Melyik a legolcsóbb bankszámla?
A bankolási költségeink eddig is igen komoly összeget emésztettek fel, ez tovább nőtt a tranzakciós adó januári bevezetésével. Mivel a bankok különféleképpen hárították át az új adót, jelentős átrendeződés indult be a piacon.
Az eddig olcsó vagy egyenesen ingyenes számlacsomagok váltak drágává, míg mások a kisebb emelés miatt lettek vonzó lehetőségek.
Mivel egy átlagos felhasználó számlacsomagja csak a tranzakciós adó miatt havi átlag 400-500 forinttal lett drágább, érdemes átnéznünk a számlacsomagunkat, találunk-e jobb ajánlatot a piacon.
Az összehasonlítás nem könnyű, mert több járulékos költség nem látszik a havi számlakivonaton. Ilyen például a bankkártya éves díja, aminek az árát a szolgáltatók idén általában nagyon felemelték (így hárítva át a bankkártyás vásárlásokat terhelő tranzakciós adót.), illetve ahol ingyen volt eddig a kártya, mostantól fizetni kell érte. A legolcsóbb bankkártya éves 2300-2700 forintos díja máris havi kétszáz forinttal drágítja meg a számlavezetésünket. Külön gondot okoz, hogy sok helyen a második évtől drágább a kártyadíj, de mi a reklámokban általában csak az első éves díjjal találkozunk.
Egyre több bank számol fel költséget a számlakivonat postán való kiküldéséért (illetve ad kedvezményt az elektronikus számlaküldés esetén).
Van, ahol fizetni kell havonta az internetbankért, máshol ez egy ingyenes szolgáltatás. Egyik bank felszámol díjat az internetbank belépési SMS-ért, a másik ingyen adja azt.
A kártyahasználat után kérhető információs SMS az egyik banknál ingyenes szolgáltatás, a másiknál darabonként 25 Ft, a harmadiknál lehet kérni egy havi fix előfizetési díjat, az SMS darabszámától függetlenül.
Sok csomagnál kapunk kedvezményt a havi díjból, ha bizonyos feltételeket teljesítünk, máshol ingyenes készpénz-felvétel a jutalmunk, másik helyen mi választhatunk, melyik kedvezményt szeretnénk kérni.
A kedvezmény feltételei is igen változatosak. Van, ahol elég, ha akárhány tételben 150 ezer forint érkezik a számlánkra, máshol ennek egy utalásból kell jönnie, megint máshol csak a munkabér címszóval érkező utalást fogadják el.
Sok helyen még további feltételek is keserítik az életünket, mert még elvárnak két csoportos beszedést és két állandó utalást vagy két utalást és két kártyás vásárlást. Ember legyen a talpán, aki a sok és-vagy feltételek között nem veszíti el a fonalat.
Van olyan csomag, ami olcsónak tűnik, de fizetünk minden egyes tételsorért 15 forintot, legyen az utalás, vagy kártyás vásárlás, így a hónap végén a legdrágább csomagok egyike lesz. Szintén van olyan csomag, ahol még a betétlekötésért is fizetni kell.
Nem ismeretlen költség a számlacsomag-váltás egyszeri költsége sem, ami akár 20.000 Ft(!!!) is lehet.
Több bank ad látraszóló kamatot a pénzünkre, ami szintén átrendezi a számlák költségeit.
Folytathatnám a sort, mi mindenre kell még figyelni, de talán ennyiből is látszik, hogy nagyjából lehetetlen küldetés megtalálni a számunkra legolcsóbb bankszámlát.
Szerencsére pár hete egy felbecsülhetetlen segítséget kaptunk, a bankmonitor.hu oldalán elindult egy teljes körű, profi számlacsomag-kalkulátor.
Eddig is voltak próbálkozások ilyen kalkulátorra, de azok vagy túlságosan leegyszerűsítettek voltak, vagy éppen túlságosan agyonkomplikáltak, én még nem találtam egy használhatót sem közöttük.
Itt azonban minden szempont fel van víve, a bankolási szokásainkat akár nagyvonalakban, akár teljes részletességgel megadva a program egy listát készít a legolcsóbb bankszámlákról, figyelembe véve minden járulékos költséget, mint bankkártya éves díja, számlalevél postázása és ehhez hasonló egyéb rejtett költségek.
Figyel arra, hogy a számlánkra havonta érkező összeg egyben jön-e, illetve munkabér-e, hogy az egyéb feltételeknek megfelelünk-e, stb.
Nem csak azt tartja számon, hogy esetleg diák, 26 éven aluli, vagy éppen nyugdíjas valaki, de még azt is tudja, hogy néhány banknál ingyenes a számlavezetés, ha ott hitellel rendelkezünk.
Előzékenyen kiszámolja a jelenlegi díjcsomagunk teljes havi költségét és összeveti egy másik általunk választott csomaggal.
Az adatbázist naponta karbantartják, így nem találkozunk két éve már elavult adatokkal, mint néhány oldalon.
Egy szó, mint száz, mindenkinek érdemes kiszámolnia, mennyit nyer egy számlacsomag váltással akár a mostani, akár egy másik banknál. Az adatainkat itt vihetjük fel, érdemes a részletes keresést választani.
(Vannak kényelmi faktorok is, például nem éri meg a szomszédos városba utazni bankolni, ha nálatok nincs az adott banknak fiókja, vagy havi 120 forintért nem utazod át kétszer a várost, ha csak ott van fiók, de ezt már neked kell tudnod.)
Ha szeretnél többet tudni a pénzügyekről, gyere el az Akadémiára, hamarosan indul a következő. Csekély 25 ezer forintért hat alkalom alatt megtanulsz mindent a pénzügyekről, amit alapfokon tudnod kellene.
Valódi pénzügyi tanácsadásra van szükséged, eleged van már az ügynökökből? Kattints a linkre további információért.
Olvasd el a többi pénzügyekről szóló írást is a kiszamolo.hu oldalon.
Ha szeretnéd tudni, hogy új poszt jelent meg a blogban, jelölj be minket a facebookon:www.facebook.com/kiszamolo vagy RSS-en
Egy kérdésem lenne, hogy ha internetes vásárlást kártyás fizetéssel zárom le (nem utalással), tehát például PayPal-el, vagy OTP felületén keresztül, akkor az olyan vásárlásnak számít, mint egy üzletben fizikailag vásárolni, tehát annak a költségeivel kell számolnom?
http://www.bankracio.hu/
Szerintem ez jobb erre a célra.
Mas: Malacpersely kamata 4.5% majus 13-tol 🙁
Bizonyos feltételekkel ott minden ingyenes ha jól emlékszem, kivéve a kártyadíjat, miközben az Axa kamathozóhoz hasonlóan, de annál alacsonyabb kamatot ad lekötés nélkül.
És kisvállalkozóknak is van hasonlóan jó csomagja.
Én még nem találtam olcsóbbat.
Számomra a bankmonitor kicsit komplikált volt. Viszont a bankracio.hu -n a jól sikerült tájékozódnom. Számlacsomagokon kívül használtam még betétek összehasonlításra is. Szerintem korrekt. Vélemény?
Mellesleg a legteljesebb körű számla kalkulátor ez:
https://www.pszaf.hu/fogyasztoknak/alkalmazasok/szvp
Ebbe benne van a gránit is, meg az összes takarékszövetkezet…
Akinek van ilyen: lehet kérni, hogy a számlakivonatot ne postázzák?
🙂
Mert úgy viszont jó lesz a 4.5 🙂
LOL
Minden esetre egyre nehezebb az élet a bankokkal, résen kell lenni, ha valamelyest jól akar járni az ember. Mert hiába kínál egy bank jó számlavezetési feltételeket, ha mondjuk a betéti kamatok alacsonyak. A megtakarított pénzt ide-oda tologatni is egyre kevésbé éri meg. 🙁
Más: jó, hogy visszajött a régi rendszer, így nem kell regelni a hozzászólásokhoz.
Más2: 1195 Ft-ot vettek le, paypal-en utaltam 5 eurót. Most akkor ez mi? 239 Ft egy euró? Miért is jártam ilyen jól?
OTP Jumpról nem éri meg váltani, nekem az jött le 😀 lakástakarék + 2015-ben lejáró ötéves lekötés, internetre meg majd megkérdezem a jelszavam, mert nem sikerül belépni 😀
Kiszámoló folyamatos biztatásai és (lehet, nem véletlenül) a csökkentéshullám kezdete előtt indult +4000 Ft-os akció októbertől végül is rávett egy Malacra. A 12 hó végén majd számolok egy effektív hozamot, kíváncsi vagyok az eredményre. (Lehet, inkább most kéne számolnom, és rögtön fel is mondanám? :-))
Hát, mondjuk magánszemélyeknek “eddig” (tranz.adó bevezetéséig) nem annyira. Konkrétan csak az nem váltott ingyenes számlára, aki lusta volt hozzá. Legalább a Kiszámoló-olvasók közül. 🙂
De nézegettem sok környező ország-beli bankot is, hisz náluk nincsen bank- és tranzakciós adó. A jövedelem oda is EU-n belül átutalható, míg a számlához járó kártyával meg ugyanúgy fizethetek bárhol, mint itthon tettem ezeddig. Ingyenesen!
A bankokba meg csakis az vigye a pénzét, aki totál-hülye vagy saját zsebének, pénztárcájának mindenkori ellensége!
Bár ilyen okosságot bírka ország birka népétől elvárni – egyenlőre bizony – de eléggé reménytelen vállalkozás.
Jelenleg nem, de pár év múlva fizethetek, ha a nagypárnánál magasabb kamatot szeretnék elérni valamiféle megtakarítással…
Szóval megint ott vagyunk, hogy a többségét úgyis lehúzzák a bankok…
Nem hülyék kitalálni ilyen aprólékos pénzlenyúlást, bezzeg ha hóhelyzet van, pár sms-nél többre nem futja…
Még egy szó a Gránitról: Én gondolkodom(-tam?) a belépésen, és nem hallottam semmi rosszat róla, ezért megleptek itt a Kiszámolón levő negatív vélemények. Most akkor tényleg van valami gáz, susmus a Gránittal, vagy tényleg csak annyi, hogy kicsi, ezért könnyen bedőlhet?
Kiszámoló, ha van időd, írhatnál erről a bizonyos “a bankrendszer 50%-a magyar kézben legyen” teljesülésének előnyeiről és hátrányairól.
Még írok konrkétumot: a Granitnak egyetlen fiókja van! Ott lehet úm. a bankból pénzt kivenni, betenni stb. Vidéken brokernetes ügynökeik vannak, akik nem is látnak bele a banki rendszerbe, ők csak üzletkötők. A hozzáértésük közepes, bár kedvesek, ha valakinek ez számít. Ha van devizaszámlád, azt is csak Pesten tudod pénzzé tenni, mivel kártyával nem férsz a devizádhoz. ATM limitet csak díj ellenében állíthatsz. A bajnok csomagnál 150e Ft látraszólóan kell legyen stb.
Ma voltam bent nyitni. Az elso honap eleg szukreszabottan lehet 0 forint. A szamlanyitas utan kell a fizetesnek ugyan abban a honapban erkeznie, kulonben felszamolnak 1490 Ft-ot, ha jol emlekszem. Azaz az atlagembernek 1-5-10-e kozt erdemes nyitni.
A bank egy baromi kenyelmes dolog, nem kell pl. keszpenzt hurcolnod, vagy otthon tartanod. Igen, neha bicskanyitogato modszereik vannak, de nem hiszem, hogy a cihaban folyamatosan erteket veszto penz olyan nagy okossag lenne.
A fizu erkezesnel az adott honap 15-etol kovetkezo honap 15-eig kell beerkeznie es akkor az adott honapra nem szamoljak fel.
Azaz, ha te mondjuk Aprilis 1 es 15 kozott kapod a fizetesedet, akkor Marcius 16-Aprilis 15-ig kell nyitni a szamlat, ha viszont Aprilis 16-30 kozott akkor Aprilis 16 es Majus 14 kozott.
Idiota megoldas, de ez van.
Én egyébként 1-5-e közt kapom, tegnap nyitottam, azaz benne lennék a sávban a te írásod alapján, mégis azt mondta a hölgy, hogy mivel márciusban nem fog érkezni munkabér utalás, ezért erre felszámítják a díjat.