Magyar ingatlanárak változása vizuálisan
Zoli statisztikus és elkészítették a magyar ingatlanárak változását vizualizált formában. Ezt osztotta meg a közzel, ha érdekel, nézd meg a változásokat megyékre lebontva.
Köszönjük a munkáját/munkájukat.
Kiszámoló – egy blog a pénzügyekről
Pénzügyi tanácsadás, ahogy mindig is szeretted volna.
Zoli statisztikus és elkészítették a magyar ingatlanárak változását vizualizált formában. Ezt osztotta meg a közzel, ha érdekel, nézd meg a változásokat megyékre lebontva.
Köszönjük a munkáját/munkájukat.
De az is érdekes, hogy a grafikon alapján nem emelkedtek annyit az ingatlan árak, mint ahogy én azt tapasztalom a lakóhelyemen. Ennek az is lehet az oka, hogy a grafikonon a megyei átlag van és nem a város ahol élek.
Gyakorlati tapasztalatom az, hogy ami ingatlan típus 4-5 millió ft volt 2012-13ban az most 2019 ben 10-11.5 millió
Viszont az exem “”jól járt””, mert miután a hitellel terhelt lakásból engemet kifizetett, ö tartotta meg a BP lakást (ez volt 10 évvel ezelőtt) és a lakás ára brutálisan felment a 10 évvel ezelőtti értékéhez képest.
A helyén kell kezelni, hisz átlagot mutat, nem bont pl. lakástípusra vagy elhelyezkedésre, hisz nem is tudna.
2010-ben, hosszú hónapok, és gyötrelmek árán sikerült 6,2 mFt-ért eladnunk a nejem 60 nm-es panellakását, Szeged egyik felkapott városrészében. Az 103 ezer ft/nm. Most, 9 évvel később 20 millió az irányár (333 ezer ft/nm).
Gratulálok hozzá!!!
Így az látszik, hogy Budapesten hogy elszálltak az ingatlanárak a többi területhez képest, de lehet, hogy Debrecenben vagy Győrben is elszálltak csak az nem látszik a grafikonon.
A megvalósítás egészen hasonló mint a WawamuStats
Én 5 éve nézegetek egy kistelepülést (falu) Szabolcsban, ahová menekülni szándékozom.
Kisebbség nincs (még) a környező településeken sem (gyak. nincs mit lopni), az ingatlanárak pedig szépen csordogálnak lefelé 2014 óta. Érdekes lenne emiatt is a videó alapját képező statisztikai módszertanról többet tudni, mert míg a saját házunk 4 év alatt több, mint a duplájáért tudnánk most eladni mint amennyiért vettük, a kiszemelt faluban az ingatlanárak csökkentek. Ebből jött ki a videóban Szabolcsra 4 év alatt +51% emelkedés.
“Ez reális? 750e / nm átlagár Budapestre? Nem hiszem…”
Pedig kijön az… Buda + V.ker nagyjából 1 milla, külső pesti kerületek fél milla, ezek átlaga kb. 750…
Budapest külön világ, jelenleg túlárazott a vidékhez képest (és figyelembe véve a jelentőségét, lehet, hogy az is marad).
Jelenleg is több százlakás épül, és a tömeg rákapott, mivel jól hasznosítható és a nagy érdeklődés miatt likvid. Így folyamatosan kúsznak felfelé az árak, és a nagy mennyigés miatt húzzák felfelé az átlagot.
A közvetlen vízparti telkek a beépítés miatt gyorsan fogynak, tavaly nyáron már 200 ezer forint volt egy négyzetméter (!) közvetlen vízparti telek.
A megye déli kistelepülései pedig, ahol 50 ezer sem lenne a négyzetméterár, az alacsony tranzakciószám alapján valószínűleg nem játszanak.
Szerintem Sz-Sz-B esetébe is az játszhat, hogy a tranzakciók nagy része ott történt, ahol magasabbak az árak (nagyrészt Nyíregyházán), ahol meg padlót fogtak az árak, ott forgalom sincs (falvakban).
Ja és kiváncsian várom a kedves ingatalonos kommentelőket, akik mindig megmagyarázzák hogy ezek teljesen normális árak Budapesten mert csak most térnek vissza a a _válság előtti_ szintre az árak (jeah 300k vs 780k az pont ugyanannyi valamelyik unortodox matek szerint még az inflációval korrigált is bőven tizenX százalékos inflát feltételezne minden évben…).
Ami a további áremelkedés mellett szól:
– alacsony hitelkamatok vásárlói oldalon
– az áfa buli vége
– munkaerőhiány az építőiparban
– kicsi a kínálat új építésből, 10.000 lakás épül 40.000 helyett
– gyorsan dráguló építőanyagok
– dráguló munkaerő
– Budapest demográfiai vonzereje
Ami az áremelkedés ellen szól:
– emelkedő betéti kamatok
– ha véget ér az úniós pénzeső, akkor állam bácsi visszaadja annak a 75% munkaerőnek egy részét, aki most stadiont épít
– öregedő népesség, felszabaduló lakások
Kihagytam valamit?
– öregedő népesség, felszabaduló lakások”
Ez régen nálam is érv volt..de aztán rájöttem,hogy nem igazán számít. Falvakból menekülnek az emberek,Kelet-Mo kiürül,és ez bőven elég még jó pár évig az áremelkedéshez.
Valószínűnek tartom, hogy az újépítésű ingatlan (és ennek farvizén a használt ingatlan) áraiban további emelkedés lesz, hiszen:
– ingatlanhiszti van (senki nem akar kimaradni)
– “asszonyhitel” július 1-től (ha megteheti, az is felveszi, akinek nem kell, ezt pedig beárazzák az eladók)
– az építőanyag sosem lesz olcsóbb
Az más kérdés, hogy amikor véget ér az angolkisasszony-hossz (azaz, a piac érett szakaszból az esés szakaszba fordul), a jelenleg túlárazott ingatlanok tulajdonosai komoly árcsökkentést lesznek kénytelenek elviselni (akár -20-50 %, elhelyezkedéstől és minőségtől függően), ahol az ár jelentős mértékben elszakadt az értéktől (igen, minden annyit ér, amennyit adnak érte. De fordítsuk meg a tételt: majd ha semmit nem adnak érte, akkor semmit nem fog érni? A kérdés költői.). Ez a hatás az újépítésű ingatlanoknál nem, vagy csak kis mértékben érvényesül majd.
Nagyon jól összeszedted, talán még a CSOK újabb hullámait, meg a gyerek után járó kedvezményes hiteleket (ajándékpénzeket) lehetne odaírni az árfelhajtó mellé.
Én mostmár elengedtem ezt a lakáskérdést. Remélem fog korrigálni valamit, kb 3 év múlvára időzítek befektetéssel, LTP-vel, mindennel, addigra csak enyhül a trend valamennyit. A remény hal meg utoljára.
– Új belépők 27% áfa, régi engedélyek 5% áfa. Ki akar ilyen keretek közt versenyezni? Amíg el nem fogy az 5% os lakás addig várunk.
– 2008 emléke beégett a fejekbe, sokan már a lejtőre készülnek.
– Vannak akik kivárják amíg a fiúk befejezik az eu projekteket, és lesz megint munkaerő.
Talán pár éven belül beindul a lakásépítés, és csökkenti az árakat…
– kínálati árat (ez lehet, hogy nem túl mérvadó)
– tranzakció árat amit a NAV-nak bejelentettek
– valamilyen ingatlanos cég / felmérés szerinti tényleges tranzakció árat
Szerintem nem mindegy. Amúgy a 730K budapesti átlag tényleg elég mellbevágó, ha ez tényleg átlagár.
Az építési költség 400 e/m2 tartalmazza telekárat? Mennyi a mindent (marketing, adók, központi költségek, stb.) tartalmazó önköltség? Mert ha minden költség pl. 550 e-re jön ki, az 1.100 / m2 eladási árnál 100 % árrés. Azért az elég durva! Gondolom a költségszint az újépítésű lakások piacán megszokott ratyi építést takarja (mindenből a legolcsóbb, azt is elnagyolva, hiba-hiba hátán kivitelezve). A jó minőség valahol 800 – 900 e per m2 körül lehet. És még az is derék 20 – 30 % haszonkulcs lenne.
A belvárosi használt 800 e /m2 azért más tészta, mert az illető ennyiért adja el, majd ugyanott hasonló fajlagos áron veszi a másikat.
Nem akartam külföldre menni, de nem fogom megúszni, ha saját lakást akarok…
Kíváncsi lennék, hogy júliustól a falusi CSOK hatására hogy fognak változni majd az árak, főleg az észak-keleti országrészben.
Csupa előny, minden hétvégén máshol állhat a “ház”, és keveset is elég rá költeni. Szünidőben be lehet járni vele az országot, és a környező országokat is, anélkül, hogy a kedvenc tésztaszűrődet – vagy az egész konyhát! – nélkülözni kellene.
Az elszálló albérletárak és a röhejes magasságokba emelkedő ingatlanárak mellett egyre inkább ez lesz az alternatíva. Főleg, ha a szülők is tudnak távmunkában dolgozni.
En mar gondolkoztam olyanon, hogy kene venni 1 telket, es ra nehany lakokocsi, es azokat kiadni.:) 1 lakokocsi millio alatt kijon ( meg muszaki se kell ra), es mehet nyugodtan uduloovezetbe is… Rovid tavra, foleg tavasztol oszig felujitoknak, epitkezoknek hasznalhato lenne.
“vagy házhoz viszi a hálószobája, és elég nyolc előtt felkelnie, amikor a családi autó befutott az iskola elé.”
Mondjuk ez így drága és időigényes iskolába járás lesz a reggeli városi dugókban nagyjárművel, különösen, ha több gyerek van, és nem ugyanabba az intézménybe járnak. 🙂 De a külvárosi villamos/metróvégállomásig használható ötlet.
Szia Miklós,
Szöcske nevű fórumtársunkkal szeretném felvenni a kapcsolatot.
Írok Miklós neked egy emailt az elérhetőségemmel, ha Szöcske jelentkezik akkor továbbítsd neki.
Köszi.
igen, végső soron nem kell túl hosszú időtávot nézni (szvsz max 20 év visszafelé), és az látszik, hogy az ingatlanárváltozás nagyjából infla körül van (kiszámoló a másik cikk alatt jelezte, hogy inkább alatta), a munkabér változással meg pont pariban van. Az átlagosan 3 millió forintos felvett CSOK-kal, kamatcsökkenéssel, rbnb-vel együtt.
Természetesen kiragadható olyan 2-3 éves időszak, amikor kiugró értékek voltak. Vagy ahogy az öreg spekik mondták:
akinek nincs búzája áreséskor, annak emelkedéskor sem lesz. (Ezt az elvet a lustaport, Lusta portfolió helyezte tudományos alapokra kicsit más fogalmazásban :-), de a lényeg ez.
Nem rossz ötlet, fura is, hogy tőlünk nyugatabbra elterjedtek a lakókocsi negyedek, nálunk, akik csóróbb ország vagyunk, nincs ilyen, az a kérdés, lakcímként bejelenthetik-e. Az is előnyös, hogy olyan telket is használhatsz, ahová házat nem építhetnél amúgy, mert ezekhez nem kell külön engedély, így jóval olcsóbb az építhető telkeknél.
Amúgy a környékünkön (Budapest belterületén) van egy csávó, akinek viszonylag nagy füves-ligetes telke van, karámmal, birkákkal, meg egy lakókocsival, amiben lakik. És nem valami régimódi alak lehet, mert kintről láttam este, hogy jó nagy TV-je és laptopja is van.
2009-2011 között 2 db 60nm-es, átlagos panelt adunk el 7,2 + 6,2 mFt = 13,4 mFt-ért (a válság miatt akkoriban sokkal nehezebben lehetett eladni az 1+2-es panelokat).
6,7 mFt-ért vettünk egy telket, és 2012-ben, 10,3 mFt-ért építették fel a 70nm-es típusházunkat. Ez 17 mFt. A különbség -3,6 mFt, ezért a ház befejezéshez 4mFt kölcsönt vettünk fel.
Hogy nézne ki mindez 2019-ben?
Alsó hangon is legalább 34 milliót kapnánk a két panellakásért. A telekárak errefelé lényegében nem változtak, de tegyük fel, hogy 8 mFt-ba kerülne. A házat most 22,7 mFt-ért építenék fel. A végeredmény az, hogy nemhogy hitelt nem kellene felvennünk, de legalább 3,3 mFt még maradna is a zsebünkben. De így utólag azt kell mondjam, hogy nem bántam meg semmit, még így sem, hogy anyagilag buktunk rajta.
Budapest ez alapján reális. (És döbbenetes.)
Ti, gondolom, nagyobb városból költöztetek nagyon vidékre. No most képzeld el, aki épp fordítva mozdulna – igen, totálisan esélytelen. A szülőfalumban egy jó állapotú 120 nm-es ház 1000+nm telken 8 m. Melléképületekkel, gyümölcsössel stb. Átlag 70 nm-es jóval 5 alatt. Itt ennyiből, nagyon nagy mákkal, talán kijön egy garázs…
Aki meg nem akar dolgozni, az bent sem fog, nemhogy otthonról.
Hát, lehet ezért nem pörögnek az eladások…
Lehet azért nem találkoztunk mert a lakasod nem tetszetős? Sokan nem szeretnének 2-10m Ft-ert sem felújítani, inkább festés után költözhető kellene. És modern elrendezésű, nem Kádár kocka. Ha már 40m Ft 🙂
Azaz átlagárak vs. kereslet-kinalat.