Éves infláció 3,7%, decemberi infláció 4,6%

2025-01-14
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Ahogy az várható volt, a decemberi infláció csúnyán meglódult, egy év alatt 4,6% volt a pénzromlás mértéke, többek között a forint árfolyamának összeesése miatt, ezzel kikerült a jegybank toleranciasávjából (2-4%) a hazai infláció.

Az éves infláció (vagyis a 12 hónap átlagolt értéke) ezzel szemben "csak" 3,7% lett, igaz, a tavalyi 17,6%-hoz képest ez sokkal szebb adat. Az inflációs mozgásokat jobban megmutató maginfláció viszont éves átlagban is 4,6%-os lett, az élelmiszerek inflációja éves átlagban 2,8% lett, ellenben a szolgáltatások nagyot drágultak, 8,9%-kal.

Az éves átlagos infláció azért is fontos adat, mert ehhez mérten fog kamatozni idén a prémium állampapír. Hogy mennyit, az attól függ, hogy melyik sorozatból vettél, az infláció feletti prémium 0,5 és 1,5% között változik.

Ha át akarod cserélni az inflációkövető állampapírjaidat, a fix és a bónusz állampapír lehet az, ami várhatóan jobban fog hozni a következő néhány évben. (Kivéve, ha meglódul a forint inflációja.)

Hozzászólások:

Subscribe
Visszajelzés
103 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

"Az inflációs mozgásokat jobban maginfláció viszont" - itt mintha kimaradt volna egy szó. De nem ez a lényeg, köszi szépen a cikket.

Hogy mi? Akkor most ezeknek a számoknak higgyek vagy a saját szememnek?...

A KSH altal kozolt inflacios adatokrol nekem az a rovid velemenyem, hogy: "Nagy az, aki nagy, aki kicsi, az kicsi! Hiszi a piszi, aki elhiszi!"

Klasszikus! 🙂

Várhatóan januárban még magasabb lesz az év eleji átárazások miatt, illettve ki milyen eur, usd / huf árfolyamra számít 2025 év végére?

Januárban - 5,2% infla. Év végén pedig 447,13 Ft lesz egy euro. Szívesen. Nem kell jósnak, vagy időutazónak lenni ehhez, csupán meg kell nézni a trendeket. A trend pedig az, hogy Kúszaszem megy, Varga jön, a Forint meg kivezeti önmagát. XD

432 USD, 439 EUR.

Valoszinuleg keves ember tudja ezt eltalalni, mert annyi bizonytalan tenyezo, mozgo alkatresz van, amit meg nem latunk 2025-ben. Az sem mindegy, hogy ev kozben milyen arfolyam palyat mozog be a forint. Ev vegere jo, ha 430 korul megallunk. 400 ala majd akkor nez be, ha uj forint lesz. Kb. mint a lej - uj lej mintajara.

Ha annyi ötszázeurósom lenne mint ahány hülye tippet itt láttam már. A 500Ft-os eurót megjósolták pl 2.5 éve is amikor elszaladt az árfolyam aztán meg.. hopp. Visszaugrott 360-ra. Dollár ugyanez. Már 600Ft-os árat vizionáltak itt a nagy szakértők, aztán az is visszament 440-ről 350 környékére. A kedvencem mikor valakik egy az egyben visszaidézik Zsiday Viktor mondását, hogy az euró bevezeti önmagát. Attól okosabbnak érzik magukat.

A kulcs: SENKI nem tudja mennyi lesz az árfolyam nemhogy 1 év, de két hónap múlva sem. Tippelni meg mindenki tud.

egyébként az elszaladás után 370 volt az alja az eurónak, de végülis mind1 is, a lényeg hogy odáig tényleg le lehetett (egy ideig) rángatni

a tizensok százalékos hitelkamatok meg kit érdekelnek, van pénz lóvéra 😀

Téged fizetnek ezért? Valamit mondj légyszi, aminek értelme is van, mert eddig nem sokat sikerült. Példálózol butaságokkal, rövid periódusokkal amikor erősödött a forint. Senki nem tudja mikor lesz ilyen, vagy hogy lesz-e egyáltalán, de a trend világos. A pozitív driftes Brown mozgás szintelérési valószínűsége pedig kisebb, mint 1, ha az a szint a mostani alatt van.

Abban mi a butaság, hogy szerintem senki nem tudja megmondani, hogy egy év vagy akár egy hónap múlva is mennyi lesz az euró értéke. Ha nem hiszed akkor olvasd vissza a két és fél évvel ezelőtti hozzászólásokat.Egy szót sem szóltam a hozzútávú trendről, úgyhogy az árnyékboxot ne velem folytasd le.

És már bocsánat, de lehet hogy neked attól feláll, hogy kimondhatod, hogy pozitív driftes brown mozgás szintelérési valószínűsége kisebb mint egy, de ezek a mondásokat pont azok szeretik használni akik a tudásukban lévő lyukakat ilyen kifejezésekkel próbálják leplezni.

Annyira hiányzik a régi Kiszámoló, ahol a "téged ezért fizetnek?" helyett közérthető érvekkel próbálta az egyik kommentelő meggyőzni a másikat. Nektek nem?

Zsiday egyszer azt irta, hogy a jegybank oda teheti a forint arfolyamat, ahova akarja, ezt ugy ertette, hogy ha ezermilliardszamra vennenk fel a hitelt es 30% lenne az alapkamat, lehetne akar 300 Forint is egy Euro. Ha esetleg a kormanyzat is besegitene, konnyebben sikerulne, pl. ha megallapodnanak az EU-val. Ebbol logikailag levezetheto, hogy tulajdonkeppen nehany ember szemelyi dontesen mulik az arfolyam. En nem hiszek abban, hogy ezek a szereplok racionalisan dontenek, mukodesuk eredojet a "veletlen zaj nehany tendenciaszeru eloitelettel" kifejezessel lehet talan leirni.

Utolag persze lehet annotalni a grafikont, hogy "itt azt hittek, majd elinflaljak", "itt f*stak, hogy jonnek a jobbagyok kaszaval", "itt rajottek, hogy megsem jonnek", de szerintem ezt kitalalni nagyon keves a technikai elemzes.

Köszönjük szépen a cikket!
(Egyébként van 0,25% kamatprémiumú kötvény is)

Nem adom el egyelore a PMAP-okat, fele-fele aranyban marad PMAP/FIXMAP a kincstarnal.
2029-ig (masik sorozattal 2031-ig) meg barmi tortenhet.

Bármi történhet, ők a pénzt gyorsabban tudják nyomtatni, mint te a kamatot kapni. Főleg ha jön az új jegybankelnök.

Last edited 1 hónapja by rnd_5letek

Ez egyszerű matek. Ma adtam el az összes PMÁP-omat, még a kamatfordulót sem vártam meg. Megszólalt Nagy Márton és hát a szavai szerint annyira lenyügőzi ez a fajta hatalmas tőke ami meg fog kozdulni Q1-ben, hogy tuti ki fognak találni valami kis huncutságoz is január 21.-e előtt.
Illetve a matek azt mondja, hogy 5.2% versus fix 6.5% -minusz a visszaváltás 1%-a, hosszabb távon jobb megoldás a FixMÁP. Nekem legalábbis.

Tehát bent vagy a maffia kocsmájában és annyit teszel, hogy sör helyett olcsóbb fröccsöt rendelsz, amikor észerveszed hogy hamarosan lövöldözés jön.

Last edited 1 hónapja by rnd_5letek

Én vállalom a 1,3%-s veszteséget szerintem jővőre bőven 5% felett lesz az infla. A választási évben meg pláne.

Tényleg egyszerű matek, csak a változók ismeretlenek. Te ezzel a döntéssel arra tippelsz, hogy adtunk akkora gyomrost az inflációnak, hogy nem fog a következő 2 évben 5% fölé menni, én nem fogadok még ellene. Egyelőre ez az első éves 0,3% veszteség megéri nekem ezt a rizikót. 0,25-ös vagy 0,5-ös PMÁP-ot már lehet én sem tartanék meg a forduló után de az 1,5%-osnál annyira kicsi az ezévei különbség, és annyira alacsony (már ha az 5%-ot annak vesszük, legyen inkább közeli) az az inflációs szint ahol már ott lesz mint a Fix, hogy egyelőre meghagyom. (Arról nem is beszélve, hogy ha eladnék egy 26/I-t (oké, annak csak 1,25 a prémiuma) vagy 28/K-t, fél év 18%-os hozamát dobnám el magamtól.

És ez szerintem csak növekedni fog, tartósan 7% feletti inflációra számítok. Az agyonadóztatás, jogi környezet kiszámíthatatlansága, járadékvadász gazdaság a költségek és kockázat (így az elvárt profit) növekedéséhez, lassan a verseny csökkenéséhez vezetnek. Sajnos ennek meg van ágyazva akkor is ha a jelenlegi rezsim bukik, mert a tapasztalat el van ültetve mindenkinek a fejében. Ha erre a tűzre Trump vámháborúja még olajat önt, akkor visszajöhet (tartósan) a kétszámjegyű infláció. Nem, mint 2023-ban, hanem mint a 80-as (USA), 90-es (Magyarország) években.

Ön ugyanarra számít mint én. Ez jó hír. Bár én inflációs hullámokra számítok igazából a háború kitöréséig, 2027-ig.

Eddig úgy voltam, hogy az inflációkövető megy a levesbe, de azzal is kell számolni hogy 2025. 2. félévtől jön a választási osztogatás. Az még a 2025-ös infláción is fog lökni egyet.

Mivel az inflációkövető állampapírnak a kamatozása infláció + 0,5% ezért a reálhozamod nem lesz több 0,5%-nál hosszú távon. Kis összegnél jó, ha tartja az értékét pénzem, de nagyobb összegnél hosszútávon szeretném, hogy ennél többet hozzon.

Érdemes 20%- részvényt tartani.

Ez a dilemmám nekem is. 412-415-ért eurót váltani fájdalmas. <4% kamatot kapni forintban egy évig, hát az is tuti bukónak tűnik. A fix 6,5%-et meg lehet hogy jövőre viszi el az infláció. Nehéz most okosnak lenni.

EUR overnight kamat 3%, USD 4.2%. Utóbbi jelenleg USD infláció + 1.5%. Nem is értem mi a kérdés.

Az a kérdés, hogy ha váltani kell az költség, ha visszaváltani kell akkor az is költség, a deviza ki/beutalás költség, a kamaton van 16% adó, az árfolyamnyereségen 16% adó plusz ha jól tudom - de ez nem biztos - akkor szochó is. Remélem most már érted mi a kérdés.

Forintot kell beutalni, IBKR-en van vagy 0.2 HUF bid-offer spread az EURHUF-on, ez kevesebb mint 0.05% + fix 2 USD per megbízás commission. Az ETF-eken meg csak árfolyamnyereségadó van, mert accumulating-et veszel. Még jobb ha TBSZ-t nyitsz, mert akkor az sem biztos. Legközelebb tájékozódj mielőtt belém kötsz.

De fentebb még overnight kamatról volt szó nem ETF-ről. Meg eleve bármikor visszaváltható állampapír helyett TBSZ ETF-et ajánlani? Ilyen erővel rakhatná bitcoinba is vagy mehetne kaszinózni.

Az a kérdés, az USD overnight kamatot hol tudod elérni a gyakorlatban. Mert nem egyszerű.

En az elozo nehez idoben bevallaltam az egyszeri bukot, es atvaltottam minden forint megtakaritast euroba. Egy reszet hasonlo arfolyam mellett. Azota legalabb emiatt nem faj a fejem.

Magyarul átváltottad és most 2.5 év múlva ugyanannyi forintod van mint akkor. (plusz valami, nem túl nagy kamat). Ezalatt állampapírban tartva lett volna +20-30%-od. Emiatt viszont fájhat a fejed.

Persze, utólag könnyű megmagyarázni. Azért ne gondold, hogy a carry trading-et te találtad fel.

Last edited 1 hónapja by rnd_5letek

Nem utólag magyarázom meg, csak szóltam, hogy az euró átváltási költsége miatt ugyan nem kell fájjon a fejed, de közben elestél nagyjából 20-30% kamattól. Biztos nem én találtam fel a carry trading-et, mert azt sem tudom micsoda, de azt látom, hogy te imádod használni az ilyen kifejezéseket.

Napi Marci az index-ről: „A kiskereskedelmi forgalom tovább növekedik, ugyanakkor decemberben lesz visszaesés, ami annak köszönhető, hogy abban a hat napban rengeteg ember utazott el
Tehát a hagyományosan legerősebb decemberi kisker forgalom gyenge lesz, de ez azért van, mert annyian utaztak el, hogy az már a hazai fogyasztási statisztikában is meglátszik. Érdekes, az emberek pár hónapja még a hatalmas megtakarításaikon ültek és nem akartak fogyasztani.

Hogy valami jót is mondjak: egyre kreatívabbak a háttéremberek, a gegcsapat.

Volt már indok a szeptemberi dunai árvíz is, igaz Somogy megyében esett vissza legjobban akkor a kisker forgalom.

Tenyekkel provokalsz? 🙂

Hát nem figyeltek a Scriptorok, s elfelejtettek szólni Marcinak, hogy ez nem túl jó indok! Karácsonykor tényleg elutaznak az emberek, meglátogatják a rokonokat, szülőket stb. és nem vásárolnak. Különben snincs is nyitva semmi. De ez nem tűnt fel neki úgy az elmúlt 40 évben?

Engem az a vetulete erdekel a dolognak, hogy a dummy miniszter elmehaborodottsaga mar elerte azt a szintet, amikor ezt nem csak fapofaval bemondja a kamerakba, hanem mar maga is elhiszi

Hahaha. Van ember, aki elhiszi ezeket a szamokat? 1 hete az uborka 400->600 lett az Auchanban.

Hogy mi? Télen drágább a zöldség?

A SPAR-ban egész évben liftezik 249 és 500 között, teljesen véletlenszerű 😀

Remélem csak trollkodsz, mert 1 hete már 2025 volt.

Ami iden tortent az nem a tavalyi inflaciohoz tartozik.

ez igaz, a tavalyi uborka meg mostanra igencsak megfonnyadt ugyhogy tuti exxxtraakkcios ha meg lehet kapni

Én is azzal számolok, hogy a 2025-ös osztogatás jól meglódítja a forint árfolyamát is és az inflációt is - viszont most azon dilemmázom, hogy vegyem-e ki a forint állampapírokat és tegyem-e át devizába (IBKR TBSZ), vagy hagyjam bent. Egyelőre egy jelentősebb mennyiséget, ami idén lejárt átváltottam euróba és dollárba, fontolgatom, hogy a többit is kiveszem...

Szerintem vedd ki és tedd át IB-re. Ha EUR és USD akkor nézd meg a FEDF és CSH2 cash ETF-eket, akkor legalább kamatozik is.

Ebben nem kamatozik, hanem árfolyamnyereséget lehet elérni rajta, nem jelentéktelen negatív irányú kockázat mellett. Ez jelentős különbség. Járhat jól vele az ember, de messze a magyar, vagy bármilyen más állampapír kockázata felett van. Az árfolyam eshet gyorsan és nagyot is, és devizakockázata se kicsi van ilyen árfolyamszintek mellett.

Valóban, jogilag nem kamatozik, hanem árfolyamnyeresége van. Ami jó, mert semmiképp nem kell szochót fizetni. Technikailag kamatozik, csak azt nem fizeti ki az alapkezelő, hanem az alap eszközeinek nő az értéke. Egyébként van olyan share class is a fundban, ami konkrétan kifizeti a kamatot (osztalékot), de azt direkt nem írtam le.

Last edited 1 hónapja by rnd_5letek

Na... ez így kicsit marhaság lett 🙂 Többször megzavartak miközben ezt írtam, és nem pont azt írtam amit akartam, módosítani pedig már nem engedte valamiért a kommentmotor.

Szóval az ETF alatt lévő papírok kamatát folyamatosan jóváírják az árfolyamban (különbség). A már USD-ben, EUR-ban lévő pénzek valóban inkább ebben álljanak, mint cashben egy számlán. Viszont a szokásos deviza árfolyamkockázat mellett most, ilyen USD/HUF és EUR/HUF árfolyamszintek mellett átváltani az összes HUF állampapírt viszont hordoz magában nem kis kockázatot, amit szerintem azért érdemes lehet mérlegelni. Tekintve, hogy nem kockázatos eszközbe akarta tenni a pénzét a kérdező, hanem csak "devizába", felteszem nem örülne a bukónak.

Kicsit megint az van mint 2022 végén, hogy amikor már a plafonon lógott ki az árfolyam, akkor akart mindenki HUF shortba átülni, és akkor jól megszívták.

Sarkított számokkal az érthetőség kedvéért egy példa:
Veszek 10 darab 10EUR/db árú "ABC" nevű ETF-et IB-n 1 Euró=400 Ft árfolyamon. Ez összesen 100EUR=40ezer Ft befektetés. Egy év múlva el akarom adni mind, eddigre az "ABC" ára már csak 9EUR/db de az Euró/Forint árfolyam felugrik 450-re. Ekkor a befektetésem (10*9*450) 40500.- Ft-ot ér, úgy, hogy buktam rajta Euróban, de mellé még le kell adóznom az 500Ft nyereség 15%-át. Míg ha a fiókban tartottam volna a befektetett 100EUR-t akkor az most 45000.- Ft-ot érne, és abból nem kéne adóznom. Erre a problémára nincs valami legális kiskapu? Mondjuk Ft-ért vásárolható ETF, ami gyakorlatilag EUR-ban fekteti be a pénzem de Ft-ban tartja nyilván?

Nem jól tudod az adózási szabályokat. EUR-ban denominált eszköz árfolyamnyereséget euróban kell meghatározni, ami a példában negatív lenne (tehát veszteség) emiatt nem kellene adózni. (Sőt 2 évig csökkenthető más eszközön elért árfolyamnyereséged ezzel a veszteséggel, de ez most mellékes.) Ha nyereséged van, akkor az befizetendő adót az adott napi MNB EURHUF árfolyammal kell számolni - a forintnak itt csak ennyi a szerepe. Tehát EUR nyereség x EURHUF a példában. Más kérdés, hogy devizaügyleten, ami itt egy külön ügylet, is keletkezhet árfolyamnyereséged, ami szintén adóköteles. De ezt te nem akarod ha jól értem. Biztos van ilyen ETF (és biztos nagyon illikvid), de ezzel pont rosszul jársz emiatt.

Tudnál esetleg erre valami NAV-os hivatkozást?
Én csak nem hivatalos leírásokat találtam, de ott mindenhol azt írják, hogy váltani kell a vételi ÉS eladási árfolyamot is Forintra.
pl.:
https://www.reddit.com/r/kiszamolo/comments/u5sg53/t%C5%91zsdei_%C3%BCgyletek_ad%C3%B3z%C3%A1sa_faq/

A nyereség/veszteség megállapítása forintban történik. Mindig az adott napi MNB árfolyamon kell átváltani forintra az adott összegeket.
Példa:
...
Fontos, hogy a vételi és az eladási árat is átszámítjuk forintba és az alapján számoljuk a nyereséget/veszteséget és nem kiszámoljuk a nyereséget EUR-ban, amit aztán forintra váltunk. Utóbbi hibás volna.

Vendégem vagy egy sörre, ha tudsz valami hivatalosat mutatni arra amit írtál! 😉

TBSZ: Olyan pénzt tennék "cash ETF"-be amit nem szeretnék 5+1 évig nélkülözni. Persze ezt látatlanba mondom, még nem vagyok képbe az ilyesfajta ETF-ből.

Annyit tudok hozzátenni, hogy én is így csinálom, ahogy r-en olvastad:
nyereség = kiker ár HUF-ban mínusz beker ár HUF-ban, akár pozitív, akár negatív. Volt már NAV ellenőrzésem, nem kötöttek bele, és egyébként is így logikus.

Adót TBSZ-en nem kell fizess, de a devizakockázatot nem tudod kikerülni. Attól, hogy Ft-ban veszel meg egy papírt, a forintod átváltják devizára, majd amikor kiveszed, akkor vissza.

Azért tartunk kamatozó (állampapír, vállalati kötvény stb), helyi devizájú eszközben valamennyi pénzt, hogy ne az ilyen esetlegesen épp bukó pozíciókban kelljen veszteséget realizálni, ha valamiért épp pénz kell.

Profik szoktak a kockázatosnak gondolt pozíciókra opciókat (biztosítást) kötni, amik bizonyos árfolyamszintnél valamennyire kompenzálnak egy esetleges komolyabb bukót. De ezeknek áruk van, vagyis ha nincs összeomlás, akkor csak csökkentik a nyereséged, vagy akár el is viszik azt. Ezért ők se szoktak minden pozícióra ilyet csinálni.

Valaki magyarázza már el, hogy ez az egész inflációs adat honnan jön. Nekem az, ha decemberben az utolsó 12 hónap inflációja 4,7% volt, az azt jelenti, hogy 2024-ben az éves infláció 4,7% volt, nem 3,7%. Mondjuk ezt tavaly sem értettem. Egész évben ilyen 20+ % volt az éves meg 17,x. Ezek a számok kijönnek valamilyen alap matek műveletekkel, vagy integrál/differenciál is van a képletben?

Az éves infláció úgy jön ki, hogy összeadjuk az adott évben a hónapos inflációkat (pl. januárról februárra növő inflát) és átlagot vonunk belőle.

Az adott évre az éves átlagos infláció úgy jön ki, hogy összeadjuk az adott évben az éves inflációkat (pl. előző év januárról adott év januári, előző év februári adott év februári inflációkat, stb.) és átlagot vonunk belőle.

Ajjaj, akkor ezt benéztem, mea culpa.

Valójában amikor azt mondják decemberi infláció - akkor az nem havi - novemberről decemberre infláció - hanem évi - 2023 decemberéhez képest drágult 4.6%-al 2024 decemberében a termékek és szolgáltatások átlagos ára. ( Amúgy sok lenne ha havonta 4.6%-okat drágulgatna minden. )
Ezeket a havi adatokat összeadják és elosztják 12-vel, ami tavalyra 3.7%-ot ad ki.

Egyébként ez engem is érdekelne, hogy ez az átlag amúgy nem torzítja azt ami az alapötlet lenne? (Mármint hogy tartsuk az értéket.) Első blikkre úgy tűnik hogy torzítja rossz irányba. Vagy ez csak a véletelen és csak a látszat?

Akkor meg az a kerdes, hogy mi a honapos inflacio? Mert ha minden honapban januartol decemberig 1%, akkor ennek atlaga is 1%, de az egesz ev inflacioja joval tobb lesz, mint 1% 🙂

Ha januártól decemberig minden hónapban a havi infláció 0,2%, akkor az éves infláció minden hónapban 2,43%-ra jön ki, ez esetben ezt kéne átlagolni, és kijönne a 2,43% infláció átlagosan.
Amikor van egy emelkedés inflációban, az abban az évben nem jelent jót kamat szempontjából, mert a kamat kevesebb lesz, mint az utolsó mért érték (hiszen átlag), de a következő csökkenő inflációs időszakban ezt "visszanyered", amikor az átlag magasabb lesz, mint az utolsó hónapokban mért éves infláció. Ez a felvetés a múltkori inflációs sokkra érvényes, mikor decemberben kezdett felkúszni. Magyarul a pmáp kamatokban eltolva érvényesül az infláció.

https://www.ksh.hu/docs/hun/modszgyors/farmodsz19.html

Szerintem tumpara annyit teved, hogy a havi adat nem januartol februarig van, hanem ugy, hogy elozo ev januartol januarig. De igen, ezeknek a szamtani atlagat kell venni.

Matematikailag annyit kell megerteni, hogy itt az atlagszamitas nem az igazsag kideritesenek az eszkoze, egyszeruen egy technikai trukk, amit azert alkalmaznak, hogy kesleltetve fizessek ki a penzedet. Megprobalom ezt megvilagitani egy egyszeru peldan. Tegyuk fel, hogy az inflacio egy idoszakban olyan, hogy januarban ugranak 1%-ot az arak, decemberben 3%-ot, egyebkent semmit se valtoznak, jovore se. Az idei havi adatok nagyja 1% lesz, a jovo evi havi adatok nagyja 3%, tehat iden 1%-ot kapsz meg a 4%-bol, jovore meg 3%-ot.

Egyszeruen azert alkalmazzak ezt a modszert, hogy minnel kesobb kapd meg a penzed, lehetoleg soha, ha elobb jar le a kotveny.

Az éves átlagos inflációhoz a havonta kiadott, év/év alapú inflációkat átlagolják.

Ennek az az értelme, hogy az év közbeni rendszeres fogyasztásod inflációját tudod mérni vele az előző évhez képest.

Ehhez pusztán egy december/december infláció nem elég, mert az lehet akár 0% is, ha pl. év közben úgy változtak az árak, hogy az év első felében nőttek, a második felében meg visszacsökkentek oda, ahonnan indultak. Ekkor a félretett pénzed nem szenvedett el inflációt, de a fogyasztásod igen. (nyáron drágábban vetted a kenyeret, mint télen)

Emiatt a Pmáp kamatbázishoz is valahogy átlagolni kell az inflát, egyébként nem mindig lenne igazságos.

A decemberi éves infláció az előző évi decemberhez képest mondja meg a drágulást. Ha pl. januártól novemberig 0 % az infláció, decemberben meg 12 %, akkor decemberig a tavalyi árakon vásárolhattál, csak a december lett drága. A teljes év átlagos áremelkedése így csak 1% lenne. Persze ha utána maradnak a magas decemberi árak, akkor a következő évben már +12 %-ról indul a január az előzőhöz képest.

2023-ban az év eleje volt durva 25 %-os inflációval, de ez év második felére már 20 % alá csökkent, év végére 5,5 % lett. Nem az árak csökkentek vissza, hanem 2022-nek a második felében kezdtek elszállni az árak, és ahhoz képest már nem emelkedtek sokat 2023 második felében. Pl. 2022 decemberi 24,5 % volt, ahhoz képest a 2023. december már "csak" 5,5 %-kal lett drágább. Így a 2023-as év átlagosan 17,6 %-kal lett drágább, mint a 2022. volt.

Miklós meg mindenki, javítsatok kérlek ha van tévedés a lentiekben:

3 különböző mérés szokott keveredni (plusz a maginfla, az ide se keverem):

  • x hónapban az előző hónaphoz képest mért árnövekedés
  • x évben az előző évhez mért átlagos árnövekedés
  • x hónapban az előző év x hónapjához mért árnövekedés

példák, légből kapva:

  • 2023 minden hónapjában 2%-kal lettek drágábbak a dolgok az előző hónaphoz képest, decemberben viszont 5%-kal lett drágább mint novemberben
  • ekkor a 2023-mas éves inflára azt mondjuk hogy 2.25% ((11 x 2 + 5) / 12)
  • a 2023 decemberi infla 5%
  • legyen 2024-ben minden hónapban 3%-kal drágább minden, mint az előző hónapban
  • ekkor a 24es infla ugye 3% (3 x 12 / 12)
  • a 24es decemberi infla szintén 3%
  • amit Miklós "egy év alatt 4,6% volt a pénzromlás mértéke"-nek írt, az ebben a példában -2% (defláció?), mert a 23 decemberi 5%-hoz képest 24 decemberben "csak" 3%

jól írom ezeket?

Első része jó, ez a 3 van. A példák nagyon zavarosak, szerintem nem is azt írtad le amit gondolsz.

Példa 1:
Tudjuk hogy 2024 év minden hónapjában 2% volt az árnövekedés az előző hónaphoz képest. Mennyi az éves infláció? Csak ebből nem tudjuk kiszámolni. Mennyi a 2024 decemberi infláció? 1.02^12-1=26.82%.

Példa 2:
Tudjuk hogy 2024 év minden hónapjában 2% volt az árnövekedés az előző év azonos hónapjához képest. Mennyi a 2024-es infláció? 2%*12/12=2%. Mennyi bármelyik havi infláció az előző hónaphoz képest? Nem tudjuk ebből megmondani.

Last edited 1 hónapja by rnd_5letek

köszönöm igen, így 🙂 általad megértettem mit akarok kinyögni, az ilyen kommentekért jövök!

többieknek is köszi a válaszokat

A 3 pont stimmel de a példákat nem jól írod. Feletted már van pár helyes megfejtés.

Nem, a defláció azt jelenti, hogy csökkennek az árak, a példádban csak az infláció csökkent, így az áremelkedések mértékének csökkenését jelenti.

Már többen jól leírták, én egy dolgot tennék hozzá, ami a magyarázatból elsőre nem feltétlenül egyértelmű: az éves átlagos infláció nem csak az adott év, hanem az egyel előtte lévő év áraitól is függ. Pédául a 2024-es éves átlagos az a 2023 január - 2024 január közötti, a 2023 február - 2024 február közötti, ... és a 2023 december - 2024 december közötti számok átlaga.

Az átlagos éves gyakorlatilag elkeni az éves inflációs görbét, de hosszú távon nagyon hasonló az eredménye, csak késleltetve.

Nagy Marton mai "uzenete", Ki mit olvas ki belole?:)

"A miniszter a Portfolio kérdésére válaszolva arról beszélt, egyeztetett a bankokkal PMÁP-ról, hiszen idén sok lakossági befektető kérdés előtt áll. „Karrierem során nem fordult elő, hogy ekkora lejárati volumen esett volna egy ilyen rövid időpontra és ennyi likviditás mozdult volna meg a rendszerben, a lakosság megtakarítása esetében”, mondta, hozzátéve, hogy „őrület lesz” az állampapírok miatt. Éppen ezért azt mondta, most ez számára a legfontosabb ügy a következő 1,5-2 hónapban, mert nem szeretnék, hogy elhagyja a hazai bankrendszert ez a pénz. "

"A miniszter azt mondta, „nyílt, transzparens együttműködésre törekszik az új jegybankelnökkel”, vagyis Varga Mihállyal, akinek érkezésével szerinte más szemléletet vesz fel a stáb, ami a nyitottságot és a kooperációt illeti. "

Magyarra fordítva: "leszarjuk az inflációt, a jegybankelnöknek is segítenie kell, hogy megint kétharmadunk legyen".

Le nem sz@rj@k inkább majd elhazudják, meg módosítgatják a módszertant (10 forintos üzemanyagdrágulás majd megint deflációt okoz), egyébként egyetértek. 🙂

A következő hónapokban nem fogja elhagyni a magyar bankrendszert mert már elhagyta decemberben és ment IBKR TBSZ-re.

2. Varga Mihály egy pártkatona. Hűséges a miniszterelnökhöz meg a rezsimjéhez, ő nem fog senkivel vitatkozni, kritikákat megfogalmazni mint a Matolcsy, akiben 10 év unortodoxia után most valamiért feltámadt a szakember. Egyszerűen szó nélkül végrehajtja majd azokat az döntéseket, amiket a semmibe vezető, populista gazdaság politika megkíván.

Én nagyjából ennyit olvasok ki ebből.

Varga egy balek Matolcsihoz képest, ő ezt mint egy hűséges kutya csinálja, ami mellett egy szerencsétlen 200 milliós balatoni nyaraló miatt kellett magyarázkodnia. A Matolcsi maffia meg százmilliárdokat vehetett ki, persze hogy megsértődött mikor Orbán közölte hogy nem folytathatja.

Azert Kuszaszem akkor onallo, onjaro uteg, hogy mar ev vegen elkezdte dicserni a kormanyt, milyen jol csinaljak. Hiaba, na. Gondolni kell az embernek jovo(je)re is :-))

Azt hogy k*rva gyorsan ki kene vennem a Pmap-bol a penzemet, amigmeg engedik visszavaltani lejarat elott.

"érkezésével szerinte más szemléletet vesz fel a stáb, ami a nyitottságot és a kooperációt illeti."

En a torok utat olvasom ki belole.

Az apa férfi, az anya nő, a magyar gazdadág inflatórikus.

Az apa férfi, az infláció nő.

miert nem mukodik az upvote gomb mikor kellene

https://forbes.hu/interju/euro-forint-pmap-karagich-blochamps-privatbankar/

Offtopic: elég erős a HUF és hamarosan jönnek a prémium allapmpapír kifizetések. Én most vettem EUR-t, USD-t, de ez nem befektetési tanács, csak érdekesség. 🙂

Last edited 1 hónapja by rnd_5letek

"Offtopic: elég erős a HUF"

Ertem en a viccet, csak ....

Az értékéhez képest erős, nekem ez a véleményem. De te vegyél forintot nyugodtan, ha úgy látod. Legalább van akinek el lehet adni. 🙂

Last edited 1 hónapja by rnd_5letek

Kíváncsi leszek fognak-e manipulálni a PMÁP visszaváltási árfolyamon.

Miután olvastam ezt a portfolio cikket,
https://www.portfolio.hu/befektetes/20250115/indul-a-3000-milliardos-lakossagi-allampapir-orulet-megfogja-nagy-marton-a-penzt-734613

végre kitisztult miért várja a kormány, hogy itt idén minden nagyon berobban. Azt gondolják ezt a sok pénzt el fogják költeni az emberek.
Részemről inkább előrehoztam a PMÁP visszaváltásaimat mai napra.

Manyup beszántása volt 3000milliárd, most kb ennyit fog az ákk kifizetni lejáró lakossági papírokra.

Én is visszaváltottam a 2033/I-t. Max. rövid lejáratút veszek, egy része meg megy IBKR-be.

a mai eladással csak 5 napos kamatot buksz el, igaz? (2033/l-ről van szó)

  • ennyit fog az ákk kifizetni lejáró lakossági papírokra.és kamatokra

Én is úgy érzem valami agresszív fogással (valószínűleg különadó) akarja megfogni a pénzt. A jó ajánlat tétele nem az ő stílusuk.

Ha az üzemanyagot nézzük a dízelben volt csökkenés. Ha elfogadjuk, hogy a NAV árai lekövetik az árakat, akkor egy éve 614 volt a dízel, egy hónapja meg 612. Volt olcsóbb is, de volt 650 felett is.

Persze, vegyetek állampapírt. Hitelezzétek a rendszert, járuljatok hozzá a fennmaradásához, hogy aztán dühöngjetek, hogy milyen rossz ez a rendszer. 22-ben is ment a sírás, hogy milyen rossz minden, de azért adjátok a pénzeteket nekik.

Kérlek adj tanácsot, hogy hova tegyem hasonló kockázattal és hozammal pl. a lakáshitelem kifizetésére félretéve levő megtakarítás-részemet.

a lakashitelbe torleszteni szerintem meg az allampapirnal is alacsonyabb kockazati szint, mert korabban megszunik a hitel mint kockazat

Na igen, én is úgy terveztem eleinte. Aztán amikor a 3,5%-os hitel szembenállt először a 16, majd 19%-os PMÁP-pal, és azzal szembesültem, hogy 1 év alatt hoz a pénz annyit mint a futamidő végéig hátralevő teljes kamat, valahogy nem volt szívem kivenni. (Ráadásul a túl nagy arányú előtörlesztés/túl korai végtörlesztés miatt is büntettek volna a nyitási kedvezmények visszafizettetésével.
Most, hogy a legjobb sorozatoknál is csak 5,2 lesz a kamat már kiegyenlítettebb, de annyit még mindig nem ér, hogy feltörjem miatta. A legelőbb lejáró 26/I viszont előtörlesztésbe megy majd (hacsak nem lesz valami kiugró ajánlat), és utána nem sokkal így le is tudom zárni a hitelt. Ha meg nem, akkor megvárom a '30-as lejáratot.

https://vasarlocsapat.hu/_hirek/_elelmiszerarak/elelmiszerarak.shtml

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram