Fontos változások Cipruson

Ciprus, Görögországhoz hasonlóan a csőd szélén lavíroz már egy jó ideje, ezért kénytelen volt az Unióhoz fordulni pénzügyi segítségért.

Pénteken megszavazták a 10 milliárdos mentőcsomagot, azonban elsősorban Ciprustól várják, hogy oldja meg a saját problémáját. A megmentést azért is utasítják el sokan az Unióban, mert Ciprus egy offshore ország, ahol az adóoptimalizáló európaiak és főleg adót elkerülő, vagy korrupcióból meggazdagodott oroszok tartják a pénzüket. Uniós pénzből pedig miért mentsenek orosz milliárdosokat, hangzott el többször a jogos kérdés.

A mentőcsomagért cserében Ciprus vállalta, hogy a társasági adóját 12,5%-ra emelik, illetve a bankbetétjeire százezer euró alatt 6,75%. felette 9,9% egyszeri illetéket vet ki, valamint megduplázza a kamatadót.

(Update: a kormány erősen tanácskozik, hogyan tovább. Lehet, hogy még finomítanak a számokon, vagy több összeghatárt állapítanak meg, különböző kulcsokkal. Itt egy cikk a ciprusi elnök nyilatkozatával.)

A bankok bezártak a hétvégére, mert máris betétesi roham indult a pénzekért.

Ha neked ciprusi céged van, vagy ott tartod a vagyonod, érdemes átgondolnod, hogyan tovább.

Share

73 hozzászólás

  • Jakab Gipsz
    Az a baj, hogy ebben a háborúban pont a magántulajdon és a betétek/kölcsönök biztonsága iránti bizalom lenne a csodafegyver. Ezzel kapnának ugyanis az államok és a bankok alacsony kamaton kölcsön, ami nélkül “vesztenek”.
  • durkoi
    Inkább azt kérdezném, hogy ennek következtében milyen tendenciákat lenne érdemes meglovagolni, vagy óvakodni tőle? Pl, fog-e felmenni az arany csak emiatt, stb.
  • KZoltán
    És mi van a CDS-ekkel?! Ez is jól mutatja a mai pénzrendszer perverzitását. A nemzetközi pénzrendszernek sikerült elérnie, hogy a hitelezőkkel egy olyan áru árát is kifizetteti, amely a valóságban nem is létezik. Lehullt az álarc, csak erről mélyen hallgatnak.
  • sucec
    @jurta:

    Ja csak ezzel az a baj, hogy:
    – mint álllampolgár rohadtul nem én akartam a háborút (az alkotmány szerint ráadásul ez ügyben még népszavazást sem lehet kiírni)
    – mivel nem én akartam a háborút, az sem érdekel hogy oldják meg a helyzetet, de azért amiért nagy nehezen megdolgoztam, azt ne vegyék már el -> lsd. megint az van, hogy a tücsök jól járt mert ért valamit a pénze, aki a hülye hangya meg jól megjárta, mert mire használta volna valamire, addigra szépen ellopták tőle…

    Ilyenkor kéne szépen bevezetni a luxus adót, mert akinek sok pénze van, az sokkal könnyebben tudja nélkülözni..

  • sucec
    @jurta:
    2. rész:
    könnyebben tudja nélkülözni a sokat mint a szegény a keveset….
    Az arányok is mókásak, mert akinek sok pézne van, az nem kétszer annyit adózik, csak mintegy 1,5* annyit. Miért is? Akinek már 30 millió feletti pénze van betétben (értsd: nincs rá szüksége) az azért már nem kicsit gazdag, simán meg lehetne őket adóztatni jobban is…
  • Ervin
    Tényleg nem, de a sajtó már megírta csütörtök este, hogy a németek és az IMF a betétek adóztatását akarják…
  • Zsolt
    Gondolkodjunk együtt arról, hogy, ha a jövő trendje az lesz, hogy a virtuális pénztömeg értéke igazodik a világon lévő és megvásárolható javak értékéhez, akkor ez hogyan történik? Milyen jelekből tudjuk, hogy elindult? Ciprus lehet ilyen jel? /Az biztos, hogy megszorításokkal az államdósságok nem fizethetők vissza. Marad az infláció és a lenyúlás. /Ha elindult mit tegyünk? Vegyünk részvényt, mert amögött eszköz van? Vagy aranyat? Vagy kertet kúttal és birtokot, ahol élelmet termelhetünk, amiért annyi aranyat kapunk amennyit akarunk, mert a másik fél éhes?
    Milyen forgatókönyvek lehetségesek?
  • Jakab Gipsz
    Nyugaton egy kétszobás lakás simán 200 ezer euró, és azért sok embernek van. Ha mondjuk erre gyűjtök a bankban, akkor eléggé be lennék rágva, szerintem jogosan, ha 15 %-ot lehúznak róla, pláne, ha még többet.
  • Jakab Gipsz
    “És mi van a CDS-ekkel?!”

    Mi lenne? Nem vettek, gondolom. Aki vett, az nem bukott.

  • KZoltán
    Államkötvényt nem adnak CDS nélkül. Egyébként ‘édes’ volt, amikor a görög adósságleírás nyomán az ISDÁ-ban angol szemantikai vita robbant ki, hogy akkor ez most default vagy nem default (”az itt a kérdés”). Úgy látszik, a ciprusiak gyengék angol szemantikában. További ‘szépség’, hogy a görögök azért kerültek csődbe, mert nem kaptak elég alacsony kamat mellett hitelt, amely kamat nagyrészt azért volt magas, mert az egyre magasabb CDS-árat is tartalmazta. Tehát mondhatjuk, hogy a CDS-sel semmi mást nem vettek meg, mint a saját csődjüket, illetve most már Ciprusét is.
  • jurta
    “mint álllampolgár rohadtul nem én akartam a háborút”

    Vannak előnyei és vannak hátrányai annak, hogy emberi lényekként államokba szerveződünk. Az előnyeit annyira megszoktuk, hogy természetesnek vesszük. (Egyébként biztos nem én akartam-e, ha a jólétben tapsoltam az állam eladósodásához, és ugrottam az olcsó devizahitelért?)

    “Ilyenkor kéne szépen bevezetni a luxus adót, mert akinek sok pénze van, az sokkal könnyebben tudja nélkülözni.”

    Az a probléma a luxusadóval, hogy mindenki úgy gondolja, hogy ő még pont nem él luxusban. Mindenki csak a nála gazdagabbakkal szeretné fizettetni. Mindenki.

  • Janos
    Azert ez meg magyar viszonyok kozott is problemas.
    Egyszeru eset: 2 ember hazra gyujt nem nagyra, kb 40-50 milliosra( az meg boven nem a luxus meg az aglomeracioban sem), Az 1ik amint osszejott a 10 millio, felvette a hitelt, es most epphogy van 5-600e ftja a bankban…
    A masik mar osszeszedett 35milliot… Szerintem itt latszik, hogy elegge igazsagtalan a megoldas.

    Raadasul miert bunteted a tehetseges, szorgalamas, sporolost?

  • gab
    Na, úgy látom folyamatosan változik, mit is fognak megadóztatni, és mennyivel, a végén még a 100 ezer euró alatti betétek megússzák, mert az tényleg gáz. Erre értettem, hogy megérdemlik. Amúgy szerintem ezt az egészet egyáltalán nem gondolták át…

    Szvsz ez zajlik világszerte: szétteríteni a veszteséget azok nyakába, akiknek az egészhez semmi közük, a bankot a kis betétük benntartására használják, és kész. Szerintem mindenki készüljön arra, hogy ne “pénzt” tartalékoljon, mert láthatóan elhatározták, hogy leépítik az emberek megtakarításait. Lásd. kamatok VS infláció az eurózónában.

  • Zabalint
    Csak jellemzően a hangyáktól veszi el, és a tücsköknek adja. Ezzel megint az szívja meg, akinek volt megtakarítása, mert van mit elvenni tőle.
  • Jakab Gipsz
    Nem igaz. A CDS (kb.) egy biztosítás, amit meg lehet venni, de nem kötelező. Menj be az államkincstári irodába, vehetsz államkötvényt, ugyanolyat is, mint a nagybefektetők. Nem jár hozzá CDS. A kötvényesek kis része vett csak, nem is lett volna kibocsátó, aki 400 milliárd dollárra garanciát tud vállalni.
    http://online.wsj.com/article/SB10001424052702304636404577291281319135996.html A CDS tulajdonosok veszteségét kifizették.

    A kamat azért lett magasabb, mert kockázatosabb lett az ország. Ugyanezért lett magasabb a CDS (csőd elleni biztosítás) ára is.

  • Jakab Gipsz
    (Az előbbi komment a CDS-ekről KZoltánnak ment volna.)
  • fma
    legfrissebb : http://index.hu/gazdasag/2013/03/19/ciprus_nem_sarcolja_meg_a_bankbeteteket/

    Vélemény ? (leginkább Kiszámolóé persze)

  • Ata
    Hát kíváncsi leszek a folytatásra. Sarc helyett maradt az államcsőd veszélye. Ezek után ki hagyná bankban a pénzét? Amint feloldják a zárolást szerintem indulni fog a roham és ezzel be is dőltek az ottani bankok. Erre vajon gondoltak?
  • tgwh
    Kérdéses lesz-e belőle valami. Ha netán igen, akkor majd meglátjuk. Lehet, hogy pont ez volt a cél… majd az izraeliek szépen átköltöznek, úgyis papíron már övék a fel sziget… olcsón jutnak földhöz 🙂
  • gg
    Úgy tűnik hogy ciprusban a nagy bankok ügyfelei szívják meg, és a kis bankoké megússzák.
    Ennyit arról, hogy a nagy bank jóóóóó, a takarékszövetkezet meg rooooossssz.
  • Kiszamolo
    Én dolgoztam több nagybankban és takarékszövetkezetben is, bátran mondom: a takarékszövetkezet rooossz.
  • Zoli
    Kedves Kiszámoló!

    Ciprusi események fényében kifejezetten érdekes kérdésnek tartom, hogy bankcsőd vagy brókercsőd esetén pontosan mire is vonatkozik a védelem.
    Pl. ha egy bankban van betétem, értékpapírszámlám. TBSZ, NESZ-R stb. (azon részvények, kötvények, befektetési alapok, amelyek egyike sem az adott bank terméke), akkor bankcsőd esetén az értékpapír számla is megy a levesbe és 100e-os OBA és a 20e€-os BEVA marad vagy az értékpapír számla tartalmát lehetséges-e transzferálni?

  • Kiszamolo
    Az OBA csak a bankbetéteket védi. A Beva védi az értékpapírokat. Elvileg a bankoknak külön kell kezelni az ügyfélvagyont, így nem történhet olyan, hogy azt a bank elbukja. Mondom, elvileg, sok brókercégnek sikerült elbukni az ügyfél vagyonát is, mert játszottak vele.