Fontos változások Cipruson
Ciprus, Görögországhoz hasonlóan a csőd szélén lavíroz már egy jó ideje, ezért kénytelen volt az Unióhoz fordulni pénzügyi segítségért.
Pénteken megszavazták a 10 milliárdos mentőcsomagot, azonban elsősorban Ciprustól várják, hogy oldja meg a saját problémáját. A megmentést azért is utasítják el sokan az Unióban, mert Ciprus egy offshore ország, ahol az adóoptimalizáló európaiak és főleg adót elkerülő, vagy korrupcióból meggazdagodott oroszok tartják a pénzüket. Uniós pénzből pedig miért mentsenek orosz milliárdosokat, hangzott el többször a jogos kérdés.
A mentőcsomagért cserében Ciprus vállalta, hogy a társasági adóját 12,5%-ra emelik, illetve a bankbetétjeire százezer euró alatt 6,75%. felette 9,9% egyszeri illetéket vet ki, valamint megduplázza a kamatadót.
(Update: a kormány erősen tanácskozik, hogyan tovább. Lehet, hogy még finomítanak a számokon, vagy több összeghatárt állapítanak meg, különböző kulcsokkal. Itt egy cikk a ciprusi elnök nyilatkozatával.)
A bankok bezártak a hétvégére, mert máris betétesi roham indult a pénzekért.
Ha neked ciprusi céged van, vagy ott tartod a vagyonod, érdemes átgondolnod, hogyan tovább.
Ja csak ezzel az a baj, hogy:
– mint álllampolgár rohadtul nem én akartam a háborút (az alkotmány szerint ráadásul ez ügyben még népszavazást sem lehet kiírni)
– mivel nem én akartam a háborút, az sem érdekel hogy oldják meg a helyzetet, de azért amiért nagy nehezen megdolgoztam, azt ne vegyék már el -> lsd. megint az van, hogy a tücsök jól járt mert ért valamit a pénze, aki a hülye hangya meg jól megjárta, mert mire használta volna valamire, addigra szépen ellopták tőle…
Ilyenkor kéne szépen bevezetni a luxus adót, mert akinek sok pénze van, az sokkal könnyebben tudja nélkülözni..
2. rész:
könnyebben tudja nélkülözni a sokat mint a szegény a keveset….
Az arányok is mókásak, mert akinek sok pézne van, az nem kétszer annyit adózik, csak mintegy 1,5* annyit. Miért is? Akinek már 30 millió feletti pénze van betétben (értsd: nincs rá szüksége) az azért már nem kicsit gazdag, simán meg lehetne őket adóztatni jobban is…
Milyen forgatókönyvek lehetségesek?
Mi lenne? Nem vettek, gondolom. Aki vett, az nem bukott.
Vannak előnyei és vannak hátrányai annak, hogy emberi lényekként államokba szerveződünk. Az előnyeit annyira megszoktuk, hogy természetesnek vesszük. (Egyébként biztos nem én akartam-e, ha a jólétben tapsoltam az állam eladósodásához, és ugrottam az olcsó devizahitelért?)
“Ilyenkor kéne szépen bevezetni a luxus adót, mert akinek sok pénze van, az sokkal könnyebben tudja nélkülözni.”
Az a probléma a luxusadóval, hogy mindenki úgy gondolja, hogy ő még pont nem él luxusban. Mindenki csak a nála gazdagabbakkal szeretné fizettetni. Mindenki.
Egyszeru eset: 2 ember hazra gyujt nem nagyra, kb 40-50 milliosra( az meg boven nem a luxus meg az aglomeracioban sem), Az 1ik amint osszejott a 10 millio, felvette a hitelt, es most epphogy van 5-600e ftja a bankban…
A masik mar osszeszedett 35milliot… Szerintem itt latszik, hogy elegge igazsagtalan a megoldas.
Raadasul miert bunteted a tehetseges, szorgalamas, sporolost?
Szvsz ez zajlik világszerte: szétteríteni a veszteséget azok nyakába, akiknek az egészhez semmi közük, a bankot a kis betétük benntartására használják, és kész. Szerintem mindenki készüljön arra, hogy ne “pénzt” tartalékoljon, mert láthatóan elhatározták, hogy leépítik az emberek megtakarításait. Lásd. kamatok VS infláció az eurózónában.
http://online.wsj.com/article/SB10001424052702304636404577291281319135996.html A CDS tulajdonosok veszteségét kifizették.
A kamat azért lett magasabb, mert kockázatosabb lett az ország. Ugyanezért lett magasabb a CDS (csőd elleni biztosítás) ára is.
Vélemény ? (leginkább Kiszámolóé persze)
Ennyit arról, hogy a nagy bank jóóóóó, a takarékszövetkezet meg rooooossssz.
Ciprusi események fényében kifejezetten érdekes kérdésnek tartom, hogy bankcsőd vagy brókercsőd esetén pontosan mire is vonatkozik a védelem.
Pl. ha egy bankban van betétem, értékpapírszámlám. TBSZ, NESZ-R stb. (azon részvények, kötvények, befektetési alapok, amelyek egyike sem az adott bank terméke), akkor bankcsőd esetén az értékpapír számla is megy a levesbe és 100e-os OBA és a 20e€-os BEVA marad vagy az értékpapír számla tartalmát lehetséges-e transzferálni?