Új sorozat jön ki nyolcadikától a Bónusz Állampapíroknál, a 2027/N sorozat, 2027 májusi lejárattal.
A kamatozás negyedévente történik, az aktuális diszkontkincstárjegy hozam felett évi 1,5%-kal kamatozik ez az állampapír. (A most futó sorozatnál évi 1% volt a kamatfelár.) Az első negyedévben a kamata évi 9,31% negyede lesz, majd változik a következő negyedévben az akkor aktuális DKJ kamata szerint.
Nem a prémium állampapír helyett jó ezt venni, hanem ha diszkontkincstárjegyet vennél, annál egy fokkal jobb a kamatprémium miatt, illetve a háromhavi kamatfizetés is jó lehet némelyeknek. Az idő előtti visszaváltás költsége itt is 1%.
HUF alapu allampapirt? Kizart.
én kacérkodtam vele de a DKJ hiába kevesebb kamatot ad az lejár és vissza kell (csak egy kicsivel jobban) adják. Ha idő közben változik a visszavételi százalék ezt viszont meg kell tartani 2027 ig, így nem mertem meglépni..
Nem fogják az 1%-os MÁK visszaváltási jutalékát megemelni, mert az államnak FOLYAMATOSAN szüksége van a lakossági megtakarításokra ("befektetői bizalom"). Másrészt, a NER gyalogosainak (szavazóinak) a pénze is itt van. Még egyelőre, lesznek választások, nem lövi tökön magát a Kormány.
Bolond, aki kihagyja most a PMÁP-ot.
PMÁP visszaváltás költség még mindig csak egy erős 3 hét kamat. Jelenleg verhetetlen.
Nekem személy szerint az a véleményem, ha valaki ilyen magas kamatozású állampapírt vesz, az utána ne sírjon, hogy sz.rban van az ország, meg hogy lop a vezető politikai párt, és ámokfutást rendez. Vagy akkor fogja be, és fogadja el, hogy ennek a következménye az, hogy tud ekkora kamatot szakítani az állampapíron. Kicsit álságosnak tartom, hogy teli szájjal szidja mindenki a pártot, de minden esetben kitárgyalja a legújabb CSOK-ot, az utolsó pillanatban okosban befizetett LTP-t, és az ingyen napelem pénzt.
Bár nem veszitek észre, pont az ilyen jut is, marad is hozzáállással van hatalmon ez a kormány. Az irodisták hazalophatják a papírt, a konyhán dolgozók a fél szalámit, a buszsofőr a gázolajat, a közmunkás meg a megmaradt műanyag zsákokat. Amíg az ország ezekre a mikrolopásokra, mikro-lekenyerezésekre épül, addig biztos nem lesz változás. Ma tulajdonképpen még mindig 1982 van.
@stones
"Nem fogják az 1%-os MÁK visszaváltási jutalékát megemelni"
Mint ahogy nem fogják a rezsicsökkentést se feladni, nem fogják a katát se kicsinálni, nem fogják a csok-ot se kivezetni és úgy általában véve nem történhet meg bármivel bármelyik átlagos kedd éjjel 23:12-kor, hogy egy több ezer oldalas salátában drasztikusan átírják. Nyugodtan mondjuk ki: aki ma bármilyen, az állam által tett ígérvény hosszútávú létezésében hisz, az nemes egyszerűséggel hülye. Btw visszaváltási díj elmúlt években igen sokszor változott.
@stones Egyelőre valóban nem fogják, a várható inflációt figyelembe véve (ha 9% lenne a hátralevő 3 hónap értéke, akkor is majdnem 18% lenne az éves átlag) még 2024-ben is átlagon felülien jól fog hozni. Ha viszont folytatódik a csökkenés, akkor a 2024-ös infla (és így a 25-26 közötti periódus hozamai) le fognak esni, és már lehet nem ez éri meg a befektetőknek (főleg ha lenne egy oly sokak által várt ingatlanár-csökkenés is.).
Komoly emelésre én se számítok (ellehetetlenítésre meg pláne) de benne van a pakliban hogy emeljenek valamit a visszaváltás elkerülése érdekében. (Mondjuk látjuk hogy a MÁP Plusz állomány egy része is megmaradt, miközben az 0%-kal lett volna visszaváltható az év adott pontján.)
Nekem a jelenlegi 10 év fáj nagyon a korábbi 3 és 5 évhez képest, ez indokolhatja hogy valaki a BMÁP-ot válassza rövidebb távra.
Roo, ez meg hogy jött ki?
A költség nem évesítve 1%, hanem fixen, mivel a tőke 1%-áról van szó... akkor jön ki pont 3 heti kamatra, ha 1 évig tartod a papírt.
Minél tovább tartod, annál kevesebbet buksz arányosan a kamatbevételből.
@stones
"Bolond, aki kihagyja most a PMÁP-ot."
A nettó vagyon hány százaléka kell, hogy legyen PMÁP-ban, hogy ne legyen az ember bolond?
Ezek után mondja valaki, hogy nem jobb a kormány stratégiája, mint amit bármilyen egyetemi professzor kitalálhatna a HOZOTT ANYAGBÓL építkezve.
A homályos feltételekkel, eldugott hirdetményekkel előszeretettel trükköző bankok vitorláiból kiszorítják a szelet az extra adókkal, miközben - mivel egy csónakban evezünk, az ország egysége az állampolgárok egysége és a minősége ennek integritása, hiszen mindenféle hazafias lózungmentesen, lokálisan itt foglalunk el a térből egy egységet, itt van ingatlanunk (ha van) a terület sorsa összefonódik a miénkkel.
Eközben Mari néninek a BMÁP-ot ajánlgatja a kötelezően küldendő papírokon is (nyer is a befőttesüveghez képest, de bukik is a PMÁP-hoz képest) míg aki ezen felül magának is kikaparja a gesztenyét, művelődik, tanul, az enélkül is befektethet PMÁP-ba.
Majdnem mint az ETH staking, csak kevésbé, mert a matematika helyett a NER-ben kell bízni.
@sanyi : Egyrészt nincs költség, hanem vételi és eladási árfolyam van. Másrészt a kamatokat napi szinten számolja. Ergo, ha el akarom adni, akkor nem az a lényeg, hogy mennyi ideig lehet, hogy tartom, hanem az, hogy mennyi ideig tartottam a papírt és ez alapján lehet a megtérülést számolni.
@sanyi Valóban! Köszi a helyesbítést.
Kedves KL!
Ha sok pénzed van, ingatlant vegyél. Ga kevesebb, akkor PMÁP, két évre. Utána, meglátjuk...
@copywriter
"Nekem személy szerint az a véleményem, ha valaki ilyen magas kamatozású állampapírt vesz, az utána ne sírjon, hogy sz.rban van az ország, meg hogy lop a vezető politikai párt, és ámokfutást rendez. Vagy akkor fogja be, és fogadja el, hogy ennek a következménye az, hogy tud ekkora kamatot szakítani az állampapíron. Kicsit álságosnak tartom, hogy teli szájjal szidja mindenki a pártot, de minden esetben kitárgyalja a legújabb CSOK-ot, az utolsó pillanatban okosban befizetett LTP-t, és az ingyen napelem pénzt."
A szakítás nem akkora szakítás, mert nem biztos. A kockázat miatt van felár, ami szvsz alacsony ezért nincs ilyen eszközöm. Persze, a kormány miatt van, de miért ne kívánhatna valaki egy jobb, biztonságosabb, ezért alacsonyabb hozamú országot, miközben megveszi a magas kockázatú HUF kötvényt? Ha HUF-ban akár valaki fixed income-ot, akkor nincs sok alternatíva.
@copywriter megkímélnél minket a hülyeségeidtől? És mondjuk például ha kérhetnénk - örökre?
@copywriter azért a munkahelyről kilopott eszközöket nem lehet párhuzamba állítani az állampapír vásárlással, mivel az előbbi egyértelműen illegális. Értem, hogy mindenki a maga szintjén lop, de erre inkább az lenne jó példa, amikor a támogatott vállalati hitelt kicsempészik a cégből és abból vesznek állampapírt, az már egyértelműen erköcstelen és illegális is. A másik, hogy szerintem nem az tartja fent a rendszert, hogy aki megteheti az vesz állampapírt, ami megjegyzem papíron hiába inflációkövető valójában nem kapod meg a valós inflációt sem, hát még felárat. Sokáig azt volt a mondás, hogy ha majd jön egy válság, meg nem lesznek eu pénzek, akkor bedől a rendszer. Mindkettő megtörtént, tavaly az állam konkrétan nem fizetett a beszállítóinak és köszönik szépen kiválóan megvannak, nem kérdés a 26-os választás. Ha nem fogyna az állampapír, akkor sem Orbán (és családja) szívna, hanem mi.
@stones személy szerint én azt gondolom, hogy az államnak nincs szüksége a lakóssági betétekre, vígan el tud működni anélkül is, ahogy korábban is tette. egyedül propaganda célokat szolgál a pmáp/bmáp, mivel külföldről/intézményektől eddig is jóval olcsóbb bevonni forrást, mint a lakosságtól, és a jövőben is minden bizonnyal így marad.
propaganda miatt meg nem kell aggódni, ha hirtelen megemelnék a kamatot, akkor kiderülne, hogy valójában nemváltó nyugdíjasok vásárolták eddig ezeket a papírokat, de az is lehet, hogy soros.
@stones
"Kedves KL!
Ha sok pénzed van, ingatlant vegyél. Ga kevesebb, akkor PMÁP, két évre. Utána, meglátjuk…"
Szóval minden pénzemet egy eszközbe fektessem?
Copywriter: Inkább ez a hozzáállás a káros: aki nem mínuszban van a nap végén, az fogja be a pofáját. Egyébként is, állampapírt venni leadózott pénzből mióta lopás vagy lekenyerezés?
A PMÁP-nál biztosan nem jobb.
Könnyen mozdítható pénzeket lehet érdemes BMÁP-ba rakni, tehát amikre bármikor szükségünk lehet. Vagyis jól kamatozó folyószámlának is tekinthetjük, de olyan, ahonnan némi veszteséggel jár kivenni. Látraszóló betéttel most 7,23% kamat érhető el, 1 hónapos lekötéssel 8%, 3 hónapossal 8,5%, 6 hónapossal 9%. Ezeket kell felülmúlnia a BMÁP-nak.
Recesszióban vagyunk, de nem fenyeget államcsőd. Aki mégis a költségvetés összeomlásában reménykedik, az ne rinyáljon, hanem emigráljon. 100%, hogy belátható időn belül nem lesz normális a magyar belpolitika, Viktor jövőbeni távozása után sem.
Copywriter-nek egyébként igaza van!
Én is ezt látom itt, az álságot, csak éppen én lesz@rom és nem teszem szóvá, csak röhögök rajta. XD
Aki ajánlgatja itt az ingatlan befektetést, az kiszámolta már a bekerülési költségre eső éves hozamot, ami az albérletbe való kiadás és adófizetés után marad éves szinten?
Én kiszámoltam: évi 4,3-4,6% hozam között alakul.
Nekem ez nem éri meg így, most, ennyiért.
Ennél még a MÁP+ is jobb volt a 2010-es évek végén! Sajnos akkor sem volt jobb az éves hozam a bekerülési költségre vetítve.
Ez csak matek, és a tények alapján: Nem éri meg az ingatlan befektetés - HA nem számolunk az értéknővekménnyel - magyarul, ha az ingatlan áremelkedését nem számoljuk bele - persze csak. XD
"az albérletbe való kiadás és adófizetés után marad éves szinten....4,3-4,6% hozam."
Csokismedve...az ég szerelmére, ez infláció feletti hozam, mert az ingatan 20-30 éves távon mindig követi az inflációt.
Ha egy EUR részvény nettó 7%-ot hoz, akkor abból lejön az EUR infláció, tehát 4% nettó hozamod lesz.
Egy állampapír meg infla felett 2%-ot vág hozzád.
Arannyal meg 0,5% hozam.
Ne állampapírozzatok, rakjátok a pénzt fundamentába. Akár 35%-ot is hozhat. És ne csak az EBKM-et nézzétek, hanem a rugalmasságát!
@zolcs Ez így van, valóban lehet rugózni a pontos fogalmakon, de a lényegen ez nem változtat, amíg az a bizonyos vételi árfolyam fix.
Pmap helyett stakeljetek polkadotot és cosmost.
Mivel senki nem szólt hozzá (gyanítom az érintettség hiánya miatt),
így úgy gondolom érdemes idehozni Kurali úr nyilatkozatát, miszerint:
"Nem fogunk változtatni a Prémium Magyar Állampapír visszaváltási árfolyamán, továbbra is 99% marad" – szögezte le Kurali Zoltán, az Államadósság Kezelő Központ Zrt. vezérigazgatója a Portfolio Investment Day 2023 konferenciáján.
Persze karón varjú, fűbe nyuszi és falon pók.
@Copywriter
Azért ne mossuk össze azt, hogy minden hatályos magyar törvényt betartva és még csak nem is kiskapukat kihasználva felveszed a CSOK-t/PMÁP-t/babavárót stb. azzal, hogy lopsz a munkahelyedről. Egyáltalán nem ugyanaz. Meg amúgy hol a határ? Akkor a családi pótlékot se vegyem fel, mert "ezzel is csak a jelenlegi rendszert segítem"? Vagy ne használjam az autópályákat mert a Lölö cége újította fel?
A CSOK/babaváró az egy a magyar állam által az adóforintjaimból nyújtott szolgáltatás. Mint a családi pótlék, vagy régen a szocpol. Azzal, hogy igénybe veszem nem a sárgakomcsikat támogatom, hanem igénybe veszem az állam azon szolgáltatásait amire törvényesen jogosult vagyok. A PMÁP meg simán egy befektetés, az egy teljesen más téma. (Vagy te pld. csak olyan cég részvényeit tartod a portfóliódban amikről etikailag meggyőzödtél? Se Amazon, se Siemens, se Monsanto?)
@tp
2023-11-07 at 18:56
Szerintem ez nem az eredeti Copywriter volt, de igazából mindegy is.
Ami viszont nagyon nem mindegy, hogy ezen a blogon eddig nem volt szokás bárkit is ilyen paraszt módon k. anyázni, mint ahogy te tetted. Remélem ez a kommented csak azért csúszott át, mert a bloggazda nem beszél németül.
Mindenesetre szép bizonyítványt állítottál ki magadról, köszönjük.
Nem fogják megváltoztatni a prémium állampapírok visszaváltási feltételeit – ígéri az ÁKK vezetője
telex.hu/gazdasag/2023/11/09/premium-allampapir-visszavaltasi-feltetel
Aki szerint állampapírt venni lopás, azok belegondoltak mi lenne a szegényekkel, ha senki nem venne állampapírt? Vagy ha külföldiek vennék, akik politikailag nem érintettek? Jobb lenne külföldről finanszírozni magunkat, és nem a magyar gazdaságba visszatolni a kifizetett kamatokat, vagy azok jó részét?
Ugyanitt szégyellje magát az is, akinek jó fizetése van?
@evehid ” nincs és nem is lesz állampapírban semmi, mert nem finanszírozom ezt a kulturálatlan, amorális csürhét”
Tehát szerinted igaza van copynak abban hogy lopás ekkora kanatot zsebretenni, mert szerinted ezzel finanszírozzuk a rendszert, hogy zsebretesszük.
Nem a logika volt a jeled az oviban ugye?
@v-a-laki
Aki opusba fektetett:azt utolérte az isteni igazság: végignézte, ahogy a 2018-as 700 forintról lement a 2022-es 150-re. Méltó büntetése annak, hogy olyanokkal üzleteltek, akikkel gerinces ember szóba se áll.
Állampapírral kapcsolatos kérdésem van: az Államkincstárnál van a pénzem, és a kérdésem az, hogy ha arra vagyok kíváncsi, hogy aktuálisan mennyi pénzem van, akkor belépés után a főoldalon a "piaci érték összesen" vagy az "értékpapír névértéke" az érdekes? Én egészne pontosan azt akarom tudni, hogy ténylegesen mennyi pénzem van, jelenleg. Az egyszerűség kedvéért most ne vegyük figyelembe, hogy mennyi lenne a visszaváltás költsége. Tehát melyiket kell néznem?
2026 áprilisban választások jönnek. Csapból is az folyik, hogy fektess állampapírba, valószínűleg sok fideszes is fektetett PMÁP-ba. Nem valószínű, hogy szeretnének fél-egy évvel választások előtt ennyi embert magukra haragítani.
Aki ebben az országban él és dolgozik, az ezt a rendszert támogatja. Ha szavaz rá, propagálja, jobban, ha eltűri, mert nem tehet mást, kevésbé. Az életben vannak fekete és fehér, vagyis morálisan nagyon elkülöníthető dolgok, de ezt speciel nagyon nehéz jól meghatározni. Honnantól leszel kollaboráns? Hogy felveszed a családi pótlékot, a CSOK-ot, amit egyébként az adódból osztanak vissza? Már akinek persze... Állami hivatalnak, cégnek dolgozol? És ha már 30 éve is ott dolgoztál, amikor ezek még sehol sem voltak? Nem olyan egyszerű ez, viszont minél több idő telik el, annál nagyobb az ilyesfajta felelőssége az embernek. Akkor is, ha csak eltűri. Hiszen miért tűri el?! Ha azt mondjuk, nem tehet más, mert ő csak egy ember, akkor miért nem áll tovább? Minden döntésnek megvan a felelőssége, az eltűrésnek is. (Mentőkörülmény az idős, betegeskedő szülő, egyéb nem szerencsés családi állapot.)
Részvénybe-államkötvénybe fektetés nem egyfajta erkölcsi kérdés.
Ha te nem fektetsz be, befektet más.
Ha egy magyar se fektet be, befektet egy külföldi.
@penge ETH stakingnél nem a matematikában bízol, hanem V.Buterinben.
@gary az ilyen cegekbe nem szabad 1 fillert sem tolni. Az csak az egyik resze (bar nekem pont eleg is), hogy moralisan vallalhatatlan ezekbe fektetni, de szinten egy jelentos visszatarto ero, hogy ezeket a cegeket nem a szabad-, ill. versenypiaci torvenyek mozgatjak. Igy az arfolyamuk kb. annyira realis, mint a kinai allami cegeke.
Ha elfogyott a PMÁP 25 milliós kerete, akkor mibe érdemes még több 10 milliót fektetni?
Off topic:
Generali ep-t lehet mar kartyas vasarlassal is fizetni. Erstes hitelkartyaval probalta mar valaki? Kp felvetelnek veszi vagy vasarlasnak?
@usespanneer
> Egy állampapír meg infla felett 2%-ot vág hozzád.
Klasszikust idézve: "hát olyat meg hol találsz"? A jelenleg kapható PMÁP 2033/I kamatprémiuma 0,25%, ha jól tudom, ez most a legmagasabb kamatprémium. Ez az általad említett 2%-nak a nyolcada. (Ha esetleg arra gondolsz, hogy a gyomrostól "bezuhant" az infláció, és már csak ~10%-nak hazudja a KSH, akkor ez meg baromi félrevezető. Inflációs hullámvölgyek, és ezek késleltett hatása a hozamra, ugye.)
Egyéb: laikusként nem értem, hogy miért jobb nekem a BMÁP 2027/N, mint a MÁK 2027/B. A lejárati évük ugyanaz, és ugyanúgy negyedévente fizetnek hozamot. Látom, hogy eltér a címlet és a hozamszámítás (3 hónapos DKJ vs BUBOR), de a hozamot egyik esetben sem tudom megjósolni, csak azt látom, hogy a 2027/B-é most magasabb.
@expect
De az 1%-os visszaváltási díj soha nem volt megígérve!
Itt csak abban lehet bízni, hogy ha mondjuk nagy kockázatot vállalsz, akkor soha ne legyél egyedül, mert akkor majd másra kenik a veszteséget ha beüt ménkű. Pl. a bankokra, egyéb adófizetőkre stb. Lényeg, hogy ne az fizessen aki a kockázatot vállalta!
@stones
"Nem fogják az 1%-os MÁK visszaváltási jutalékát megemelni, mert ... (“befektetői bizalom”) "
Próbálom itt felhívni a figyelmet, hogy igaz ugyan, hogy
1, nem akarják a bizalmat elveszteni
2, egy drasztikus emelés a bizalmat elveszítené.
De a bizalmat csak akkor lehet elveszíteni amíg van! Ha egyszer, nem valószínű, de nincs is kizárva, elvész a bizalom valami más miatt. Akkor ez már nem lesz szempont. Viszont pont, hogy nem lesz arra pénz, hogy annak fizessenek akinek nem ígértek, mikor annak is alig jut akinek jár.
Nagyon valószínűtlen forgatókönyv, de pont akkor nem fogsz tudni menekülni amikor nagyon akarnál.
Mindezzel együtt nem bolondság PMÁP-ot választani. De én tuti nem tenném az összes pénzem, pláne nem ami mondjuk 2 év múlva kell, hogy akkor majd jól eladom.
@alfonz akkor jobb a 2027/B az ügyfélnek, ha a BUBOR több, mint 1,5%-kal magasabb DKJ hozamnál. Mivel szabályozókkal mesterségesen lenyomták a DKJ hozamokat, most 3%-nál is nagyobb a különbség.
Ami pedig az ügyfélnek jó, az az államnak nem, így persze a BMÁP-ot reklámozzák orrba-szájba. Mari néni beteszi a pénzét piaci alatti kamatra is, ha Hosszú Katinka ajánlotta a tévében.
Na meg BUBOR-os papírok marzsát is pofátlanul kitágították a MÁK-nál (2,5-3%), így már nem feltétlenül megérős, de bankoknál lehet akár jobb ajánlatot is kapni.
@tumpara "Hiszen miért tűri el?! Ha azt mondjuk, nem tehet más, mert ő csak egy ember, akkor miért nem áll tovább? Minden döntésnek megvan a felelőssége, az eltűrésnek is. (Mentőkörülmény az idős, betegeskedő szülő, egyéb nem szerencsés családi állapot.)"
Na, csak kihoztad az okfejtésed végén, hogy mindenki bűnös aki itt marad. Gratulálok!
@_kbandi_ "Viszont pont, hogy nem lesz arra pénz, hogy annak fizessenek akinek nem ígértek, mikor annak is alig jut akinek jár."
Figyelmedbe ajánlom, hogy a Pénzjegynyomda is állami tulajdon.
@informatikus
Barátom, ha komoly a kérdésed, gyorsan számold ki hogy a vagyonod mekkora hányadába kerül egy Miklós féle tanácsadás, aztán vedd szépen igénybe. Ekkora összegnél ha csak 1 okosat mond neked már sokszorosan megtérül...
@Gauchos
"ha arra vagyok kíváncsi, hogy aktuálisan mennyi pénzem van, akkor belépés után a főoldalon a “piaci érték összesen” vagy az “értékpapír névértéke” az érdekes?"
Ha úgy tervezed, hogy a lejárat előtt eladod és csak PMÁP-od és Bónuszod van, akkor “piaci érték összesen”. Ez tartalmazza a névérték 99%-át és az eddig összegyűlt kamatot. Ha várhatóan ki fogod várni a lejáratot, akkor a “piaci érték összesen”-hez hozzáadhatod a névérték 1%-át.
T.Gauchos
Értékpapír névértéke= Te annak idején,milyen papírból,mennyit raktál be/+ a lejárati dátum
Piaci érték= milyen papír,jelenleg mennyit ér..../tételesen/
Tehát az utóbbi
"Ha elfogyott a PMÁP 25 milliós kerete, akkor mibe érdemes még több 10 milliót fektetni?"
Akinek ennyi pénze van, az vagy lakást vegyen, vagy részvényt. Nem aranyat, nem bankbetétet, nem kötvényt.
Bela,
"ezeket a cegeket nem a szabad-, ill. versenypiaci torvenyek mozgatjak. Igy az arfolyamuk kb. annyira realis, mint a kinai allami cegeke."
Igen, ezen én is gondolkoztam! Egyáltalán nem reális az árfolyamuk. Szerintem csak olyan magyar cégekbe szabad fektetni, amibe évtizedes távon lehet. De a kis magyar cégek (4ig, Opus, Waberers) nem ilyenek.