Ez történt a héten 02.12

2023-02-12
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

A legutóbbi amerikai munkaerőpiaci adatok nagyon szép képet mutatnak, bő ötven éve nem volt ilyen alacsony a munkanélküliség az Egyesült Államokban. A LinkedIn adatai alapján viszont közel a negyedével csökkent az új állásajánlatok száma az Egyesült Államokban, így várható némi visszaesés. (Azért azt fontos megjegyezni, hogy a LinkedInen nem kékgalléros munkaerőt keresnek a munkaadók elsősorban.)

Az arany ára visszaadta az idei áremelkedést az elmúlt két hétben, jelenleg 1865 dolláron áll.

Az amerikai tojásár-armageddon megoldódni látszik, lassan normalizálódik a tojás ára az Egyesült Államokban:

A japán államadósság most először átlépte az ezer billió yen (7,6 billió dollár) összeget és tovább emelkedik a növekvő honvédelmi és egyéb kiadások miatt.

A japán államadósság alakulása az elmúlt évtizedekben:

A kínaiak tudnak spórolni, főleg, ha a lezárások miatt nem tudtak pénzt költeni. (Persze előtte is elég komolyan takarékoskodtak.)

A konténerhajók szállítási kapacításának szűkössége több céget (mint például a kínai autógyártó BYD) arra ösztönöz, hogy saját teherhajó-flottát vásároljon. A megrendelt hajók száma alapján várhatóan javulni fog a helyzet az elkövetkező években:

Az utolsó negyedévben 74%-kal(!!!) zuhant az európai kereslet az ingatlanhitelekre. Ilyen mértékű zuhanásra még soha nem volt példa, a 2008-as válságban sem.

Az orosz gáz kétharmadát sikerült kiváltania az Uniónak más beszerzési forrásokból, elsősorban a hajón szállítható cseppfolyós gáznak és a növekvő norvég kitermelésnek köszönhetően. Mivel idén a tél gyakorlatilag elmaradt, nagyon úgy néz ki, hogy a jövő téli szükséges gázmennyiség is rendelkezésre fog állni az orosz gáz nélkül is, s mivel nem lesznek pánikvásárlások, mint tavaly ősszel az üres tárolók és a teljes bizonytalanság miatt, a földgáz ára is várhatóan elfogadható szinten fog maradni.

Jelenleg az orosz olaj ára bő 40%-kal marad el attól az ártól, amivel a 2023-as orosz költségvetést készítették. Ennek hatására rekordmagas lett az orosz költségvetési hiány januárban. Ezért eltörölték a cégek kötelező devizabeváltását, hogy gyengülhessen a rubel árfolyama a dollárhoz képest (így a befolyt dollár többet ér rubelben), illetve 5%-kal csökkentik a kitermelést márciustól, hátha nőni fog az orosz olaj ára.

Több kisebb légitársaság szenved a lezárások utóhatásai miatt, azonban néhány nagy társaság jó időszakot zártak. A Ryanair utolsó negyedéves eredménye megdöntötte a 2017-es hasonló időszak rekordját és további kiugró eredményre számítanak. Az utazási kedv növekedése mellett a komoly áremelkedés is szerepet játszik a jelentős profitban.

Ismert, hogy a Teslákat több helyről kitiltották Kínában, mert a beépített kamerák és a helymeghatározás kombinálásával remek potenciális kémeszközt látnak bennük a kínai hatóságok. Most ugyanez a probléma merült fel a kínai autókkal az Egyesült Államokban és Európában. Hamarosan rengeteg kínai (elektromos) autó fogja ellepni a nyugati utakat, nem egy kínai autógyár állami kézben van és ki tudja, mit fognak csinálni az összegyűjtött adatokkal. Azt már tudjuk, hogy a kínai telefonok mennyi információt küldenek haza kérdés nélkül. (Sőt, sok más kínai eszköz is.) Sokan attól tartanak, hogy az autók is meg fognak osztani hasonló információkat a kínai hatóságokkal: helyadatokat, kameraképeket, utazási szokásokat, miközben még a tulajdonosok mobiljain tárolt adatokhoz is hozzáférnek az autóhoz való kapcsolódás után, de még az autóban elhangzott beszélgetéseket is rögzíthetik.

Az Egyesült Államok több tagállamában korlátozzák a kínai állampolgárok ingatlanvásárlásait is, biztonsági problémákra hivatkozva. Ha nem is biztonsági okok miatt, de ideje lenne a bankszámlák után az ingatlanpiacot is átláthatóvá tenni, mert amíg a bankban már jóformán tízezer eurónk sem lehet anélkül, hogy az eredetét igazolnunk kellett volna, addig csak Nagy Britanniában ötvenezernél is több olyan, főleg nagyértékű ingatlan van, amelyek valódi tulajdonosa nem ismert, nagy részük orosz, afrikai és egyéb diktátorok és oligarchák kezében lehet.

A magyar infláció, szemben az európai inflációval, tovább nőtt, és kevés híján elérte a 26%-ot. Az élelmiszerek ára 44%-kal emelkedett (az Unió egységes statisztikai módszerével 49,6% a magyar élelmiszer-infláció) és még a maginfláció is 25,3% volt, ami reményre ad okot, hogy mindkét érték szerényen, de csökkent decemberhez képest. Ilyen inflációt 1996 legelején láttunk idehaza, a rendszerváltás és a gazdaság összeomlása utáni években volt jellemző a 20% feletti infláció.

Ennek hatására jelentősen csökkent a boltok forgalma (inflációval korrigáltan természetesen). Összesítve egyedül az üzemanyagfogyasztás nőtt decemberben, hála a hónap közepéig élő fixált üzemanyagárnak. Az élelmiszereket áruló üzletek forgalma 8,3%-kal csökkent, az élelmiszereket is árusító vegyes üzletek forgalma 14%-kal lett kisebb. Az ipari termékek értékesítése is csökkent, kivéve a használtcikkek forgalmát, amit nőtt, illetve a dohány és alkoholforgalmat, ami nem változott.

A forint továbbra is tartja a 390 forint alatti árfolyamát, de ehhez továbbra is 18%-os kvázi alapkamatra van szükség. Hat ország van az egész világon, ahol ilyen magas az effektív alapkamat: Ukrajna, Ghána, Szudán, Venezuela, Argentína és Zimbabwe. (Illusztris társaság tagjai lettünk sajnos.)

Azért van jó hír is, az ipari termelés 5,8%-kal volt nagyobb tavaly, mint 2021-ben és 7,6%-kal volt nagyobb, mint 2019 júliusában. (A COVID miatt nagy volt a visszaesés 2020-2021-ben.)

Elemzés a portfolion, miért nem szerencsés egy ekkora akkumulátorgyár Magyarországon.

Hozzászólások:

157 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Egyre több mindenben kerülünk a TOP-ba:
- COVID halálozási arány
- effektív alapkamat
- infláció

Előre megyünk, nem hátra!

"A magyar infláció, szemben az európai inflációval, tovább nőtt, és kevés híján elérte a 26%-ot."

És ugye év végére egy számjegyű inflációt ígérnek, csak ne felejtsük el a bázishatást, hogy most jelentős éves infláció volt (január-január), tetemesen emelkedtek az árak, és ha ehhez képest lassul, az egyrészt jó dolog, de praktikusan csak azt jelenti, hogy ez a magas ár valamivel lassabban fog nőni, de az eddigi áremelkedés továbbra is benne lesz árakban.

Elhagyva a szekértábor-logikát: ahogy én a magyar ipart látom, három lába van: SSC, gyógyszer, autóipar.
Az SSC-k sajnos elindultak keletebbre.

A gyógyszeriparnak nagy a hozzáadott értéke, sok beszállítót is eltart, viszont nagy szakképzettséget igényel és viszonylag kevés embert tud foglalkoztatni.

Az autóipar eddig húzóágazat volt. Jól képzett mérnöktől a betanított munkásokig mindenkit feldzippantott, de 2035-től robbanómotoros autók nem fognak készülni. Ha meg akarjuk őket tartani, biztosítanunk kell az elektromos autók összeszerelésének is a lehetőségét, aminek alapja az akkumulátor.

Ha nem nyitunk aksi-gyárat, milyen lehetőségeink maradnak?
Más kérdés, hogy miért jutottunk ilyen helyzetbe. Benne vagyunk. Szóval milyen lehetőségeink vannak, legalább elméletben ahhoz, hogy benttartsuk, vagy lecseréljük az autóipart?

Az akkumulátor gyár szent tehén, úgyhogy szerintem az utolsó mondatodra ugrani fognak 🙂

Ghana es Argentina ket nagyon szep orszag, barcsak egy szinten lennenk veluk. A tobbi helyen nem voltam

Tényleg beszélj egy jó szakemberrel és ezt nem bántásból mondom. Ennek a fanatizmusnak (irányuljon bármire) biztos hogy van valami lelki oka. Elutasítottság érzés (kontra valahová tartozás érzése), önelvetés, akármi.

Nem a fidesz a te életed és nem Viktor a te megváltód. Ezek csak egy politikus és egy kormány/párt, ráadásul egyre nyilvánvalóbban a rosszabb fajtából.

" s mivel nem lesznek pánikvásárlások, mint tavaly"

Ne kiabaljuk el, Kakadu meg 2 hajbokolas kozott ezutan is kepes lesz extra profitot fizetni az orosz gazert, ahogy tavaly is a legdragabban vasaroltak be gazbol ezek a luzerek.

"Az élelmiszereket áruló üzletek forgalma 8,3%-kal csökkent"

Ez a szam brutalis. Mert ez azt jelenti, hogy az emberek joval kevesebb ennivalot vesznek es esznek, meg akkor is, ha a csokkenesben nyilvan benne van a downgrade is, hogy a korabbiaknal olcsobb termekeket veszik meg, pl. a sajat markas (sok esetben silanyabb minosegu) szarokat. Az en kedvenc olvasmanyom is egy ideje mar az akcios ujsagok, hogy a havi megtakarithato osszeg ne nagyon csokkenjen.

@ "Ha nem nyitunk aksi-gyárat, milyen lehetőségeink maradnak?"

Pl. a mashol eloallitott akkumlatorokat vasuton szallitjak az autogyarba.

@en-is-akarok-kommentelni "Egyre több mindenben kerülünk a TOP-ba"

Vard meg, amig a hitelminositok bovliba vagjak az orszagot, akkor mi lesz. Garantalt #1 hely.

Szerintetek tartható ez az alapkamat középtávon akár?
Régebben arról volt szó, hogy a kamatemelések hatása kb. fél év alatt jelenik meg a reálgazdaságban.
Most van kb. fél éve 10% feletti alapkamat (igaz az vitatott, hogy mennyire hatékony a monetáris transzmisszió a kamatstop, kedvezményes céges hitelek, stb. miatt). Ha ez igaz akkor kb. most kellene komolyabb munkaerőpiaci problémáknak, gazdasági visszaesésnek bekövetkeznie? Eddig igazán nem látni nyomát sem, a 2008-2009-eshez hasonlót meg végképp nem.

Az akku gyár témához: Nem vagyok a téma szakértője, lehet, hogy valóban nagyon környezetszennyező, de nagyon nem szeretném, ha a sötétzöldeknek köszönhetően úgy járnánk, mint anno Bős - Nagymarossal. Addig hergelték a közvéleményt, amíg szavunkat (nemzetközi szerződésünket) megszegve kifaroltunk belőle, aztán "fenékküszöbözhettünk", cserébe se áram, se üzembiztosan hajózható Duna. Persze tudom én, hogy a vízerőművek mennyire károsak, látom, hogy a Tisza-tó is olyan, mint egy vörösiszap zagytározóba oltott nukleáris hulladék lerakó. Soha többé vízerőműveket és vízvisszatartást!

""A magyar infláció, szemben az európai inflációval, tovább nőtt, és kevés híján elérte a 26%-ot."

Kiszámoló, arról mi a véleményed, hogy PMÁP-ot úgy hirdetik, hogy 16%-os, infláció feletti hozammal? Ez nem átverés? Utólag követi az inflációt, és ráadásul az év-év infláció 25% volt, ami a megtakarításoknál számít, nem az átlagolt infláció, szóval ha az átlag infláció kisebb lesz ennél jövőre, az év-év infláció nem feltétlenül lesz kisebb, márpedig egy félretett megtakarításnál az a mérvadó, mert abból nem havonta költ az ember.

Köszi a heti összefoglalót!

Az akkugyárak önmagukban nem környezetszennyezőek és nem veszélyesek az egészségre. Az az óriási rizikó, hogy itt Magyarországon a politikai hatalom támogatása miatt bármit is megtehetnek, semmilyen szabály nem vonatkozik rájuk, törvények felett állnak.
Ugyanezeknek a cégeknek a Nyugat-Európaban működő egységei csodák-csodájára be tudják tartani a normál működési körülményeket.
Így viszont halott földünk lesz, vízhiány és mérgezett vizek, kiemelkedő megbetegedések és halálozások.
Tehát gazdaságban kisebb aránnyal és a szabályok szigorú betartatásával ez egy jó potenciál lenne a hagyományos autóiparból felszabaduló tömegek foglalkoztatására. De szokás szerint nemzethy mimagyarok megoldásunk lesz, minden rosszat összeszedve, amit csak lehet.

A bolti forgalom visszaesésének dokumentuma, a másik oldalról. Lakótelep Pesten, nem a gazdagabb részen: a nagy szemetesek, a papír- és műanyaghulladék szelektív gyűjtők már nem telnek meg két elszállítás között, simán félig-háromnegyedig vannak. Ősszel még célzottan kellett levinni a heti szelektívet elszállítás utánra időzítve, különben dőlt ki a gyűjtőben.

"Tibor
2023-02-12 at 17:26"

Nem, nem átverés ez, helytelen a logikád.

Akkor lehet necces a szitu, ha nem áll csökkenő pályára az infláció, illetve ha bár hosszú a befektetési időtávod, az adott papír mégiscssk hamarabb jár le egy egyre növekvő inflációs könyezetben, és így nem lesz ideje a fáziskéséses utólagos átárazódási jellemzője miatt kompenzálni a befektetőt.

Nagy eséllyel nem ez fog bekövetkezni, tehát lesz valamikor a közeli jövőben egy tetőzése az inflációnak, és a már csökkenő és alacsonyabb inflájú időszakban az aktuális inflához képest jelentős többlethozamot (reálhozamot) fogsz kapni.
MIvel a mostani papírok hamar árazódtak (árazódnak) a tavalyi bázishoz, a PMAP két vagy három év múlva fog várhatóan kompenzálni, főként a 2022-es negatív realhozamért, amibe az aktuális alacsony kockázatú befektésekkel óhatatlanul be kellett nyelni.

A másik, amelyiknek sürgősen kellene szakorvosi segítség....

Annyira szomorú ez a feltüzelt fanatizmus és hányan lehetnek ilyenek ebben az országban...

Tibor,
"Kiszámoló, arról mi a véleményed, hogy PMÁP-ot úgy hirdetik, hogy 16%-os, infláció feletti hozammal? Ez nem átverés?"
Félreérthető megfogalmazás - nem véletlenül. Ha innen nézed, igaz, ha onnan nézed, nem igaz.
Ugyanez a szankciós konzultáció plakát, amivel be van terítve az egész ország: "a magyarok döntöttek: 97% nem a szankciókra". Direkt pontatlan.
Pontosan emlékszem, az első napon a Rádió 1 híreiben ez volt a headline: "a konzultációból kiderült, hogy a magyarok 97%-a elutasítja a szankciókat". Na, ez így konkrétan hazugság. Másnap már az volt a hírekben, hogy a válaszadók 97%-a stb.
Nyugodj meg, az első napon is tudták, hogy amit mondanak, az nem igaz. Csak hát ugye az elvárás...

A db-i aksigyár ezer sebből vérzik: jó mg-i földre kerül (az is), nagy víz- és energiaigénnyel, ami arra épp nem nagyon terem bőven. A gödi gyár pedig kiváló indikátor, mi várható a hazai hatóságoktól ellenőrzés címén és kb mennyire fontos a helyi lakosság jóléte, egészsége a politikának, kormányzatnak (semennyire).
Régebben volt könnyűipar, mutatóban nehézipar, vegyipar, élelmiszeripar és mg. Most egy lapra teszünk mindent, ezt akarjuk kiszolgáltatni a szakiskolákkal és egyetemekkel. Hm.

Kormányváltás esetén (2030-ban :)) mehetnek a különadók a kínai cégeknek és az EU-n kívülről érkező melósoknak, máris hasznossá válik a CATL.
Heti cikk: "Már csak négy európai fővárosban olcsóbbak az ingatlanárak Budapesthez képest"

Ban Me$ter mostanság sokakat inasba rak a kommentszekcióban...

Mindenki nyugodjon meg! A kínaiak és az amcsik is tudják, hogy hol van a lakásában a vécé. Kevésbé óvatosaknál a felhalmozott papír mennyiséget is.

@belavoltam 2023-02-12 at 16:51
Nem kell aggódni, annak az extraprofitnak megvan a biztos helye!
Például elég sokba lehet egy urodalom fölépítése, a yachtokat meg magángépeket ne is említsük!
Nagyon nagy hiba a másik feket hülyének nézni abban az esetben, ha van más logikus magyarázat 🙂

Nekem semmi bajom az akummulátor gyárral, egy buta népnek ennyi jut, ennek kell örülni ezt el tudom fogadni. A baj azzal van, hogy nem kérezték meg az embereket és amikor jelentős részük ellenzi akkor sem veszik semmibe őket. Ez sokkal nagyobb probléma mintha hat csernobilt építenének kishazánkba. A magyar IT szakemberek már lassan az indiaiak szintjén sincsenek (más szektorra nincs rálátásom), aki meg jó valamiben az lelép az országból vagy külföldre dolgozik. Nagyon kíváncsi leszek, hogy mi lesz ott 10-20 év múlva.

Mondjuk azt se értem, miért gondolkozunk (EU/világ szinten is) abban, hogy egyik fajta autóból a másikba rakják az emberek a sejjhajukat, ahelyett hogy gőzerővel autómentesítenének, és a tömegközlekedést/egyéb alternatívákat fejlesztenék/népszerűsítenék.

Kisker adathoz: már korábban is felvetettem, hogy a külföldi vásárlások látszanak valahol?:) szlovén határnál pl. rendszeresen állnak sorba a magyar rendszámos kocsik.. tehát nem a vásárlás nem valósul meg, hanem nem itthon megy végbe.. én se mondtam le pl. a pisztáciáról, csak arról mondtam l, hogy itthon vegyem meg:) gondolom már vannak emberek is, akik erre rámentek

@vakksigyar :
Pontosan, ezt jól látod.
Magyarországon van környezetvédelem.
A vármegyei kormányhivatal osztályaként, az ispán uraság WC-je mellett.
Amit is kilóra megvesznek már egy párszáz millás beruházás kapcsán is holmi helyi gengszterek. Nemhogy egy multi.
A helyi polgival együtt csomagban természetesen.
Pont le lesz szarva a helyiek egészsége és bármilyen joga.
Legfeljebb meg kell majd hamisítani pár szakvéleményt és terepmérést.

@en-is-akarok-kommentelni - a többlethalálozás statisztikáiban viszont Magyarország szerencsére sereghajtó. Németek, hollandok és osztrákok riasztóan sokan halnak meg az ötévi átlagon túl.

ourworldindata.org/grapher/excess-mortality-p-scores-average-baseline?country=HUN~DEU~NLD~AUT

Továbbra is a zöldmezős beruházás a leginkább általam utalt fogalmak egyike. Ott van a rengeteg rozsdaövezet ország szerte. De persze egy régi gyár elbontása több pénzbe kerül (akár az beruházás feltétele lehetne ilyenkor hogy a befektetőktől elkérik már az elején a bontás költséget...tudom senki nem jönne)
Továbbá még mindig nem értem hogy mi értelme az ipari automatizálásoknak ha még mindig az a cél hogy egyre többen dolgozzanak. Valószínűleg sosem jutunk el oda hogy a termelés "önfenntartó" legyen

Jan.27-én volt egy KSH gyorstájékoztató, hogy 2022-ben 5%-al kevesebb gyerek jött világra, mint előző évben. A KSH termékenységi arányszámla is szépen esett.
ksh.hu/gyorstajekoztatok#/hu/document/nep2212

Ha jól sejtem a kihaló/elvándorló népesség is hozzájárul a fogyasztás csökkenéséhez, meg az sem segít, hogy a külföldiek sem tértek eléggé vissza, hogy sokat fogyasszanak.

Ameddig nem lesz trendi gyereket vállalni, és nem vállalja fel a kormányzat, hogy támogassa (nem pénzzel) a gyerekválallást, addig továbbra is a kihalás irányába halad a nemzet. Akárhogy is nézem, Magyarország nem családbarát, ha az lenne, akkor nem ilyen számok jönnének.

Ha jól sejtem a kihaló/elvándorló népesség is hozzájárul a fogyasztás csökkenéséhez, meg az sem segít, hogy a külföldiek sem tértek elég.

@rider : Tibornak abban igaza van, hogy ha te pl. 2024-ben akarsz a penzedert valahol valamit venni, mert eppen akkor ert utol egy tuti lehetoseg, akkor nem allampapirban akarsz ulni meg masfel-ket evig, csak azert, mert nem csokkent le az inflacio 2023-ban, de majd jovore mar nagyon nagy valoszinuseggel lecsokken es akkor nullaval atlagolva vegre a penzedhez jutsz, csak birjad kivarni a szep jovot. Tenyleg nem nyomtatjak ra a plakatra, hogy a premium allampapirt gyakorlatilag vegtelenitett ucsorgesre tervezik.

@krilin

Amúgy ez az autó-gyűlölet miből fakad? Meghúztak a forgalmi vizsgán? Teljesen komolyan kérdezem.

@gaborr Nem kell semmi extra támogatási forma: a kiszámíthatóság, jogbiztonság, erős eü és oktatási rendszerpont elég. Ha nem tudom, h pár hónapon belül mennyi lesz az rezsim, épp melyik szektor megy a levesbe; azt ellenben igen, h a környéken x napokon nem TUDOK a közelben szülni, bölcsis néni/óvónő/tanár átlagéletkor 55+ - akkor nem (itt) fogok gyereket vállalni. Nagyon csúnya bezuhanás vérható, minta a 90'es évek végén; csak most, ahogy te is írod, még kevesebb a szülőképes nő (itthon).
Mióta gyerekeim vannak folyamatosan épül le a rendszer. Amikor vállaltuk őket, akkor volt egy fellendülés - aztán visszajöttek Orbánék.

A kontextus kedvéért azért tegyük hozzá, hogy az illusztris társaság tagjai közül jelenleg egyik sem lebegő árfolyamrendszert használ. Ettől a forintnak nem lesz sokkal jobb, de azért az összehasonlíthatóság szempontjából számít szerintem. Almát ne körtével. 🙂

@grand
Infláció: igazad van, a 14.5% az éves átlagos infláció volt tavaly, amire 1.5% a prémium. Valahol olvastam, hogy ennek az éves átlagos inflációnak közgazdaságtani jelentése nem sok van. Decembertől decemberig vagy januártól januárig nézve 24-25% volt az infláció, tehát ha most inflációról beszélünk, az 25% és nem 14.5%. Ilyen alapon az elmúlt évtized átlagos inflációja meg jó alacsony volt, akkor számoljunk azzal? 🙂
Ha mindig januárban inflációval emelik valaminek az árát, akkor azt nem 14.5%, hanem 25%-kal kellene emelni, hogy a reálértéke megmaradjon...

97%: Persze hogy direkt, ez a propaganda. A magyarok 97%-a még mindig kint van a plakátokon azóta is, azt nem korrigálták pedig ott is hazugság. Azzal kéne lematricázni ezeket a plakátokat, hogy "A magyarok döntöttek: 97% NEM Orbánra...a konzultációt vissza NEM küldők között."
Ez se ennyi, de közelebb állhat a valósághoz...

@grand A Kutyapártnak jobb ötletei voltak a matricákra google kereső szerint:
"A magyarok döntöttek: 97% NEM vásárol idén szállodaláncot."
"97% NEM iszik alkoholmentes sört."

Ez is jó:
"A magyarok döntöttek MÁR MEG KORMÁNYOKAT"
🙂

De egy-egy ilyen jó poén csepp a tengerben, a plakátok 97%-a az alternatív valóságot sulykolja.

@gaborr

Ahogy novekszik az eletszinvonal es a fogyasztas, ahogy tagulnak a lehetosegek, ugy csokken a gyerekszam.
Az en kornyezetemben az elsok meg csak-csak megerkeznek, de a masodik gyerekek tomegevel nem szuletnek meg, az ok mindenhol ugyanaz: tul sok lemondassal jarna a szulok reszerol. Nem kozvetlenul az anyagi raforditast ertik ez alatt, hanem az idejuket es lehetosegeiket 'feltik'.
Bonuszkent ahol az elso gyerek zuros volt ujszulottkent, ertsd hasfajos, rosszul alvos stb. ott meg aztan anyuka kezzel-labbal tiltakozott, mondvan neki is van elete.
A csaladbaratsagban igazad van, de a hajadra kenheted egy individualista fogyasztoi kozegben.
Ezzel nem minositek senkit, csak szemelyes obzervacio.

Az ingatlanpiac átláthatóságáról volt egy jó cikk a BBC-n:
bbc.co.uk/news/uk-64536926
Szélmalomharc. (Terjedelmes, de görgessetek lejjebb, egy-egy ábra összefoglalja.)

Más: nemcsak a kínai, a Google meg az Apple telói is átláthatatlan adatszivattyúk.

Csak amit nekünk kegyesen visszaoszt pl. a G.maps vagy a Youtube Stúdió, már attól eldobom az agyam.

Gondolom, azt magyarázni se kell, hogy pl. hiába kapcsolod ki a térképen az idővonalat, attól az még ugyanúgy működik,csak te nem fogod látni.
Mikor lassan 10 éve megvettem a 2. okostelómat és kiírta nagy kedvesen az értesítés, hogy ilyenkor szoktál indulni, x perc múlva jön a buszod - na ott kicsit berosáltam.

Köszönöm a heti összefoglalót Miklós! A kedvenc műfajom a blogon.

@gaborr Nekem az USA munkanélküliségi ráta esetében jutott eszembe, hogy a korfa alakulását figyelembe veszik-e (kevesebb fiatal)

@csinolina "szlovén határnál pl. rendszeresen állnak sorba a magyar rendszámos kocsik.. "
És miért sorakoznak ott egy schengeni határnál, ahol meg se kell állni?
Szűrik a magyar migráncsokat?

@Kiszamolo Mindent, és nem is titkolja. Ha használod a szolgáltatásukat, akkor erre engedélyt adtál. Nem is tehetted meg, hogy nem adsz, mert a használathoz elfogadott szerződési feltételek kellenek. Azok között ott van, hogy bármely szolgáltatásukba feltöltött tartalmat használhatnak és módosíthatnak is. Külön ott van, hogy lefordíthatják. Az nincs ott, hogy csak angolról spanyolra, ezért fordíthatják légitársaság formátumról naptárbejegyzés formátumra is.

@látnokzsálya
Jogos, a bolt/ benzinkút szó lemaradt:) a határ melletti üzleteknél vannak sorok

@Къырымтатар (de szép neved van, nem is talál a blogmotor 😀 ).

Van 3 gyerekünk, a család egyik fele 120, a másik 160 kilométerre él. Autó nélkül lef*snám a bokámat, szóval nehéz azt mondani hogy autógyűlölő lennék, de nem is tudom mi alapján látod ezt bele. Mindössze azt mondtam, hogy az egyik fajta szennyező autózás helyett nem a másik, máshogy szennyező autózás a jövő. Nem az autózásnak kéne a (közel)jövőnek lenni.

Azt is szoktam mondani, hogy várom hogy dráguljon (mindenhol fizetős legyen) a parkolás pl. Budapesten, viszont legyen kevesebb parkolóhely és több zöld, meg ilyesmi. Na ez akasztja ki igazán az autósokat 😀 Hiába, a meglévő kognitív disszonanciába (hiszen havi többtízezres kiadást, és minden velejáró nyűgöt kell racionalizálni) már könnyű beilleszteni hogy aki nem akar ingyen benzint, parkolóházat a városliget helyére, wc-re is autóval menni, az biztos autógyűlölő.

@justin-time @Kiszamolo erről tökjó lenne valami belemélyülősebb beszélgetés
én pl nem látom problémának, hogy mindent is tud rólam a google/apple/amazon/tudjatök
a timeline-t pl tökre szeretem, csomószor segített már "visszaemlékezni", hogy pontosan mikor mivel mennyi időt mentünk valahova, kalória számolásban is segít (hogy mennyit sétáltam, bicajoztam aznap)
az, hogy a google kiszedi a járatinfót az emailből, és beírja a calendarba, megint egy hasznos dolog, amúgyis megcsinálnám kézzel
ugyanígy ha már úgyis mindenből a reklám ömlik rám, legalább legyen olyan ami érdekel

az meg hogy a "nagy testvér" tudja, mikor hol mit csinálok, nagyon szarul hangzik, de a gyakorlatban csak egy adatsor vagyok, mint ahogy ti is, senkit nem érdekel a konkrét életünk, nincs egy jucika, aki csekkolja, hogy mit csinálunk - az algoritmus meg nem fog velünk semmi rosszat csinálni attól, hogy mindent tud

"Valahol olvastam, hogy ennek az éves átlagos inflációnak közgazdaságtani jelentése nem sok van."

És végiggondoltad, hogy a te szempontodból, ennek van-e relevanciája?

Tegyük fel a 2022 jan év/év infláció 7%. 2022 dec év/év infláció 22%.
2023. jan 22%, 2023 dec 7%.

22-es "éves átlag" 14.5%, 23-as ugyanennyi.

2023 decemberében az árak 1,22*1,07 = 1,30 azaz 30%-al magasabbak, mint 2021 decemberében voltak.
Ha az átlagokkal számolunk:
1,145*1,145 = 1,31

Magyarul kb ugyanaz jön ki, csak kisimítva.
Én nem látom akkora tragédiának, hogy növekvő infláció mellett lefelé torzítanak az átlagolással, csökkenő mellett meg felele fognak. És inkább ezt a simított értéket használják a PMÁP kamatmeghatározásánál.

"Tibornak abban igaza van, hogy ha te pl. 2024-ben akarsz a penzedert valahol valamit venni, mert eppen akkor ert utol egy tuti lehetoseg, akkor nem allampapirban akarsz ulni meg masfel-ket evig"

Azért ne már... Persze legyen kockázatmentes, garantált 50%-os hozam, és persze likvid is legyen. Azért mindent ne akarjunk már.
Ez egy elég likvid konstrukció, normális kamattal, az esetek felében infláció alatti hozammal, az esetek felében meg infláció fölöttivel.
Akinek nincs jobb ötlete, az örüljön, hogy legalább ez van, USA-ban is infláció alatti kamatot adnak.

@krilin
"aki nem akar ingyen benzint, parkolóházat a városliget helyére, wc-re is autóval menni, az biztos autógyűlölő."
Nem erről van szó, nagyon sokan fölöslegesen használnak autót, de szerintem nem az a megoldás, hogy "ticsák be" az autókat, meg tegyék megfizethetetlenné a parkolást mindenki számára.
Én sem értem, amikor a kollégám autóval jár dolgozni, úgy, hogy kb. háztól házig vinné őket a busz. De az, hogy néha be kell mennem a belvárosba, ügyeket intézni, orvoshoz, stb., vagy elmegyek este a barátnőmért, mert nem akarom, hogy hajnali 2-kor a legnagyobb putri járaton utazzon haza, azért ne szankcionáljanak már. A 7. kerületben már alig lehet megállni valahol, ha a 8. kerületbe megyünk baráti összejövetelre, most este 10-ig fizethetem az emeltdíjas parkolást, pedig jellemzően este 7 körül megyünk, tehát dugót nem okozunk.
Ez a pénzlehúzásról szól, nem a környezetvédelemről.

@krilin

Még annyit, hogy ha tényleg a környezetvédelem, meg a tiszta levegő érdekel, azt mondjuk azzal kéne kezdeni, hogy ne veszélyes hulladékkal fűtsön a lakosság, mert télen a külvárosban meg lehet fulladni.
Lehet plusz adó azoknak, akik nagy fogyasztású, nehéz autókkal közlekednek, de ebben az elcseszett rendszerben jellemzően ők kapnak kedvezményt, mert a 2,5 tonnás, 18 litert fogyasztó SUV-nak zöld rendszáma van. 🙂
Vannak itt lehetőségek, de az, hogy este 10-ig fizetőssé tesszük a parkolást, meg a 3 sávos útból csinálunk egy 1 sávosat, az biztos, hogy nem optimális megoldás.

@NGergő
Pontosan így adod a kis golyóidat bárki más kezébe, önszántadból mosolyogva, aztán oda csavarják, ahova akarják.
Azt ugye tudod például, hogy kínában, ahol elég komoly gondok voltak a covid lezárásokkal (értsd hagyták éhenhalni a nagyit meg igazából bárkit), ugyan ezekkel az adatgyűjtésekkel, megfigyelésekkel törölték a tüntetésre vonatkozó üzeneteket, vagy éppen előre kiküldték a hadsereget a megbeszélt helyre? A kis kényelmed másnak a teljes irányítás lehetősége.

Gyűlölöm az összeesküvés hívő barmokat, meg a laptopon kamerát leragasztgatókat is - egyszerűen buták ahhoz, hogy felfogják, hogy ez kevés, mit sem ér. De még gázabb önként belemenni a rabszolgaságba, gyanútlanul, mint egy marha a vágóhídra. Igenis észre kell venni, hogy ez félelmetes, hogy önszántából erre senki nem adott engedélyt és hogy simán megerőszakolják a magánéletedet.

@okoska-torp
"Akinek nincs jobb ötlete, az örüljön, hogy legalább ez van, USA-ban is infláció alatti kamatot adnak." - igen, de akkor a partnered az USA, ami az összes negatív oldalával együtt/annak ellenére a világ vezető nagyhatalma. A magyar állampapírral meg a partnerkockázatot egy krumpliköztársasággal futod, aminek az amúgy semmilyen szempontból nem túl fényesnek ígérkező jövőjére már azzal nagy tétben fogadsz, hogy itt élsz és forintban kapod a fizetésed. Szóval full likvid 50%? Még mindig kicsit kevésnek tartanám.

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram