Egy picit megszaladt az infláció
Kijött a KSH inflációs indexe áprilisra, 5,1%-os inflációt mértek az elmúlt évre, ami nagyon-nagyon régen volt ilyen magas, utoljára 2012-ben volt ennyi az infláció és már akkor is nagyon borzolta a kedélyeket ez az adat.
Kicsit szépíti a képet, hogy a dohányáruk adóemelése 20%-kal növelte a cigaretta árát, a szeszes italok is 12%-kal lettek drágábbak. (Az új maginflációs adat, ami kihagyja ezeket a tételeket is, 3,1% lett ennek megfelelően.)
Érdemes megjegyezni azt is, hogy az üzemanyag 39%-kal lett drágább, mint tavaly ilyenkor, amikor is nagyon mélyen volt az ára a lezárások miatt.
(Az amerikai infláció is 13 éves csúcsot döntött meg áprilisban.)
Ha szeretném elkezdeni gyűjteni valahol a pénzem, ez a megszaladt infláció mit jelent számomra?
Van olyan opció (pl. állampapir), amit így kerülnöm kellene?
10 éve konzekvensen követem a megtakarítás stratégiámat, gyakorlatilag teljesen értelmetlenül…
Szerintem véletlenül elírtad.
2020. és 2021. áprilisa közötti az 5.1 az értelmezésem szerint
Az infláció emelkedése egyrészt várható volt, mert jelentősen nőtt az € árfolyam, másrészt a kereslet csökkenése így is jelentősen tompíthatta az inflációt. Ez több munkára és nagyobb hatékonyságra kényszeríti a magyart. A csökkenő kereslet és fogyasztás segít elérni a klímacélt. Összességében most lesz rosszabb a helyzet, az unokáinknak lesz jobb, úgyh nem kell szomorkodni.
Az adott éves átlagos infláció az alapja?
Kicsit más téma, de úgy olvasom itt, hogy az inflációs kosárban nincs benne a lakásár, (logikusnak tűnik, különben nem 5 % lenne :))
így felmerül bennem, hogy van-e értelme félretenni lakásvásárlásra havonta 100 ezer forintot: Tesszük félre a havi x összeget.
Államkincstárban kamatozik 4,5 %-ot, de a lakásárak meg többszörösére duzzadnak, gyakorlatilag elinflálódik a lakásár tekintetében az a pénz, amit félreteszek. Ti mit gondoltok erről?
Aki jár bevásárolni rendszeresen, az megtapasztalja.
Részemről magyar állampapír kuka, MÁP Plusszal jól be lettek etetve az emberek.
g7.hu/adat/20210506/vihar-elotti-csend-a-josolt-aremeles-meg-nem-erkezett-meg-az-elelmiszerboltokba/
Érdekes, hogy például a februári cikk alapján összességében csökkentek az árak a diszkontokban a tavaly februárihoz képest, így érdemes a “jaj itt az infláció, mert drága a csirkemell” típusú lakossági panaszkodásokat és a tavaly óta az okos szakértőktől folyamatosan hallott “pénznyomtatás=drága lesz az élet” szövegeket is fenntartással kezelni.
Szerintem nem a KSH inflációhoz kell viszonyítani a hozamodat, hanem a saját inflációdhoz.
Ami a megtakarításod esetén teljesen attól függ, hogy mire akarod majd költeni. Pl. ha egy yachtot akarsz rajta venni, akkor abszolút mindegy, mennyivel emelték a cigi árát. Meg ha nem cigizel és az egészet megélhetésre akarod költeni, miután abbahagytad a munkát, akkor is. Ha lakást akarsz venni, csak a lakásárak számítanak. Ha már a gyerek lakása is megvan, akkor a lakásárak nem számítanak.
Én pl. mindent megélhetésre akarok költeni, és kb. ugyanannyiból élünk, mint 2012-ben. Tehát ami hozamom azóta volt, az mind reálhozam.
áhhh inkább a rezsi se maradjon.
Azt is milyen jól megvédték: már egy jóideje a gáz világpiaci ára alacsonyabb, mint a rezsivel védett :))
Tehat a 2021 aprilisi arak vs 2020 aprilis arak, elobbiek 5,1%-kal magasabbak a KSH szerint.
Minden alkalommal, amikor valakinek a saját EGYÉNI költségei megnőttek, megjelenik itt a hozzászólás, hogy a KSH csal. Még ha csal is a KSH, a te személyes költségnövekedésed nem bizonyíték erre – emellett persze lehet bosszantó/tehetetlen érzés.
Persze, hogy csalnak vele. Ha bárminek nő az ára, akkor azt kiveszik a számításból és végül csak a “megvédett”, világpiaci ár felett lévő rezsi fog maradni és 0% lesz az infláció…
Hőszigetelő anyagok áremelkedése jan.1. óta: 60%(2 hónapos várakozással együtt), feldologozott vasárú 30-120(!!!) %, faanyag 25%…telekárak (Érden) 25-30%)
Az 5 % maximum a szemöldökcsipeszekre igaz manapság….
A mezőgazdaság nem muzsikál jól idén? Nekünk mint mezőgazdasági cégnek eddig all time high, pedig a tavalyi is az volt…
ez attól függ, mekkora lakásra teszel félre havonta 100e forintot. csak számolj, megtakarítasz évi 1,2 milliót, amire kapsz min. 3,6 hitelt is, ez legyen kamattal kerekítve 5 millió, ha a célként kitűzött ingatlanod áremelkedése az évi 5 milliónál több, akkor vagy a félrerakott pénzt kell növelned vagy az álmaidat lejjebb adnod. ha a kiszemelt lakás kevesebb mint 5 millióval drágul évente, akkor pedig közelebb vagy a célodhoz
Az átlag fizetésem nálam úgy ahogy követi az inflációt, legalábbis még.
Nem kerestem ki a régiek nyilvános ajánlattételét, de a mostani:
“A kamatbázis megegyezik a megállapítás évét
megelőző naptári évre vonatkozóan a Központi
Statisztikai Hivatal által közzétett éves átlagos
fogyasztói árindex-változás százalékos
mértékével, azzal, hogy amennyiben ez az
érték nulla vagy negatív lenne, akkor a
kamatbázis 0%-kal, azaz nulla százalékkal
egyenlő.”
Tehát nem maginfláció.
És nem látom, hogy ez változna bármit is a közeljövőben a 0 alapkamatok miatt.
Mi a túróba fektessünk?
thesteel.com/hu/arindex
Jelenleg hiperinflációban vannak elsősorban az acéllemez alapanyagok, ami kvázi minden építőipari és gépipari gyártónál kőkeményen lecsapódik az árakon, és vonszol magával mindent. Nem, nem fogunk pénzt sepregetni az utcán, de a keresetek és megtakarítások szépen olvadnak el.
A termőföld árak a környéken 50-100% között drágultak tavaly nyár óta.
Ruletten barmelyik szám tudja ezt, 3600% hozam és ez még csak nem is éves hozam hanem rögtön megkapod 🙂
A maginflacios korrigalast meg koszonom, igy azert kicsit szebbek a szamok.
Ahogy nézegetem itt az inflációs számokat én se nagyon tudom mitévő legyek. Pakolászom itt a kis 2-300 ezreket havonta állampapírba, de valóban úgy tűnik hogy hagyni kéne az egészet a fenébe. Van pár millió bent, “vésztartaléknak” jó lesz, a többit meg pl. SP500-ba és társaiba?
Próbálta már valaki ezeket a csoda tőzsde oktató anyagokat (minner, Bencze Balázs stb)?
thesteel.com/hu/arindex