Sokan nem tudják, hogy van lehetőség meglévő értékpapírok "átutalására" másik szolgáltatóhoz, anélkül, hogy eladnánk őket előtte, illetve meglévő TBSZ számla másik szolgáltatóhoz való átvitelére.
Ha szeretnéd a meglévő értékpapírjaidat átvinni egy másik szolgáltatóhoz, annak egyetlen akadálya lehet, ha a másik szolgáltató nem kezeli azokat az értékpapírokat. A transzfernek van költsége, ráadásul jellemzően értékpapír-fajtánként egy fix összeg. (Nagyságrendileg ötezer forint körül szokott lenni. Van, ahol fix összeg és százalékos összeg is van, de ez ritkább.) Ez akkor tud fájni, ha nagyon sok értékpapírod van és mindenből egy kevés. Ha tizenötféle magyar állampapírod van, akkor ennyiszer kell kifizetned az utalás költségét is.
A transzferálással megúszod az eladás, az utalás és újbóli megvásárlás költségét és az adózást is, hiszen nem realizálod az esetleges nyereséget, ha nem adod el a papírod.
Ha például állampapírjaid vannak egy bankban, de meguntad a mindenféle számlavezetési költséget, át tudod őket transzferálni az Államkincstárnál lévő számládra, anélkül, hogy előtte eladnád őket és újra megvennéd az Államkincstárnál. Olyan is lehet, hogy a bankod nagyon rossz árfolyamon váltaná vissza a papírokat, ezért áttranszferálod az Államkincstárba és ott váltod vissza pénzzé a kötvényeidet. Minél több fajta értékpapírod van, annál drágább lesz a transzfer.
Természetesen nem csak állampapírt lehet transzferálni, hanem mindent: részvényeket, kötvényeket, stb. De például az OTP részvényeidet nem tudod az Államkincstárhoz transzferálni, mert ott nem foglalkoznak ilyennel.
A meglévő TBSZ számláidat is át tudod mozgatni egy másik szolgáltatóhoz a bennük lévő papírral együtt. Ha a másik szolgáltató nem fogad bizonyos értékpapírokat (lásd az előző példát az OTP részvénnyel), a TBSZ-t akkor is át tudod vinni, de akkor el kell adnod azokat a papírokat, amit a fogadó cég nem tart és a pénzt tudod átvinni a másik számlára.
A TBSZ számla feltételei nem változnak attól, hogy átvitted egy másik helyre.
A feltételekről (milyen igazolásokat kérnek, stb) és a költségekről érdeklődj azon a helyen, ahol most vannak az értékpapírjaid vagy a TBSZ számlád és azon a helyen is, ahová szeretnéd küldeni őket.
A CIBnél 20e Ft/tranzakció a transzfer költsége.
Sziasztok, mennyire bonyolult az allamkincstarba atvinni egy bankbol az allampapirokat? Anyukamnak sikerult igy intezni, ezert fontos a “bonyolultsag”
ÖNYP-ről NYESZ irányba is van lehetőség ilyen transzferre? Esetleg ÖNYP-ről TBSZ-re? Akár úgy, hogy nem a meglévő értékpapírokat, hanem a bent lévő összeget mozgatom? Nem igazán találtam erre utaló lehetőséget, de nem tudom azért mert nincs, vagy csak meglehetően hallgatnak róla.
Pont 1 hete a Takarékbankban intéztem édesanyámnak az ott tartott állampapírját. 2027-ben jár le, prémium állampapír, van már Államkincstárnál számlája, oda transzferálnánk át. Ügyintéző 5 percig kereste ennek a díját, de végül fix 4000 ft a díja. Állampapír eladása idő előtt meg 2% a díj (persze ezt bármikor változtathatják), államkincstárnál jelenleg 1%. Tehát 4,5 millió forintnyi állampapíron már most 41 ezer ft spórolás lett, ha államkincstár számláról lenne eladva és nem a bankban... szerencsére ilyen éves, havi vezetési díj nincs rajta, így eddig tán ezért nem fizetett a banknak... de ugye vidéki városban kis bankfiók, 'heló-szia', 'hogy vagy ?' van mindig az ügyintéző és ügyfelek között, így én tettem fel ismeretlenül a kérdéseket stb....
@hosszu-tavra-rosszul-gondolkodo
Nem biztos, hogy rosszul.
önyp átvihető másik szolgáltatóhoz, esetleg lehet másik (kockázatosabb, de hosszú távon talán jövedelmezőbb) csomagra váltani.
10 év után érdemes kivenni a hozamot (adómentes); ezt 3 évente meg lehet ismételni.
20 év után a tőke legrégebbi része is adómentesen kivehető.
nyugdíjba vonulás esetén sem kell feltétlenül azonnal megszüntetni.
nyesz átalakítható tbsz-szé, az utolsó 2 évi állami támogatást büntetéssel vissza kell fizetni; de nem ez volt a kérdés.
Azzal kapcsolatban érdeklődöm h normál tehát a nem tbsz számlámon lévő részvényeket vhogy át lehetne vezetni egy másik brókercéghez tbsz számlára h ne kelljen adózni utána?
Ha esetleg nem akkor arra gondoltam h a polgárjog szerint értékpapírból is lehet venni ingatlant, szerintetek így megúsznám az adót hiszen ha a garzont eladó elfogadja ezt akkor ha ugyanott nyit egy számlát akkor elvileg megoldható h a lakást értékpapírból meg lehessen venni, ilyen esetben a 15% árfolyam nyereségadót igaz nem kell megfizetni hiszen nem adtam el a tőzsdén - BÉT-en az OTP-t hanem áttranszferáltam egy adásvételi szerződés keretében egy másik ügyfélnek?
Mi lehet a megoldás ez esetben?
Én nem vagyok az áthelyezés híve, mert a két helyi brókercég (KBC és ERSTE) kb ugyanazokat a díjakat/feltételeket nyújtja.
A tőzsdézők Mo-on 2 részre oszthatóak,
- vannak, akik HiperSuperMagic Coins kriptókba fektetnek és két hónap alatt akarnak meggazdagodni
- akiknek hosszú távú (évtizedes) részvénystratégiájuk van
ÖNYP-ről transzfer nincs. 10 év után a hozamokat lehet kivenni és átteni máshová és ezt 3 évente ismételni lehet.
@usespanner, azok a belgák hova álljanak, akiknek évtizedes bitcoinstratégiájuk van, és már megverték vele az összes részvényt?
@usespanner bank és MÁK között simán életszerű. Nekem pl. a kevésbé tipikus irányban volt TBSZ transzferem, MÁK-tól vittem át 2020 tavaszán a Randomhoz, mert jó tőzsdei beszállókat láttam. Papírokat eladtam rajta előtte, így a számla transzfere teljesen ingyenes volt, csak némi papírozással járt. Tipikusabb, ha valaki kiszáll a részvényekből és PMÁP-ba vonulna, ekkor megérheti a banki TBSZ-t a MÁK-hoz átvinni.
Muhaha :-)))
@fiat-fanatikus
A lottónyertesek mellé.
Random Capitalos Erste számlának év végétől már nincs kedvezményes számlavezetési díja. Hova lenne érdemes átköltözni? Néhány fajta részvényem van csak, kis összegben, az is hosszú távra, így arányaiban a fix havi díj elég jelentős lesz.
Amúgy meg... nem lehet a részvényeket offline tartani? Miért kell ehhez egy bróker jó pénzért csak azért, mert van részvényem?
Örök kérdés: IBKR-nél mikor lesz már TBSZ?
Az Interactive Brokers TBSZ helyzetéről nincs valakinek friss infója? Lesz abból valami?
Jól tudom, hogy TBSZ-be nem lehet transzferálni részvényt? Az egész TBSZ-t lehet transzferálni, meg lejáratkor át lehet vinni mindent egy új TBSZ-be, de simán egy nem TBSZ befektetési számláról egy TBSZ-be nem. A TBSZ-be mindenképpen pénzt kell befizetni a gyűjtőévben, és abból venni értékpapírt.
Tudja valaki, hogy részleges TBSZ transzfer is lehetséges, vagy az egész állománynak kell mennie?
@indexkoveto ”…arra gondoltam h a polgárjog szerint értékpapírból is lehet venni ingatlant, szerintetek így megúsznám az adót hiszen ha a garzont eladó elfogadja ezt…”
ha megtalalod a garzont eladot aki ilyen feltetelekbe belemegy akkor az tuti piaci ar felett arulja. De miert is lenne ilyen buta hogy atvallalja az adovonzatat ingyen. Egy ingatlan adasvetel egyebkent is kockazatos amig le nem zarul, minek akarod meg ilyenekkel is bonyolitani? Ha nem garzonrol lenne szo hanem milliardos kastelyrol akkor esetleg erdemes vacakolni vele ha mindket felnek ez kedvezo (ha pl elado ugyis pont venne a vetelarbol a nevezett papirbol)
"A transzfernek van költsége, ráadásul jellemzően értékpapír-fajtánként egy fix összeg."
Ez kellemetlen akkor, ha valaki havonta tett bele összeget és mindig az aktuális PMÁP-ot vette, mert akkor egy év után 12 különböző fajtájú értékpapírja van...
@paff Ez a Random Capitalos Erste számla transzfer engem is érint. Én KBC-n gondolkodom.
Az adóvonzat mértéke attól függ h az OTP részvényeket milyen áron számítjuk be, ha pl 22eFt-ért és ő esetleg olcsóbban adja el akkor nem kell neki adót fizetnie.
Emellett arra is lehetősége van h nem adja el a részvényeket amely így számára rendszeres osztalék bevételt jelent évente.
Adózás szempontjából így járok a legjobban, hiszen csak 4% vagyonszerzési illetéket fizetek amit amúgyis mindenképp fizetnem kéne.
Az eladót pedig csak védjük a magasabb vételárral, hiszen ha ő 22e-ért kapta a részvényeket akkor ez a bekerülési ára és így megérheti neki eladni akár olcsóbban is.
Paff...
Mivel 4000.-Ft az éves TBSZ díj mindkét nagyobb brókerünknél, így párszázezer forintot nem érdemes tőzsdén befektetni.
El kell menni vért adni (vérplazma), évi 400K nettó, vagy jó két hét Ausztriában, pincérkedéssel :))
De ha csak heti 1x angolt tanítasz, az is ennyi pénz évente.
Ezt csak azért írtam, h érzékeltessem, h a pénz elinflálódott, a tőzsdei belépési minimum 7 számjegyű.
“Ha tizenötféle magyar állampapírod van, akkor ennyiszer kell kifizetned az utalás költségét is”
gondolom evidens de akinek tizenotfele allampapirja van mert a kamatot mindig az aktualis uj papirba fektette be annak megeri transzferalas elott “konszolidalni”: eladni a kisebb egysegeket es szabad penzkent transzferaltatni azt a reszt ingyenesen, majd a transzfer utan az uj szolgaltatonal megvenni a kivant papirt ami esetleg jobban osszhangban is van a TBSZ lejarattal. Even beluli lejarat eseten peldaul celszeru lehet mindent eladni es az ingyenes transzfer utan megvenni a decemberi utolso DKJ sorozatot (vagy a januari elsot)
Arról van bárkinek információja, hogy országon kívülre / vagyis országok között is lehet ilyen csinálni?
Más országban szolgáltató céghez átvinni itthonról például?
@meli
sima ügy. Kisebb nehézség lehet, ha az ügyintéző még nem csinált ilyet - de akkor majd megtanulja. Szülőkkel mi is túl vagyunk egy ilyenen, kis felkészítéssel csont nélkül behúzták.
Ha meghosszabbítottunk egy TBSZ-t amit időközben megszüntetünk és eladunk benne lévő értékpapírt jelen esetben részvényt akkor mi számít bekerülési árnak, tehát ami az új tbsz-en volt v ami a korábbinál tehát pl 2017-ben?
Magánszerződésben (tehát nem tőzsdén) eladott OTP részvénynél is van adás-vételi árfolyam így nyereség/veszteség is. A nyereséget így is le kell adózni önbevallás alapján.
@jizzlord
Ott is kb. ugyanazok a díjak vannak...
Indexkövető: a régi TBSZ 0+5 éve lejárt, jogosan lett adómentes az abból eredő nyereség, tehát meghosszabbítás esetén az új TBSZ bekerülési értéke számít feltörésnél.
@g
A magyar állampapírok "külföldre" viteléhez:
Ezek Mo.-n kibocsátott értékpapírok, így mindig is végső soron a helyi kibocsátó központi értéktárban (KELER) maradnak, legfeljebb valamelyik másik KELER számlavezetőnél, helyi letétkezelőnél lesznek.
A külföldi számlavezetőnél viszont nem fogod tudni visszaváltani, mivel nem forgalmazója az ÁKK-nak, továbbá, ha a letéti őrzést meg is engedné, valószínűleg piszok magas áron, mivel Magyarország a Nyugat szemében még mindig fejlődő piac, így gyakorlatilag értelmetlen.
Magyar állampapír kapcsán a MÁK-nál nincs jobb, mert ott még azt a díjat sem kifizetni a papírok tartásáért, amit a MÁK kifizet a KELER-nek...
Viszont a NAV által készített bevallásban ez nem szerepel. Örüljön az állam h fizetik a 4% vagyonszerzési illetéket, vezessen be vagyonadót Lölőnek és társainak ne pedig a középréteget szívassa tőkejövedelem adóval, emellett más dolgok felett szemet húnynak. Mivel tőzsdén kívüli ügylet ezért nem szerepel a nyilvántartásban.
Sziasztok,
olyan lehetőséggel kapcsolatban van bárkinek tapasztalata, amikor nem történik meg az állampapír visszaváltása, hanem magánszemélyek közötti adás-vétel történik készpénzzért cserébe?
@blacksx03 lakossági állampapír másodpiac olyannyira letezik, hogy Webkincstárban külön fukció is van rá, évek óta. Annyi, hogy a vevőnek is kell legyen Webkincstár hozzáférése, és még ugyanazon a munkanapon el jóvá kell hagyja a befogadást. Vételárat egymás között rendezhetiek bárhogy.
@indexkoveto de ha nem egészíted ki vele az SZJA bevallásodat, az nettó adócsalás
Kissé offtopic, de megtakatrítás téma: Revolut tájékoztatott, hogy átvittek az új (eddig itt olvasottak alapján kevésbé védett) EU stock trading accountra. Érdemes itt ETF-et venni egyáltalán (max biztosított limit, visszaváltás és minimális tartási idő, NAV egyből lesarcol-e)? Más újdonságot nem látok egyébként.
Vajon külföldi számláról át lehet e transzferálni a részvényeket magyar szolgáltatóhoz?
Konkrétabban UBS-ről Erstehez.
@laci
Elvileg ennek nem lehet akadálya. Csak a transzferekhez pontosan ismerni kell a külföldi szolgáltató (UBS) által nyilvántartott papírok pontos elérési útvonalát (SSI), azaz melyik papírt melyik piacon, melyik központi értéktárban tartja (közvetlenül, vagy közvetetten egy letétkezelőn keresztül, és milyen számlaszámokon.)
Ezeket az infókat meg kell adni az Erste felé, aki a saját alletétkezelőjén keresztül be tudja fogadni az adott értéktárban a papírokat, és fordítva: az Erste adatait pedig meg kell adnod a UBS felé, hogy hová is akarod indítani a transzfereket.
Érdemes megnézni, hogy milyen papírok ezek, hány piacot érint, és mekkora a díja transzfernek az indító és a fogadó oldalon.
Üdv mindenkinek! Én most vagyok túl volt Randomosként egy transzferen. Nem szerettem az Erste-t, se a felületét, se a díjait, így átmentem az IB-hez. Én csak ajánlani tudom minden szempontból.
Plusz jó hír, hogy azt az információt kaptam, hogy holnaptól lesz TBSZ 🙂
"Dear Client,
Please note that Interactive Brokers Central Europe Zrt. Business Rules and General Terms and Conditions (GBR) have been amended and takes effect as of July 10, 2023.
A new section is added to the GBR (5.11) on the so-called TBSZ account which is available to Hungarian tax residents.
GBR and Annexes are on the IBCE website under Forms and Disclosures ."
Otp-nél vezetett sima értékpapírszámláról szeretnék szeretnék OTP TBSZ számlára részvényeket transzferálni, nagyrészt OTP részvényem van. Ez lehetséges a részvény eladása nélkül?
Sziasztok,
megnyílt a lehetőség az Interactive Brokers -nél TBSZ számla nyitásra.
Az Interactive Brokers TBSZ helyzetéről nincs valakinek friss infója? Lesz abból valami?
Paff...
Mivel 4000.-Ft az éves TBSZ díj mindkét nagyobb brókerünknél, így párszázezer forintot nem érdemes tőzsdén befektetni.
El kell menni vért adni (vérplazma), évi 400K nettó, vagy jó két hét Ausztriában, pincérkedéssel :))
De ha csak heti 1x angolt tanítasz, az is ennyi pénz évente.
Ezt csak azért írtam, h érzékeltessem, h a pénz elinflálódott, a tőzsdei belépési minimum 7 számjegyű.
@indexkoveto "…arra gondoltam h a polgárjog szerint értékpapírból is lehet venni ingatlant, szerintetek így megúsznám az adót hiszen ha a garzont eladó elfogadja ezt…"
ha megtalalod a garzont eladot aki ilyen feltetelekbe belemegy akkor az tuti piaci ar felett arulja. De miert is lenne ilyen buta hogy atvallalja az adovonzatat ingyen. Egy ingatlan adasvetel egyebkent is kockazatos amig le nem zarul, minek akarod meg ilyenekkel is bonyolitani? Ha nem garzonrol lenne szo hanem milliardos kastelyrol akkor esetleg erdemes vacakolni vele ha mindket felnek ez kedvezo (ha pl elado ugyis pont venne a vetelarbol a nevezett papirbol)
Muhaha :-)))
Örök kérdés: IBKR-nél mikor lesz már TBSZ?
@fiat-fanatikus
A lottónyertesek mellé.
@meli
sima ügy. Kisebb nehézség lehet, ha az ügyintéző még nem csinált ilyet - de akkor majd megtanulja. Szülőkkel mi is túl vagyunk egy ilyenen, kis felkészítéssel csont nélkül behúzták.
Tudja valaki, hogy részleges TBSZ transzfer is lehetséges, vagy az egész állománynak kell mennie?
Random Capitalos Erste számlának év végétől már nincs kedvezményes számlavezetési díja. Hova lenne érdemes átköltözni? Néhány fajta részvényem van csak, kis összegben, az is hosszú távra, így arányaiban a fix havi díj elég jelentős lesz.
Amúgy meg... nem lehet a részvényeket offline tartani? Miért kell ehhez egy bróker jó pénzért csak azért, mert van részvényem?
Jól tudom, hogy TBSZ-be nem lehet transzferálni részvényt? Az egész TBSZ-t lehet transzferálni, meg lejáratkor át lehet vinni mindent egy új TBSZ-be, de simán egy nem TBSZ befektetési számláról egy TBSZ-be nem. A TBSZ-be mindenképpen pénzt kell befizetni a gyűjtőévben, és abból venni értékpapírt.