Így könnyű
Kijöttek a legújabb számok Meseország teljesítményéről, az év-év alapon 2,7%-os recesszióról és a soha nem látott nagyságú államadósságról, illetve a legalacsonyabb beruházási rátáról.
Nem is szeretnék ezzel sokat foglalkozni, sokan megtették már helyettem.
Egy dologra szeretném csak felhívni a figyelmet, ez pedig az államháztartási hiány nagysága. A minisztérium ünnepélyesen jelentette be, hogy sikerült 3% alatt tartani a hiány nagyságát, amire régen volt példa utoljára Magyarországon.
Igaz, ennek olyan hatalmas megszorítás volt az ára, ami éppen a fenn említett recesszióba taszította az országot.
Ami hatalmas csúsztatás ebben az adatban, ami összeveti a mostani hiányt a kormányváltás előtti hiánnyal, hogy ez a kormány beszántotta a magánnyugdíjpénztárakat és az addig odafizetett pénzeket is ő szedi be.
Eddig évi 340-360 milliárd forint hiányt okozott a költségvetésben a magánnyugdíj-pénztárakba befolyt pénz, ami miatt a költségvetésnek kellett kipótolni a nyugdíjkasszát. Ez a kiadás a nyugdíjpénztárak felszámolása miatt megszűnt. Ez okozta a költségvetés egyenlegének látványos javulását, hiszen eddig a teljes magyar költségvetés 2-2,5%-át elvitte a magánnyugdíj-pénztárakba befolyó pénz pótlása.
Így számolva az előző kormányok is hozták több évben a kormány által ünnepelt államháztartási hiányt. Úgyhogy ezekre a számokra sem kellene annyira büszkének lenni.
http://www.gki.hu/en/node/350
Amióta EU tagok vagyunk, azóta pedig nem is tudjuk elkölteni bármire, mert az EU szabályai szerint az ilyen bevételt nem lehet folyó kiadásokra elszámolni, így ha arra költenék, akkor is magasabb államháztartási hiányt mutatna ki az Eurostat. Egy példa erre:
http://hir6.hu/cikk/12969/080711_a_mav_cargo_bevetel_elszamolasa_a_felhasznalastol_fugg
Különben ha megnézzük a külső adósságunk alakulását 1990-től máig, akkor azt látjuk, hogy évi átlag 10%-kal nőtt $-ban számolva. Levonva ebből a $ inflációját, legyen évi átlag 4%, évi átlag nettó 6%-os növekedést kapunk. A GDP meg alig nőtt évi átlag 1%-ot (arról a nüánszról ne is beszéljünk, hogy a külső adósságot nem a GDP-ből, hanem a GNI-ból törlesztjük). Tehát a külső adósságunk évi átlag ~5%-kal gyorsabban nőtt az elmúlt 22 évben, mint a jövedelmünk, amelyből törleszthetnénk.
Ráadásul ott újabb cikk van mint itt, ez amiben viszont most írok, az nincs ott meg.
Lenne vagy 10 pgdn a felesleges kiadások listája – szerintem.
Közhely: ebben a tekintetben az ország vezetése az őket megválasztó félanalfabéták szintjén áll…
Egyébként meg nem nevezném igazi öngondoskodásnak azt, ha a kötelező nyugdíjjárulék egy magánszámlára megy. Öngondoskodás az, amit a nettó jövedelmemből saját magam félre teszek.
Vajon mi lenne a hatása, ha mindenki mindenről számlát (blokkot, stb.) kérne és ezeknek egy jól kikalkulált %-át elszámolhatná év végén?
Úgy fehérítenénk a gazdaságot, hogy minden egyes vásárlót tennénk érdekelté.
Túl nagy lenne az adminisztrációs költség?
tönkremenne a KKV szektor alsó 90%-a, és az összes kényszervállalkozó. ugyanis az adózással, járulékkal növelt árakat a kedves vásárlók (céges megrendelők) már nem fizetnék meg.
nézz körül, így is hányan vásárolnak a kínaiaknál (ők mindig 3x fizetnek: először amikor megveszik a terméket, másodszor, amikor végül venni kell helyette egy rendeset, harmadszor, amikor helyettük leveszik róluk az adót – ugye, így már nem is olyan “olcó?”).
persze lehet mondani, hogy ok, a sok adóval, számlával trükköző vállalkozó menjen tönkre. ám ezek az emberek rövid időn belül kenyérért fognak jelentkezni a Kossuth téren, és NEM-el szavaznak a következő lehetőségnél.
valami egészen hasonló zajlik az agrárgazdaságban, csak nem így hívják: kismillió jogcímen fizetnek támogatást (vagy azért, hogy termeljen, vagy azért, hogy ne csináljon semmit), különben vidéken 60% lenne a munkanélküliség.
(Az mondjuk maskerdes, hogy egy ablakcsere, festes stb. nem olyan rizikos, de egy komplett futesrendszer kiepitest igyis ugyis csak szamlaval csinaltatnek, hogyha barmi gebasz van lehessen menni verni az asztalt.)
(Úgy kezdtem: “Régi rózsaszín álmom jutott újra eszembe.” 🙂 )
A magyar kkv-k meg hülyének nézik az embert. A minap volt egy javítási szolgáltatás, amit igénybe vettem egy kisebb cégnél. Közelebb voltak, mint a tényleges szakszerviz, de a javítandó cucc gyártójának weboldalán mint hivatalos szerviz voltak feltüntetve. Megrendeltem a szolgáltatást, 3000 Ft-ért ajánlották meg. Mentem fizetni, kérdezik, kell-e számla, mondom nem: akkor 2000 Ft. OK. Otthon pechjükre megtaláltam a hivatalos szerviz számláját a javítandó portékában, az ÁFÁ-val növelt szerelési díj 1000 Ft volt. Innentől kezdve miről is beszélünk? kétszeres áron ad el számla nélkül egy szolgáltatást a kkv, ha kértem volna áfás számlát róla, akkor meg áfa nélkül mindösszesen csak háromszoros áron adta tovább nekem a szolgáltatást, amihez nem tett semmit hozzá. Tanulság: többet nem megyek majd ehhez a kkv-hoz, hanem 5 perccel többet autózom, és megveszem direktben a tényleges munkát végző cégtől olcsóbban. Na ezért is hanyatlik az ország.