Heti gazdasági hírek röviden

2021-12-26
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

A még mindig alacsony kamatok és a munkaerőhiány miatt növekvő bérek meglátszanak az Egyesült Államok ingatlanpiacán. 2006 óta nem volt ilyen nagy a kereslet az ingatlanok után és a novemberi adat az éven belül is a legjobb lett, 1,9%-kal nőtt a kereslet októberhez képest.

A kiskereskedelmi forgalom is 18,2%-kal volt nagyobb novemberben, mint egy évvel ezelőtt, ez még a 6,8%-os éves inflációval korrigálva is azt mutatja, hogy az embereknek sokkal több elkölteni való pénze van, mint egy éve.

Az Egyesült Államokban is hatalmas átrendeződés volt a munkaerőpiacon. Nemcsak eltűnt több millió munkavállaló (sokan idő előtt nyugdíjba vonultak például), de sok rosszul fizetett és rossz munkaidővel rendelkező iparág végleg elvesztett rengeteg embert, főleg a vendéglátásban és a turizmusban. Míg ezeken a területeken még mindig 24,7%-kal kevesebb ember dolgozik 2020 elejéhez képest, addig a futárszolgálatoknál például 18,4%-kal több ember dolgozik, mint 2020 elején. De a raktárakban is 11,5%-kal több ember dolgozik, mint a járvány előtt. Nagyon úgy tűnik, hogy az emberek nem sietnek vissza a rosszul fizetett vendéglátásba, a 12-15 órás műszakokba.

Egyre több helyen tartanak sztrájkokat a növekvő megélhetési költségek miatt az Egyesült Államokban. A hetvenes években jól ismert COLA (cost-of-living adjustments) egyre több helyen kerül elő ismét, mint bérkövetelés, vagyis ha nő a megélhetési költség, annyival nőjön a fizetés is. Ez könnyen ár-bér spirált okozhat, ami azonban ebből a szempontból reményre adhat okot, hogy most sokkal kevesebb a szakszervezeti tag, mint volt a hetvenes években. (A privát szektorban csak 8,3% a szakszervezeti tagok száma jelenleg.)

A konténer-armageddon vagyis a tengeri konténerek hiánya több kárt okozott Kaliforniának, mint a kínai-amerikai kereskedelmi háború évekkel ezelőtt. A konténerek hiánya miatt 2,1 milliárd dollárral avagy 17%-kal csökkent az állam mezőgazdasági exportja 2021 májusa és szeptembere között.

A Tiktok lett a leglátogatottabb domain 2021-ben, tartósan megelőzi a Google-t is. (Egy éve még csak a hetedik volt.)

Sokan találgatják, mi lesz Kínával és főleg a kínai termeléssel az omikron hatására. Mint ismert, Kína még mindig a totális lezárásban hisz, mint az egyetlen ellenszerben. Ez már eddig is okozott fennakadást a termelésben, de különösen nagy kárt okozhat a kínai termelésben az omikron, ami egyrészt sokkal jobban fertőz, mint az eddigi vírustörzsek, másrészt a kínai vakcinák nem túl sokat érnek ellene. Mivel most lesz a téli olimpia Kínában, borítékolható, hogy sok helyen felüti majd a fejét Kínában is az új variáns. Ha újra városokat és tartományokat zárnak le, az komolyan visszaveti majd a termelést, további hiányokat idézve elő a világpiacon.

30 éve, december 25-én vonták le utoljára a szovjet zászlót a Kremlben és ezzel véget ért egy több mint 75 éves kommunista uralom. Egy kis összefoglaló arról a 75 évről erre. (Csak zárójelben, az azóta eltelt 30 évből 22-ben Putyin volt az elnök, eltekintve egy kis intermezzotól, amikor a saját emberét ültette az elnöki székbe.)

Újra kamatot emelt a jegybank csütörtökön, 3,8% az új kvázi alapkamat, de ez újra senkit nem érdekel, a forint megint rekordgyenge, egy hajszállal van csak a 370 forintos eurós ár alatt. Egyre inkább úgy tűnik, semmire nem elég a heti 0,2-0,3 százalékpontos szórakozás, nagyobb kamatemelésre van szükség, hogy a forint el tudjon szakadni a 365-370 forintos eurós árfolyamtól. A csehek nem aprózták el, mindjárt egy százalékponttal emelték az alapkamatot. De hasonlóan nagyot emelt Mexikó, Oroszország és jó néhány másik ország is.

A miniszterelnök bejelentése alapján februártól a boltokban is lehet fizetni SZÉP kártyával, de semmi további részletet nem árult el. Amit már tudhatunk azóta a Magyar Közlönyből, hogy alkoholt és cigarettát nem lehet venni és a rendelkezés átmeneti május 31-ig, illetve a zsebek átjárhatósága is megmarad 2022 végéig.

Ha neked is van beszorult pénzed a SZÉP kártyán, el tudod költeni a boltokban is.

Újra lett Állami Biztosító. Aki még emlékszik rá, a rendszerváltáskor az akkor állami kézen lévő biztosítót vette meg az Allianz és az Aegon. Majd nemrég az állam megtiltotta minden magyarázat nélkül, hogy a magyarországi Aegont megvegye az Union. Most bejelentették, hogy az állam kisebbségi részesedést, 45-45%-ot vesz a magyarországi Unionból és az Aegonból. Hogy miért tiltották meg korábban a felvásárlást és most miért vettek komoly, mégis kisebbségi részesedést, senki nem érti.

Az elképesztő választási pénzszórás már a Pénzügyminisztériumban is kivághatta a biztosítékot, mert már a második megszorító csomagot jelentik be, most éppen 755 milliárd forint értékben. Ez jó hír lenne, ha a pénzesőt fognák vissza, de sajnos arról szó sem lehet. Ezért főleg beruházásokat tolnak későbbre, az egyébként teljesen értelmetlen, a diákok külföldi nyaraltatásának (amit nyelvtanulásnak álcáznak) 30 milliárdját veszik el, újra szivatják Budapestet, de a pécsi stadion felépítése is későbbre kerül.

Previous Post
Nap képe 12.26

Hozzászólások:

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram