Felkészülni a váratlanra

2015-10-13
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Kevés ember tervezi, hogy váratlanul meghaljon, ennek ellenére sajnos sokakkal előfordul egy ilyen eset, okozza azt baleset, szívinfarktus, agyvérzés, vagy valami más hasonló villámcsapásszerűen bekövetkező tragédia.

Ilyenkor a hátramaradottak komoly gondba kerülnek, mivel gyakran még azt sem tudják, hogy az elhunyt hol tartotta a vagyonát és milyen kötelezettségei voltak.

Egy hagyatéki eljárásnál, ha egyáltalán bevonják a közjegyzőt, gyakran csak az örökösök (hiányos) információira hagyatkoznak. Még ha minden információ is rendelkezésre áll, akkor is hosszú hónapok, mire a hátramaradottak hozzáférnek a pénzhez. Rosszabb esetben pedig nem kerül elő az elhunyt vagyonának egy komoly része. (Az Egyesült Államokban most is 32 milliárd dollár gazdáját keresik az állami hatóságok, mert nem tudják, kit illetne a pénz, amiért már régóta nem jelentkezett senki.)

Hogyan lehet ez ellen védekezni?

Egy időben megírt és folyamatosan frissített papíralapú vagy online listával, aminek a létezéséről a rokonaid tudnak. (Ha semmi titkod nincs, félévente elküldheted a házastársad és az édesanyád e-mail címére a listát.)

Amennyiben titkaid vannak, amiről nem szeretnéd, hogy a hozzátartozóid idő előtt értesülhessenek, akkor csak annyi legyen ebben a listában, hogy hol és melyik ügyvédnél vagy közjegyzőnél (esetleg megbízható barátnál vagy rokonnál) van letétbe helyezve ez a lista, amit a halotti anyakönyvi kivonatod bemutatásával lehet megszerezni.

Mit tartalmazzon a lista?

- Az összes megtakarításod lelőhelyét. Bankok, bankszámla-számok, értékpapírokat kezelő brókercégek, befektetési alapok és úgy egyáltalán minden befektetésed belföldön és külföldön, lehetőleg számlaszámmal együtt.

Ha bérelsz valahol széfet, vagy valami titkos helyen tartod az aranyérméidet, akkor természetesen az is legyen rajta a listán.

Ide tartoznak még az önkéntes nyugdíjpénztárak, magánnyugdíjpénztárak, egészségpénztárak és egyéb hasonló helyen megtalálható és örökölhető pénzek lelőhelyei is.

(A bankbetéteknél lehet úgynevezett elhalálozási rendelkezést tenni, ilyenkor a bank gondolkodás nélkül kifizeti a pénzt annak, akit megneveztél, nem kell megvárnia az akár fél-egy évig húzódó hagyatéki eljárás végét.)

- Milyen biztosításokkal rendelkezel és hol? Ha lakástűzben halsz meg, hol van biztosítva a lakás? Ha autóbalesetben, hol volt a casco? Ha voltak életbiztosításaid, melyik biztosítónál és mire szólt? Ha az egyik biztosítónál volt bármely halálra szóló életbiztosításod és baleseti biztosításod is, ne felejtsd el mindkettőt feltüntetni, lehetőleg kötvényszámmal együtt.

Arra nagyon vigyázz, hogy az az életbiztosítás, amiről csak te tudsz, az semmit nem ér. Meghalsz, a biztosítás nem lesz tovább fizetve, ezért a biztosító felmondja és a követelés is elévül pár év alatt. Ha csak a házastársad tud róla, az csak akkor jó, ha nem együtt haltok meg egy autóbalesetben. Ezért mindig tudjon róla más rokonod is.

Amikor mi a múltkor utaztunk a feleségemmel, még a bankkártya mellé kötött utasbiztosításokat is felírtuk a mamáknak az életbiztosításokkal együtt, ha bármi történne. Úgyhogy még erről se feledkezz meg.

(Arról, hogy ki kössön kockázati életbiztosítást, már itt írtam.)

- Hol tartod az irataidat? (Ide értve a házasságról, válásról szóló iratokat, de például a nyaralóról, építési telekről szóló tulajdonlapot is, amiről esetleg nem is tud a család, mert annyira új vagy annyira régi szerzemény.)

- Milyen kötelezettségeid vannak mások felé? Fontos a bankokat is értesíteni a halálodról és tudni arról, hogy mennyi hitellel van terhelve az autód vagy a házad és hol. De egy magánszemély felé való tartozásról is érdemes tudnia a hátramaradottaknak.

Ide tartoznak a hűségnyilatkozattal vett mobilelőfizetések, kábeltévé előfizetések és hasonlók is.

- Kit szükséges értesíteni a halálodról? Munkatársak, üzleti partnerek és egyéb ok miatt fontos személyek listája, lehetőleg elérhetőséggel együtt.

- Jelszavak a levelezésedhez, facebook fiókodhoz és egyéb helyekhez, ahol a hátramaradottak értesítést hagyhatnak, vagy lemondhatják a szolgáltatást.

- Bármilyen speciális kívánság a temetésedre nézve. (Hamvasszanak, ne hamvasszanak, senkit ne hívjanak meg, a szülővárosodba temessenek, stb.)

- S utoljára hagyva, de nem utolsó sorban a végrendeleted lelőhelye. Erről már ebben a cikkben és ebben a cikkben is volt szó.

Egy ilyen listával lényegesen könnyebbé teszed az örököseid életét, de fontos, hogy legalább félévente aktualizáld, mert egy 8-10 éves listával nem mennek sokra az érintettek.

Ha szeretnél többet tudni a pénzügyekről, gyere el az Akadémiára, ahol megtanulsz mindent, amit a pénzről tudni kell 6 alkalom alatt, 25 ezer forintért, vagy kérj valódi pénzügyi tanácsadást.

Olvasd el a többi pénzügyekről szóló cikket is a blogon. Csatlakozz hozzánk a Facebookon:. target="_blank"> http://.

Hozzászólások:

Komment szekció frissítés alatt!

Kedves Kommentelők!
Éppen egy új kommentmotorra állunk át, azonban a Kiszámoló blog régi kommentjei mind elérhetők, és az elmúlt 1 év Disqus hozzászólásait hamarosan, a következő napokban importáljuk az új rendszerbe. Ha van fontos észrevételed, kérjük, oszd meg velünk! Köszönjük a türelmeteket és megértéseteket.
57 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Nagyon jol jön a cikk. Nagyjabol minden jelszavam, szamlam, szerzödesem rendszerezve van, pedans rendben, egy központi helyen, de csak en ferek hozza. Evek ota meg akarom oldani ezt a vegrendelet/hagyateki dolgot, de persze mindig van fontosabb. Most felirom a GTD listamra,

Egyetértek.

Annyit jegyeznék meg, hogy a levélben elküldött jelszavakat kevésbé erőltetném. Információbiztonsági szempontból.

az otlet jo, de ilyen informaciot valami modon titkositani erdemes. nagymami "unokaneve" jelszavat feltorik, aztan kesz is a tragedia, teljes hozzaferes az anyagiak listajahoz...

@terpesz nekem is ez a problémám. magamnak irogatom a gépemen, el van titkosítva, de hogy ha valami történik velem, hogy megtalálja-e valaki, és feltöri-e? kis esélyt látok rá.
hol és hogyan tudom biztonságosan tárolni, és maradhat könnyen frissíthető, mivel a jelszavaimat 60 naponta mindenhol változtatom, valamint a pin kódjaimat is.

Betörés esetén, ha viszik a borítékot, akkor nem csak az elvitt anyagaik miatt kell aggódni.

A jelszavakat minek kene megadni? A bankba bemennek, es felveszik a penz( vagy elutaljak ), a tobbi helyre se kell jelszo szerintem.

Na igen, az otthonbiztosítási kötvényt lehet, hogy nem otthon kellene tartanom...

Valami olyan internetes szolgáltatás lenne jó, ami garantálja az adatok biztonságát, folyamatosan (vagy adott időközönként) adjon lehetőséget az adatok frissítésére, és megadhassam, hogy kinek, vagy kiknek lehet kiadni az adatokat, de csak a halálom után. Közjegyzőhöz azért nem szeretnék még félévente se járni, kényelmesebb lenne neten intézni.
Itt egy piaci rés, megfelelő árral lehet, hogy életképes céget lehetne erre csinálni.

Nalunk betegseg okan tudatosan keszultunk erre. Vegrendelet kezzel irva, bankban elhalalozasi rendelkezes (ingyenes), biztositasi kotvenyek kinyomtatva, szolgaltatoi szerzodesek sorban, tulajdoni lapok rendszerezve es egy lista, hogy mit kell elintezni ha (temetkezesi vallalkozo, szoveg az ujsagba, temetes...). Rengeteget segitett, atsegitett a trauman. Igy is kepes voltam masnap reggel rozsaszin, felregombolt ingben bemenni a temetkezesi vallalkozohoz. Elsirtam magam amikor meglattam a tukorben. Nem volt leirva a listara, hogy feketebe feloltozni... 🙁 Az ember nem tud gondolkodni amikor megtortenik.

Kell mindenkinek egy dosszie szerintem. Sose lehet tudni mikor esik a fejunkre egy tegla, vagy csap el a villamos...

Köszi majd meg is nézem mit tudnak.

Házastárssal közös bankszámla esetén is kell elhalálozási rendelkezés ahhoz, hogy a túlélő fél gond nélkül azonnal hozzáférhessen az összes rajta lévő pénzhez?

Mivel aktív gmail-es vagyok, így a gmail inaktív fiókkezelőt használom: bizonyos idejű inaktivitás után előre megadott embereknek egy előre megírt üzenettel karöltve átadja a fiókinformációkat. Egyfajta virtuális öröklés. Nekem csak a pénzintézetek neve és esetleg egy ottani kapcsolattartó elérhetősége van megadva a kísérőlevélben.

hvg.hu/tudomany/20130412_gmail_inakitv_halal

A házastársnak megadott információ a vagyonról visszaüthet válás esetén.

Hát én nemrégiben kaptam egy ilyen listát.
- Hörcsögöt megetetni, virágokat megöntözni
- Téli gumi a garázsban, egy szezont még bír
- Pörkölt a hűtőben, csináljatok hozzá tésztát

Steve:
Halálkor bejelentés nélkül elutalni a számlán található összeget.
Gondolom hozzáférsz netbankon a számlához.

Aszittem nekem minden megvan.
Írjatok még hozzászólásokat!
Köszi

@arizona , bocs, de ez inkább már búcsúlevélnek tűnik.

@napalm

Ezzel az lehet a baj, hogy még egy utolsó vidéki háziorvos is kb. órára pontosan megmondja, és naplózza (halotti anyakönyvi kivonat) a halál pontos időpontját.

Tehát kb. az van, hogy meghal a szeretted, és te nem kapsz sokkot, nem sírsz felette, hanem azonnal netbankolsz, és elutalod a számláján lévő összeget. Hihető...

Amit utána a hagyatékin valszeg elő fognak venni, és lehet magyarázkodni.

@napalm @steve
Nem hatékony: a számla nyitóegyenlegét nézik a halál napján (halotti anyakönyvi kivonat) és annak a felét zárolják. Ha elutaltad, tartozni fogsz és biztosan behajtják 🙁

Gyerekek én simán megcsinálnám. Főleg ha én vagyok az örökös.
Biztos nem várnám meg a hagyatéki eljárást.
Vagy mit csinál a bank, visszakéri a pénzt? 😉

@nemeth-balazs nem is ismertem ezt a Google feature-t, köszi a tippet.
Viszont ez a feature "fekete boríték" helyett nem jó, 3 hónap a legrövidebb beállítható limit, az már túl késő.
Én egyébként egy megosztott evernote jegyzetbe írtam fel a fontos dolgokat, de ezt a cikket és a hozzászólásokat olvasva, még nem eleget.

Erről már "ebben a cikkben" és "ebben a cikkben" is volt szó.

A két link ugyanarra a cikkre mutat. Szerintem elég lenne csak egyszer. 🙂

A facebook-on a Beállításokban van lehetőség hagyatéki kapcsolattartót beállítani. Ami így hasznos lehet.

Létre kell hozni egy valamilyen fiókot (pl Google) külön erre, oda feltölteni mindent, doksikat, szkennelt doksikat, stb. Ezt tetszőleges gyakorisággal karban lehet tartani.

Az elnevezést, jelszót pedig letétbe helyezni közjegyzőnél, ügyvédnél, barátnál.
És a hozzátartozókat értesíteni, hogy hol keressék a cuccot. (közjegyzőt, ügyvédet, barátot.)
Előnye, hogy a letétkezelőt nem kell zaklatni minden módosításnál. Azt nem tudom mi van, ha a közjegyző vagy ügyvéd meghal/bezár.

Normál esetben ilyeneket házastárssal közösen írunk. Válás esetén nyilván mindent újra kell gombolni.

Tehát, ha a feleségemmel van egy közös számlánk, aminek ketten azonos és teljes jogú tulajdonosai vagyunk, meghalok, akkor jogosan csak a pénz felét veheti ki. Kivéve, ha aláírunk egy fecnit, hogy halál esetén a másik a jogosult az egész összegre. De a hagyatéki tárgyalás mit fog kihozni? Nyilván azt, hogy az életben maradt házastárs a jogos örökös. (Ha gyerekek nincsenek.) Bonyolult egy ország ez...

Bankszámlánál az a legegyszerűbb, ha megadsz egy-két kedvezményezettet (házaspárok élből egymást) és akkor nincs ez a herce-hurca. Apám is megtette, tudatta is és így semmi köze nem volt a hagyatéki eljáráshoz. Aki egy haláleset napján ez foglalkoztat, ahogy írják itt többen, hát...

@antenna
pontosan, hiszen a hazassag idejen felhalmozott kozos vagyon tulajdoni aranyai 50 -50 %. Amennyiben ettol nincs eltero megallapodas.

"Nyilván azt, hogy az életben maradt házastárs a jogos örökös. (Ha gyerekek nincsenek.) Bonyolult egy ország ez…"

Mivel itt foleg a "hirtelen" bekovetkzetett halaleset a tema indito, ezert siman lehet, hogy a hazastars mellett az elhunyt szulei meg elnek es a hagyateki eljarasban mint orokosok jelennek meg.

@profiterror
Pontosan, ebben az esetben a hagyatekba be sem kerul a bankszamlan szereplo osszeg.
Nincs min civakodnia az orokosoknek.

Napalm:

Simán BTK-ba ütközik az, ha más számlájáról pénzt elutalsz. Még akkor is, ha x nap múlva a tied lenne. A pénztáros se veszi ki a pénztárgépből a fizetését.

Én ezek szerint nagyon el voltam tévedve: azt gondoltam, hogy ilyen esetben a közjegyző, vagy az, akinek le kell majd folytatni a hagytéki tárgyalást - tudtommal ez minden esetben van - előtte összeszedi a dolgokat: bekéri inden banktól, hogy van-e ott az elhunytnak számlája, betétje, stb. A földhivatalotől, hogy van-e bármilyen ingatlan tulajdona. Ha ez megvan, akkor lehet a hagyatékit megtartani.

@sokasebi "A házastársnak megadott információ a vagyonról visszaüthet válás esetén."

ezt hogy gondolod? Ha a házastársaddal külön akarjátok kezelni a vagyonotokat, vagy annak egy részét, azt lehet házassági vagyonjogi szerződés keretében. De akkor is le kell írni, hogy mid van, és milyen jövedelmek nem közösek. Ha nem adsz információt a vagyonodról, az rosszabb. A házasságba hozott vagyonod ez esetben is külön vagyon, viszont annak a hozama már közös. Váláskor jó eséllyel úgyis kiderül.

Kiszámoló: A haláleseti rendelkezésnek éppen az a lényege, hogy az azzal érintett betét nem képezi a hagyaték tárgyát. Tehát nem a bank "nem jelenti le", hanem nem tartozik a hagyatékhoz. Ezért se a kötelesrészre jogosultak, se az örökösök azt eredményesen nem követelhetik.

nnk: Jól gondoltad, a közjegyző pontosan ezt teszi, előbb felméri, hogy mi a hagyaték, aztán rendelkezik róla.

"Azt nem tudom mi van, ha a közjegyző vagy ügyvéd meghal/bezár."

Úgy tudom, a kamarájuk átveszi a letéteket, és az intézik.

A kozelmultban sajnos ket hagyateki eljarast is kenytelen voltam vegigcsinalni. Mindket esetben en voltam az egyeduli orokos, teljesen szimpla, minden komlikacio nelkuli ugyek voltak. Megis az egyik kb 1 evig (Bp, XVIII kerulet), a masik kb. 1.5 evig (Bp. X. kerulet) tartott, azaz ennyi ido utan kaptam meg a kozjegyzotol a jogeros hagyateki vegzest.
Az ugyintezes az elhunyt lakhelye szerinti onkormanyzat hagyateki osztalyan indul, es ott is all igen sokaig. Ok becsulik fel az ingatlan (ha van) erteket, es nekik kell megadni a tudomasunk szerinti banki adatokat is, es vegrendeletet ha van. Idovel az anyagot atkuldik a kozjegyzohoz, ahol mar csak kb. 1-2 honap a vegzes ha nincs semmi komplikacio. A kozjegyzo veszi fel a kapcsolatot a bank(ok)al amiket megadtal, de magatol nem nyomoz semmi utan. A vegzes nelkul szinte semmit nem lehet tenni, meg a kozmuszolgaltatasokat se tudtuk lemondani.

A kozjegyzo kiszamolja a hagyatek erteket, itt lehet/kell nyilatkozni arrol hogy lemondasz-e az oroksegrol (az egeszrol) vagy nem, gondolom ez nagyobb adossag eseten hasznos lehet.
Szamomra megdobbento volt hogy milyen sokaig tartott mindez, lehet hogy ha jobban 'hajtom' az onkormanyzatot akkor gyorsabban megy (nekem nem volt kulonosebben surgos), de igy is csak akkor lepett elore valamit az ugy ha telefonaltam vagy odamentem. Dobbenetes a munkamoral, erdemes megjelenni az ugyintezonel idonkent. Persze lehet hogy mashol jobban mukodik mindez, de en ezt tapasztaltam, mindket eset az elmult 5 evben tortent.

1-1,5 év az elég sok azért egy egyszerűbb esetben. Sokszor az ember ingatlant és autót örököl. Az elég nagy szívás, ha egy évig csak fizetheted ezek költségeit. Nekem 2 hét után jelentkezett az önkormányzat (II. ker.), 3 hónapon belül meg a közjegyző is le volt tudva.

Államkincstári számlához lehet elhalálozási rendelkezést adni?

Államkincstári számlát nemrég intéztük nagyszüleimmel. Kettejük mellé felvettek mint 3. személyt, aki rendelkezhet a számla felett mivel azt nekem szánják. Így utólag belegondolva attól még nem egyértelműen csak én öröklöm, vagy de? Mondjuk ehhez 110%-ig meg kell bízni egymásban, mert akár fel is veheti az ember, de ez fel sem merül persze.

A haláleseti rendelkezés csak a folyószámlákra és a betétekre vonatkozik. Befektetésekre, értékpapír-számlára nem. Az életbiztosítások nem képezik a részét a hagyatéki eljárásnak, a biztosító rövid időn belül utal a kedvezményezettnek. Sok bankban jogilag nem "egyenlőek" a számlatulajdonosok. Van főszámlatulaj és meghatalmazott(ak). Ha meghatalmazott hunyt el, nem zárolják a számlát, ha a főszámla-tulajdonos, mindent zárolnak.

" Sok bankban jogilag nem “egyenlőek” a számlatulajdonosok. Van főszámlatulaj és meghatalmazott(ak). Ha meghatalmazott hunyt el, nem zárolják a számlát, ha a főszámla-tulajdonos, mindent zárolnak."

ez szerintem kb mindenhol így van, a cib-nél az a különbség, hogy megszüntetni csak a (fő)tulaj tudja.
Mi történik ha meghal a számla (fő)tulaj, viszont van haláleseti megbízás?
(miután képes rá) bemegy az ember a bankba a megfelelő papírokkal és kéri, hogy írják át "egyszemélyesre" a számlát?
Mit kell ilyenkor bevinni a halotti bizonyítványon és a személyes igazolásra szolgáló papírokon kívül? a haláleseti megbízás megvan a banknál is..

@kozgazdasz @tamas
A meghatalmazott nem számlatulajdonos! A tulajdonos(ok) megbízottja. Megbízása a tulajdonos halálakor megszűnik.
Ha egy számlának több résztulajdonosa van (pl. 2), és egyikük meghal, akkor a halotti bizonyítvány bemutatásakor annak az összegnek a felét zárolják, ami a halál napján a számlán volt.
Az OTP-nél (tapasztalat) az életben maradt tulajdonos sem tudja megszüntetni a számlát, amíg nincs hagyatéki végzés, mert a zárolt összeg ugyanzon a számlán van nyilvántartva. A nem zárolt résszel rendelkezhet és a számlát használhatja.
Csak halotti bizonyítvány kell a bejelentéshez, és bárki megteheti, nem csak az életben maradt számlatulajdonos.

@profiterror
A rendelkezési jog (meghatalmazotti státusz) nem befolyásolja az öröklést és nem jelent tulajdonjogot.

@tamas van olyan bank, ahol lehet közös számlát nyitni, nem csak főtulaj-meghatalmazott viszonyban, hanem felesben is. Konkrétan az otpnél tudok ilyen számlákról, nem tudom máshol létezik-e, és abban sem vagyok biztos, hogy az otpnél a mai napig nyitható, vagy csak a régiek élnek még.
Ilyen számláknál gondolom zárolják a felét.
Ahol csak meghatalmazottként van jelen a másik fél, ott sztem csak akkor van gond, ha a tulajdonos halálozik el...

@tamas az általad írott esetben, tehát ha meghal a számlatulajdonos, (és van haláleseti kedvezményezett, aki egyben meghatalmazott is), akkor a haláleset után meghatalmazottként nem járhat már el. Csak a halotti anyakönyvi kivonatot kell bevinnie, és megszüntetik a számlát, tehát nem cserélik ki a meglévő számlán a számlatulajdonos nevét. Persze nyithatsz új számlát ugyanott. Nekem jópár éve költséget sem számoltak fel a pénzfelvétért számlamegszüntetéskor, de lehet, hogy ez változott a tranzakciós illeték óta.

@szocske ersténél és fhb-nál is van tényelegesen közös tulajdonú bankszámla.

Headset köszi a választ. De akkor mire jó? Ha idővel nekem szeretnék adni, akkor egyszerűbb lenne átírni, nem? ..a kukacos direktbe válaszolást is megköszönném, ha megmutatná valaki:))

@profiterror "Headset köszi a választ. De akkor mire jó? Ha idővel nekem szeretnék adni, akkor egyszerűbb lenne átírni, nem?"

A bank a zárolt összeget annak szeretné adni, aki végrendeletileg, vagy az öröklési törvény alapján örökli. Ez lehet más, mint a meghatalmazott vagy a társtulajdonos. A közjegyző dönti el, és a hagyatéki végzésben tudatja a bankkal, hogy ki az.
Ettől eltérően, ha pl. egy folyószámlánál van kedvezményezett, annak azonnal odaadja a bank, amint látták a halotti bizonyítványt.

A link egy nagyon titkos trükk, még Kiszámoló sem ismeri. (Bocs Kiszámoló. 🙂 ).
Beütsz egy kukacot és néhány betűt a névből és lehet listából választani.

@headset Kösz a felvilágosítást!:)

Autó öröklése kapcsán nemrég hallottam arról az megoldásról, hogy az idős tulaj írt egy dátum nélküli adás-vételi szerződést az idős autójára, azt átadta a gyerekének.
Halál esetén az előző hétre kell dátumozni, 15 nap van az átírásra...
Így az autó nem kerül a hagyatékba.

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram