Hosszabbodik a hitelmoratórium?
A portfolion jelent meg egy cikk, ahol tudni vélik, hogy egyrészt augusztus végéig mindenkinek meghosszabbítják a hitelmoratóriumot, másrészt viszont bárki kérheti, hogy a választások utánig, 2022 közepéig élni szeretne a lehetőséggel.
Vagyis nyár végétől nem lesz automatikus a moratórium, de minden további feltétel nélkül bárki visszakérezkedhet bele. (Jelenleg a lakossági hitelek bő fele van bent a moratóriumban.)
Már így is az egyik leghosszabb a magyar moratórium, ráadásul automatikus volt, sokan élnek vele olyanok, akiknek semmi szükségük rá. Most ezt még egy évvel meg akarják hosszabbítani a hírek szerint.
Értem én, hogy jönnek a választások és minden szavazatra szükség van, de legalább valami feltételhez köthetnék, mondjuk munkanélküliséghez vagy valami hasonlóhoz a további moratóriumot.
Várható volt, hogy nem fognak a szavazóknak kényelmetlen, főleg nem pénzbe kerülő döntéseket hozni.
Az ingyenes parkolás is simán marad a választásokig…
Majd lesz 8% infláció, hogy egyre kevesebbet érjen a pénz, nehogy gond legyen az adósság visszafizetésével.
Csak persze megint azok járnak rosszul akik takarékoskodnának és raknának félre. Tanulság? rohanni a forintból…
A tücskök bezzeg utazgatnak, puccos autóval járnak, ingyenpénzből házat építenek aztán ha baj van akkor sírnak és az állam megsegíti őket.
Kiszámoló, neked vitathatatlan érdemeid vannak a hazai pénzügyi kultúra ápolásában (főleg az alsóbb osztályok körében, ahol a takarékoskodás, pénzügyi tudatosság fogalma gyakran ismeretlen), de azért legyünk őszinték: akinek az alapok megvannak és a megtakarításaival akarna már valamit kezdeni, annak rettentően nem jöttek be az elmúlt években a tanácsaid.
Aki beleugrott a bolond magyar ingatlanpiacba (akár nyakig eladósítva magát), aki a “semmit nem érő” tőkepiaci eszközökbe fektetett, az mind piszkosul jól járt és egyelőre kanyarban se látszik a bukó. Aki rád hallgatott és lakásra gyűjtögetett forint állampapírban, az pedig gyakorlatilag csak szegényebb lett és nagyon úgy néz ki, a trend csak folytatódik.
itt nem az a kérdés, hogy most igazad van-e, hanem az a kérdés, hogy meddig van igazad.
Mert ha jön egy tényleges válság (nem ilyen kamu válság, mint a tavalyi márciusi), ha kipukkan egy lufi a sokból amit párhuzamosan fújnak a világban, akkor azért jobban örülsz majd, hogy a te fejed fölül nem viszik el a lakást…
Mert lehet időpontokat tologatni, de még az MNB szakértői szerint is 10-12% a veszélyeztett hitelek aránya. Ha a veszélyeztetettből minden 10. dől be, akkor az 100 hitelből egy. Az azt jelenti, hogy 100 háztartásból 1-nek viszik majd a lakását/házát.
Amúgy szinpatikus a józan stílusod, nem kritikaként írom ezt neked, inkább megnyugtatásul 🙂 Ne érezd magad szarul azért mert kezeled a pénzügyi kockázatokat is, más meg nem. Ha jön a pofon, neked legalább esélyed lesz elhajolni 🙂
Szerintem sosem volt szó arról, hogy ne vegyél ingatlant vagy ne menj a tőzsdére.
Arról van szó állandóan, hogy azt okosan csináld.
Ne unit-linked, ne 30%-os zöld kötvény, ne GME, ne drága befektetési alap, hanem olcsó ETF. De ha jövőre akarsz házat venni, azt viszont ETF-be se.
Ingatlannál hasonló: a saját (ami nem befektetési) ingatlan az ne legyen túl drága, mert nem eszköz.
A befektetésinél meg azért legyen meg egy önrész, mert simán bármikor jöhet probléma.
Ha az jött le, hogy állampapírban kell a ház teljes árát összegyűjteni, akkor nem a bloggal van a probléma….
>Mert ha jön egy tényleges válság (nem ilyen kamu válság, mint a tavalyi márciusi), ha kipukkan egy lufi a sokból amit párhuzamosan fújnak a világban, akkor azért jobban örülsz majd, hogy a te fejed fölül nem viszik el a lakást…
Ezek szerint nem értetted a hozzászólásomat.
Sehol nem látszik jönni az a válság, amire annyira vártok. Tavaly jött volna, de szépen kibekkelte a világ pénznyomtatással. Az MMT már nem egy formabontó, forradalmi elmélet amin a jegybankárok vitatkoznak (mint volt az a 2010-es évek első felében), hanem innentől a pénzügyi világ elfogadott, új működése. Nincs visszaút, minden apróbb válságtünetet innentől extrém módon túlreagálnak a jegybankok. Az általatok várt Nagy Válság az új rendszer kapacitásainak kimerüléséig váratni fog magára, az simán lehet innentől 10+ év is. Széllel szemben hugyozik, aki már most a válságra készül.
Az hogy firefox alatt még mindig nem megy a kommentelés azt nem is emlegetném… Ennél szerintem többen használnak linuxot, – én amúgy nem – főként ha Miklós saját bevallása szerint is nagyon túlreprezentált az informatikus olvasó.
Arról nem volt szó, hogy ne vegyél ingatlant, csak arról, hogy piszkosul túlárazottak, buborék az egész piac, ami rövid úton (nyilván nem konkrét dátumhoz kötve) úgyis kidurran, akkor lesz majd érdemes venni.
>Ha az jött le, hogy állampapírban kell a ház teljes árát összegyűjteni, akkor nem a bloggal van a probléma….
Hát pedig az az alapvetés állítólag, hogy tőzsdére/hasonló kockázatos eszközökbe azt a pénzt tedd, ami biztosan nem kell 10-15 évig legalább… Ami előbb kelleni fog (pl. fiatal vagy és ingatlant akarsz venni várhatóan egy évtizeden belül), arra gyűjtögess csak szépen biztonságos eszközökben, pl. állampapírban.
Aki ezt megfogadta, az lassan akkor is szarul járt, ha beüt egy újabb nagy világválság, jelentősen rontva a túloldal eredményeit. De hát így járás, Kiszámoló sokszor önellentmondó posztjaiból miért nem a jókat tetted magadévá??? Te vagy a hülye!
De ha már így beszélgetésbe elegyedtünk, tudsz segíteni értelmezni az MNB GYIK I.36-ot, hogy egy ilyen konstrukció esetén milyen módon kerül a moratórium alatt be nem fizetett kamat “rámterhelésre”?
leHET 10+ év is, de 10- hónap is. talán a saját bizonytalanságod legyőzésére kell, hogy kvázi lehülyézd, aki máshogy gondolkodik, de mivel sem te, sem más nem tudja, mi lesz a jövő, és pl. én a saját és nem a te pénzed fektetem be, nem a te dolgod minősítgetni, hogy más hogyan és mi alapján dönt
az már csak lábjegyzet, mennyire félreérted te ezt a blogot, ha azt hiszed, hogy Miklós itt bárkinek is konkrét befektetési tippeket ad
Az elmúlt tiz évben azok jártak jól, akik még a nagy ingatlan boom előtt vettek a jelenlegihez képest féláron ingatlant, illetve akik euróba rakták a megtakarításaikat.
Tiz év alatt 260-ról 360-ra sikerült a kormánynak szándékosan leértékelni az eurót és 5 év alatt megduplázni az ingatlanárakat, és megduplázni úgy általában minden terméknek és szolgáltatlásnak az árát…
Most ugyanúgy egy félig lepukkant 35-40 éves házat/sorházat tudnék megvenni a vagyonomból, mint 7 évvel ezelőtt, mert dupla annyiba kerül.
Ezek miatt hiába lett dupla a fizetésem 10 év alatt, szinte semmivel se élek a fentiek miatt jobban.
“Ha 2010-ben nem csinalt volna semmi mast a pénzével csak attette volna CHF-be (EUR-ba, USD-be) akkor most hol tartana,:jobban jarna-e, mintha ugyanakkor forintban mindenféle (legjobb kamatozasu) allampapirokkal büvészkedett volna ezidaig”
EUR
2011-ben nagyságrendileg 270 most 360, szóval 33% erősödés, kb 3% kellett az egálhoz
CHF
2011 nagyságrendileg 220 most 330, szóval 50% erősödés, kb 4% kellett az egálhoz
USD
2011 nagyságrendileg 190 most 290 szóval 52% erősödés, kb 4% kellett az egálhoz
Ugyanakkor több milliós fizetéssel évekig élhet valaki a hitelmoratóriummal..
Teljesen igazságos és logikus..
Szvsz, a részvénypiac tűnik most a legjobbnak, de szerintem az ingatlanpiac is ígéretes. 5% inflációval szerintem nyugodtan számolhatunk a következő években, miért csökkennének a lakásárak?
Nézzük a hitel oldalt:
2010-ben vetted fel a hitelt, 25 évre, változó kamatozással. Mivel 2010-ben vetted fel, épp egy kamatcsökkentési periódusban voltunk. Ez lehetett volna éppen növekvő is. Másrészt 25 évre vetted fel, ami túl hosszú, főleg kamatot fizetsz, tőke alig csökken az elején, épp amiatt mert változó a kamatozásod 25 év alatt előfordulhat, hogy a trend megfordul, vagy hírtelen gond lép fel és akkor nem megemelik az alapkamatot egyi napról a másikra (lsd 2008)
A befektetési oldal:
Az életbiztosítás egy biztosítás, nem befektetés. Ez az egész egy öszvér megoldás. Jellemzően nagyon magas költségekkel, ami két ponton jelentkezik: egyrészt amikor megkötöd a jutalék nagyon sokat elvisz, másrészt évente az alapkezelési költség zabálja a pénzed.
Nem tudom milyen termék van a befektetésed mögött, de ha valamilyen nagyobb kockázatú akkor még az is veszély, hogy bedől a mögöttes termék. Jellemzően egyébként a két probléma együtt lép fel, egyszerre ugrik meg a kamatod és a befektetési láb zuhan.
Neked eddig szerencséd volt, az egyik legnagyobb bika piacon egy hosszú kamatcsökkentési periódusban vagyunk (voltunk?).
Jellemzően egyébként a konstrukció közkedvelt volt 2008 előtt, akkor általában feltörekvő (pl. Kina) részvénypiaci befektetés volt a befektetési láb. Jónéhányan tudnának mesélni, hogy utána hogyan vesztették el az ingatlanukat.
Én is minnél hamarabb megszabadulnék a konstrukciótól.
Miklós is írt erről:
https://kiszamolo.hu/arfolyamgat-es-az-eletbiztositassal-kombinalt-lakashitel/
A 25 év alattiak fizetése meg 2022. januárjától szja mentes lesz. Pont a választások előtt pár hónappal. Micsoda véletlenek… 🙂
A lakashitelemben van 0,5% engedmény, a fizetésem odaérkeztetése miatt. Júliusban kapok utoljára fizetést, mert mindenkit kirúgnak. Csak szeptemberben szeretnék újra dolgozni ergo 2 hónapig nem jön fizetés a számlámra. Szerintetek ha belépek a moratóriumba akkor megúszom, vagy nyeljem le, nem akkora összeg?
2021-05-14 at 15:52
2021-05-14 at 17:21
Az államkincstár hogy váltja a forintot euróra? Kedvezőbb,vagy hasonló mint (Transfer)Wise-vel?
Sehogy. Vigyél/utalj eurót és kész.
Valsag ígyis-úgyis lesz. Kérdés, hogy mennyi ideje van az embereknek felkészülni meg. Már, aki tudatosan gondolkodik és nem a híradóban vagy hirforumokon megszurt híreket nézi csak. Ha egyáltalán nézi vagy csak sodródik az árral.
Azzal is jó tisztában lenni, hogy az állam bármikor hozhat bármilyen döntést. Választások ide vagy oda.
A tücsök-hangya kérdésben lehet úgy néz ki a tucskok jól járnak, de azért az a stressz, amit egy hitellel terhelt ház vagy autó ad a mindennapokban, nekem biztos nem hiányozna.
S ha nem jól alakulnak a közvéleménykutatási adatok az ősszel, egyre durvább ötletek várhatók, amik a következő kormány mozgásterét szűkítik. Eleinte szavazatszerzési céllal, később az új kormány ellehetetlenítésének céljával. Ne legyenek illúzióink a gátlásokkal, vagy azok hiányával kapcsolatban…