Hol vagy otthon?
A tanácsadások során sok érdekes és érdekes foglalkozású emberrel találkozok.
Közéjük tartozik Armand is, aki egy világszerte jelenlévő multicégnek dolgozik alkalmazottként, gyártósorok beüzemelésével és javításával foglalkozik.
Itthon él Budapesten, de rendszeresen jön a telefon és a repülőjegy, hogy most menjél ki Vietnamba, ha ott végeztél, ugorj át Malajziába, majd miután hazaértél, irány Mexikó.
Az év kicsit kevesebb, mint felét itthon tölti, a másik felét viszont úton, a világ szinte összes országát érintve.
Bejelentve egy adózásilag kedvező ázsiai országba van, onnan is kapja a fizetését.
Ebből származik a probléma.
Ugyanis ő jelenleg magyar adórezidens és a fizetéséből a magyar adókulcsok szerint kellene adóznia.
Az, hogy hol vagy adórezidens, azt egyrészt az állampolgárságod és az év közben eltöltött idő határozza meg, de ennél sokkal fontosabb lehet az úgynevezett létérdek-központ. Hiába vagy kevesebb, mint 183 napot idehaza, ha itthon van a létérdek-központod.
Ahol van a létérdek-központod, ott kell adóznod. Ha te Magyarországról indulsz és ide érsz haza, itt bérelsz lakást, fizetsz rezsit és tartasz fenn autót, itt lakik a családod és itt él a tengerimalacod, itt van fitneszbérleted, sőt, fizeted a magyar TB minimumot is, akkor a napnál is világosabb, hogy a te létérdek-központod Magyarország.
Hiába adóztál már egy ázsiai ország igen megengedő adókulcsai szerint, idehaza is adóznod kell.
Ha Armand egyszer venne egy házat az általa leadózottnak gondolt jövedelméből és az adóhivatal megkérdezi, honnan van a pénz, komoly gondja támadna. Visszamenőleg hat évre kegyetlenül megbüntetnék, noha ő azt hitte, hogy minden adót kifizettek utána.
Erre csak egy megoldás van: több országban kell otthon lenni, hogy ne mondhassák, hogy itthon van otthon. Ha Szlovákiában is bérel lakást, vagy Thaiföldön, ha nem csak Budapestről utazik el mindig és nem ide érkezik mindig, hanem Pozsonyból vagy Bécsből is, ha van szlovák kondibérlete, vagy szingapúri, akkor nem lehetne olyan egyszerűen ráhúzni, hogy ő magyar adórezidens. Gyűjteni kell a relikviákat, amik azt bizonyítják, hogy más országban él életvitelszerűen. Mivel Armand magyar állampolgár, a legjobb megoldás lenne, ha sok kollégájához hasonlóan ő is elköltözne Thaiföldre. Vagy kérhetné a céget, hogy őt itthon jelentsék be, de erre nagyjából nulla százalék esélye van.
Ha téged is hasonló módon foglalkoztatnak (multiknál gyakran megesik), akkor fontos, hogy beszélj egy nemzetközi adótanácsadóval, nehogy te is pórul járj.
hogyha lakást bérel máshol és fitneszbérlete van, vagy előfizetése valamire, akkor már nem egyértelmű, hogy hol van a létérdek-központja, és így nem adórezidens? akkor sem, ha a családja Magyarországon van? vagy fordított esetben…?
Ha Thaiföldön is bérlek lakást, meg Szlovákiában is és az útlevelemben sem minden második pecsét budapesti, akkor már nem olyan könnyű igazolni ezt az állítást.
s mit tud vele kezdeni a zapeh, ha a büntire azt mondja, hogy pá magyarország és elköltözik?
de komolyan,
elég nagy a világ …. a vagyont meg pláne el tudja vinni simán egy ennél jobb helyre egy ilyen ember – gondolom én.
A helyzet az, hogy egyszerű ember nehezen tud eligazodni minden részletben…
a dolog úgy áll, hogy itt két szabály ütközik: a munkabér-jellegű jövedelmet megadóztathatja az illetőség állama (aminek a megállapításához a létérdekek központja csak az egyik szempont), és a tevékenység végzésének állama is. Ha külföldön végzed a tevékenységet, akkor az az állam adóztathat, és az illetőség állama főszabály szerint nem is adóztathatja meg azt a jövedelmet, ami az ott végzett tevékenységből ered.
Ez alól van kivétel: a kvázi-kiküldetés. Ha nem töltesz el 183 napnál többet a másik államban (és további feltételek is teljesülnek), csak az illetőség állama adóztathat. Azt is meg kell említeni, hogy a 183 napos szabály számítás lehet naptári évre vonatkozó, de bármely 12 hónap is, stb.
A TB-kezelés ettől teljesen eltér, előfordulhat, hogy járulékot itt fizetsz, de adót Angliában.
Amúgy ez a 183 nap magyar specialitás, rengeteg helyen nem is szempont.
Ja és abban az országban, ahol be volt jelentve, egy napot sem dolgozott soha.
Amikor arról beszélünk, hogy külföldön dolgozik, mindig az adott kettős adóegyezményt kell vizsgáljuk. Az adóegyezmények ugyanis önállóan is meghatározzák az illetőséget: az egyezmények az egyes jövedelemtípusok esetén (osztalék, munkabér, stb.) meghatározzák, hogy az illetőség állama és a másik állam közül melyik, milyen mértékben adóztathat.
Elvileg végig kéne nézni, hogy Armand (a) az egyes adóegyezmények tekintetében hol lesz belföldi illetőségű, (b) eltölt-e 183 napnál többet bármelyik másik országban ÉS egyéb feltételek (hogy ne abból az országból kapja a fizetését, stb.) teljesülnek-e. Ha azt mondhatjuk, hogy itthon lesz magyar adórezidens és másutt nem megadóztatható a jövedelme, akkor keresheti rajta a NAV a teljes lét.
Nekem mikor az APEH-nál kiadták az E9 igazolást soha sem mondtak még ilyesmit.
Vagy ezt is majd csak akkor közlik ha már jól meg is büntethetnek egyben??
Ahogy “16 HP” is írta ez a kettős adóztatást kizáró egyezmények miatt van így.
nav.gov.hu/data/cms182520/4._fuzet___Maganszemelyek_kulfoldrol_szarmazo_jovedelmenek_adoztatasa__es_jarulekkotelezettsege.pdf
“Szerintem valahol jogos, hogy valaki aszerint fizessen adót, hogy melyik ország állampolgára.”
A fél-egymillió külföldre kivándorolt magyar állampolgár is mind fizessen a csaló-hazug-tolvaj NAV-nak, így gondolod? Már elnézést, tudom, hogy ez a hangnem itt nem megszokott, de erre csak azt tudom mondani, hogy egy nagy lóf@##t.
Én értelek. Magyarország mindenek felett! Pusztuljon mindenki, aki nem hazánkat gyarapítja! Aki leadózott munkáltatója országa szerint, az adózzon még itthon is, mert a NER számít rá!
Sőt a sok kettős állampolgárunk “választhassa” a magyar adózást, pofára ejtve a szlovákokat, románokat…
Ne nevettess már. Az egész piacgazdaság az “önzésre” épül és ezt most nem negatívan kell érteni. Mindenki próbál gazdaságosabban termelni, kedvezőbben adózni.
Az állam meg teremtsen olyan feltételeket, ahol azt nem tudja/akarja kijátszani mindenki.
Az alap szitu sem olyan egyszer. Ha ugyanis a munkáltató külföldön van és a munkavégzés is külföldön zajlik, akkor alapból senki nem várná el, hogy itthon adózzon a delikvens. Ha pl. Londonban melózik az illető. Ha viszont ez már világszerte megoszlik, akkor igen?! Miközben itthon semmit sem csinált, csak a pénzét költi?
No és akkor ha a fószer amúgy ízig-vérig szerb? Merthogy ezen elveid szerint ő fittyet hányhatna a magyar SZJA-ra, mert nem állampolgár.
Ha ilyet lehet én sietve visszaadom minden állampolgárságomat. 🙂
Te nyugodtan hátradőlsz, minden rendben.
Aztán kiderül, hogy dehogyis.
Na, erről szól a cikk és nem arról hogy rohadjon meg, mert adócsaló.
Ha az emberünk ezt hamarabb tudja, elköltözik Thaiföldre, az élet sokkal olcsóbb, az emberek sokkal jobb fejek, az időjárás is kategóriákkal kellemesebb. De nem tudta, mert azt hitte, minden rendben.
Így már érted?
Szintén mókás szituáció még, mikor az embert kitelepítik egy szerencsétlenebb/olcsóbb országba, aztán az otthoni fizetését kapja. Mifelénk ez is divat, nem is tudom, hogy munkajogilag ez mennyire ködös (pl. német Telekom dolgozok német munkaszüneti napok szerint dolgoznak, stb).
Újra megkérdezném:
“A fél-egymillió külföldre kivándorolt magyar állampolgár is mind fizessen a csaló-hazug-tolvaj NAV-nak, így gondolod? ”
“Ha én elmegyek külföldre élni, akkor ELMENTEM. Végleg.”
Látszik, hogy mennyire fogalmad nincs a dolgokról.
A magyar állampolgárságról nem mondhatsz le másnap, a kiköltözés után. Sőt, nagyon kevés olyan ország van, amely azonnal ad állampolgárságot, márpedig hontalan sem lehetsz. Talán az USA a “legkönnyebb”, ha van zöldkártyád, akkor 5 éven belül lehet állampolgárságod is. Egyes európai országokban ezzel szemben 8-10-12 évet kell várnod.
Azt akarod mondani, hogy akkor 8-10-12 éven át a rezidens országnak PLUSZ a kibaszott magyarországnak is adózzon a szerencsétlen???
A gond az, hogy álmában sem gondolta, hogy neki nem 100% tiszta az adózása.
Ő egy egyszerű bejelentett alkalmazott, aki nettó bért kap.
Vagy rosszmájú vagyok?
Megértem azokat, akik külföldön keresik a boldogulásukat, de emberek, ne gyűlölködjetek már Magyarországra ennyire..!
Épp elég nyereség az amúgy is gazdagabb Svédországnak (Angliának, stb.), hogy ingyen kapott egy fiatal mérnököt (szakmunkást, orvost, stb.), legalább az adótokkal segítsétek azt az országot, ahol felnőttetek !
Orbántól, Gyurcsánytól függetlenül.
Mi ebből a tanulság?
Nemcsak a szerződéseket, a Kiszámolót és mindenféle okosságot fejünkbe töltőt kell olvasgatni, hanem az adótörvényeket is.
Tulajdonképpen mindent:)
“Ha én megkapnám a fizetési cédulám és azt látnám rajta, hogy röhejesen keveset vontak adó gyanánt, …”
Akkor ha valaha hazaköltözöm, és még lesz az a 16%-os parasztvakítás, akkor egyből elkezdem verni a dobot, hogy itt valami nem stimmel – így gondolod? Ugyanis a 16%-os magyar SZJA az a “röhejesen kevés” kategóriába tartozik.
“Ha magyar állampolgárként külföldön dolgozol, miért fáj az, hogy az adódat annak az országnak fizeted, amelyikben tanultál, bölcsödébe-óvodába-iskolába jártál, egyetemre (ingyen), ellátott a körzeti orvos, stb ?”
Jó, jó, de meddig? Életed végéig fizess “haza” valamennyit, vagy hogyan gondolod? Én például a kiköltözésem előtt hosszú éveken át a felső százezer adózóba tartoztam, és egyetlen évben több adót fizettem be, mint sokan egy egész élet során. Akkor nekem már szabad elmennem, vagy most érezzem szarul magamat?
Mivel Armand sok országban dolgozik, ezért a logikus az lenne, ha minden munkavégzés után ott adózna, ahol éppen van. Szóval egyáltalán nem olyan egyértelmű, hogy a jogos itthon lenne és kész.
Ne gyűlöld Magyarországot, Magyarország nem csak az ostoba politikusokból áll, hanem a Te szülőhelyed, itt laknak gondolom még a szüleid, itt nőttél fel, tanultál, érettségiztél, diplomáztál.
Ha már elmentél, ennyit tegyél azért még meg az itt maradottak, és az emlékek kedvéért.
És hátha egyszer változnak a dolgok, és visszajössz. 😉