Idegesség a tőzsdéken
Az elmúlt napokban kissé ideges hangulat alakult ki a tőzsdéken. Természetesen rengeteg lap harsogja világgá, hogy elkezdődött a lufi kidurranása. Azt nem tudjuk, mert mindössze annyi történt jelenleg, hogy ott tart az amerikai S&P 500 tőzsdeindex, ahol tartott december 14-én, vagyis mindössze visszaadta az elmúlt másfél hónap nyereségét.
Mondjuk az esés meredeksége elgondolkodtató, de azért még korai túl komoly tapasztalatokat levonni.
Ugyanez történt 2016 elején is, aztán gyorsan kiderült, hogy az sem a régen várt összeomlás kezdete volt. Azóta mintegy 37%-ot erősödött az amerikai tőzsde.
Mindezzel nem azt mondom, hogy most is így lesz, csak azt, hogy a szenzációs újsághíreknek megint nem érdemes felülni. Persze könnyen lehet, hogy most indult el a korrekció, ahogy ez 2000-ben is megtörtént. Akkor két évig esett az árfolyam, mint a kő és 2007-ig kellett várni a visszatérésre. (Hogy aztán elkezdődjön a következő válság azon melegében, de ez már egy másik történet.)
Szóval, annyit tudunk jelenleg, hogy van valami zavar a tőzsdén. (Aminek egyébként már régen ideje volt.) De hogy ez a kilenc éves emelkedés végét jelenti-e, vagy csak egy újabb átmeneti zavar, nem tudjuk. Néhány hét vagy hónap és sokkal okosabbak leszünk. 🙂
Ezzel kapcsolatosan lenne egy kapcsolódó kérdésem is:
A stop loss beállítások azok pre market illetve post market ugye nem élnek(?). A papírok pedig pont ezekben az időszakban esnek mindig hatalmasat, market time már csak korrigálnak/csorognak inkább. Pl. ott a paypal, postmarket 15%-ot esett 1 óra alatt, onnan kapaszkodott vissza múlt héten, hogy tovább eshessen. Emiatt ha valaki a stopját berakta a paypalnál 10%-kal a napi záró alá, akkor így járt, nem sül ki a stopja?
Meg választható lett – arányosan kevesebb bérért – a heti 28 óra munkaidő, de még teljes munkaidős állásnak számít.
Beállítástól függ, úgy emlékszem IB-nél pl. be lehet állítani, hogy végrehajtódjon-e normál kereskedésen kívül is. Nagy parában amúgy nem ér a stop semmit, ld. CHF, kiszárad az ajánlati könyv, aztán úgy ugorja át az ordered a piac, mint a huzat. Ezek ellen csak Put opciók védenek meg, de azok meg mocskos drágák ha para van.
—
Más:
VIX (félelem index) tegnap +115%, ami még soha nem történt meg egy nap alatt. Szóval valami van, csak senki nem tudja mi.
Te inkább kivársz, vagy van az a szint amikor eladod?
Állítsunk be stop-losst a nagy veszteségek elkerülésére?
Látható tehát, hogy mindkét medvepiacot egy hosszabb tetőzés előzte meg. Most egyelőre nem látunk mást, mint ATH-k-ról egy masszív beszakadást. Ebből messzemenő következtetést még kár levonni. Nem fognak a végtelenségig zuhanni, mint a kő. Lesz visszapattanás, aztán majd meglátjuk.
Magyarul vagy piaci áras és akkor likvidalod magad ott ahova esett vagy fix áras és akkor vagy sikerül vagy nem.
http://m.vakmajom.hu/?doc=stoploss
Nincs annyi pénzem részvényekben, hogy aggódnom kellene, és beszállni sem tervezek hatalmas összegekkel, ezért inkább kíváncsian, mint izgatottan figyelek 🙂
Bróker platformon elvileg be lehet állítani, hogy normál kereskedési órákon kívül is teljesüljön-e az order. De mint feljebb írták, nagy parában nem sokat ér a stoploss. (Ilyenkor csak a put opció véd meg, ha megvetted még a para előtt amikor még olcsó volt, ilyenkor már extrém drága.)
—
Más:
VIX még soha nem ugrott ekkorát egy nap alatt. Ma nagy csapkodás lehet.
Valamiért én a stop lossról kb. annyi jót olvastam és hallottam eddig mint rosszat. Eddig egyszer próbáltam ki, hogy lássam hogy kell beállítani, erre az árfolyam nem felment? 😮
Amúgy az S&P jelenleg éppen már szépet megy felfelé, és a Dow is lassan bezöldül a kezdeti pirosból. A Nasdaq pedig már szép zöld. Eddig ez egy hirtelen korrekció látszatát kelti (-6,5% két nap alatt).
Hallod te hol dolgozol, hogy 10%ot emelni fognak a fizukon? Kuldenek oda egy oneletrajzot…Nallunk fent Eszakon alig 1%-1.5% ra ha szamithatunk…
Milyen jó, hogy most nem kell izgulnom…
Ideje megtanulnom ezt a stop loss dolgot is rendesen.
Amúgy eltelt majd’ 2 óra a pre market időből, és kezd szépen emelkedni a forgalom szépen be is pirult minden. Időben már 2017. októberi szintnél járunk.. korrigál ez kérem szépen. Hol állunk meg vajh? Egy évet megyünk vissza vagy annyit nem? A nagyok nem vártak 8%-nál nagyobb esést amit olvastam. Most ebben a pillanatban (13:10-kor) -7,65%-nál járunk.
Az Allergan (AGN) jó mérő lesz a mai napra: jó jelentést tesz közzé, olyan mélységekben van az ára, hogy ihaj.. de mire lesz képes ebben az ellenszélben?
Semmi jót nem ígér ugyanis a VIX index történelmi léptékű megugrása.
Tegnap 115.6% (egy nap alatt), ma tovább emelkedik (eddig 24%-ot). Mindez arra utal, hogy JÓVAL idegesebb a piac, mint az első látásra kiderül.
Kicsit több, mint másfél órával USA piacnyitás előtt a DOW 0.91% minuszban, a NASDAQ “csak” -0.51%
Szóval a magam részéről irigylem a visszafogottan optimistákat…
Lehet, hogy berakom a spamlistába a szót, aztán megszabadulunk rengeteg fárasztó hozzászólástól.
Kinek mi a tapasztalata? Hátha lesz jó beszálló pont az elkövetkező hetekben, hónapokban…
Köszi előre is!
Már írtam a multkor: nyiss (meg) nekik egy (régi) coinposztot, ott bohóckodhatnak, máshonnan meg tűzzel vassal.
on: Már kezdtem azt hinni, hogy a technológia felülírja az economiát, és nem lesz soha többé esés, de tévedtem úgy látom. Izgalmas időket várok.
Még nem érem fel ésszel, hogy ez a VIX pl. amit castorp említett az előbb mennyire is fontos, főleg a változékonysága: 15 perccel ezelőtt írta a hozzászólást, most így áll a dolog:
49.21+31.90 (+184.29%)
A tegnapi 115.6%-ot soknak tartotta, most meg nyitás előtt 184% felett jár.
Tanulok ezerrel.
Ez az apró különbség.
De ezt már leírtam, nem akarok minden egyes alkalommal vitát nyitni róla.
Parancsolj, csak a te kedvedért még egyszer: https://kiszamolo.hu/a_bitcoinrol_meg_egyszer/
Az Interactive Brokersen van napon túli kereskedés de az külföldi szolgáltató.
KBC-n nem ajánlom a túl gyakori kereskedést mert elég nagy a jutalék: 0.35% vagyis ha egy évben csak egy részvényt veszel és adsz el, máris 0.7%-os a költséged + a havidíjuk ami talán több is mint egy passzív ETF-é.
Aki nem marginra tőkeáttéttel, vagy 3x ETF-el csinálja annak relative mérsékeltebb a kockázata is. Ugye relatív mert a részvény (ETF vagy nem) mindenhol a legmagasabb kockázatú termék. Csőd esetén előbb a kötvényeseket fizetik ki, a tulajdonosoknak nem sokminden szokott maradni 🙂
Vagyis a szép hozamok, amiket írnak róla, messze nem ugyanolyanok, ha lefordítjuk őket az aktuális forint dollár árfolyamra.
ishares.com/uk/individual/en/products/253743/ishares-sp-500-b-ucits-etf-acc-fund
Ha már tőzsdei posztról van szó, és előkerült a P/E…
Az Amazon P/E-je most az esések miatt már csak 220 körüli, és ők a bezzeg cég a tőzsdén. A Teslát most hagyjuk, ott még sosem szerepelt más, mint N/A.
Most ez tényleg azt jelenti, hogy ha az Amazon ára az ötödére esne, még akkor is lufi cég lenne? Többen javasolták nekem befektetésnek az Amazont korábban, én meg mutogattam nekik erre a mutatóra, és hogy mit olvastam/hallottam a Kiszámolón, és hárítottam a lehetőséget. Nem is bírt csak 75%-ot emelkedni az ára egy év alatt 😮
Egészséges dolgok a zöldségpiacon vannak. A tőkepiacon csak kereslet és kínálat van, egészség nincs.
Az amazon olyan, mint a magyar csatár: remekül cselez, csak soha nem képes gólt lőni. Az amazon se képes soha normális profitot termelni.
De szépen játszik, ezért szeretik a befektetők. De ez csak az én véleményem.
@Kiszamolo:
portfolio.hu/vallalatok/meg-soha-nem-volt-ekkora-nyeresege-az-amazonnak.275445.html
a hálóta, raktárak egyéb infrastruktúra felépítése sokba kerül .. talán kezd termőre fordulni …
A kriptopénzeket is a jegybankok tartották fenn, ezt tudták – hogy ezt abbahagyták, azt látjuk.
És mit mondanak még, hogy mi készül? Á hitelpénzről nemesfém fedezetű értékpénzre való áttérés folyamatban van: minden a terv szerint halad. Ez a crash is része a tervnek.
Nekem szimpatikus castorp véleménye. Nem szabad erőltetn a tőzsdét.
Dörníwi József: nem alulárazottak a részvények, hanem túlárazottak (hamarosan már az államkötvény hozamokkal többet érsz el, mint részvények osztalékával).
Márciusban már emlékezni sem fogunk erre a három-négy közepes piros gyertyára.
Ez a vihar szeme, vagy ennyi lett volna a korrekció? Mondjuk a -7,8% se rossz..
(nem kereskedek technikai alapon, de ezt szoktam nézni)
sokan ezeket a cégeket méregetik hagyományos iparágak P/E stb mutatóival holott ezekkel ez és tesla stb. nem értelmezhető …
cnbc.com/2018/02/06/credit-suisse-deutsche-bank-fidelity-on-global-economy-stock-markets-sell-off.html
Viszont a kötvényhozam-buborékról szívesen olvasnék egy bővebb magyarázatot, miért rossz, mit okoz(hat), mi hajtja.
Egyik volt FED elnök is a részvény és kötvény buborékot említi:
bloomberg.com/news/articles/2018-01-31/former-fed-chair-alan-greenspan-sees-bubbles-in-stocks-and-bonds
Nem vagyunk egyformák. A tőzsdéhez erős idegek kellenek, és hidegvér. Inkább szól pszichológiáról, mint matematikai-logikai összefüggésekről.
Mi lesz, ha mégis pofára esek? Különösebben semmi. Dolgozok, élek tovább.
A szenvedélyt meghagyom a hobbimnak és a magánéletemnek.
Ami most zajlik, inkább csak a vihar első fuvallata. Szerintem.
Megnézem a linket, de itt csak felhívod a devizakockázatra a figyelmet, viszont a netes videókban te is azt ajánlod, hogy külföldi tőzsdeindexeket vegyünk hosszú távra. Ez azt jelenti, hogy a devizakockázat ugyan jelen van, de úgysem nagyon lehet ellene mit tenni, ezért hagyjuk figyelmen kívül, és örüljünk a diverzifikációnak?
Ha te alapvetően forintban akarod elkölteni a pénzed, csak átmenetileg veszel amerikai eszközöket, akkor van árfolyam kockázat.
Ezért ha lakást akarsz venni három év múlva, még véletlenül sem teszed át a pénzed se euróba, se dollárba.
“Ekkor nincs árfolyamkockázatod, mert szándékosan van pl. 15 millió forintod, 50 ezer dollárod és 50 ezer euród.”
Azt hiszem ez egy örök vita (lesz) köztünk. HA a dollárt és az eurót forintért vetted akkor szerintem nincs igazad. Tökmindegy mibe tartod, ha forintot fektettél be anno, akkor nem számolhatsz másban mint forintban= futod az árfolyamkockázatot!
morningstar.de/de/etf/snapshot/snapshot.aspx?id=0P00002D7X&tab=13