Hogy néz ki az elefánt?
Mindenki ismeri a tanmesét, miszerint körbeállták a vakok az elefántot, hogy megtudják, hogy is néz ki. Mivel mindenki csak egy apró részletét érte el az elefántnak, akinek a füle jutott, meg volt győződve, hogy az elefánt olyan, mint egy lapulevél, akinek a farka, annak az elefánt egy kötélnek tűnt, akinek a lába, az oszlopnak vélte és így tovább.
Így vagyunk ezzel mindnyájan, a minket körbevevő mikrokörnyezet visszajelzéseiből vonjuk le a tanulságot, hogyan áll például a gazdaság jelenleg. Pedig az egy kis szelete a teljes gazdaságnak és lehet teljesen fals is, ha a saját vagy környezetünk helyzetét vetítjük ki az egész gazdaságra. Lehet, hogy az egész piac sokkal jobban vagy rosszabbul áll, mint azt mi feltételezzük a saját tapasztalatainkból kiindulva.
Az egyik építési vállalkozó nem érez semmit, még mindig rengetegen hívják dolgozni. A másik azt mondja, teljesen megszűnt az érdeklődés, főleg a komolyabb munkák iránt, maximum a hőszigetelés érdekli az embereket.
A helyi ingatlanosok arról panaszkodnak, hogy csak akkor csörög a telefonjuk, ha valaki el akar adni egy hatalmas szigeteletlen hodályt, a vevők teljesen eltűntek. A budapesti ingatlanosok, akik kisebb lakásokkal foglalkoznak, nem házakkal, mint az itteniek, azt mondják, hogy csökkent ugyan valamennyire az érdeklődés, de azért még megy a bolt, a kisebb lakásokat még veszik, főleg a befektetők.
Egy autókereskedő szerint teljesen beleálltak a betonba, senki nem akar autót venni, miközben a statisztikák szerint csak 7%-kal csökkent az eladás idén a tavalyi adatokhoz képest, így nem tudom, hogy a statisztika csalóka vagy csak neki nincs szerencséje.
A boltosok szerint egyre többen meggondolják, hogy mire költsenek és észrevehető, hogy az emberek az olcsóbb termékeket keresik mindenből.
Informatikai cégnél létszámstop van két hónapja, pedig előtte még hálóval vadászták az embereket és a munkaerőhiányra panaszkodtak.
Te hogyan éled meg ezt mostanában? Mit érzékelsz a munkádban, a szakterületeden vagy amire rálátásod van, mennyire spórolnak az emberek, mennyire van kevesebb vagy éppen több munka, észrevehető-e bármilyen komolyabb változás?
Érdekel, ha nálatok még nőtt is bevétel, ha csökkent vagy ha nem változott, az is. Lehetsz fodrász, kereskedő, HR-es, alkalmazott vagy vezető, kis vagy nagyvállalkozó, élhetsz itthon vagy külföldön. Szerinted hogy néz ki ez az elefánt jelenleg?
Jaja:) ezert (is) tart egy felveteli process akar 1 evet, de egy belsos atmozgas is siman 3-6-8 honapot. Sokszor pozikat csak akkor engednek kiirni ha belsoskent min 3-6-9 honapot hirdettek!:)
Ez a fajta vedelem egy szintig ok, de utana kontraszelektal. A motivalt dolgozokat inkabb elkergeti, a szekbe kapaszkodokat meg tulzottam vedi.
Mert egyedül az IT szektorban keresnek annyit, ahol már érdemes komolyabban foglalkozni a pénzügyekkel, befektetésekkel, portfóliókkal, stb.
Már a politikusoknál is jobban keresnek. Vagy jöjjön ide az Átlag Béla, hogy mit csináljon a bruttó 750 ezres minőségbiztosítási mérnök fizetésével? Vegyen belőle tejet meg kenyeret, a maradékból meg tud venni 10 évente egy autót, hogy továbbra is be tudjon járni vele dolgozni. Az ilyen fizetésekhez ennyi pénzügyi tanács kell, de nem jönnek ide, mert erre maguktól is rájönnek.
Ahol a sok pénzzel kínjukban már azt sem tudják hogy mit csináljanak, az az IT szektorban van. Ezért vannak itt sokan, nem mellesleg egy pénzügyi blogon…
Azért van itt ennyi “IT-szaki”, hogy lehessen nagyot mondani anyagi oldalról, kivándorlásról, “engem nem érint annyira az infláció”, “én simán kimegyek ötször ennyiért”, stb. átlagfeletti lózungokat, hiszen köztudottan az egyik legkiemelkedőbben megfizetett szakmáról van szó. Azt mégsem lehet írni, hogy a többség mondjuk pilóta, vagy repülésirányító, stb.
Vkinek a userneve “IT-s férjet akarok”, felnevettem, gondolom ő is észrevette a furcsaságot ! :D:D:D
Hazaköltöznek anyuékhoz, ha egyáltalán valaha is eljöttek otthonról egy bérleménybe. Eddig jól megvoltak a tüntetéseken, alapjogokat már kívülről fújják, kötelezettségekről (még) nem tudnak, az inflációt hírből sem hallották, fesztiváloznak és életük legnagyobb projektjére várnak, mint a Messiásra, az a neve, hogy “ALAPJÖVEDELEM” !
A munka mennyisége évek óta stabil és 2023 végéig is le van kötve, sajnos az óradíjunk is betonba van öntve már lassan egy évtizede.
Az anyavállalat nem ül a nyakunkra, így a forint mélyrepülését visszaosztottuk a csapatnak. Így jött össze tavaly és idén is 10% körüli emelés mindenkinek, de elviszi az infláció, így idén még egyszer tervezünk emelni – ott már a mozgásterünk végére fogunk érni jelenlegi árfolyamok mellett.
Nem aggódok, megpróbálunk nyitni új szolgáltatások felé.
Személyes fronton jobbban odafigyelünk még az eddiginél is: amiből lehet, használtat veszünk, nincs külföldi utazás (mondjuk már 4 éve nincs :)), magunk főzünk, sütünk mindent. A ház pont amekkora szükséges, rezsiköltség így nem nő, hiába a nagy család. Jó lenne több tartalék, de felkészülten várom a szarvihart.
Hétköznap, vagy csak hétvége?
Belföld, külföld?
Mész, amikor jelzed, hogy tudsz/szeretnél, vagy hogy van beosztva?
Gondolkodom, hogy megcsinálom a jogsit a jövőre nézve (úgy tűnik hiány van/lesz sofőrből. Waberers már indiaiakat hoz), de egyelőre csak hétvégeznék, a főállásom nem hagynám ott
Most költöztünk Sopron mellé, van itt egy rakat szállító cég és kamionos autós iskola is
Látsz ebben realitás? Vagy lehet csak túl sok st22lacika viedót néztem mostanában 🙂
Köszi
“Mi lehet az ok?”
az hogy erre vagy(tok) kihegyezve, valójában szó sincs ilyen magas IT arányról
emlékszem amikor a fizetéses táblázatot csináltam, ott is ugyanígy jöttek az IT-irigyek (tudom hogy te nem irigy vagy, hanem őszintén kíváncsi, de na, a többség), és a táblázat kihozta, hogy a háztartások 32%-ában van IT-s, az össz embereknek ez nyilván még kisebb %-a (docs.google.com/spreadsheets/d/17bgztvVoAlIjS_aroqESiaLUaqo2g2bEV4m-iBdtkVU/edit?usp=sharing )
ezt add össze az általad leírtakkal (ITs ér rá kommentelni, stb), és nincs it semmi látnivaló
lehet, hogy sokan költöznek haza, de ha az időjárást hozzák fel indokként, akkor az csak terelés. 10 éve élek Hollandiában. 10 éve még gyakrabban esett, de már akkor sem volt olyan időjárás, mint amit írtál. Mára ott tart Hollandia, hogy februárban (!) vízhiányról cikkeztek, most augusztusban pedig már vízkorlátozás van, folyók kiszáradva. Az elmúlt 4 hét alatt kb. 2 percig esett az eső, folyamatosan tűz a nap. A hőmérséklet májusban 24, júniusban 26, júliusban 28-30 fok körül volt. És ez nem egy csak idénre érvényes extrém helyzet, évek óta hasonló a szituáció.
Olyan szintű pénztelenségről írnak sokan, hogy az szívfacsaró…..
“Bankszektor, pénzügy. Már nem jelentkeznek magyarok, pedig szívesebben vesznek fel azokat. Az indiai csak 1-2 évig marad, utána megy nyugatra.” – Tehát jól értem van Magyarországon működő bank, ahova nem jelentkeznek magyarok de indiaik igen és dolgozik is ott több indiai? Ezt nagyon nehéz elhinni, hogy tényleg így van. Miért nem jelentkeznek magyarok? Honnan értesülnek ezekről a magyarországi bankos munkahelyekről indiaik? Milyen munkát lehet bankban itthon magyar nyelvtudás nélkül végezni? Valami nekem itt nem kerek.”
Ezek nem az OTP és társai ügyfélszolgálati munkatársai, hanem amerikai befektetési bankok (Pl Citi, Morgan Stanley) budapesti backoffice-aiban dolgozók.
Igen, a politikusaink és a nyáj pedig verik a melleket, hogy “nekünk senki ne adjon életvezetési tanácsokat”, “mi jobban tudjuk”. Igen, sajnos már hosszú évtizedek óta jobban tudjuk. Csak valahogy sokra mégsem mentünk vele. 🙁
Értő olvasás, komám! (ha már bizalmaskodunk, ugye)
Könyvtár van szinte minden sarkon, iratkozz be valamelyikbe.
Az éghajlatváltozás máshol, másként csapódik le, és az indok nem mindig kamu. Én Skandináviából költöztem vissza 15 év múltán, mert már rohadtul nem bírtam a hosszú telet és a rövid nyarat. Mindezt ott az éghajlatváltozás azzal fejelte meg, hogy télen nagyon kevés a hó és a nyár teljesen kiszámíthatatlan a 10-15 évvel ezelőtti állapotokhoz képest. Az utolsó években már tökre szarul aludtam télen is meg nyáron is. Amióta visszaköltöztem, alszok, mint a vaj.
@Sváb asszonyka
IT-ként rakattam fel napelemet a nyáran, amennyi csak elfér a tetőn, pénteken meg megyek ki tüntetni az Agrárminisztérium elé a dilettáns fakivágós rendeletük miatt. Szemetet is szoktam szedni az erdőben és az utcán. Utóbbi helyen hülyének is néznek miatta. Nejlon zacsikat, szatyrokat használom, míg bírják.
Minden egyéb esetben viszont teljesen igazad van, és már előre semmi kedvem nincs tél közepén kihúzni a szarból azokat a családtagokat, akiknek évek óta magyarázom, hogy ha jól megy a szekér, akkor bizony óriástíví/kertesház hitelből helyett félre kell tenni egy keveset ínséges időkre.
Év végén van bónusz és általában minden évben van egy 10-15% béremelés. (Bár januártól több is lehetne majd)
Munka az többnyire van, bár az augusztus általában mindig gyengébb a szabadságolások miatt.
Előre látom Karácsonykor, amikor majd menni fog a panaszáradat. Ha támogatásra van szükségük akkor javasolni fogom nekik a megválasztott parlamenti képviselőjük fogadóóráját.
Rezsivel együtt 900 EUR környeken volt-van mindket albi, de ez megintcsak nem sokat jelent, a fizuhoz kepest van informacio erteke. Vannak ennel olcsobb lakasok is, mi reszben ugy döntöttük ezzel a költseg tetellel flancolunk, mert nagyon szeretjük a mostani otthonunkat, jo ide hazajönni.
– van pénzük befektetni
– egész nap a gép előtt ülnek és simán netezhetnek közben, ezért bármikor tudnak írni
– szívesebben írja be, aki jóval átlag felett keres, mint aki nem, mindig azok felülreprezentáltak valahol, akiknek jobb az adott dologban, instán szép nők vannak, az angol válogatottban jó focisták… stb.
– elképesztően nagy érdeklődés és roham van a szakma irányában, sokan jelentkeznek/tanulnak bele (egész magasak a ponthatárok is idén)
– ha zavar téged, akkor sokkal jobban észreveszed és nagyobbnak látod a szituációt, mint amekkora valójában
– az átlagtól eltérés is növeli az észrevételi faktort
Ezek mind összeadódnak és ennyi.
A nem IT-s emberek többen vannak az fb-insta-reddit és hasonló helyeken. Minél távolabb vagy az interneten ezektől platformoktól, annál több lesz az IT-s.
Még sose vádoltak azzal, hogy kamu IT-s vagyok 😀
linkedin.com/posts/%C3%A1rp%C3%A1d-goszt%C3%A1k-80322067_we-care-activity-6958741336342573056-G2R6?utm_source=linkedin_share&utm_medium=member_desktop_web
🙁
Rokon: Megyeszékhely, közigazgatás: nincs új EU-s projekt, év végig vannak a szerződések, utána ki tudja mi lesz.
Jól keresünk, van félretett pénzünk. Anyagilag nem lesz gond, még úgy sem, hogy most jön a baba. Amit lehet használtan veszünk, nézzük az árakat, igyekszünk tényleg akciós termékeket venni. Hihetetlenül frusztrál viszont a kormányzati kommunikáció, a kiszámíthatatlanság. A valódi problémákkal nem foglalkoznak: eü, oktatás, klímaváltozás…
Savanyu a szolo? Ne irigykedj, legy te is IT-s!
De tudod, mi a legszomorubb? Hogy mar a gimnazistak egyre nagyobb resze by default kulfoldben gondolkozik, es kozuluk sokan eselyt sem akarnak adni annak, hogy itt probaljanak meg boldogulni. Es a legeslegeslegszomorubb az, hogy k****ra igazuk is van.
Nem baj, majd beall a ceo udvart soporni, ha mar a takaritok is dobbantanak.
– anyáméknál a férj 60 éves (egyébként hithű fidesz szavazó, de ez most mellékes), kiment svájcba dolgozni, hogy megéljenek… 60 évesen, anyám meg maradt magyarországon egyedül
– fateréknál fater megy ki skandináv országokból valamelyikbe ~1 hónapon belül, az asszony meg marad itthon egyedül
– nagybratyóm is kiment külföldre
– egy rokon maradt, az épp rákon átesett nagyanyám, aki… igen, ő is marad itthon egyedül
– meg vagyunk mi, akik jövő hónaptól hollandiában élünk
és minden egyes családtag külön-külön is, és együtt is belátta, hogy nincs más mód, megy mindenki amerre lát…
a te gondolatmenetedhez meg az a gondolat tartozik, hogy se nekünk, se barátoknak esze ágában nincs magyarországra gyereket szülni, mindenki megy el innen, szóval középsuliig el se jut a következő generáció magyarországon…
nemtom mi lesz, de nekünk kívül tágasabb az tuti
Havi 4 napot vállalok kamionon, előre leadom azt a 4 napot a következő hónapra, amikor menni akarok. Hétvégén nem megyek (nincs is nagyon munka akkor, mivel a főállásúak nagy része hetel).
Csak belföld. Beugrós munkák, általában előrakodok a nemzetközis kollégáknak. Napidíjban vagyok, 24e Ft/alkalom.
Akkor is ennyit kapok, ha húzósabb nap van és mondjuk dolgozom 13 órát, meg akkor is ennyi a pénz, ha 5 óra alatt végzek. A munkám jó 1/3-ad része a várakozás egyébként, amíg leszednek, felraknak.
Arra teljesen jó, hogy kb kijön a teljes havi étel kettőnknek ebből, továbbá szeretem csinálni. Ebben a formában ez egy hobbi.
Ha kizárólag hétvégére keresel ilyen munkát, akkor Lidl/Aldi/Penny és társaihoz járó kamionok jöhetnek szóba szerintem az esetedben.
Pénz van benne, hiányszakma, de főállásban nehéz kenyér. Én maximum 2/2-ben tudnám elképzelni fő munkának és DE/AUT cég.
“Ahol a sok pénzzel kínjukban már azt sem tudják hogy mit csináljanak, az az IT szektorban van.”
Ez hülyeség. Ez a blog nem arról szól, hogy csak a havi nettó 2 milla bevétellel érdemes ide tévedni.
Továbbá, ha most így hirtelen belegondolok a közelebbi ismerősökbe, van közte nettó 800-at kereső orvos, 3. hitelmentes lakását vásárló autóvillamossági szerelő, jól megfizetett komplett közép-európai kiterjedésű ügyfélkörrel bíró kereskedő.
Szerencsére mi sem a bruttó 750-ben mozgunk, mint amit a példádban hoztál. Ez nem ezen múlik, nem csak az IT-val lehet jól keresni.
Amúgy mindhárom személynek meséltem a blogról, egyik nézte csak meg, az állampapír kalkulátornak örült, más nem érdekelte az oldalról.
Ezért is kérdeztem, hogy mi lehet az oka, hogy belőlük és a hozzájuk hasonló emberekből miért van kevés a blogon.
Tudja ezt mindenki, de mégis miért is írtam ezt le amit idéztél? Hát azért, mert KÉRDEZTÉK hogy mi az oka hogy itt hemzseg a sok IT-s. Én meg válaszoltam.
Egy labdarúgó miért keres 200 millió forintot havonta, amikor egy kohómunkás sokkal többet izzad, mint ő?
Azért, mert 400 millió forint hasznot hoz annak, aki 200 milliót ad neki havonta.
Ennyire egyszerű.
Egy cikk még az “ókorból” erről.
https://kiszamolo.hu/gondolatok-a-munkarol-es-a-penzrol/
Én pl inkább csak olvasok, közelmúltban elkezdtem kommentelni, elég gyorsan fel is ismert egy kollégám. Jobb az anonimitás, elég niche terület a miénk, ,,mindenki ismer mindenkit”…
Túlfizetve, ja. Már csak ilyen ez a kapitalizmus, hogy üvegpörgetéssel eldöntik melyik szakma legyen túlfizetve és mindenki ehhez tartja magát.
Arról szó sincs, hogy nagyobb a kereslet mint a kínálat mert valamiért nem mindenki tudja/akarja csinálni. Illetve, hogy könnyű távolra dolgozni, tehát nem egyszerű kis fizetésért “kuss van a helyedre ezer” dolgoztatni.
Nem mondom, hogy nem szerencse, de már husz-harminc éve is vadászták az informatikusokat, sokan váltottak menet közben erre.
Nem tudom ki mondta neked, hogy az élet fair, de választhatsz hogy alkalmazkodsz vagy hibáztatod a világot.
Azért persze ennél komplexebb, de ezt jobban tudod mint én.
Nem csak az számít mennyit ér, hanem, hogy mennyiért kapok.
Kaja is minden pénzt megér mert az életem múlik rajta, de ha olcsóbban kapok annyit adok érte.
Hanem ki kell jelenteni a tényt, hogy igazságtalan bérezés alakult ki.
Mint ahogy pl van egy fizikus rokonom, kutatóintézetről kutatóintézetre jár, agysejt túltengésben szenved, de még én is többet keresek nála egy lefingott bsc diplomával. Igazságtalan. Mint az IT-s bérek a többi szellemi munkához képest. Meg mint a labdarúgó fizetése a pingpongoshoz képest. Valami ilyesmit (is) neveznek bérfeszültségnek konyhanyelven.
Senki nem mondta, és én se mondom. Mindenesetre felhígulhatna már ez is mint a közgazdász, jogász szakma, ami ugye ugyanilyen álomfizukkal kecsegtető terület volt, mindenki annak tanult, aztán pedig dunát lehetett velük rekeszteni pár éven belül, az álomfizuk pedig mentek a levesbe. Az IT valami miatt tartja magát, az igazságtalanul magas bérek nem csillapodnak, pedig a jogot elvégezni ugyanúgy nem piskóta mint programozni megtanulni, ezt a részét tényleg nem értem hogy az IT miért nem hígul.
Alig van oktatás, alig van eü, őket aztán végképp nem képviseli a 60+ nemzetthy és vallásos(nak látszó) mainstream: se a világképüket, se a problémáikat (jó oktatás, lakhatás, pezsgő kulturális élet, élhető környezet +20 év múlva is). Az egyetemeken egyre jellemzőbb, hogy csak BA-t végeznek, a baromság keresztféléves felvételik miatt kb minden félévben más csoport-összetétellel, de még azon belül is más-más kupacok járnak 1-1 órára is. Eredmény: lerövidült és atomizált egyetemi évek, pont mint az online oktatás: a kellemetlen részek (vizsgák, stressz) megvannak, a egyetemi élet szocializáló oldala nyomokban.
És ha ők elmennek, nincs következő nemzedék itthon (=mivel nem itt születik majd), ellenben marad egy halom eltartandó réteg. No most az a kérdés, kik lesznek gyorsabbak.
Hogy miért is?
Legjobb időben (2008) kerültem ki az iskolapadból egy érettségivel és egy szakmunkás bizonyítvánnyal (Ami idővel nem vonzott már).
Több, mint 9 hónap munkakeresés után feladtam és jeletkeztem a SZIE-re. 2 éves felsőfokú média szakra. Munka helyett elkezdtem tanulni. Nagyon szerettem, hogy sokan azonos nézeteket vallottak, mint én. 🙂 2011-ben elvégeztem. Kerestem a munkát tv, rádió, filmterjesztő cégek, mozik. Nem sok sikerrel. Több szinház és mozi igazgató sem tudott segíteni, akik a tanáraim is voltak. A tv-ről ne is beszéljünk. Akkor alakul át propaganda gépezetté a közmédia is. Hittem benne, hogy lehet jó dolgokat elérni a közszolgálatba. Így beadtam a jelentkezésemet. Gondolom megtalálták a szakdogám vagy egyéb helyen érdeklődtek az eltérő nézeteim miatt. Folyt.
Még a kereskedelmi csatornáktól a mai napig elkap az émelygés, ha véletlenül odatévedek.
Így kénytelem voltam sürgősen munkát keresni. 2011 még mindig. Előtte is dolgoztam diákként pár évet suli alatt. Mondom legyen kereskedelem. Menni fog, majd lesz valami közben. Nem lett. Éveket töltöttem el a cégért feláldozva minden időmet. Én barom! Nagy nehezen sikerült elhelyezkednem egy másik cégnél logisztika területen, de sajnos éjszaka volt állandó jeleggel. Szerencsére ma van 6 hónapja, hogy reggel 08:00-16:00-ig van egy kiváló cégnél a helyem. Végre megértő, normális emberekkel dolgozhatok együtt, akik nem a lelkemet akarják kitaposni, hanem közösen haladni a munkával. Egyelőre nagyon jó helyen vagyok! 11 év alatt végre sikerült kifognom egy rendes céget. Szóval nem panaszkodom. Külön tettszik benne, hogy nem hozzák be a kinti szar helyzetet a munkatársak ami az országban megy….
Mire ez bekovetkezik, akkora ez az orszag nyilvanvaloan megerett a pusztulasra. Bar szerintem mar most is.
Nyugdíjas szüleim Mo.-n: minden nap panaszkodnak az elképesztő mértékű áremelkedésre + a gázáremeléstől egészen kiborultak; a nyugdíjukból gyak. már nem jönnének ki. Testvérem is külföldön dolgozik, megoldjuk; de sok nyugdíjas / alacsony bérű szerintem extranagy szarban lesz tavaszra…