik egy engedélyezett QR kód olvasás mobillal.
Igen, feltéve, ha van hálózat a telefonodon éppen akkor. Simán lehet, hogy éppen akkor nincs interneted vagy csak simán lassú, vagy a kiszolgálói oldalon hibádzik valami és az nem elérhető….
Vagy lehet én nem tudok valamit jól, hogy hogy kommunikál a telefonod az eladó eszközével? Tudja valaki konkrétan erre a választ?
A legegyszerűbb a kp, ez nem is kérdéses.
“hogy kommunikál a telefonod az eladó eszközével”
A szolgáltató szervere kommunikál vele, nem a saját telefonod. SMS alapon is működik a kommunikáció ott, ahol nincs kellő mobilnet lefedettség. Gondolj az itthoni mobil parkolásra, az is megy SMS és mobilnet alapon is.
“A legegyszerűbb a kp, ez nem is kérdéses.”
Kínában úgy tartják, ha nem vittél magaddal pénztárcát, abból bajod nem lehet. Ha a mobilodat hagytad otthon, na akkor nagy bajban vagy. 🙂